LEYDSCHE COURANT. V 18S0. i.e*! De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdug Avond. Die van Maandag komt V~- WOESDAG, 13 MAART. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. B S EN L A N DSC li E BER5G T EN LEY DEN12 Maart. Wij vernemen met genoegen dat de Tentoonstelling van Pluten en Schil derijen alhier ten behoeve der algcmcene Armen die de bczigtiging zoo over- ■waardig is en reeils zoo veel bijval mogt genieten doch den 15'lcn dezer zon gesloten worden, nog tol in het begin van April zal geopend blijven, waardoor alzoo velen die door de donkere dagen en hel gure weder waren te ruggehouden, alsnog de gelegenheid wordt aangeboden, om deze schoone ver zameling te bezigtigen. Zie de Adv.) Den lO'lf is Ie Delft overleden Dr. A. Meursinge, Leeraar aan de Ko ninklijke Akademic aldaar, in de taal- land en volkenkunde van Ned. ïndië. De Amsterdamsche Afdeeling der MolI. Maatschappij van Landbouw zal van 5 tot 9 April eene Tentoonstelling van bloemgewassen enz. houden, in het. Oudemannenhuis aldaar. Het Handelsblad meldt, dat er vergunning verleend is, omdeZeesche- pen van de Willeinsluis naar bet Nieuwe Diep en omgekeerd te slepen, door ijzeren schroelVtoombooten. 1s GRAVEN tl AGE, 12 Maart. Z. TM. heeft den Heer Mp. A. C. Baron Snouckaert van Schauburg op zijn verzoek eervol ontslagen als Referendaris bij zijn Kabinet. Ook heeft Z. M. ontslag verleend aan den titulaircn Kapitein ter Zee J. J. Bronovo, als Direc teur der Marine te ilellevoetsluis, met toekenning van pensioen, en als Di recteur en Commandant der Marine aldaar aangesteld, metl". Mei aanstaande, den Kapitein ter Zee D. J. Baron Rengers, bevelhebber van 's Rijks Zeemagt in de Maas en Goedereede. Door Z. M. den Koning zijn gisteren middag ten 4| ure ten gchoore ontvangen Z. Exc. de Generaal van Mansbacb, Minister van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen bij dit Hof, en de Ileeren van Manderslröm en de Baron de G'er die van Stokholm alhier zijn aangekomen. Aanstaande Donderdag zal Z. M. over de gehecle bezetting der residentie eene wapenschouwing houden. Tweede Siamer dee Sttiten-fieneraal. Zitting van Zaturdag 9 Maart. In de zitting van beden ten drie ure gehouden, heeft de Commissie van Bappoiteurs voor liet ontwerp van wet omtrent liet loezigt en de zorg over de zaken der Munt haar algemeen verslag uitgebragt. De beraadslaging over dat wets-ontwerp is bepaald op Woensdag aanstaande. Zitting van Maandag 11 Maart. Di de zitting van heden heeft de Heer Groen van Prinsterer andermaal ge tracht bij wijze van motie van orde, bet onvoldoende te betoogen van de fnededeeling des Ministers van Binnenl. Zaken, nopens de aanbieding der or ganieke wetten. Mij verzocht namelijk verlof, op den dag, na afloop der discussiën over de Postwct, zijne bezwaren te doen kennen, zoowel over bet onvolledige dier mededeeling, als ook (in verband tot baren inhoudover hare hoogst gevaarlijke strekking, niet liet oog op de ware belangen des Vaderlands en van de eerlijke uitlegging der Grondwet. Deze motie werd door den Spr. wederom zeer breedvoerig toegelicht met dat gevolg dat de Voorzitter den Spr. liet verzoek deed zich zoo veel mogelijk te bekorten. De Heercn van Hall, v. Heemstra en Donker Curlius, ofschoon bet gespro kene door den Heer Groen van veel belang oordeelendebebben tegen het ge ven van bet verlof bet woord gevoerd de beide eersten op grond van het reglement van orde, de Heer Donker Curtius, omdat de ontwikkeling, waar toe de Heer Groen plan had, te voorbarig te achten was, vermits men eerst bij de aanbieding der kieswet kan oordeelen in hoe ver de geest der Grondwet daarbij wierd miskend. De lieer van Zuylen van Nyevelt heeft de motie mede bestreden, uit liet oogpunt van de waardigheid der Karncr, welke niet kon dulden, dat zij Hoor een enkel lid als 't ware overheerscht wierd. De Heer Duymaer van Twist beeft zich mede tegen de motie verklaard omdat zij hem toescheen eene bedekte manier te zijnom andermaal terug te komen op iets, dat de Kamer Vrijdag reeds had afgestemd namelijk de in terpellatie over de organieke wetten. De fleer Groen beeft