LEYDSCHE COURANT). 1830. N°.KM|v MAANDAG, 29 APRIL. :-'-a BINNENLANDSCHE BEK 1G TEN. BU1TENLANDSCRE BERiGTEN. yv sq De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN27 April. Z. M. heeft Hen Heer Mr. W. J. Drabbe benoemd tot GrifRer van bet Kantongeregt te Noord wijken tot Regter der Arrond. Regtbank te Am sterdam Mr. M. Schooneveld P. Jz., thans Kantonregter te Nieuwer-Arnstel. De Stedelijke Raad van Gouda heeft liet plan vastgesteld, tot oprigling an een Gymnasium. Onlangs kocht de Heer Peters te Nijmegen bij een uitdrager, voor wei nig geld een schilderstuk, hetwelk schoongemaakt, bleek een originele schil derij van den beroemden M. van Dijk te wezen, voorstellende de portretten van de beide kinderen van Karei I van Engeland. De Tijd berigt, dat in al de R. K. kerken morgen een Te Deum zal gezongen wordenwegens den terugkeer van Pius IX. te Rome. 'sGRAVENllAGE, 20 April. Rij besluit van 14 dezer heeft Z. M. op een aan hem gerigt adres van de provinciale Staten van Zuidbolland, strekkende onder anderen om, tenge volge der afschaffing, krachtens het 4de addit. art. der Grondwet, van het heerlijk regt van voordragt tot openbare betrekkingen, de bevoegdheid tot die voordragt met betrekking tot leden en beambten van dijk- en polder-best uren nader te regelen, goedgevonden art. 4 van het besluit van 29 Maart 1822 aldus te wijzigen dDe bepaling van het voorgaande artikel is niet toepasselijk, waar de reglementen octrooijen of bestaande gebruiken aan ingvdanden de bevoegdheid toekennen om een of meer personen tot het bekleeden van voornoemde posten voor te dragen welke vooidragt door hen aan Gedeputeerde Staten der pro vincie zal worden gedaan, die haar, niet hunne consideratienaan voorzeg, den onzen Minister zullen toezenden." Z. M. heeft bepaalddat de groote of zoutharing-visscherij dit jaar den 10<lc" Junij eenen aanvang mag nemen. HH. MM. de Koning en Koningin, benevens HH. KK. HH. Prinsen Wil lem en Maurits, hebben gisteren het Huis in 't Bosch bezocht. Men verneemt dat aanstaanden Vrijdag, den 3dc0 Mei, een groot feest zal plaats hebben bij gelegenheid van den verjaardag van den Kroonprins van Zweden en Noor wegen. Het diner, gisteren bij Z. K. H. Prins Frcderik gegeven, werd bijge woond door al de leden der Koninklijke familie en door Z. K. H. den Kroon prins van Zweden, benevens Hun gevolg, en vele hooge personen. Maandag avond zal er bij den Engelschen Gezant een groot bal plaats hebben ter eere van den Kroonprins van Zweden. Ruim 400 personen zijn genoodigd. Dingsdag zal er een groot diner plaats hebben. Naar men ver neemt zullen er in de volgende week ook vele feesten ter eere van den Kroon prins worden gehouden. Heden morgen heeft Z. K. II. Prins Frederik, met zijnen Staf en verge zeld van Z. K. H. den Kroonprins van Zweden, eene wapenschouwing gehou den op het Alexanders-veld, over de batterij rijdende artillerie. Z. M. de Koning heeft gisteren den Burggraaf de Beaumont-Vassy in een bijzonder gehoor ontvangen. Heden heeft Z. K. H. Prins Hendrik dien Graaf een gehoor verleend. De Burggraaf is schrijver van de werken, getiteld: Les Suedois depuis le congres de Viennewaarvan het eerste deel aan Holland gewijd is. Reeds in 1842 heeft de Burggraaf deze residentie bezocht. Toen heeft wijlen Ko ning Willem II hem met bijzondere welwillendheid ontvangen. Gisteren heeft er eene buitengewone Ministerraad plaats gehad. Het wets ontwerp op de banken van leening, thans ter beoordeeling aan Commission van Administratie over verschillende banken van leening ge zonden bepaalt o. a.dat bet gebruik van inbrengers bij de banken uiter lijk binnen twee jaren na uitvaardiging der wet ophoudt, maar des noods bijkantoren en hulpbanken kunnen worden opgerigt; dat de rente nimmer het bedrag van vijf pCt. mag te boven gaan of in cenig aandeel in de winst beslaandat de overwinst zal aangelegd worden tot een reserve-fondshet welk zal strekken om de rente der voorschotten te verlagen, en eindelijk om rentelooze voorschotten op panden le doen de beleeners mogen het los geld bij gedeelten betalen, en de splitsbare panden bij gedeelten lussen; eerst veertien maanden na de belegging rnag een pand verkocht worden, doch de belegger kan drie maanden na de belegging den verkoop verlangen gevan genisstraf en geldboete wordt bedreigd, o. a. tegen hen, die hun werk maken van het opkonpen van pandbriefjes. Het houwen van twee stedelijke bewaarscholen, de eene op hel Noordcr Kerkhof, en de tweede, te Scheveningen is aangenomen, de eerste door den Heer C. Gout, voor eene som van 9,600 en de andere, door den Heer van Weerd te Scheveningenvoor 6,200. 