LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 17 APRIL, BINNENLANDSCHE BERJGTEN. De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegevenZJ/c van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN16 April. De Twentsche Cour. bevat bet volgende: IVij kunnen (bans de stel lige verzekering gevendat de acte van overeenkomst door Z. Exc. den Mi nister van Binnenl. Zaken, wegens den overgang van bet depót der ƒ45,000 van de Overijsselsche Spoorweg-Maatschappijop die van de kanalisatie in Overijssel, op Dingsdag den O"160 dezer, te 'sGravenhage met partij en no tarieel is gepasseerd, weshalve aan de daarstelling der vaart niet te twijfelen valten wij vertrouwen en twijfelen niet of al het verdere ter bespoediging dier nuttige onderneming zal inet ijver worden voortgezet. l)it Ooslerv/ijk wordt bet volgende gemeld Nadat cenen geruimen tijd een punt van overweging heeft uitgemaakt, om ca. 400 bunders heide, aan de gemeente behoorende, in koop af te staan, verneemt men, dat de Ge meenteraad, eindelijk daartoe besloten hebbende, de magtiging des Konings beeft aangevraagd. Daar bet voornemen beslaat, om die beide en woeste gronden binnen weinige jaren geheel te ontginnen en tot bouw- en weilanden en bosch aan te leggen, zoo leeft men in het vooruitzigt, dat niet alleen cene barre beide weldra in vruebtgevenden grond zal herschapen wordenen dat een gedeelte der arbeidende klasse onzer ingezetenen daarin werken bestaan zal vinden; maar ook dat deze verkoop zal aanleiding geven tot bet aanleg gen van eenen grindweg, leidende van deze gemeente naar den grooten weg van 'sliosch op Tilburg, waaraan sedert lang groote behoefte heeft bestaan. De Hoofdingenieur van den Waterstaat in bet 9de district heeft bekend gemaakt aan de belanghebbenden dat eene plaats van opzigter der 4de klasse in dat district vacant isen men zich daartoe kan aanmelden voor 1°. Mei bij den Hoofdingenieur te Haarlem E. de Kruyff. 'sGRAVENHAGE, 15 April. Z. M. beeft benoemd tot President bij het Prov. Geregtshof in Overijssel Mr. A. J. Helmich thans Vice President. Bij besluit van den 10den dezer heeft Z. M. goedgekeurd dat onder het toezigt van den Minister van Oorlog, een comilé van defensie wordt gevormd, dat aan dien Minister van advies zal dienen, omtrent alle zaken 's Rijks ver dediging betreffende, of daarmede in verband staande, welke hij daaraan ter overweging zal onderwerpen. De leden van het comité worden in gewone en buitengewone onderscheiden. Ilun getal is onbepaald. Zij worden door Z. M., op voordragt van den Mi nister van Oorlog, benoemd, en wel voor den tijd van driejaren, na ver loop van dien tijd treedt een derde gedeelte der leden af, en wordt door andere leden vervangen. Behalve de gewone en buitengewone leden, kunnen deskundige personen tijdelijk in bet comilé zitting nemen. Er wordt aan het comité een officier als amanuensis toegevoegd wiens gevoelen wordt gevraagd doch bij stemt niet mede. De Minister van Oorlog kan de vergadering van het comité bijwonen. In dat geval presideert bij van regtswege. Het comité vergadert te 'sGravenhage. De leden hebben geen aanspraak op eenige verbooging van traclement of op eenige bijzondere toelage uit 's Rijks schatkist. Reis- en verblijfkosten alleen worden volgens de bestaande lari- ven genoten, voor het geval dat werkelijk eene verplaatsing in bet belang van de dienst noodzakelijk is geweest. Naar aanleiding van dit besluit heeft Z. M. benoemd lol gewone leden van genoemd Comité: de Generaals-MajoorBaron C. Nepveu Chef van den ge- neralen staf van het leger; Graaaf J. F. Du MonceauKommandant van de brigade Cavalerie en beiden Adjudanten van Z. M. in buitengewone dienst; P. R. Falter, Kommandant van het personeel der Artillerie; H. G. Seelig, Gouverneur der Koninkl. Militaire Academie, C. W. J. Storm de Grave, Kommandant van de reserve-brigade; den Kolonel der Genie C. F. Gey van Pittius, Inspecteur der lste fortificatie-inspectie; den Majoor J. J. van Mui ken, van het reg. Grenadiers en Jagers; Jhr. C. M. Storm van Gravesande, Oud-Officier der Genie. Tot buitengewone leden: den Generaal-Majoor Dr. P. A. Beckers, Inspecteur-Generaal van de geneesk. dienst der land- en zee- magt, den Majoor G. Falck, Onder-Intendant