LEYDSCHE COURAN i 8 50. MAANDAG, 25 MAART. V BINNENLANDSCHE BERJGTEN. BUITEN L A NDSCHE BEBIGTEN De Courant wordt Maandag y Woensdag en Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond i De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornmers werden tegen 10 Centen afgegeven I.EYDEN23 Maart. lieden aanvaardde de Heer Mr. S. Vissering, zijne betrekking als Gewoon Hoogleeraar in de Rogtswetenschappenaan deze Iloogeschoolinet het hou den eener Redevoering, over Vrijheid het beginsel der Staathuishoudkunde. I.. 1. Donderdag is ter A'gern. Vergadering van liet Studenten-Corps als dag voor de in Junij te houden Maskerade, de llde dier maand bepaald. Daar de maand in welke de Maskerade zou plaats hebben naar ons inzien nog ruimte van lijd genoeg overliet, om zonder ongeduld de juiste en zekere bepaling van den dag af te wachten, hebben wij ons van voorloopige beiigtcn, als dikwijls ongevallig voor degenen die er mede gemoeid zijn, en zonder na dere officiële bevestiging toch nutteloos voor het publiek, tot hiertoe ont houden. Zie de Advertentie.) Wij vernemen, zegt de A'. Rolt. Cour., dat de provinciale wet reeds hij den Raad van State is gebragt en de kieswet daar in de volgende week zal komendat men voorts hooptdat de wetten op het regentschapde voogdij en de enquête na Paschen bij de Staten Generaal zullen ingediend kunnen worden. Volgens een herigt uit Brussel, zou onze Regering met de Belgische onderhandelingen hebben aangeknoopt, over het aanleggen van cenen straat weg van Tilburg naar Turnhout. KATWIJK. AAN DEN RI1UN, 21 Maart. De laatste winter-vergadering des Departements de beide Katwijken c. a. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenwelke heden alhier gehouden werd, kenmerkte zich door menige belangrijke bijzonderheid. Sprak de Heer Roest van Limburg eene treffende rede uit ten betoogedat onkunde een groot kwaad is, zijn spreken werd voorafgegaan en gevolgd van eenige zang stukjes door de leerlingen der alhier van wege het Departement opgerigte Zangschool, tot genoegen van het talrijk opgekomen publiek uitgevoerd. Doch wat den daardoor gemaaklen indruk nog verhoogde, het was de plcg- tige uitreiking van eene Zilveren en Bronzen Medaille met Getuigschriften, die door het Hoofdlicstuur der Maatschappij aan Gerrit van Rhijn en Jacob Cornclisz. Guijt voor de betooning van een buitengewonen moed en zelfopofte rende liefde ter redding van Schipbreukelingen, goedgunstig waren toegekend. In korte trekken schetste de Voorzitter des Departements Ds. U. L. W. Rolda- nus de door die edele menschenvrienden in den nacht van den 28slen op den 29slc" December II. hedrevene daden, en werden hun daarna de eereblijken, namens de Maatschappij, met gepaste toespraak van den Voorzitter overhan digd. Regl voldaan over den alzoo nuttig en aangenaam doorgebragten avond keerden allen huiswaarts, tevens, zoo men vertrouwen mag, tot de beoefening van edele mcnschcrunin opgewekt. UTRECHT, 17 Maart. Heden morgen beeft de Ilooglceraar II. J. Royaards de betrekking van Rec tor Magnificus onzer Iloogeschool overgedragen aan zijn' opvolger, den Hoogl. IS. J. Lintelo de Geer, na liet houden eener Oratio de commutationisquam subiit Theologia in Nederlandia, seculo hoe undevicesimovia ac ratione dat is: over den gang der veranderingdie de Godgeleeidheid in Neder land lot dus ver in de negentiende eeuw ondergaan heeft. Als Secretaris van den Akademisclien Senaat is, in de plaats van den Hoogl. E. C. Donders, opgetreden de Hoogl. H. J. Royaards. De viering van dezen gedenkdag zal des avonds door H. II. Studenten met eene serenade worden gesloten. FRA1VHKIJK. PARIJS, 21 Maart. Men zegt dat de Regering plan beeft om ten spoedigste een vijftal wets- ■ontwerpen bij de Wetgevende Vergadering in te dienente weten op de druk persin verband met wederinvoering Tan gezegelde dagbladen en verhoo ging der borgtogten voor de uitgevers; op de uitspraak door gezworenen om 't getal stemmen ter veroordeeling te verminderen dat het voorloopig Re puhlikfinsch bestuur had vermeerderd, waardoor nu dikwijls het noodige ge tal stemmen ter veroordeeling ontbrak en menig hooswicht vrij liep, en voorts nog een ontwerp tot