daarop zijne motie ingetrokken, waarmede deze zaak zonder eenig gevolg is gebleven. Daarna zijn de beraadslagingen over de afzonderlijke artikelen der wet op de Brievenposterij voortgezelen wel allereerst over art. 3. Dal art. zoo als hel later door de Regering gewijzigd is, luidt aldus: x Het port naarmate van den afstandwordt berekend als volgt Voor een afstand van 39 Ned. mijlen of daarbeneden 5 cents, van 30 tol en met 19® mijlen 10 cents, boven 100 mijlen 15 cents. Het hoogste port naarmate van den afstand wordt gebragt op tien cents, zoodat de opbrengst der brievenposterij, na aftrek van alle uitgaven, daarop vallende, zal blijken over een tijdvak van een geheel jaar eene Som van 1,000,000 gulden of daarboven te hebben bedragen. Wanneer dit geval beslaat, wordt bet verlangde tarief door ons ingevoerd binnen het jaar nadat van die meerdere opbrengst zal zijn gebleken." Door den Heer Storm van 's Gravensande waren reeds vroeger de twee vol- ende amendementen voorgesteld, als: 1°. Art. 3 aldus te lezen: bet port, naarmate van den afstand, wordt be rekend als volgt Voor een afstand van 50 Ned. mijlen ol' daarbeneden 5 cents, van 50 tot en met 100 Ned. mijlen 10 cents, boven de 100 mijlen 15 cents. 2°. De beide laatste zinsneden van art. 8 van bet gewijzigde ontwerp van wet weg te laten. Alsnog worden twee amendementen voorgedragen, als: 1°. door den Heer de Fremeiy, die als subamendement van den lieer van 's Gravesandc voor stelt de derde zinsnede in dat amendement aldus te lezen: Bove.n 50 mijlen 10 cents. En verder, de vierde zinsnede te doen vervallen. 2°. Door den Heer van Eek ten doel hebbende de eerste twee zinsneden bet artikel weg te laten, en daarvoor in de plaats te stellen: Binneu de kom van de gemeente, waar het postkantoor is gevestigd, 5 cents. En de 3llc zinsnede aldus te lezen: Tot en met 100 mijlen 10 cents, en verder bet art. in zijn geheel te laten. Deze verschillende amendementen bebben tot langdurige discussiën aanlei ding gegevenwaaraan, behalve de voorstellers, ook de Ileeren Donker Cur tius en van Heemstra deel namen. 7,. Exc. de Minister van Finantiën heeft al de voorgestelde amendementen bestreden. De Heer van Eek stelt na eenige beschouwingenals amendement voor, omin plaats van voor een afstand van 30 Nederl. mijlen of daarbeneden 5 cents; van 30 tot en met 100 mijlen 10 cents; te lezen: binnen de kom der grmcente, waar bet post kantoor is gevestigd, 5 cents, tot en met 10® mijlen 10 cents. De instandhouding van bet port van 10 cent in de koin van de gemeente, zegt de beer van Eek, strijdt locli niet met mijn stelsel, want eigenlijk ver voer heeft er geen plaats. Maar ik wil de onderscheiding daar buiten wegnemen, ofschoon daardoor door sommigen meer wordt betaald de schatkistwaar ook op moet worden gelet, kan niets anders dan er bij winnen, en juist daardoor zal Ivet zooveel meer bezwarend porto van 15 cent kuniipn worden afgeschaft, want zooveel te spoediger zal de zuivere opbrengst een irii11ioen bedragen, en in dat geval toch vervalt volgens dit artikel dat meerdere port van 15 cent, en tevens bet bezwaar, hetwelk daardoor voor de meer afgelegene provinciën bestaat. De Minister beeft die amendementen bestreden; meenende, dat het welbe grepen belang der schatkist tegen de aanneming der meeste pleit. De Heer Stoim van 's Gravensande beeft den Minister beantwoord. De Heer van Eek vraagt bet woord orn op de aanmerkingen van den Mi nister zijn amendement toe te lichten, en zegt nogmaals, dat zijn amende ment bet eenige zekere middel is, oui bet port van 15 cent spoedig te doen verdwijnen. De Heer Donker Curlius acht bet ongerijmd eenige verbindlenis bij de wet op zich te nemen. De Heer de Frcniery beeft in bet breede zijn amendement verdedigd en den Minister beantwoord. Hij treedt in vergelijkingen over de opbreDgst der brieven in naburige staten en leidt daaruit af. dat men voor bet belang van de schatkist, dat uien op den voorgrond plaatst, niet behoeft beducht te wezen. De Heer van Heemstra kan zich met het amendement van den Heer vaa Eek niet vereeninen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1