LEYDSCHE COURANT-; 1830. WOENSDAG, 27 MAAKT, De Courant wordt MaandagWoensdag Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond n De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BIWS EJN L A JN DSC HE BEB1GTEJN. LEYDEN20 Maart. Bij besluit van 22 Maarl jl. beeft Z. M. goedgevonden de bij besluit van 19 November II. gedane benoeming van J. F. Sandil'ort en M. A. Kluit, lot 2<le Luitenants, met den personelen rang van lslc Luitenant, hij de dienst doende Schutterij alhier, op bun verzoek, in te trekken. Er is te Utrecht eene Commissie benoemd van UIL Studenten tot rege ling der Maskerade in 1851. In de vorige week vierde de lieer G. Verboon Broeder der Orde van den Ned. Leeuw en Hoofd Onderwijzer der Stads Tusscbeu- en Armenscholen, te Schiedam het feest van zijne 60-jarige schooldienst. Met de laatste herigten van den 29slen Januari) jl., uit het Heilige land, van Ds. van Senden, zijn ook verschillende voorwerpen overgekomen, onder andere olijfbladen op den olijfberg geplukt en bloembollen van de edelste soorten. Het plan is, de terugreis over Egypte, Griekenland en Italië aan te nemen; doch wanneer, is nog geheel onbekend, daar het onderzoek in die oorden van zoodanig uilgestrektcn omvang is, dat het geruimen tijd zal aan houden, alvorens daaraan een einde zal komen. AmstCour.) 's GRAVENHAGE, 25 Maart. Z. M. is in den avond van den 23sten van het I.oo hier teruggekeerd. Z. M. heeft het Beschermheerschap aangenomen der Maatschappij lot aanmoediging van Landbouw en Tuin kunde in Limburg. Z. M. heeft aan bet regement Grenadiers en Jagers alhier zijn portret vereerd: het zal in de boekerij geplaatst worden. De Graaf Asinhaga, Gezant van Portugal, heeft ons Hof verlaten; bij was gekomen om aan Z. M. onzen Koning het Grootkruis der drie Militaire Ridderorden van Portugal aan te bieden; bij is benoemd tot Commandeur der Orde van den Nederl. Leeuw, Z. H. de Paus, door den Apostolischcu Internuntius, Mgr. Belgrado, bekend gemaakt en bewogen met de rampen, door den jongsten watersnood in cenige provinciën van dit Rijk en hijzonder in Noordbrabant veroorzaakt, heeft tot leniging daarvan wel willen bijdragen. Tc dien einde is door ge- melden Internuntius, namens Z. 11., aan den Minister van Sinnenl. Zaken ter band gestild de som van 10,000 francs (ƒ4,725). (Staatse.) lieden middag ten 12 ure heeft aan het Ministerie van Binnenlandscbe Zaken, onder voorzitterschap van Z. Exc. den Minister, eerie vergadering plaats gehad van de leden van Gedeputeerde Staten der verschillende Pro vinciën, die zich met de voorbereidende werkzaamheden voor de kieswet hebben bezig gehouden. De Commissie werd bijgestaan door den Secretaris- Generaal van gemeld Departement. Deze vergadering heeft tot in den narnid- dag geduurd en zal morgen ochtend ten 10 ure worden hervat. Daar het gebleken is, dat door enkele gemeente besturen zwarigheden worden geopperd tegen de voldoening aan bet voorschrift van art. 11 van Zf. Ms. besluit van 22 December 1849 (Stil. N°. 64), omtrent het aanleggen van bevolkings-registers, heelt de Minister van Binnen!. Zalven hel raadzaam geacht, door tusschenkomst der Hceren Gouverneurs der Provinciën, aan d- gemeente-besturen te deen voorstellen, om over te gaan tot het maken van verordeningen te dier zake; b. v. van den volgenden inhoud: 1°. Dat ieder persoon, vreemd aan de gemeente, die zijn wettig domicilie aldaar komt vestigen, of, hoewel tijdelijk verblijvende, eene werkelijke woning in de gemeente bezit, zal gehouden zijn zich binnen veertien dagen tijds te vervoegen ter secretarie van bet gemeente bestuurten einde de, volgens art. 76 van het Burgerlijk Wetboek, voorgescbrevene verklaring te doenen tevens de voor het houden van bet bevolkings-register vereischte in lichtingen te leveren; 2». Dat bij verandering van woonplaats vcreischt wordt, voor ingezetenen overlegging van het getuigschrift overeenkomstig art. 4 van bovengemeld ko- nirikl. hesl.door bet gemeente-bestuur der laatste woonplaats afgegeven; voor vreemdelingen: vertoon van de reis- en verhlijfpas; 3°. Dat, bijaldien een persoon zich in eene gemeente komt vestigen, zonder voorzien te zijn van een getuigschrift, afgegeven dcor het bestuur van de ge meente, welke bij met der woon beeft verlaten, dit getuigschrift, ten zijnen kostevan die gemeente zal worden gevraagd; 4". Dat van iedere verandering van woning in de gemeente, binnen den tijd van 8 dagen, bij bet gemeen te-best uur aangifte zal bchooreri te ge schieden; en 5". Alles onder bedreiging van zoodanige straf, als aan de gemeente bestu ren viij staat volgens art. 4 der wet van den 6,lcn Maarl 1818 (Sthl. N°. 