BUITENLANDSE HE BERIGTEN. iHet gehoor den 13dcn door Z. M. den Koning verleend, was zeer talrijk bezocht. HH. MM. de Koning en KoninginHH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik, Prins Hendrik en Prinses Louisa bezochten Zaturdag avond onzen schouwburg. Een buitengewoon aanzienlijk en talrijk publiek wachtte aldaar de Vorstelijke Familie, stond op, toen deze binnen trad, en bragt Haar zijne hartelijke hulde, onder herhaalde daverende toejuiching, terwijl het orchest de vader- landsche liederen aanhief. Minzaam werd door al de leden van het Koninklijk Gezin die eerhewijzing ontvangen en beantwoord. De schouwburgzaal leverde op dat oogenblik een schitterend gezigt. Do prachtige en kostbare toiletten der Dames boeiden het oog en de vrolijke stem ming van het publiek, die zich zoo herhaalde keeren lucht gaf, maakten den avond tot een feest. Onder een blij en luid handgeklap der menigte en nadat de Koninklijke Familie het publiek bad gegroet verliet Deze den schouwburg. Zondag voormiddag woonde de Vorstelijke Familie de Godsdienst-oefening bij, in de Nieuwe Kerk. Ds. Spijker koos bij die gelegenheid tot tekst, het l5te gedeelte van bet laatste vers van Ps. 73: maar mij aangaandehet is mij goednabij God te wezen. Des middags te 2 ure, vereerden H. M. de Koningin, H1I. KK. H1I. Prins cn Prinses Frederik en Prinses Louisa, bet genootschap Nalura Arlis Magis- tramet een bezoek. De tuin zelve cn de geheele plantagie leverden een treffend cn vrolijk tooneel op. Duizende bewoners der hoofdstad waren aldaar in rijtuigen, te paard en te voet, tegenwoordig. Des middags was er diner op 't Paleis van 47 couverts en des avonds eene soirée in de troonzaal. Heden morgen, per tweeden spoortrein, vertrok de Koninklijke Familie weder naar 's Gravenhage, behalve Z. K. H. Prins Hendrik, die zich naar Socstdijk begaf, om H. M. de Koningin-weduwe, die aldaar op dezen dag ver wacht wordt, een bezoek te brengen. Nopens eene terugkomst alhier van het Koninklijk Gezin, als Z. K. II. de Kroonprins van Zweden te 's Hage is aangekomen, is nog niets met zekerheid te zeggen. H. M. de Koningin heeft, aan het bestuur der Maatschappij Caecilia een geschenk van 300als bijdrage tot haar weldadig Fondsdoen gewor den. Ook heeft H. M. aan de Maatschappij Apolloin October jl. alhier op- gcrigt, met het loffelijk doel, om een fonds daar te stellen tot ondersteuning van hulpbehoevende tooneelspelers of door hen nagelaten weduwen of weezen, de som van 200 doen toekomen. De Maatschappij Caecilia schonk aan haren orchestmeesterden Heer J. B. van Bree, zijn portret, geschilderd door den Heer Greive, als eene hulde voor de vele en belangrijke dienstendoor dien toonkunstenaar der Maat schappij bewezen. Z. M. de Koning heeft welwillend toegestaan, dat het Portret van wij len Z. M. Willem II, alvorens naar deszelfs bestemming verzonden te wor den ten toon gesteld zal worden in de kunstzaal der Maatschappij Arti et Amicitiae. Do Amst. Cour. bevat het volgende Ingezonden Stuk van de Heeren Gebr. HeemskerkJ. C. J. Knegt en M. Weimar ten Cate Sedert eenigen tijd is, ook door middel der dagbladen de algemeene aan dacht gevestigd op een ontworpen plan tot aanknooping van handelsbetrek kingen tusschen Nederland en de Kaapsche emigranten. Bij de veelvuldige, niet onregtmatige klagten over gebrek aan ondernemings-zucht en energie, over den schier uitgedoofden handels-geest die onze vaderen zoo zeer van ons onderscheidde, was het een bemoedigend en verblijdend verschijnsel, dat deze echt Nederlandsche onderneming weerklank vond onder onze landgenoo- ten. liet geldt toch niet enkel stoffelijke belangen, maar tevens de beharti ging der zedelijke behoeften van stamverwanten en halve broeders die met der daad hebben bewezen prijs te stellen op hunne regten en vrijheden en daardoor aanspraak mogen maken op onze deelneming en sympathie. Deed ons derhalve de bespreking der voorgenomene expeditie in dagbladen en openbare geschriften genoegenzoo ineenen wij toch van den anderen kant tegen eene misvatting te moeten waarschuwendie wij bij enkelen hebben ontwaard, als ware met deze poging tot bevordering van handel en industrie ecnig staalkundig doel verbonden, of als werd de opheffing onzer Afrikaansche broeders door gcldelijken onderstand beoogd. Zoodanig misverstand kan al leen uit mindere bekendheid met den eigenlijken aard der voorgestelde onder neming en met den toestand der emigranten ontspruiten. Deze toch behoe ven niets dan eenen uitweg voor productendie vrachten zijn hunner nij verheid en van eene overrijke natuur; door een regelmatig handelsverkeer, met wederzijdsch voordeel verbondenis een trap van ontwikkeling te berei ken, tot welken mede te werken, ons eene eere zou zijn. De expeditie zelve is beraamd en steunt op de lessen der ervaringvroeger opgedaan en zoo bij eene vorige soortgelijke onderneming de schoone verwachtingen niet geheel zijn vervulddan leggen de redenen dier teleurstelling voor de hand en zijn destijds met ernst en nadruk aan de ondernemers zeiven aangewezen. Veel gunstiger gevolg mag reeds van deze eerste proefreis worden voorspeld, waarbij men