BUITEN LA NDSCHE BER1GTEN. SAB&bstcie. ETC ©EE ART®. LOS DEN 27 April. De Hertogin van Orleans met hare heide kinderen en de Koningin der Delgen, zijn hier aangekomen. In het laatste halfjaar van 1849, werden op de spoorwegen vervoerd 34,924,469 personen van deze kwamen slechts 106 door ongelukken om en 112 werden gekwetst. Er zijn hier twee schepen van Canton aangekomen, geheel beladen met stukken gegoten ijzer. BEIiCrlE. BRUSSEL, 28 April. De beraadslagingen in de Kamer der Afgevaardigden over de wet op het onderwijs duren nog steeds voort. De kerkelijke partij heeft bij herhaling beproefd, oin het bij art. 3 voorgestelde getal van 10 Athenaea en 50 scho len verminderd te krijgen doch het artikel is ten slotte met 59 tegen 27 stemmen aangenomen. De kerkelijke partij, die meent dat zij alleen uitslui tend en onbepaald het onderwijs behoorde te behoerschen is daarover zeer verbitterd beklaagt zich over de aanvallen die de hooge geestelijkheid bij de beraadslagingen van de vrijzinnige partij heeft moeten verduren en beweert dat zij die zelf hoogmoedig en ijdel zijn, geen regt hebben om den Bisschop pen hunnen hoogmoed en ijdelheid te verwijten. De vrijzinnige partij brengt daarentegen de wijze aan den dag waarop de kerkelijke partij zich niet ontzien heeftom onder anderen 165 kinderen- leerlingen van de broeders der Christelijke leer een der verzoekschriften, die uit Leuven zijn gekomen, te laten tcekenen; een feit dat de kerkelijke bla den met stilzwijgen voorbijgaan. FRASTHRUK. PARIJS, 28 April. De Heer de Failly heeft in de Wetgevende Vergadering het voorstel gedaan, dat, wegens de gedurige onrust der gemoederen bij de verkiezingen, slechts eenmaal in het jaar de verkiezingen zullen plaats hebben voor de door sterf gevallen als anderzins opengevallen plaatsen van leden der Vergadering, en wel den tweeden Zondag in April. Door de Regering is gisteren aan het onderzoek van den Raad van State een wetsontwerp aangeboden, ten doel hebbende de oprigting eener landbouwende kolonie, bestaande uit gevonden kinderen en verarmde wezen. Men zou er de kinderen heenzenden zoodra zij den ouderdom van 10 jaren bereikt hebben, wanneer zij 21 jaren oud zijn geworden, zou men hun een stuk gronds afstaan met de noodige werktuigen en vee om zich aan de be bouwing te kunnen toewijden. Ter onderstenning van dit ontwerp, heeft de Regering twee feiten hekend gemaakt, die wel de algemeene aandacht verdienen. Het getal vondelingen maakt op dit oogenblik een vijfde gedeelte van de totale bevolking, of ongeveer 7 millioenover geheel Frankrijk uit. Alleen op de bewoners van het departement der Seine vindt men een tiende gedeelte, zijnde 130 duizend, vondelingen. Onder die ongelukkigen leveren de jongens 15 pCt. van de bevolking der bagno's en 13 pCt. van de bevol king der centrale tuchthuizen. De meisjes zijn in denzelfden graad bedorven. Van de lijst der stemgeregtigde burgers zijn geschrapt 30,000 vagebon den, straatloopers enz. Eene brochure, getiteld: Parijs zal Frankrijk dooden maakt veel be weging. Daaiin wordt voorgesteld, den zetel der Regering naar Bourges te verplaatsen. Ook het werk: God en het Volk; eene roepstem aan Frankrijk en aan Europatrekt veel belangstelling. De schrijver, de Heer Barrut, stierf, toen zijn werk de pers verliet. De Minister van Oorlog zal dezer dagen eene nieuwe aanvrage van cre- diet doen ten behoeve der Romeinsche expeditie. De Generaal Baraguay d'Hil- liers wordt morgen of overmorgen te Parijs verwacht. §PAIJE. MADRID, 22 April. De Koning heeft weder bij de Koningin aangedrongen op de aftreding van het Ministerie, dat hij anders Madrid zou verlaten. De Koningin heeft ge tracht hem het verkeerde van dien eisch onder 't oog te brengenen heeft toen dat niet baatte, den Minister Narvaez ontboden, en het Ministerie vrij heid gegeven om naar omstandigheden te handelen. Daarop zijn de vertrek ken des Konings bewaakt, op dat hij niet zou afreizen en heeft de Koningin in overleg met hare moeder bepaald dat de Ministers zeiven met den Koning zouden spreken. Dit is gebeurd en het einde is geweest dat de Koning door die gczamentlijke pogingen van zijn plan is teruggekomen en het Ministerie aan het roer van zaken blijft. TURYN, 24 April. Eene circulaire van den Aartsbisschop aan de Pastoors, waarin geprotes teerd werd tegen de door de Kamers aangenomen wet, omtrent het afschaffen van de voorregten der geestelijken is op bevel van de Regering in beslag genomen. SIT A li IE, Bijzondere brieven uit Rome verzekeren dat aldaar in den avond van den 15<l£n dezer, omstreeks middernacht in de strada della vignacianiet ver van hel het plein Colonna en het Corso, een ijzeren of blikken kistje (ccno soort van machine infernalemet brandbare en ontploffende stoffen gevuld, is gesprongen. Dat men overigens dienzelfden avond, nabij de groote deur van het Quirinaal, die den 6den October 1849 in brand werd gestoken, weder lonten en brandstoffen heeft gevonden. De Maarschalk Radetsky heeft de inwoners van het Lombardysch Vene- tiaansch Koningrijk bij proclamatie uitgenoodigd tol bet