BU1TEJSLANDSCHE BERIGTES liet niet noodig zijn te beloogcn, dat, vermits ook deze zoo zeer de achting en liefde der natie genieter wel geen twijfel kan bestaanof men zou hem niet willen missen in den raad der voogdijschap. De kenze der overige personen, die daartoe zonden worden geroepen, moest hare eigenaardige moeijclijkheden opleveren. Maar de Grondwet schrijft in art. 35 niet voor, dat er een groot getal aanzienlijke Nederlanders daartoe moet worden geroepenof dat men eene keuze zou moeten doen van de aan zienlijksten uit de aanzienlijken. Maar de Grondwet gewaagt slechts van eenige aanzienlijke Nederlanders. De Regering heeft echter begrepen, dat, hij het doen der keuzende helangen van volk en dynastie gepaard behoorden te gaan. En de voorgedragenen hebben öf het Land óf het Koninklijke Huis zoodanige diensten bewezen, dat zij hij deze benoeming verdienen in aanmer king te komen. Na het houden der rede en de aanbieding der ontwerpen, heeft de Minister de Vergadering verlaten. De Voorzitter heeft daarop voorgesteld, eene Com missie te benoemen, tot het vervaardigen van een Reglement van Orde voor de Vereenigde Vergadering. De lieer Groen van Prinslercr heeft eerst dat voorstel bestreden, doch on derscheidene leden hebben geoordeeld dat door het nemen van dit besluit op geen gevoelen over den werkkring en de bevoegdheid der Vereenigde Vergade ring zou worden geprejndicieerd. Waarna het voorstel van den President met algemeene stemmen wordt aangenomen. Tot leden dier Commissie worden benoemd de OH. van Gollstein, Cost Jordens, Duymaer van Twist, Martens van Sevenhoven en Meensseri. Waarna de Zitting wordt opgeheven. Zitting der Eerste Kamer van Zaturdag 20 April. In deze zitting zijn ontvangen de beide ontwerpen over de Munt, die dezer dagen hij de Tweede Kamer zijn aangenomen. Zij zijn aan de afdeelingen verzonden. Waarna de zitting is opgeheven. Gisteren avond heeft de commissie der beide Kamers belast met het ont werpen van een Reglement van orde, eene langdurige zitting gehouden. AMSTERDAM, 17 April. Naar men verneemt zon de Officier van justitie hij de Arrondissements- Regtbank aan de Raadkamer regtsingang hebben aangevraagd tegen den boekverkooper S. de Grebber Sz. alhier, uitgever der preêkin druk gegeven als uitgesproken door Ds. Heemskerk. Naar men wil zou de Raadkamer zwa righeid hebben gemaakt dien regtsingang te verleenen en zou de Officier te gen die uitspraak bij het provinciaal hof in beroep zijn gekomen. Het dichtstukje van onzen Volks-Dichter Tollens getiteld: Goeden naclit van de armen aan de rijkengeheel kosteloos uitgegeven door het Fonds Dorcas, onder bescherming van H. M. de Koningin der Nederlanden, heeft ten voordeele der armen van 59 gemeenten, waarin het verkocht werd, opgebragt ƒ1,816.83. De armen dezer stad ontvangen daarvan 267.27J. 8000 exem plaren werden er verkocht. GRONINGEN, 18 April. Gisteren heeft de Heer Hissink Jansen het ambt van gewoon Hoogleeraar in de faculteit der Geneeskunde aan de alhier gevestigde Hoogeschool plegtig aan vaard met het houden eener redevoering, welke tot onderwerp had: De phy- siologie in hareti invloed op de heelkunde geschetst. Als eene bijzonderheid kunnen wij hierbij vermeldendat dit de eerste maal is, dat een Hoogleeraar in de Geneeskunde zijn ambt met eene redevoering in de Nederduitsche taal aan onze Hoogeschool aanvaardt. 's HERTOGENBOSCH, 18 April. De Heer Buyscm, gecommitteerd lid der Ged. Stalen, tot het opmaken der verdeeling van do gelden der algerneene Rijks-Collecte voor den jongsten wa tersnood is, na afhandeling der opgemaakte verdeeling in Gelderland, in onze stad wedergekeerd. Noordbrabant zal 2/3 der opgebragte som 133,000 ge nieten. De provincie Groningen heeft bedankt voor eenig aandeel, wijl de aangerigte verliezen aldaar minder heteekenen. ten van het proces bedragen voor de Anglikaansche Geestelijkheid thans reeds ƒ168,000. Berigten uit Bombay van 16 Maart melden het verlies dat de krijgs- uiagt ondergaan heeft in de bergpassen van Koliat, waar zij door de inlanders werd overvallen en ingesloten; het verlies van manschappen moet zeer aan merkelijk wezen. Er werd een tweede uitrnsling gereed gemaakt. Van de Kaap de Goede Hoop wordt van 20 Februarij gemeld, dat de Kolonie in rust was. Het schip met bannelingen lag zeilree en zou na twee