Be gewone tijd ter hunner verkiezing is de derde Dingsdag der maand Julij. Leden der Tweede Kamer knnnen alleen zijn de Nederlanders, die het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten hebben en den ouderdom van •dertig jaren hebben vervuld. De gewone tijd ter verkiezing der leden van de Tweede Kamer is de tweede Dingsdag der maand Junij. Bij eene eerste stemming wordt niemand benoemddan met volstrekte meerderheid van stemmen. Bij herstemming, noodzakelijk wanneer die meer derheid bij de eerste stemming niet is verkregenwordt men benoemd met de meeste stemmen. Indien de steramen stakenis de oudste in jaren de benoemde. Wanneer bij eene eerste stemming geene volstrekte meerderheid is verkre gen, wordt onmiddellijk door het bureau eene lijst opgemaakt, bevattende twee maal zooveel namen als er personen te benoemen zijn. Op de lijst wor den gebragt zijdie bij de eerste stemming de meeste stemmen hebben er langd. Is slechts één persoon te benoemen, dan worden, ingeval bij de eerste stemming de stemmen tusschen meer dan twee personen gelijkelijk waren verdeeld op de lijst allen gebragtdie aldus de meeste stemmen heb ben verkregen. Een deFde gedeelte van de leden der Eerste Kamer'treedt om de driejaren af. Eene bij deze wet gevoegde tabel wijst aan in welk der nieuwe kiesdis tricten omschreven in de bjj art. 100 vermelde tabel, elk der tegenwoordige leden van de Tweede Kamer geacht wordt te zijn gekozen. De Memorie van Toelichting, op het ontwerp van wet op de regeling van de zamenstelling en de magt van de provinciale Staten, bevat onder anderen het volgende: Bij het ontwerp van wet regelende de zamenstelling en magt der proviciale Staten, hiernevens aan de Staten-Generaal aangeboden, is met zorg gelet op het verslag, dat, onder dagteekening van den 13rtc" Augustus des vorigen jaarsvan wege de Tweede Kamer werd uitgebragt over het door het vorig Ministerie ingediend ontwerp. De thans voorgedragene bepalingen vinden dus voor een groot déél hare verklaring in de opmerkingen, welke dat Verslag behelst. Het Gouvernement acht het meest doelmatig, gelijk voor het getal der le- ■den van den raad in de verschillende gemeenten, voor dat der leden van de Staten in de onderscheidene provinciën een maximum en minimum aan te •nemen, en vervdlgens tusschen die beide uitersten, voor elke provincie, een aan hare 'bevolking geëvenredigd cijfer te bepalen. Een zelfde maatstaf, die in alle de provinciën dat cijfer naar de bevolking regelt, schijnt bij de groote ongelijkheid der laatste niet raadzaam. De Staten-Vergadering zou aldus in de beide Hollanden te talrijk, in de minder bevolkte provinciën te klein worden. Evenmin als in de gemeenten, kan er ook in de provinciën den ingezete nen aan gelegen zijndat overal dezelfde rede tusschen hun aantal en dat hunner vertegenwoordigers besta. Het is veeleer het belang der provincie ge lijk van den Staatdat het getal de Staten niet verhindere te voldoen aan hunne dubbele roeping, wetgeveis voor de provincie en kiezers van leden der Eerste Kamer te zijn. Met het oog op die dubbele roeping, heeft de Regering gemeend een maxi mum van tachtig, een minimum van vijf en dertig leden tc moeten stellen. Boven tachtig te gaanis voor eene behoorlijke behandeling der zaken niet nuttig, en, vergeleken met het cijfer der algemeene Lands-vertegenwoordi- ging, onmatig; beneden 35 is de vergadering als kiescollegie te beperkt. Uit het ontwerp laten wij hier eenige hoofd-artikelen volgen: Leden der Staten kunnen alleen zijn de meerderjarige ingezetenen der pro vincie, die Nederlanders en in het volle genot der burgerlijke en burgerschaps regten zijn. Een provinciaal reglement regelt het bedrag der door de leden der Staten te genieten reis- en verblijfkosten. De Staten benoemen uit hun midden een collegic van Gedeputeerde Staten. Dit collegie bestaat uit zesdoch in Drenthe uit vier leden. De gewone tijd der verkiezing der leden van Gedeputeerde Staten is de eerste Woensdag der maand Julij. Aan de leden der Gedeputeerde Staten wordt eene jaarwedde toegelegd waarvan zij twee derden als vast inkomen genieten. De overblijvende derden worden in elke provincie bijeengevoegd en om de drie maanden tusschen de deden verdeeld, naar gelang van het getal der vergaderingen, door ieder in dien tijd bijgewoond. De Staten worden belast met de uitvoering van de wets-bepalingen en alge meene maatregelen van inwendig bestuur, betreffende het bijzondere bestuur van den waterstaat; de vereeniging en splitsing van gemeenten; het onder wijs, voor zooveel het wordt gegeven op scholen, door de provincie, door ge meenten of bijzondere personen opgerigt; het armbestuur; de nijverheid; voorts van alle wetten, welker uitvoering hun door ons wordt opgedragen. Aan