LEYDSCHE COURANT Mb: um. V, i 850. De Courant wordt Maandag, Woensdag en 'Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, VRIJDAG, 15 MAART. rV.U'-S De Prijs der Courant is f 13 z'/i liet jaar; de afzonderlijke rummers werden -tegen 16 Centen afgegeven. B1JYIN EJN L A IN DSC HE BER1GTEJN. 1.EYDEN14 Maart. De Collecte voor de Noodlijdenden door den Watersnood heeft in onze pro- I vincie opgebragt de aanzienlijfee soin van 56,808.44, benevens nog 89 stuks I ongangbare muntspeciën en enkele gouden sieraden. De Staats Courant bevat weder de herinnering van den Minister van I Finantiën, dat vreemde koperen munten op Nederlandse!) grondgebied geen I wettigen koers hebhpnof gangbaar zijnmaar in alle publieke kassen wor- I den uitgeschoten en afgewezen, en niemand alzoo verpligt is die in betaling I aan te nemen. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmer-Meer, meldt de Staats- j Courantdat de ongunstige weersgesteldheid in de maand Febiuarij jl., waar- I door de polders en de boezem met eenen buitengewonen waterlast waren be- 1 zwaard, de stoomwerktuigen ter ontlediging van het Meer zeer heeft helem- I merd. Reeds op den 25steD Januarij wegens te hoogen boezemstand huilen I werking gesteld hebben zij van dat tijdstip tot 26s,l'n Februarij slechts wei- I nige diensten kunnen doen eerst op dit tijdstip na gunstiger weder en hij j de aanhoudende werking van het stoomtuig te Spaarndamwanneer de boe- 1 zemstand van hel buitenwater zulks toeliet en er geen sluisgang op hel Y bestond, is het geregeld in beweging stellen van de stoomtuigen weder be- I gonnen. Door deze ongunstige omstandigheden is de waterstand van het Meer, I welke (blijkens opgave in de St.-Cour. van 5 Februarij jl.) op den laatsten I dier maand gemiddeld 2,02el teekende, op 1,95 cl beneden Amst. peil I teruggekomen, en das 0,7-J el verhoogd. Tweede Hamer der Sitaten-deneraal. Zitting van Dings dag 12 Maart. Nadat de Minister van Finantiën de Heeren v. Zuylen, v. Eek en Costerus (/ie onze vorige) beeft geantwoord, wordt art. 12 onveranderd aangenomen, met 57 tegen 4 stemmen. Het luidt: liet port van dagbladen, couranten of nieuwspapieren, eens of meerma len in de week uitkomende, bedraagt één cent voor ieder afzonderlijk blad, onverschillig hoe groot de oppervlakte zij. Het port der bijvoegsels, mits verzonden te gelijk met het blad, waarbij zij behooren, is onder het port van het blad begrepen. Rij afzonderlijke verzending wordt bet port voor ieder bijvoegsel als voor een blad berekend." Art. 13 handelt over het port van gedrukte aankondigingenprospectus sen enz. De lieer van der Linden stelt een amendement voor, dat verworpen wordt. De Heer de Monchy een dat aangenomen wordt met 31 tegen 30 stemmen. Het gelicele gewijzigde art. wordt goedgekeurd met 58 tegen 3 stemmen. liet aldus gewijzigde art. luidt aldus: «liet port van gedrukte aankondi gingen, berigtenprospectussen, boekenlijsten, circulaires, marktbrieven prijscouranten, muziekpapier, tijdschriften, niet ingebonden boekwerken, en in bet algemeen van alle gedrukte stukken, niet vallende onder de bepaling van art. 12, bedraagt twee cents voor ieder geheel vel, één cent voor ieder halfvolen een halve cent voor ieder kwartvel druks, behoudens de navol gende bepalingen. liladen of stukken papier van minder dan 8 vierkante palmen oppervlakte worden als kwartvellen, van 8 tot en met 15 vierkante palmen als halve vellen, van 15 lot 30 vierkante palmen als geheele vellen berekend. Voor papier van grooter formaat dan van 30 vierkante palmen, wordt het .port voor elke 15 vierkante palmen of gedeelte van 15 vierk. palmen meer dere oppervlakte, met één cent verhoogd. Het minste port, hetwelk voor een of meer der bij dit art. bedoelde ge drukte stukken onder eenen afzonderlijken oinslag verzonden, gegeven wordt, bedraag één cent." Art. 14 houdt bepalingen in nopens bet port van de gedrukte stukken, waarvan zijn uitgezonderd de drukproeven. De Heer van Dam van Isselt wil vrijheid hebben verleend tot het in schrift invullen van marktberigten. Z. Ezc. de Minister van Finantiën betoogt dat men om het misbruik geen schrift kan toelaten. De Heeren van Hall, Smit, de Monchy, van Nispen cn Dirks bestrijden het amendement, dat verworpen wordt, en bet ait. wordt zonder stemming goedgekeurd. Het