ZWITSERLAND. BERN, 20 Maart. De behoudende liberalen hadden tegen den 259ten dezer eene bijeenkomst van afgevaardigden der gemeenten te Munzingen beschreven ten einde men zich met elkander zou verstaan omtrent de algemeene verkiezingen, in Mei. Inmiddels zijn op verscheiden punten van het kanton voorloopige bijeenkom sten gehouden. In eene dier bijeenkomsten, te Turnen, zijn ook de radicalen verschenen, en is men na levendige woordenwisseling handgemeen gewor den waarbij de radicalen het onderspit gedolven hebben. Daarna hebben zij op denzelfden dag en plaats ook eene vergadering bijeengeroepen. Toen hebben de behoudende liberalen hun programma veranderden in plaats van Afgevaardigden der gemeentenhet geheele volk opgeroepen om te Munzingen te verschijnen. De Regering zal zich insgelijks derwaarts begeven; inmiddels worden troepen bijeengetrokken. GRIEKENLAND. ATHENE, 12 Maart. Met uitzondering van de blokkade, is in onzen toestand sedert de aankomst van den Baron Gros geene verandering gebragt. In de haven had hij eene conferentie met den Heer Wyse en den Admiraal Parkerdie echter niet meer dan een hoflelijk bezoek schijnt geweest te zijn. De Koning wil niet onderhandelen zoo lang de vloot te Salamis ligt. De Fransche stoomboot beeft wel een Russischen koerier overvoerd, die echter niets anders medebragt dan het afschrift eener nota van het Pruissische aan het Engelsche kabinet; meer is ten minste daaromtrent nog niet uitgelekt. Na de komst van den Heer Gros heeft de Heer Wyse eene nota ingediend waarin eene nieuwe schadevergoeding gevorderd wordt voor Engelsche vaar tuigen, die tijdens onzen onafhankelijks-oorlog beroofd zouden zijn geworden. Het schijnt dus wel, dat men de archiven wil doorzoeken, om nieuwe ge schilpunten te vinden en ons gedurig nieuwe moeijelijkheden te berokkenen. Mogt het zich bevestigen dat de Koning besloten heeft niet te onderhandelen zoolang de Engelsche vloot zich in de nabijheid bevindt, dan zal de Heer Gros niets kunnen uitrigten en de zaak daardoor op de lange baan geschoven wor den. Inmiddels is de Fransche vloot, die zich voor Navarino vertoond heeft, naar Toulon teruggekeerd. Het linieschip l'Inflexibledat den 7<len dezer nog voor Smyrna lag, wordt alhier verwacht. Bij den Heer Persiany is uit St. Petersburg tijding ontvangen dat de Kei zer den Heer Brunnow te Londen had doen gelasten, om aan Lord Palmers- ton den ongunstigen indruk te doen kennendien zijne maatregelen op hem gemaakt hadden; dat Zijne Majesteit hoopte dat het Britschc kabinet deze onaangename zaak door de goede diensten van Frankrijk in der minne ver effenen zou, dat anders 'de Russische regering zich gaarne met die taak be lasten wilde; wordende eindelijk de Heer Persiany gelast om de Grieksche regering met zijnen raad bij te staan, ten einde deze onaangename zaak ten spoedigste geregeld worde. Tevens zoude bij den Heer Persiany een schrijven van den Heer Brnnnow ontvangen zijn, waarin het leedwezen wordt te kennen gegeven dat de Grieksche regering de aanhangige quaestien met Engeland niet reeds voorlang, overeenkomstig den haar ter geschikter tijd door de Keizer lijke regering gegeven raaduit den weg had geruimden het gevoelen wordt uitgedrukt, dat de verlegenheid waarin Griekenland zich thans be vindt, alleen aan de door den Minister Kolettis gevolgde verkeerde staatkun dige gedragslijn zou moeten worden toegeschreven. BRAZILIË. Den lsten Jannarij heeft de KeizcF de zitting der Kamer geopend. Hij ge waagde eerst van de diensten der gewapende magt ter demping van onlus ten in de provincie van Fernambuco, en van krachtige maatregelen der ver dere bedwinging van onrust in eenige streken; waartoe voor de zee- en land- magt verhooging van uitgaven zullen worden gevraagd, terwijl overigens de gunstige staat der geldmiddelen, de verbetering van het gebrekkig muntstelsel zal veroorloven. Voorts zijn er maatregelen genomen om de volksverhuizing herwaarts te bevorderen. De Keizer eindigde zijn rede met een vurig beroep op de zamenwerking der verschillende inagten onder gemeenschappelijke ge hechtheid aan de staatsregeling. Den 9<ien Januarij had de Keizer het verlies van zijn eenig zoontje te betreuren, op tweejarigen leeftijd overleden. OOIT-INDIE. BATAVIA26 Januarij. Eene zware ramp trof onlangs de districten Trogong en Lilies, beide in de Preanger-Regentschappen gelegen. Van den bergketen in welks midden zich de geduchte vuurspuwende berg, de Goentoer, tot op eene hoogte van 6312 voet boven de oppervlakte van de zee verheft, en van daar zijne vuur-massa uitstort, zijn den 22sten Jan. II. twee bergen ingezakt. Reeds langen tijd kondigde een dof, onderaardsch geluid aan, dat er eene uitbarsting van den vulkaan op handen was, en ieder zag met vrees de oogenblikken naderen, waarop de lava stroomen uit den krater te voorschijn komen, en, wie