zich de verkregene ondervinding zal ten nutte maken, cn waaromtrent nog onlangs in berigten van eenen landgenoot op Afrika's oostkust gevestigd, en van onze stamverwanten zeiven, belangrijke wenken gegeven zijn. Aan vankelijk zou geldelijke ondersteuning meest doelmatig worden besteed ten behoeve van zoodanige kundige en regtschapen mannen die de edele roeping om aan de zedelijke en godsdienstige vorming der uitgewekenen te arbeiden, door gebrek aan toereikende middelen zouden moeten opgeven. j Alle inlichtingen omtrent dit of ecnig ander punt door belangstellenden of begunstigers van de voorgenomene expeditie verlangd, zijn bij hen te bekomen, bij wie tevens exemplaren van een prospectus der op te rigten reederij ver krijgbaar zijn, en de inschrijving ter deelneming is opengesteld. De berigten uit de hoofdstad en de provinciën luiden niet zeer gunstig. De socialistische geest breidt zich ook onder de soldaten meer en meer uit terwijl de mannen van Staat, die de hoogste betrekkingen bekleeden, moe deloos worden, om aan de demokratische partij het hoofd te bieden. De socialisten te Parijs hebben nu als hunnen Candidaat voor de Wetge vende Vergadering Eugène Sue voorgesteld. Nadat de Aartsbisschop van Parijs het advies van den Paus had inge wonnen heeft hij vrijheid gegeven dat eene kerk van de Grieksche eeredienst alhier zal worden opgerigt in de voorstad St. Honoré. De redevoering van den Heer Lamartine dezer dagen in de Wetgevende Vergadering tegen het Socialismus gehoudenis in een bijvoegsel van den Moniteur opgenomenen op alle Stads muren aangeplakt. Ook heeft de Regering een aantal exemplaren aan de Prefecten gezondenmet last om die allerwege te verspreiden. Het werk van den Hervormden Leeraar Coqucrel, le Christianisme ex perimental, is op Pauselijk gezag op den index der verboden boeken gesteld. SlSlffllIIE. TURYN10 April. De Senaat heeft eergisteren de wet op de afschaffing van onderscheiden voorregten der geestelijkheid met 51 tegen 29 stemmen aangenomen. Deze uitslag is door de vergadering cn door het publiek met veel toejuiching ont vangen. Des avonds en den volgenden dag hebben er eenige ongeregeldheden in de stad plaats gehad, welke door de militaire magt zijn onderdrukt; doch de wijze waarop dit is geschiedschijnt algemeen ongenoegen te hebben verwekt; ten minste in de kamer van Afgevaardigden is eene petitie van 40 inwoners ingediend, welke zich tegen deze gewapende tusschenkomsten te gen de gedane gevangennemingen verzetten welke petitie met groole meer derheid aan den Raad van Ministers is gezonden. IÏALIE, De Paus is den G(len te Terracina aangekomen; de ontvangst door de bevol king moot zóó geweest zijn dat zij, zegt bet berigt, alles goeds voor het ver volg beloofde, llij is in den morgen van den 8sten naar Frosinone vertrokken. AVaarheen hij zich eigentlijk begeeft, wordt nog niet berigt. De Pauselijke vlag wapperde sedert den lsten April op den Engelenburg en de Rotneinsche troepen doen dienst in het Vatikaan. ETC «EI, A UT®. LONDEN, 13 April. In het Lagerhuis heeft do Minister Russell een voorstel gedaan orn eene commissie te benoemen, belast om de bezoldigingen te onderzoeken van die leden der beide Huizen, welke openbare ambten bekleeden en, des noodig, daarin vermindering te brengen. Een amendement van een der leden, dat het onderzoek zich ook zou uitstrekken tot het inkomen der hooge geestelijken, werd met 208 tegen 95 stemmen verworpen. Te Birmingham zijn de prijzen van het ijzer aldus vastgesteld: stafijzer 6, spijkerijzer 6,10, hoepijzer 6,10, bladijzer 7,10 per ton. Tot dekking der kosten van de groote Tentoonstelling in 1851 zijn reeds de volgende sommen ingeschreven: door Londen en Westminster voor 28,360 cn nog 975 door DamesvereenigingenManchester 3300, Birmingham 333, Bristol 527, Newcastle 414, Sheffield 844, door de Koninkl. Akademie 500. Voor het gebouw, waarin die Tentoonstelling zou gehouden worden, zijn 229 plannen ingezonden, onder welke 34 van buitenlanders. Er zullen van hier in het geheel drie onderscheiden expeditiën vertrek ken om Sir John Franklin op te sporen. FRAIHRIJS. PARIJS, 14 April. De Regering, gevaar ziende in de clubs die opgerigt zijn onder den naam van kiesverecnigingenomdat in eenige zeer oproerige taal gevoerd werd heeft bevolen die in het 7,Ie10de en llde arrondissement te sluiten. In de zitting van de Wetgevende Vergadering van gisteren beeft de Minister van Binncnlandsche Zaken dezen maatregel verdedigd. De President der Republiek moet wederom door het volk beleedigd zijn, toen hij eergisteren van de wapenschouwing te Versailles wederkeerde, cn eenige oogenblikken op den grooten rijweg in de Elysesche velden moest op houden omdat er een paard nederstortte. De Minister van Binnenl. Zaken heeft een wets-ontvverp aangeboden, houdende aanvraag van een crediet van 200,000 fr. tot viering van den 4de" Mei. De commissie van de begrooting zal met het onderzoek van dit ontwerp onverwijld een aanvang maken. Op liet Ministerie van Financiën heelt heden weder eene talrijke bijeen komst van bankiers plaats gehad.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2