LEYDSCHE COURANT. YRIJDAG, 29 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond U "C Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BlNiNEJXLAJNDSCHE BEBIGTEJN. LEYDEN 28 Maart. Bij besluit van den 25sten dezer, berft onder anderen Z. M. een pensioen verleend van ƒ240, aan A. Laveririan sedert 43 jaren Brievenbesteller aan het Postkantoor alhier. Wij kunnen onzen lezers mededeelen, dat de Tentoonstelling van Platen en Schilderijen op de St. Pieterskerkgrncht alhier nog op Maandag, Dings dag en Woensdag den l"tCD, 2deD en 3dcl> April, van tien tol vier ure ter bezigtiging zal geopend zijn, om alsdan stellig te worden gesloten. Als Candidaten voor de betrekking van Substituut-Griffier bij het Pro vinciaal Gercgtshof in Limburg zijn voorgedragen: Mrs. Jlir. W. E. K. Dib- betz, W. F. J. van Schaeck en J. 11. C. Casius, Advocaten te Maastricht. liet Prov. Dagblad van Noordbrabant deelt een uitvoerig artikel mede van de opbrengst der collecten en bijdragen ten behoeve der ongclukki- gen door den watersnood. De provinciën hebben in de collecten geleverd ƒ241.531.55. Particulieren ƒ36,639.31, waarbij ƒ2,000 van Z. M. den Koning, ƒ1,000 van 11. M. de Koningin, 3,000 van Prins Frederik1,000 van Prinses Marianneƒ2,525.10 van de Diaconie te Arnhem, van het Rijk ƒ8.000, de Liedcrlafel Eutonia Ie Amsterdam ƒ1306.82, van de Utrecht- sche Studenten ƒ410, enz. Dus te zaïnen 278,170 86*. Wanneer men, zegt de schrijverbierhij voegt de opbrengst van drukwerkjes en afzonderlijke zendingen, dan mag men veilig rekenen dat er meer dan 3 tonnen gouds is geschonken. In de Fransche Manége te Amsterdam is gisteren avond een Carousel gehouden ten voordeele der armen, dat bruto 1000 heeft opgebragt. Er werd vertoond: de optogt van Prins Maurils en de feesten ter zijner eere ge geven binnen Ostende, den 3den Julij 1600, na de roemrijke overwinning bij Nieuwpoort. 'sGRAVENUAGE, 27 Maart. Naar men verneemtzal in de volgende week een begin gemaakt worden met bet in gereedheid brengen der buitenplaats Backershagenop den Leyd- sclien weg, toiheboorcnde aan Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, welke buitenplaats de Kroonprins van Zweden gedurende de maand M-ei zal betrekken. De Commissie, bestaande uit leden van Gedeputeerde Staten, die zich, onder het Voorzitterschap van den Minister van Biunenlan Isclie Zaken, bezig houdt met de voorbereidende werkzaamheden tot het vervaardigen der kies wet heeft beden alhier hare derde en laatste vergadering gehouden. De Minister van justitie zal Dingsdag geen gehoor verleenen. Heden middag heeft Z. Exc. de Minister van Binnenl, Zaken in het Hotel het Keizershof aan de leden der Commissie van de Gedeputeerde Staten, welke aan de vergadeiingen hebben deel genomen, een diner gegeven. GOl'DA 26 Maart. Sedert eenige dagen circuleert te dezer stede eenc lijst lot deelneming bij aandeelen van een gulden wekelijks, in eene aan te leggengeregelde beurt vaart door middel van stoorn-schroefbooten tusschen bier en Engeland of zoodanige andere huitcnlandschc havens als dienstig zal worden geacht. Bij dit hoofddoel zal als bijzaak ook een expeditie- en handels kantoor worden opgerigt. Zoodra een genoegzaam getal inteekenaren zal hebben deelgeno men, stelt men zich voor op eene algemeene vergadering, eerstelijk een col- legie van bestuur te verkiezen en daarna verdere beraadslagingen te doen. Wij zagen met genoegen dat er reeds door onderscheidene gegoede ingezetenen dezer stad en omstreken aandeelen zijn genomen, welke voor drie jaren ver bindend zijn. UTRECHT26 Maart. 