dagen verlrekken en alsdan eene algemeene illuminatie plaats hebben. FRAIHRMI. ANGERS, 16 April. Heden namiddag ten een ure naderde het li"16 bataillon de ijzeren brug over de Maine, in digte gelederen. De wachter raadde den Luit. Colonel om de soldaten met seclien op 25 schreden tusschenruimte te laten marcheren; doch die raad werd niet gevolgd. De regtervleugel was in digten drom op de brug, toen men een vreeselijk gekraak hoorde, en 400 man met brug en al naar beneden stortte. Men heeft terstond alles in 't werk gesteld om hen te hulp te komen, doch telde te 8 ure reeds 33 doodeti en 27 gekwetsten. De Luit. Colonel is gered maar zwaar gekwetst. Den volgenden dag zijn er nog 123 lijken opgehaald. Op het appel wa ren van 3 compagniën ieder ruim 100 man sterk slechts 48 overig. De felle wind heeft de ramp nog zeer vergroot, hoewel het aan vele zelfopofferende menschlievcndheid ter redding, niet ontbroken heeft. De brug was 12 jaren oud en had in 't vorig jaar nog 36,000 francs aan herstellingen gekost. Men zegt later dat de Colonel hij de brug gelast had geen pas te houden, omdat de gelijke pas te veel drukking geeft, zoodat hij niet te beschuldigen is. Be Voorzitter der Republiek is derwaarts vertrokken. SAE®5MIE. De uitvaardiging der wet omtrent de regeling der kerkelijke aangelegenhe den heeft ook te Genua aanleiding gegeven tot openbare vreugdebedrijven van het volk, die echter met beleediging van de geestelijkheid gepaard gingen, zoodat ook aldaar de gewapende magt de rust heeft moeten herstellen. Ook in Pieinont heett die wet vele vreugdehedrijven uitgelokt. ITALIË, ROME, 5 April. De Paus is heden namiddag ten 4 ure alhier aangekomen, en met luide toejuiching begroet. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. AHAHJSMIE-AflEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 17den April de Heer J. T. Buys, van Amsterdam, in de Regten, na Openbare verdediging van zijn Specimen: de jure cogitata communicandi ex juris communis principiis regendo. KERKNIEUWS. ARNHEM, 18 April, De breede Kerkeraad heeft heden avond uit het vo rig gemaakte twaalftal van Predikantenhet navolgende zestal geformeerd DD. Hugenholtz, te Geervliet; Schouwe Sandvoort, te Hattem; Hasebroek, te Middelbnrg; Voorhoeven, te Leerdam; Verhoef, te Sluis; van den Ham, te Harderwijk. ABAEftTEITIEN. Ondertrouwd: W. P. OOSTVEEN, met Leyden, 18 April 1850. JOH. van DORSTEN. Algemeene Kennisgeving Bij Leiden, 16 April 1850, beviel voorspoedig van een' ZOON, M. H. HEMELKIJK. geliefde Echtgenoote van P. A. BRONSGEEST. IIGEIjAMIÏ. LONDEN, 17 April. Nog steeds wordt de aandacht van het publiek bezig' gebonden door een geschil tusschen de hooge Geestelijkheid der AnglikaansclieKerk en de Regering, over den invloed van deze op de inwendige gesteldheid der kerk, volgens al oude verordeningen. De Bisschop van Exeter namelijk weigerde een Predi kant, Gorham, te wijden, omdat hij over den doop niet regtzinnig dacht. De Geheime Raad verklaarde dat omtrent dat punt de leer der kerk niet bepaald was; de Bisschop bleef echter de wijding weigeren. Toen besloot het op perste Geestelijke Geregtshof, dat de Bisschop, zoo hij niet binnen acht dagen de wijding voltrok, deswege op nieuw vervolgd zou worden. De Bisschop daarentegen heeft bij het Hof van de Regtbank der Koningin de vernieti ging geëischt der beslissing van den Geheimen Raad. Om dergelijke botsingen voor het vervolg te voorkomenheeft de Bisschop van Londen aan het Hoogerhuis een voorstel ingediend, strekkende, om aan den Geheimen Raad het regt te ontnemen van uitspraak over kerkelijke leer stellingen. De Aartsbisschop van Canterburry heeft in die zaak eenen brief uitgege- 1 ven, welke veel opgang maakt en waarvan reeds 16 uitgaven zijn. De kos- I Heden overleed alhier in den ouderdom van ruim 94 jaren de Heer JAN de BRUYN. Leiden, 15 April 1850. Heden overleed te Nooedwijk, ten Huize van den Wel-Edelen Heer van Tkicht, WILLEM ANNE WE1JERS, in den leeftijd van 30 jaren, diep be treurde jongste Zoon van Leiden, A. P. VERMOOTEN, 17 April 1850. Wed. J. H. Weijers. Eenige Kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd Kind en Bc- huwdkind WILHELMINA JOHANNA, in den leeftijd van ruim 13 jaren. Mr. H. OBREEN, Leyden, A. L. P. OBREEN, 17 April 1850. Nobel.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2