inschrijven voor eene vrijwillige leening van 100 millioen lr. a 5 pCt. rente. Zoo die leening voor 3 Mei niet is volgeteekendzal zij in eene gedwongene veranderd worden, waaraan minder voordeelige voorwaarden verbonden zijn. Uit Rome wordt in een dagblad van Florence medegedeeld, dat bet collegie van Kardinalen in drie partijen is verdeeld, die het den Paus zeer lastig maken. Hij zou voornemens geweest zijnom dadelijk hij zijne terug komst de in het motu proprio van 12 Sept. 1.1. toegezegde organieke wetten, in werking te brengen; maar had na zijne terugkomst besloten daarmede te wachten. De Kardinaal Antonelli had daarop zijn ontslag gevraagd, maar niet gekregen. Nu zou er den 19d"> of 2üstcn April een groot Consistorie wor den gehoudenwaarin over die zaken zou beraadslaagd worden. De Augsburgsche Alhj. Zeitung bevat over de zaken te Rome het vol gende: Tegen verwachting heerscht na de terugkomst van den Paus de grootste stilte in het staatkundige. Men kan niet eens met zekerheid zeggen of de Paus regeert, dan of de Commissie der drie Kardinalen het bewind nog voert. Of meent men dat het van zelf spreekt dat het laatstgenoemde door 's Pausen terugkeer van zelf heeft opgehouden te bestaan? Zoo schijnt het, wanneer men in bet regeringsblad leest van benoemingen die door den Kar dinaal Staats-Secrelaris gedaan zijn. Of draalt Pius IX opzettelijk met het nemen van beslissende maatregelen, gelijk in het begin zijner regering, als wanneer de amnestie eene maand later werd afgekondigd, toen niemand haar meer verwachtte? Destijds was een terugblik op zijn vroeger leven voldoende om hem, ook zonder zoodanig bewijs van goedertierenheid, de liefde des volks te doen verwerven. Thans begint de onzekerheid, die eerst weinige da gen duurt, de gemoederen reeds ernstig te verontrusten; men begint te vree zen dat niets zal gedaan worden om de ellende te lenigen, of om de minder opgewondene partij te bevredigen. Zelfs zijn de maatregelen van gestreng heid sedert 's Pausen wederkomst veeleer toegenomen dan verminderd. Een groot aantal ambtenaren bij de inunicipalitcit en hij vele andere takken van beheer zijn afgezet geworden. Dagelijks worden lieden wegens hunne poli tieke gevoelens in hechtenis genomen of genoodzaakt om de stad te verlaten en wel niet zoozeer republikeinen als wel lieden die onder de republiek ge vaar liepen van in de gevangenis geworpen te worden, omdat zij als pausc- lijkgezind bekend stonden. Maar dit zijn constitutionnelen aanhangers van het stelsel des Ileeren Rossi, en als zoodanig der geestelijkheid nog meer in den weg dan de republikeinen, van welke men voor het oogenblik niets meer te vreezen heeft. PRÜISSEK. Tc Mariënwerder is eene zekere Marianne Lembeckdie haar stiefdochtertje, 5 jaren oud, levend had begraven, veroordeeld om geradbraakt te worden. Door een Engcdschman is te Leipzig eene proef genomen met eene door hem uitgevonden vlieg-machine. Hij is tot verwondering van duizenden van den S». Thomastoren naar den Slottoren gevlogen. Uit Warschau wordt gemeld, dat aldaar en op andere plaatsen meer dan 100 personen gevangen zijn genomen, onder welke onderscheiden R. K. geestelijken, die in betrekking stonden met geheime genootschappen in Rus land, waarin Socialistische leerstellingen worden verkondigd. OOITEIRIJ K. WËENEN, 24 April. Bij alle Boekhandelaars zijn de volgende werken in beslag genomen His torische Enthullung üher die Geburt Jesu; Historische Enthullung iiber die Todesart Jesu; Der wahre christliche StaatDer Katholicismus tinter der Fackel der EnthullungJe susder Essaërdie Religion der Zukunft. De Regering heeft thans hare toestemming verleend tot het leggen van eenen spoorweg van Bazel tot Milaan. ÜTA55S BERIGV. PUBLICATIE. Beschrijving voor het regt op de Patenten en het Personeel voor den jare 1850 en 1851. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen hij deze, naar aanleiding van een ontvangen besluit van den Heer Gouverneur van Zuid holland, van den 2Jcn April jl. A N°. 2539 (3dc Al'd.,) houdende eenige be- paligen ten aanzien der beschrijving voor liet Palentregt over 1350 en 1851 (dat is, van den l'tcn Mei 1850, tot den 30ste" April 1851 alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit van den 2llen April 1850 A. N°. 2919 (3^ Afd.,) betrekkelijk de beschrijving voor de Personeele Belasting voor het jaar 1850 en 1851, ter fcennisse van de Ingezetenen dezer Stad: Dat op den lsten jye; een aanvang zal worden gemaakt rnet de beschrijving der Patentpligtigentabel 14, N°. 3740, zijnde de Slijters, Tappers, Kroeg en Kolfijhuishouders, waarvoor de declaratoiren aan de huizen zuilen worden rondgebragten na verloop van drie dagen, van wege den Ontvanger der Di recte Belastingen, tegen regu worden afgehaald, en worden gemelde I'atent- pligtigen herinnerd aan de bepaling van art. 2 der wet van den 24stcn April 1843 Staatsblad N°. 16), dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen dan na dat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1850 en 1851 hebben

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2