11. M. de Koningin heeft ten behoeve der Havclooze Scholen alhier, ƒ100 geschonken. De Palm-Paardenmarkt was gisteren alhier druk bezocht, doch meer voorzien van paarden dan van koopers. Er waren aangehragt 1130 paarden van verschillende hoedanigheid. Ofschoon vele Fransche kooplieden tegen woordig waren, was de aftrek niet zoo groot als in andere jaren. De fraaiste paarden werden tusschen de ƒ3 a ƒ400 verkocht. [TJtr. Cour.) GRONINGEN, 26 Maart. Het dagblad der stad bevat het volgende: Het is ons bijzonder aangenaam uit eene echte bron te kunnen mededeelen, dat de maatregelen van bezuini ging, on'angs door den Minister van Binnenl. Zaken met opzigt tot het Hoo- ger onderwijs genomen, niet zoo absoluut zijn op te vatten, als misschien de termen, waarin van derzelver aanwending kennis is gegeven, zouden kunnen geacht worden mede te brengen. Immers vernemen wij, dat des Ministers bedoeling te dezen geene andere is, dan om eene proef te nemen, of niet met minder kosten, dan tot dusverre heeft plaats gehad, het Hooger onder wijs, zonder daaraan nadeel toe te brengen en even goed als vroeger, zoude kunnen gegeven worden; dat de noodzakelijkheid oin overal, waar zulks maar eeriigzins mogelijk is, bezuiniging aan te brengen, den Minister tot dezen, zich tot alle Iloogcscholen gelijkelijk uitstrekkenden proefmaatregel heeft doen besluiten; zonder dat daarmede echter wordt beoogd, omwan neer desniettegenstaande kan worden aangetoond dat er meerdere subsidiën noodig zijn, deze af te snijden. Is oris deze zienswijze van den Minister, in hel belang van het Hooger on derwijs in het algemeen hoogst aangenaam met niet minder belangstelling vernemen wij, dat diezelfde Minister met zijnen tijd te rade gaande en zender in dit opzigt aan eigene denkbeelden al te zeer te hechten, van oordeel is, dat er thans aan het oprigten van eene enkele Hoogeschool voor het geheele Rijk kwalijk kan worden gedacht, en dat in dien stand van zaken de Gro ninger Akademie voor de noordelijke provinciën als volstrekt noodzakelijk moet worden beschouwd. Nog wordt van hier gemeld, dat de Academische Senaat aan de Cu ratoren een adres had ingediend waarbij op eene ernstige wijs de bezwaren worden ontwikkeld, die er bestaan legen de maatregelen van den Minister van Binnenl. Zaken, om de Academische toelagen te besnoeijen en te ver minderen. BÜITEÜNLAJNBSCHE BERIGTEJN. ENGELAND. LONDEN, 25 Maart. Het tegenwoordig getal onzer zee-Officieren is: 150 Admiraals, 515 Kapi teins, 848 Commandeurs en 2221 Luitenants. Onder deze worden velen ge vonden, die ten eenenmale ongesehikt voor de dienst zijn. Er heeft zich hier een Comité van Dames gevormd voor de oprigting eener Loterij ten dienste der kas van de Vredes-Maatschappij. Aan het hoofd staat de vrouw van den bekenden Richard Cohden. Onderscheiden Dames hebben zich in de voornaamste sleden tot suh-coinités vcreenigd. BELGIË. BRUSSEL, 26 Maart. Vrijdag 1. 1. heeft in eene der kolenmijnen van Quaregnon, niet verre van Mons, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Te tien ure des avonds is de ontvlambare lucht in die mijn ontbrand, en zijn een aantal werklieden door deze uitbarsting op eene jammerlijke wijze omgekomen. Men begroot hun aantal op 75. Zoo veel schijnt zeker, dat reeds Zaturdag op den middag 46 lijken naar boven waren gehragt. FEANKRUIi, PARIJS, 26 Maart. De Minister van Binnenl. Zaken beeft in de zitting der wetgevende Ver gadering van gisteren een wetsontwerp ingediend, waarbij jaargelden worden toegestaan aan de burgers, die in de Junij-dageu zijn gewond en aan de we duwe van den Generaal Renand, die toen is gesneuveld; alsmede een strek kende tot opening van een crediet van 225,000 fr. voor jaargelden aan de weduwen en de gewonden ten gevolge der Februarij-dagen van 1848. Einde lijk diende de Minister van Justitie een ontwerp in waarbij aan de gedeco reerde Officieren der mobile garde een jaargeld van 350 fr. wordt toegewezen. In de zitting van beden waarschuwde de Heer Baudot tegen het ligtvaar- dig toestaan van credieten. In 1837 was de begrooting ongeveer 517 mill, lager dan thans. De Heer Fould sprak de bewering van een lid der Com missie van den vorigen dag tegen, die van een te kort over 1850 van 554 mill, had gewaagd en zeidc, dal bet slechts 528 zou zijn; terwijl in de Pe-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1