'E'ivectle Kamer tier Staten-Zdcneraal. Zitting van Vrijdag 27 April. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Minister van Finantiën van 23steD dezer, die daarbij inzendt de rekening van de Algemeene Lands drukkerij over den jare 1848. Drukken en ronddeelen en in banden ge steld eener commissie. De Voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen tot rapporteurs van het ontwerp der huwelijks-vcrbindtenis van Prinses Louise, gekozen zijn, de Heeren Luyben, van Heiden Reinesteinvan Walcheren, Dirks en Boreel van Hoo gelanden. De Commissie van rapporteurs brengt haar verslag over dat wets ontwerp uit. Er zijn geene bedenkingen gemaakt. De Voorzitter stelt voor het ontwerp dadelijk in beraadslaging te brengen. De algemeene beraadslagingen geopend zijnde, heeft de Minister van Justitie zijn genoegen betuigd, dat er in de afdeelingen geene bedenkingen op deze voordragt gemaakt zijn. Onderhands heeft hij echter vernomen, dat men er ééne gemaakt heeft over eene uitdrukking, in het ontwerp voorkomende. Daarin staat toch: Koning van Zweden en Noorwegen, der Gothen en Wan dalen. Hij heeft zich den tijd ten nutte gemaakt, om deswege ecnige na sporingen te doen. Het is hem daarbij gebleken, dat de woorden Wetiden en Wandalenin de oude diplomatique stukken dikwerf bij afwisseling zijn gebruikt. Het is hem verder gebleken uit een werk van den Heer S. de Vries, Doorluchtige Werelddat Karei XII den titel droeg van Koning der Gothen en Wenden. Hij heeft voorts in 's Rijks archief opgeslagen het tweede deel van het Groot-Placaatboek waarin voorkomt een tractaatmet Koning Karei Gustaaf gesloten, waarin ook deze den titel voerde van Koning der Gothen en Wenden. tiet blijkt alzoo, dat men in de diplomatique taal meest het woord Wenden bezigt. Het is op dien grond, dat Z. Exc. voor stelt, om in het aangeboden ontwerp, het woord Wandalen te veranderen in Wenden. Het ontwerp wordt, aldus gewijzigd, in beraadslaging gebragt. Niemand heeft verder daarover het woord gevoerd. Het is daarop in hoofdelijke om- vrage gebragt en met algemeene (52) stemmen aangenomen, en aan de Eerste Kamer verzonden. Waarna de zitting is opgeheven. Naar men verneemt is in de afdeelingen van de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaalhet onderzoek over de ontwerpen van wet nopens liet Regentschap en de Voogdij bereids afgeloopen. Reeds worden de verslagen dier Vergadering over de gemelde ontwerpen in gereedheid gebragt. 27 April. Z. K. H. de Kroonprins van Zweden met Zijn gevolgis lieden middag ten een ure naar Haarlem vertrokken, ten einde de I.erghwater te bezigtigen. In de Eerste Kamer is heden het ontwerp van wet, nopens de toestem- ming tot. liet huwelijk van II. K. II. Prinses Louisa, met algemeene stemmen aangenomen. ENGELAND. LONDEN, 24 April. Van het belangrijk in liet Latijn geschreven werk: Gedenkschriften der Britsche Geschiedenishetgeen omstreeks 117,500 gekost heeft, voor 750 aldrukken, waren slechts 46 exemplaren a ƒ63.— het stuk verkocht en 58 ten geschenke gegeven. De overige blijven tot hiertoe onverkocht. De lieer Heyvvood heeft den 23slen is in het Lagerhuis voorgesteld, om aan H. M. een adres aan te bieden, waarbij aangedrongen werd op het instel len eener Commissie ten einde onderzoek te doen naar den staal der Ilooge- scholenbij welke, volgens hem, groote misbruiken te verbeteren waren, en welker inrigling in geenen deele voldeed aan de behoeften van den tegen-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1