weet, welke verwoestingen aanrigten zouden. Een ieder toch herinnerde zich nog met ontzetting de ramp, die nu omstreeks 28 jaren geleden, het ongelukkige Tassik-Malaija trof, door het instorten van den Galoengoeng, toen duizende menschen of in de gloeijende lava omkwamenof, zoo zij nog werden gered deerlijk verminkt en verwond, al het hunne door den vernielenden vuurstroom zagen verwoesten, en nog heden ten dage, in stede van de weleer zoo bloei- jende en vruchtbare plaatsen hunner inwoning, slechts eene dorre, kale en ontvolkte streek aanschouwen. En de uitkomst heeft doen ziendat de vrees maar al te zeer gegrond was, toen, onder verschrikkelijke uitbarstingen van den Goentoer, de twee voorge bergten instortten, en in hunnen val vier dorpen met 290 huisgezinnen be dolven met al hun vee en goed. De schrik en de ontsteltenis hierdoor te weeg gebragt, gaat alle beschrij ving te boven. Ontvlugten konde men den lavastroom niet, die met verba zende snelheid zijnen alles verwoestenden loop voortzette. Wie weet, welke instortingen er nog zullen plaats hebbenwanneer men nagaatdatwaar vroeger de twee bergen stonden nu reeds een meer isvan ruim 60 voet diepte. (Dr. Cl) AKADEMIE-NIEUWS. UTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. De Hoogleeraren der Utrechtsche Hoogcschool hebben het navolgend pro gramma vastgesteld en op den 21sten Maart afgekondigd: PROGRAMMA Certaminis Litterarii a Disciplinarom Professoribüs ik Academia rhenoïRAJECIIKA die xxi m. martii, anko mdcccl, ikdicti. Quaestiones proponuntur hae: E disciplina Theologica. Narrationes de Sauli ad Christum conversione, quae in Actorum Apostolico- rum libro exstant, conferantur, explicentur, a dubilatinnihus novissiinis prae- sertim vindicentur; item hujus conversionis momentum ad comprobandam religionis Christianae veritatem exponatur. E Jurisprudentia. I. Exponatur historia probationis per testes in cansis civilihus, qualis ea communis juris Europaei fontibus continctur; deinde comparentur inter se praecipuae hac de re recentiorum leges; postremo explicentur nostri juris quae ad bunc locum pertinent praecepta. II. Instituatur disquisitio de tributis direclis et indircctis, qua exponantnr commoda et incommoda quibus inter se different et magis minusve commen- darida videantur. E Medicina. Quaeritur, quid cfEciant ad fibrinae e sanguine acquirendae quantitatrm mutandam 1°. diversa, quacum liquor examinandus e vena vel arteria efïluxeritcelcritas; 2°. parcior aut copiosior eademque sive promtior sive tardior sanguinis de- tractio, proxime praegressa; 3°. temperatura diversa, motus, quies, aliae conditiones, quibus sanguis emissus suhjiciatur. Ad quarn quaestionem ita respondeatur, ut, experimentis institutis, requi- sitae quantitatis differentiae primum dcfiniantur, deinde, quoad possint, ex plicentur. E Philosophia naturali. I. Exponantur critice recentiorum indagationes et propria instituantur ex- perimenta de aequivalentihusquae dicuntur, endosmoticis. II. Instituantur observationes et experimenta de praesentia acidi tannici in plantarum organis earumque partibus elementariis per varias evolutionis periodos. E Litleris et Philosophia iheoretica. I. Phocionis Atheniensis in administranda republica voluntas, ratio, con- silia et acta exponantur et dijudicentur. II. Generales regulae, tam jubentes quam vetantes, quae in morum disci plina tanquam sanctae et immutabiles vitae leges proponi solenlveluti: proxiinum luum diligas! ne mentiare! ne occidascelt, unde ortae "sunt et quam habent auctoritatem Certaminis campus aperitur omnibus Academiarum et Athenaeorum in regno Nederlandiae civibus, qui ante fmitum annum MDCCCL, curriculi Aca demici annum tertium ingressi erunt. Commentationes latina oratione sunt conseribendae, exceplis iis quibus re- spondetur ad quaestiones e disciplina Medica, e Philosophia naturali, e Juris prudentia srcundam, e Litleris et Philosophia theoretica secundam, quas vel latino vel vernaculo sermone conficere licehit. Responsa, aliena manu scripla, ante diem X m. Januarii MDCCCLI mittnntor ad Virum Cl. S. Karsten singula lemmate inscribuntor adjunguntorque scedulae obsignatae, extrinsecus eodem lemmate distinctae, intus auctorum nomina continenles. De acceptis commentationibus judicia publice pronuntiabuntur et optimo- rum responsorum auctoribus pracmia tribuentur ipso die Academiae natali anno MDCCCLI. 210do jStaats-Lotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. 7de Trekking. N°. 14773 een prijs van ƒ2,500. 8ste u N°. 7325 een prijs van ƒ100,000. N°9. 15588 en 18255 ieder een prijs van ƒ1,000. ADVERTENTIES!. Ondertrouwd Mr. P. C. LEZWIJN, met C. J. SURINGAR. Leyden, 28 Maart 1850. Ondertrouwd E. J. JONGENEEL en II. J. CASPERS. Amsterdam, 28 Maart 1850. Eenige en algemeene Kennisgeving

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3