<Ien, veel meer in naam dan in de daad beslaat, en geenen noemcnswaardi- gen invloed op de uitkomst van den wedstrijd oefent. Van hare zijde is de Regering volkomen bereid alles hij te dragen wat tot meerdere voorlichting der Kamer strekken kan, en zij heeft dan ook geenerlei bedenking om aan het verzoek om sommige nieuwe en nadere ine- dedeelingen te voldoen. De aangeboden wets-voordragten hebben inderdaad onder meer, ook deze gunstige zijde, dat zij het middel aan de hand geven, om den ingewikkelde!) en zamengestelden toestand waarin onze handels-wetgeving door zoo vele en zoo verschillende traclatcn gebragt is, allengs door cene meer natuurlijke en eenvoudige orde van zaken te vervangen, en althans de noodzakelijkheid af snijden om de reeds bestaande moeijelijkheden op den duur te vermeerderen. De Regering geeft dan ook gaarne de verzekering, welke ten overvloede door de medegedeelde nota's bevestigd wordt, dat er ten dezen geenerlei onderhan delingen met Engelanti zijn aangeknoopt, waardoor de vrijheid der wetgevende inagt in 't minst gebonden zijn zoude: doch zij meent, dat het voorbarig zou zijn, nu reeds te beslissen, in hoever het later wenschelijk en raadzaam zoude kunnen blijken, den toestand van wederzijdsche gelijkstelling, waarin Engeland en Nederland zich ten gevolge der wijziging van beider scheepvaart wetgeving bevinden zullen, bij verdrag te bestendigen, en tegen latere aan randing te waarborgen. Zoo men aan de klagten van sommige scheepsbouwmeesters een onvoorwaar delijk geloof wilde hechten, zoude men daaruit indedaad geene andere ge volgtrekking kunnen afleiden dan deze: dat het hoog tijd is, den Neder- landsciien reeder van cene zoo drukkende wetsbepaling te ontslaan als die, waardoor hij verpligt wordt zijne schepen tegen zoo veel hoogeren prijs te doen aanbouwen, dan waarvoor hij ze van elders zoude kunnen ontbieden. Een onbevooroordeeld onderzoek evenwel bewijst, hoe ijdel de vrees is, waardoor sommigen zich hebben laten medeslepen. Immers, zoo het al be wezen kon worden dat er thans in Nederland werkelijk duurder ge bouwd wordt dan in den vreemde, het bewijs zonde in allen gevalle nog ontbreken, dat die ongelijkheid eene noodzakelijke is, en dat niet juist de toelating der concurrentie het geschikte middel is om haar te doen op houden. Doch zelfs hel eerste punt de werkelijke meerdere duurte der Neder], schepen is verre van bewezen. Daartoe toch is bet niet genoeg, dat men den prijs van een Nederlandse!) met die van een vreemd vaartuig vergelijke: de vergelijking behoort, zoo zij iets bewijzen zal, ingesteld te worden tussehen twee schepen van dezelfde deugdelijkheid en duurzaamheid, met dezelfde zorg bewerkt, voor dezelfde diensten berekend. Er bestaat inderdaad geene enkele reden om te vermoeden dat men in Nederland op den duur met nadeel tegenover andere landen zou moeten bou wen. Het ongerief toch, dat de scheepstimmerwerven zich alhier niet or>- middelijk in de nabijheid der grondstoffen bevinden, hebben wij met de meeste andere zeevarende natiën gemeen. Het is der Regering aangenaam geweest, te ontwaren, dat de meerderheid der Kamer zich hij de beoordeeling van de voorgestelde afschaffing der door- voerregten op het ware standpunt geplaatst heeft, van waar dit voorstel be schouwd moet worden. De vraag, in hoeverre de thans bestaande beschermende regten, waardoor aan den eenen kant de invoer van Nederlandsehe fabriekwaren en voortbreng selen in de koloniën, en aan den anderen kant de regtstreeksche uitvoer van de voortbrengselen der koloniën naar Nederland begunstigd wordt, duurzaam moeten behouden blijven zal niet zonder tusschenkomst der Kamer beslist worden. Deze toezegging zal, naar de Regering zich voorstelt, alle moeijelijkheden afsnijden, waartoe dit punt hij de behandeling der thans aangeboden wets- voordragt aanleiding zoude kunnen geven. Het ligt niet in de bedoeling der Regering om voor den overvoer der Gou- vernemrnls-producten naar de Koloniën, andere dan Nederlandsehe schepen te bezigen. Het is het voornemen der Regering, om de Nederlandsehe vlag voortaan in Indië in de voorreglen te doen deelen, welke thans door de Ncderlandsch- Indische genoten worden. 'ftveede EKatmer tier ft t si to-«V«i era a l Zitting van Maandag 13 Mei. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet met memorie van toelichting, tot tijdelijke instandhou ding van eenige wetten en verordeningen in Limburg. De Voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen zijn benoemd tot rap porteurs: 1°. voor het wets-ontwerp, houdende regeling van de zamenstelling en de magt der Provinciale Staten, de HeerenWynaendts, van Heioma, DullertDirks en Lotsy, en 2°. voor dat omtrent de kosten van het Regent schap, de Heeren: Schooneveldvan Heiden Reinesteinvan derlleyden, Costerus en van Voorst. De Voorzitter deelt voorts mede, dat het algemeen verslag gereed is om trent het wets-ontwerp betrekkelijk de kosten van vervolging in zake van directe belastingen. De beraadslagingen worden bepaald op Donderdag 16 dezer. Daarna heeft de Commissie, omtrent het verslag der Algemeene Rekenka mer over 1848, rapport uitgebragt. Waarna de zitting is opgeheven. AMSTERDAM, 13 Mei. Aan den Heer Iluidekoper, is heden door eene commissie een gedenkpen- ning in goud en 12 in zilver overhandigd, tot aandenken van zijn bestuur als Burgemeester dezer stad, van 1 Febr. 1842 tot 31 December 1849. Aan> de eene zijde bevat hij de welgelijkende heeldtenis van den man, voor wierj dit blijk van erkentelijk aandenken bestemd is. Het randschrift is: Piet er Huidekoper, Burgemeester van Amsterdam, t Febr. 1842 tot 31 Dec. 1849."» Aan de keerzijde leest men, in een sierlijken burgerkrans omslotende zinspreuk: flij was der Stede goed d En deed den Arme wel." En als randschrift: »Door medeburgers vereerd 1°. Januarij 1850." De penning is vervaardigd door den Heer van der Keilen te Utrecht. BUiTENLANDSCtfE ISËfïiGTËiN FSAIIiRMS. PARIJS, 12 Mei. De Heer Napoleon Bonaparte, Zoon van den gewezen Koning van VVestplia- lenJerome, heeft op het bureau der Wetgevende Vergadering een protest gedeponeerd tegen de nieuwe kiesweten een brief geschreven aan de kie zers van zijn departement, waarin hij besluit tot weigering der belastingen, indien de wet rnogt worden aangenomen. De vermaarde scheikundige Gay Lussac is hier, in den Plantentuin, over leden, werwaarts hij zich van Limousin had laten overbrengen. De Akhbar van Algiers deelt mede dat men op 4 Mei j 1.in de steen- groet liab-el-Ooed eene mijn deed springen, die met 4000 Ned. IÉ buskruid gevuld was. Meer dan 5000 personen bevonden zich op de omringende hoog ten, zonder bezorgdheid te koesteren. De uitbarsting scheurde een regen van stcenhrokken van den berg, die tot ongeloofelijke afstanden voortgedreven wer den. Personen, die zich op 800 ellen van de groeve bevonden, werden ge troffen. Men schat het geheele getal, zoo van dooden als van gewonden, op omstreeks 30. Door de hevoegde magt is eeri onderzoek aangevangen. De gebroeders Scrire, voorname fabriekanten en spinners te Rijssel hebben geheel uit eigen beweging tegenover hunne arbeiders de verbindtenis aangegaan, om ieder jaar eene som van 1500 francs te storten in eene kas, welke bestemd is om aan hunne ourle of gebrekkige arbeiders, die 30 jaren of langer dienst verrigt hebben, persioen te verlecnen. Het pensioen zal 300 francs bedragen voor hen die afzonderlijk met hunne huisgezinnen zullen blijven wonen en 150 francs voor hen, die zich naar Marquette zullen begeven, waar eene inrigting om hen te huisvesten en te voeden, zal worden daargesteld. Vier werklieden der Heeren Scrive heb ben reeds van dit voorregt gebruik gemaakt, waarvan de een 46 en de an deren 38, 36 en 30 jaren diensttijd tellen. SARDINIË. TURYN, 9 Mei. De Aartsbisschop, die geweigerd had voor den Regter van Instructie te ver schijnen, ten einde zich te regtvaardigen nopens de circulaire, welke hij aan de geestelijken had gezonden, om te protesteren tegen de competentie der regthanken, voor welke zij mogten geroepen worden, is in hechtenis genomen en op de citadel gevangen gezet. De Bisschoppen der provinciën hebben tegen de wet op de geestelijkheid niet geprotesteerd. IÏALSE, ROME, 30 April. De hoofden van Petrus en Paulus, die gedurende de omwenteling verbor gen werden gehouden, zijn in de kerk van den S'. Jan van Lateranen met veel feestelijkheden ten toon gesteld. Ook wordt gemelddat de tl. Vader kwijtschelding heeft verleend van eenige straffen, door den raad van censuur opgelegd. In de kerk van het stadje Pescia, tussehen Lucca en Pestoja, heeft men eene schilderij in olieverf ontdekt, waarop St. Franciscus en zijne wonderen op gouden grond afgebeeld waren. Daaronder stondBonaventura Ber- lingliieri da Lucca pinxit 1235. Berlinghieri is een der eerste schilders uit de 13<1« eeuw, en men kende tot heden van hem slechts een enkel afbeeldsel, uit hetzelfde jaar, van denzelfden heilige in het slot di Guiglia, hij Modena. De kerk te Pescia is vroeger rijk in schilderijen geweest, en bezit nog be langrijke stukken. PRVISIËS. BERLIJN, 11 Mei. Eergisteren heeft de Koning zich naar het Slot alhier begeven, waar zich de Duilsche vorsten alsmede de vertegenwoordigers der vrije steden ver- eenigden, tot eene voorloopige onderlinge vergadering. De Koning hield eene aanspraak aan de Vorsten, waarin bij te kennen gaf alle hoop te voeden op een voorspoedig slagen van den bondsstaat. De Koning werd beantwoord door den Groothertog van Baden, die namens de Vorsten zijnen dank voor het voorledene en zijn vertrouwen voor de toekomst betuigde. In de zitting van gisteren zijn van wege Pruissen de voorstellen tot oprigting der Unie gedaan. Volgens een berigt van heden heeft Pruissen zich voor de eenvou-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2