tijdelijk verbod van liet houden van voorloopige kiesvergaderingeneen op de vreemdelingen en een op de deportatie. Men vreest echter dat deze voordragtcn de Republikeinen uitermate zullen vertoornen, en lot daden van geweld doen overgaan, daar het niet te ont kennen is, dat het socialismus door geheel Frankrijk diepe wortelen heeft ge schoten zoo zelfs dat verleden Zondag een Priester te Dourdan Dep. Seine- et-Oise, de armen geregtigd heeft verklaard om bij de rijken het overtollige ten hunnen behoeve weg te nemen dat zulks zelfs door God zoude bevolen zijn, waarop echter vele hoorders verontwaardigd zijn heengegaan cn de predi ker zelf geregtelijk wordt vervolgd. De beraadslagingen liepen gistJren over de wet op het zegel cn de be lasting op renten. De Heer Berrijer heeft getracht het verderfelijke van de laatste aan te loonen. De Bergman Emile Le Roux beeft die verdedigd; als men de dranken belastte, behoefde men de renteniers niet te sparen. De oud- Minister Passy en de tegenwoordige Eould hebben haar afgekeurd, als belas ting op de inkomsten, doch de wet is met 400 tegen 232 aangenomen, zoo dat er een zegelregt op den overgang van openbare fondsen bepaald is van 5 centimes voor iedere 100 francs. De dagbladen zijn voorts vol redeneringen over de ontwerpen van wet op bet zegel van 4 centimes en den horgtogt van 50,000 francs, welke ter be teugeling der losbandigheid worden voorgedragen en hoe de ondervinding ge noegzaam de krachteloosheid dier maatregelen geleerd heeft. In de aanspraak waarmede de Heer Dupin (de Oude) het centraal Con gres van den Landbouw geopend heeft, merkt men de volgende zinsneden op: De anti maatschappelijke leerstellingen, welke zich onder de meest uitcen- loopende vormen vertoonendoch alle tot dezelfde uitkomst leiden, namelijk het passief tegen het actief, de schuld tegen de schuldvordering, den armen tegen den rijken, den luiaard tegen den arheidzamenden losbandigen legen den spaarzamen en ordentelijken huisvader op te zetten, deze rampzalige leer stellingen zijn de gccsel van het tegenwoordige tijdvak. Zij bedreigen elk be staan en eiken stand, zij vernietigen het vertrouwen, telkenmale als het op het punt slaat te herleven zij vergiftigen het tegenwoordige en doen voor de toekomst heven. Het hulpmiddel is niet alleen in de bevestigde eensge zindheid van het openhaar gezag en in de kracht der regering, maar oók in de moedige toetreding der goede burgers en in de medewerking van alle ver lichte gemoederen. Het ware moet tot vereenigingspunt tegen de dwaling verstrekken. Men moet zijne pogingen verdubbelen, om hen te verlichten die bedrogen worden, cn om de rust en het gezond verstand terug te bren gen in de gemoederen. Uw arbeid en uwe voorbeelden zullen daartoe kracht dadig medewerken. ITALIË. ROME, 11 Maart. De Kardinaal Vizzardelli cn andere Prelaten zijn hier aangekomen, en zouden, zoo men meldt, spoedig door den Paus gevolgd worden. Men verzekert dat de Regeringen van FrankrijkSpanje en Oostenrijk ontdekt hebben, dat een der personen welke den Paus omringen, en welke door hem met allerlei weldaden wordt ovciladen, geheime correspondentie on derhield met de Socialistische dagbladen in Europa en met dc partij van Maz- zinihet Hof van Rome is daarvan onderligt. Uit Napels wordt van den llde" geschreven, dal het vertrek van den Paus van den 2den tot den 8ste" was uitgesteld. Aldus zou bepaald zijn in een nienw consistorie van den 9de" dezer. Maar te Napels begon men tcgelooven, dat het vertrek weder onbepaald was uitgesteld. Prol'. Orioli heeft onlangs de belangrijke ontdekking van eene begravene Etruscische stad gedaan. Hij vond in de chronieken van Viterbo den naam van Musarna of Materna cn de aanwijzing van de ligging dier oude geheel vergetene plaats, cn hem gelukte liet, hare 6poren op 7 uren van Viterbo naar den kant van Toseanella te ontdekken. Bij het opgraven heeft men reeds belangrijke ontdekkingen gedaan van oude gebouwen. WVRTEmBERG. STUTTGARDT, 19 Maart. De Landsvergadering heeft besloten geen antwoord te geven op de troonrede. De Minister van Finantiën heeft in die Vergadering een voorstel gedaan

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1