de Staten behoort de regeling en het bestuur van het provinciale huishouden. De besluiten der gemeentebesturen, betreffende de beschikking over ge meente-eigendom en andere door de gemeentewet aan te wijzen burgerlijke regtshandelingcnworden onderworpen aan de goedkeuring der Staten. Dit geschiedt insgelijks met de gemeentelijke begrootingen van inkomsten en uit gaven. liet instellen, afschaffen of veranderen van jaarmarkten of gewone markt dagen in de gemeenten geschiedt niet dan met magtiging der Staten, tenzij in de gevallen waarin de goedkeuring aan ons is voorbehouden, en die door een algemeenen maatregel van bestuur worden aangewezen. De besluiten der gemeentebesturen tot bet invoeren, wijzigen ol'afschaffen van plaatselijke belastingen worden door de Stalen, onder mededeelino- van hun gevoelen, aan ons ter goed- of afkeuring voorgedragen. De Staten vragen van ons de schorsing of vernietiging der plaatselijke ver ordeningen. die hun met de wetten of het algemeen provinciaal belang strij dig voorkomen. Zij trachten alle geschillen tusschen de gemeentebesturen hunner provincie in der minne te doeri bijleggen. Indien zij daarin niet slagen dragen zij het geval, zoo het een geschil van bestuur betreft, aan ons ter beslissing voor. De dagelijksche leiding en uitvoering van zaken behooren aan Gedeputeerde Staten, en zulks hetzij de Staten zijn vergaderd of niet. Ticeede Bi.anter tier- Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 7 Mei. In deze zitting is ingekomen eene Koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, houdende bepaling der som, bestemd tot goedmaking der kosten van bet Regentschap, met de daarbij behoorende Memorie vau Toe lichting. Drukken en ronddeelen en verzending naar de afdeelingen. Van de Eerste Kamer is ingekomen eene missive waarbij zij Ie kennen geeft, dat zij zich vereenigd heeft met het wets-outwerp, betrekkelijk de kosten van herstel van liet Nederl. Muntwezen. Nog is ingekomen eene missive van den Staatsraad, Directeur van het Ka binet des Koningsinhoudende dat Z. M. aan bovenvermelde wet zijne be krachtiging heelt verleend. Door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs voor bet wets-ontwerp regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden voor de Eerste en Tweede Kamer, de tlecrcn YVintgens, de Moraaz, Fokker, van Heemstra en Duymaer van Twist. Daarna is de zitting opgeheven. DELFT, 7 Mei. De Heer Gaussenseerste werktuigkundige van den constructie-winkel al hier, heeft een nienw werktuig tot vervaardiging van percussiedopjes uitge vonden. Het is in de vorige week door Z. M., in bijzijn van eenige Ingenieurs onderzocht. Z. M. was er ten hoogste over voldaan, en verlangde dat op zijne kosten een model van dit werktnig vervaardigd en naar de groote ten toonstelling te Londen gezonden zal worden, ARNHEM, 5 Mei. Alhier zijn dezer dagen zeer gewigtige maatregelen in hel belang van het openbaar onderwijs genomen. De Stedelijke Regering zal, in den geest der grondwet, voor voldoend volksonderwijs zorgen. Er wordt een nieuw school gebouw voor 200 leerlingen, namelijk voor jongens en meisjes van den bur gerstand, gebouwd. Eene andere school is alleen voor jongens bestemd, en ook voor meisjes alleen zal eene school worden opgerigt. De nieuw be noemde Schoolopziener Verschuer moet in deze zaak een zeer werkdadig aandeel nemen. Overigens is de Stedelijke Regering reeds bij voorraad zeer vrijgevig in het toelaten van bijzondere Onderwijzers, naar aanleiding der jongste ministeriële aanschrijving. B UITEJN LA «DSC H E BEK J KTEN ENGELAND, LONDEN, 5 Mei. Rerigten uit China meldendat het aan de Engelsche Zcemagt aldaar wederom gelukt is, 13 zceroovers jonken te vernielen; 220 roovers verloren daarbij het leven en 20 werden er gevangen genomen. FRANHRIJK. PARIJS, 6 Mei. In de zitting van de Wetgevende Kamer van heden zijn de beraadslagin- gingen over de begrooting voortgezeten onderscheiden artikelen in den zin van de Regering aangenomen. In bet departement Saöne en Loire zijnter vervanging der 6 veroor deelde leden der Wetgevende Vergadering6 Socialistische Candidaten be noemd; zij hadden elk tusschen de 71 en 73,000 stemmen, en de Candidaten van de andere partij slechts omstreeks 46,000. De President heeft op den avond van het feest van eergisterenvan drie Ministers vergezeld eene wandeling door Parijs gedaan en is te midder nacht op het Elysée teruggekeerd. SPANJE. MADRID, 1 Mei. De Gaceta van heden deelt een nieuw wetsontwerp mede tot regeling der schuld, de hoofdbepalingen zijn: Alle schuldbrieven worden in rentegevende 3 pCts. verwisseld. 1°. De cer tificaten der3pCts. Buitcnl. en Binnenl. schuld worden geruild, voor nieuwe.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2