der militaire administratie van de lsle klasse; en lot amanuensis den Kapitein van den generalcn staf J. II. W. Ie Cleraj. Ook beeft Z. M. goedgevonden zijnen Oom Prins Frederik, in zijne boeda nigheid van Veldmaarschalk, de bevoegdheid toe te kennen tot bijwoning van dit comité, zoo dikwijls bij zulks verkiezen zal, met bepaling, dat Hij daarin zal uitbrengen eene adviserende stem. Bij besluit van den 13(Jcn dezer heeft Z. M. eene commissie benoemd, bestaande uit de Heeren L. J. A. v. d. Kun, F. W. Conrad en E.Wenckebach, om advies uit te brengen op de vraag: 1°. of het belang van den Staat me debrengt, dat op 's Rijks kosten lelegraphen worden aangelegd en bediend; 2°. of niet in allen gevalle een net van telegraphische lijnen voor bet geheele Rijk behoort te worden vastgesteld, ten einde alleen in de rigting daarbij aan gewezen, hetzij lijnen aan te leggen, hetzij vergunning tot aanleg te verlee- nen. De commissie zal tevens een ontwerp dor verordeningen voordragen, die door de wet of door een algemeenen maatregel van inwendig bestuur zijn voor te schrijven tot regpling van de dienst en het gebruik der telegraphen. Heden beeft in bet Vendubuis der Notarissen, bij inschrijving en opbod, de aanbesteding plaats gehad van eene gedeeltelijke verbouwing en vergroo ting van het gesticht voor krankzinnigen te 's Gravenhage, welk werk is aangenomen door den Heer J. P. van Essen alhier, voor de som van ƒ63,900. Ingevolge het voorschrift van art. 11 der wet van den 9de" Julij 1842 op het Notaris-ambt, is op beden eene Commissie benoemd uit het Provin ciaal Geregtshof iu Zuidhollandtot bet afnemen van het examen voor die genen welke zouden willen mededingen voor bet Notaris-ambt. Die Commis sie is zamengesteld uit de Raadsheeren Elout en P. J. A. de Bordes, die daar toe zitting zullen houden den 23,ten Mei aanstaande en zoo noodig de volgende dagen. Tweede Eiamee de>' Stat en-de neeaal. Zitting van Maandag 15 April. Is ingekomen eene Koninklijke boodschap van 25 Maart, ten geleide van een Ontwerp van wet, betrekkelijk de kosten van vervolging in zake van directe belastingen. Nog ingekomen een Koninklijk Besluit, tot overbrenging door den Minister van Justitie, der ontwerpen van wet wegens het Regent schap en de Voogdij, te behandelen in eene, op den 19den dezer, te hou den vercenigde Zitting der beide Kamers. Is ontvangen eene missive van den Minister van Finantiënvan den 30slca Maart, ten geleide eener opgave van verkochte of afgestane Domeinen, gedu rende 1849. Overeenkomstig een voorstel van den Heer Wintgens wordt be sloten, die opgave niet te doen drukken, daar dit meer dan ƒ300 zou kos ten, maar ze zoo aan de Commissie in banden te stellen. De in de laatste zitting afgebroken beraadslagingen over de voordragt no pens de Munt, zullen op morgen ochtend ten 11 ure worden hervat. Vervolgens wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen, waarna de leden zich in die afdeelingen begeven, tot het verkiezen van Voorzitters, tweede Voorzitters en de leden der Commissie van de verzoekschriften voor de maanden April en Mei. De uitslag dezer verkiezing is als volgt: Voorzitters de H!I. 2de Voorzitters. Comm. v. d. verzoeJeschr. 1. Verweij Mejan. Schooneveld. van Eek. 2. Wichers. de Man Westcrhoff. 3. Dullert. Hugenholtz. de Fremery. 4. van Heemstra. de Monchy. Zylker. 5. Boreel. van Twist. van Voorst. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, zoo wordt de zitting opge heven. Zitting van Dingsdag 16 April. In deze zitting worden de beraadslagingen over het ontwerp tot overbren ging van fondsen wegens bet herstel van het Ned. Muntwezen bepaald op Don derdag. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over het toezigt en de zorg over de zaken der Munt. De Minister van Finantiën licht bet ontwerp toe. Over hetzelve voeren de Heeren Wintgens, Donker Curtius, v. d. Linden, v. Dam v. Isselt, v. Hasselt cn Fokker het woord. Bij het afzenden van bet berigt verdedigde de Minister van Finantiën de wet en wederlegde eenige bedenkingen. AMSTERDAM, 15 April. De Soirée welke tl. M. de Koningin den 12den in de Troonzaal heelt gege ven, is zeer luisterrijk geweest en heeft tot 11 ure geduurd.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1