luidt aldus: De gedrukte stukken, bij artt. 12 en 13 be doeld, worden door de belanghebbenden ingepakt onder reepen papier, die te zamen niet meer dan de helft der oppervlakte van het paket of van het stuk, in den staat waarin bet op den post gehragt wordtbedekken en zoodanig gesloten dat tiet onderzoek naar den inhoud mogelijk zij, De stukken zelve moeten, behalve de vermelding op den omslag van don naam cn de woonplaats van hem aan wien bet stuk gerigt is, geheel gé- drukt of gesteendrukt zijn; zonder cenig bandschrift, cijfers of teekens, de plaats van schrift vervangende, te bevatten. Hiervan zijn alleen uitgezonderd de drukproeven mils het schrift zich bc- pale tot hetgeen d=e aanwijzing en verbetering der drukfeilen en de bijzonder heden, daarmede in onmidd lijk verband slaande, betreft. Het port van alle gedrukte stukken wordt ten kantore van afzending betaald. De stukken die niet aan al de bij dit art. gestelde voorwaarden voldoen worden met bet gewone briefport belast." Art. 15 wordt gaaf aangenomen. Het luidt aldus: «Het aanteekengeld van alle brieven, waaromtrent bet nemen van die voorzorg door «Ie afzenders verlangd wordt, bedraagt tien cents, ten kantore van afzending te betalen. Het gewone port wordt bovendien op denzelfden voel als van andere brie ven ingevorderd. De tegemoetkoming aan den afzenderbij vermissing van eenen aangelce- kendan brief, door de administratie te bepalen, bedraagt vijf en twintig gul den, zonder meer, behoudens de bepaling van art. 16. Wegens brieven, die niet zijn aangeteekendis geerie zoodanige tegemoet koming of andere schadevergoeding verschuldigd." Art. 16 bepaalt de vergoeding in het vorig artikel vermeld, van de volle geldswaarde, in den aangeteekenden brief besloten, wanneer die geldswaarde bij de verzending op het postkantoor is aangegeven cn daarvan de (in het artikel opgegeven) premie betaald iswelke voor het aanteekengeld in de plaats treedt. De Heer Donker Curtius is van oordeeldat betgeen hier thans door de Regering is voorgesteld, zulke gewigtige gevolgen zal hebben, dat daardoor de opbrengst der brievenposterij wel eens aanmerkelijk zal komen te lijden, ja zelfs dat aan de schatkist, onafhankelijk van die opbrengst, groot na deel zal worden toegebragt. Hij moet daarom ten ernstigste voor de gevolgen waarschuwen van het nu, bij deze bepaling, aangenomen stelsel. Hij be schouwt bet artikel 1°, van vóór zijne geboorte; 2". in zijne ontwikkeling en 3". in het kleed, waarin men het gestoken heeft, en stelt ten slotte een amendement voor waarbij geene vergoeding bepaald wordt, indien de brief door overmagt of toeval mogt zijri verloren gegaan. De Minister van Finantiën verdedigt het artikel breedvoerig. De lieer Godefroi ondersteunt liet gevoelen van de Heer Donker Curtius, dien de Minister beantwoordt. De lieer Wintgors doet eene motie van orde, cm, in aanmerking nemende de belangrijkheid van liet geschilpunt de beslissing oier bet in discussie zijnde artikel aan te houden tot aan de behandeling van bet voorlaatste arti kel der wet i-n grondt de motie op art. 87 regl. van orde. De Heeren van Twist en Dullert bestrijden dit, op grond der bewoordingen van dat artikel, en ten slotte wordt overeenkomstig een voorstel van den lieer van Twist, besloten om de discussier! lieden te staken en die morgen ochtend te her vatten. Zitting van Woensdag 13 Maait. In deze Zitting is ingekomen eene missive van den Minister van Finantiën, ten geleide eener nota van wijzigingen in bet ontwerp van wet nopens de brievenposterij. De beraadslagingen over dat ontwerp worden hervat, en wel over art. 16. De Heer Donker Curtius verklaart dat, na de door den Minister ingediende wijziging, zijn op gisteren voorgesteld amendement is komen te vervallen. Niemand meer het woord vragende, wordt liet gewijzigde art. in hoofde lijke omvraag gehragt cn met 44 tegen 4 stemmen aangenomen. Het art. luirlt nu aldus: De volle geldswaarde, die in den aangeteeken den brief besloten was, wordt, in geval van vermissing aan den afzender vergoed, wanneer die geldswaarde bij de verzending op bet postkantoor aan gegeven cn daarvoor een verhoogd aanteekengeld betaald is. Dit verhoogd aanteekengeld wordt berekend in evenredigheid van 1 i cents

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1