12). Ten einde aan des Ministers verlangen te voldoen, zijn de gemeente-bestu ren, onder rnedcdeeling van het bovenstaande, verzocht, om de daarbij gegevene wenken, bij bet opmaken en vaststellen der bedoelde verordeningen, in acht te nemen, of, bijaldien dezelve binnen hunne gemeente reeds mogt zijn vastgesteld, die verordening aan de bovenvermelde punten te toetsen, voor zoo veel noodig te wijzigen en ingevolge der bestaande voorschriften aan Gedeputeerde Staten der Provincie te zenden. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, in aanmerking ne mende, dat het bij ondervinding is gebleken, dat vele plaatselijke besturen, niettegenstaande de hij herhaling gegevene voorschriften, zich niet ontzien om uitgaven te doen, waarvoor hij de plaatselijke begrootingen geeric sommen zijn toegestaan of om de toegestane sommen te overschrijden, zonder daartoe vóóraf de autorisatie dier vergadering gevraagd en verkregen te hebben Gelet op art. 76 van het reglement voor het bestuur der steden, alsmede op de artt. 39 en 71 van het reglement op het bestuur ten platten lande. Hebben goedgevonden, bij resolutie van 8 Maart jl., aan Burgemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en Assessoren der gemeenten ten platten lande, in de provincie Zuid-Holland, te kennen te geven, te beginnen met de dienst van 1850, alle uitgaven, in de plaatselijke begroetingen niet opgenomen, of boven de sommen daarvoor toegestaan, wanneer tot bet doen dier uitgaven niet vooraf autorisatie dezer vergadering is gevraagd en verkre gen, zullen worden gelaten voor rekening van diegenen, op wier last dezelve zullen hebben plaats gehad en dat mitsdien in bet vervolg geene autorisatie zal worden verleend om zoodanige uitgaven te bestrijden uit bet fonds voor onvoorziene uitgaven of uil de beschikbare gelden ter regularisatie op eene volgende begrooting; behoudens de gevallen, bedoeld hij art. 76, al. 2 en volgende, van liet reglement voor het bestuur der steden en art. 39 van dat voor het platte land waarvan de stipte naleving in dcrzelver geheel wordt aanbevolen, alsmede van 2 der boven aangehaalde resolutie van den 17ll'-B September 1844 N°. 9. De Staats-Courant deelt een algemeen overzigt mede van den loop der Lholera-ivdsXe in het Koningrijk der Nederlanden over de jaren 1848en 1849. Daaruit blijkt, dat in het geheel gedurende dien lijd aangetast zijn 43,860 personen, waarvan 25,715 in de steden en 18,145 ten platten lande; bet ge tal der overledenen bedraagt 23,258, als: 12,892 in de steden en 10,366 ten platten lande; dat der herstelden 20,602, zijnde 12.823 in de steden en 7779 ten platten laride. In dezen staat zijn de militairen en de door Officieren van Gezondheid verpleegden niet opgenomen. In do II. Donderdag, te Rotterdam door de Nederlandsclie Handelmaat schappij gehouden veiling van 43 kisten schildpad cn circa 150,000 stuks parelmoer-schelpen is alles verkocht, cn zijn de prijzen geloopen als volgt: van de schildpad, eerste soort, van 17£ tot ƒ184, tweede soort van 1RJ tot ƒ184 en derde soort van ƒ8) tot ƒ10); van de parelmoer schelpen van 39 tot 48 cents. DELFT, 23 Maarl. Heden morgen, omstreeks elf ure, beeft Z. K. 11. Prins Hendrik, gezeten in eene calèche, vergezeld door zijnen Adjudant, den Luit. ter zee de May, cn begeleid door de cerewacht uit de Studenten der Akadeinie, zijne intrede in deze met vlaggen versierde stad gehóuden. Z. K. H. was gekleed in liet zwart met ecliarpe van oranje en hlaauw. De stoet reed stapvoets naar het Akademie-Gebouwwaar Z. K. 11. door den Heer Simons, Directeur der Alta- demie, werd opgewacht en binnengeleid. De Regering heeft den Pi ins een Collation op bet Raadhuis aangeboden. Z. K. 11. is door de cerewacht tol buiten de stad geleid. AMSTERDAM, 25 Maart. De openbare vergadering der Vierde Klasse van bet Kon. Nedrrl. Instituut, den 2dcn April zalzonder eenig bewijs van toegang kunnen worden bijge-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1