Aan E. 11. Krelage de zilveren medaille voor de twaalf fraaiste en meest van elkander verschillende trosnarcissenin bloem, gegeven door den Heer van der Oudermeulen. Aan denzelfden de gouden medaille, gegeven door de Édel-Achtbare Rege ring der stad Haarlem, voor de fraaiste nieuwe dubbele hyacinth (conquest), in bloem aan welke Z. Maj. de Koning vergund heeft den naam van Wil lem III te geven. Voor hetzelfde onderwerp is de zilveren medaille aan J. I). Zoeker en Voorhelm Sehneevoogt toegekend, aan wicn eveneens de zilveren medaille voor de fraaiste nieuwe enkele hyacintli (conquest), in bloem is toe gewezen. Beschikbare medailles zijn toegekend aan de HH. Krelage en Rosenkrantz en Zoon, te Haarlem; aan J. Kouwenhoven te Warmond; G. van der Werff, te Bloemendaalen aan 11. de GraafF en Zonente Lisse. De catalogus bedraagt 555 nommers en ruim 1000 planten, ingezonden door 17 inzenders. De rangschikking is de Maatschappij verschuldigd aan den bekwamen en ijverigen lieer G. J. Kok, Hortulanus van den Hortus Medicus te Haarlem. Deze Tentoonstelling is, vergeleken met die, welke de Koninklijke Maat schappij van Tuinbouw te 's Hage en Rotterdam heeft gehouden, klein te noe men. In belangrijkheid behoeft zij echter voor deze niet te wijken. Uit een oogpunt van kunst en van industrie, staat zij, als specialiteit, geheel op zich zelve. Sedert bijna twee en eene halve eeuw toch zijri de kuituur en de han del in bolgewassen eene bron van bestaan en van welvaart in deze sehoone streken, en boewei die kuituur elders vaak werd beproefd, bleef echter, in dit opzigt. Haarlem zonder mededingster. IlaarlCour.) BUITELLAJNDSCHE BERJGTEJN vernement de noodige maatregelen om onze grenzen voor alle schending te beveiligen, of heeft het zulks gedaan? 3°. Is de Minister van Finantiên bij magte om te voorzien in de uitgaven die deze omstandigheden zouden kunnen veroorzaken Bij deze gelegenheid geeft de Minister I.a Hitte te kennen dat de Fransche Zaakgelastigde, den Heer Gros, naar Griekenland vertrokken was, met last om zich met den Heer londos en den Admiraal Parker in verband te stellen en zich met hen te verstaan nopens de middelen, om tot eene oplossing vaD het vraagstuk te geraken. Over de Zwitsersche en Grieksche zaken loopen voorts allerlei losse en tegenstrijdige bcrigten zoodat hieromtrent nog niets met zekerheid te meidenis. Te dezer slede wordt een corps vrijwilligers van 12,000 :nan geworven, om onder den Generaal S'. Amant in Pauselijke dienst te treden; genoemde Generaal heeft van de Regering verlof gekregen om buitenslands te dienen. De namen der drie socialistische candidaten Vidal, Carnot en de Flotte zijn heden alom alhier, op groote roode affiches, aangeplakt. Men spreekt over het aanleggen van een eleclro-telegraaf tusschen Lyon en Turin. Op die wijze zou men in verhand met de electro telegraaf van Lyon naar de hoofdstadde tijdingen uit Italië binnen drie uren te Parijs hebben. De Sardinische Ambassadeur aldaar heeft eene negotiatie voor deze onderneming geopend, waarin men algemeen deel neemt. De Heer Cavé, oud Directeur van de Maatschappij van sehoone kun sten, is heden het slagtoffer geweest van een ongelukkig voorval. Een groote Schotsche hond, die zich als naar gewoonte in zijn studeervertrek ophield wierp zich eensklaps op hem, en beet hem vreeselijk in hetgezigt, zoodat een gedeelte van zijn neus en wang weg zijn genomen. De Heer Cavé kon slechts na eene lange worsteling zich van het woedende dier ontdoen. Eenige dagen geleden is door een visscher, op eenige mijlen van Barfleur een zeer rijke Oesterbank ontdekt. Men zegt, dat ze ongeveer 2 mijlen groot is. Reeds zijn er oesters van die bank te Cherbourg te koop aangebodendie bijzonder goed waren. ITALIË, ROME, 17 Februarij. De moordenaar van een Fransch soldaat is hier, ten aanschouwc van meer dan 10,000 menschen doodgeschoten, Er werden nog gedurig personen ge vangen genomen de politie ging met de grootste gestrengheid te werk. OOSTEHRIJK. WEENEN, 23 Februarij. Het geheele leger in de onderscheiden Staten bedraagt 130,000 man, waar van slechts 302,000 strijdvaardig zijn. Het legercorps in Bohernen, dat lot zoo vele ongegronde geruchten en dwaze bezorgdheid aanleiding heeft gegeven, telt niet meer dan 20,000 man, welke vrij slecht zijn uitgerust, zoodat zij niet dan na verloop van geruimen tijd en bet besteden van groote kosten zouden kunnen uitrukken. Een ander corps in en om Brünnbeloopt 30,000 man. De echtgenoot van Kossuth is, in weerwil der strenge bewaking, uit Hongarije ontvlogt, en heeft zich naar haren echtgenoot te Schumla begeven. Het verkeer tusschen Zwitserland en ons land is zeer bemoeijelijktdaar zelfs de grensbewoners voorzien moeten zijn van passen met het visa van onzen Consul, om hunne bezigheden op ons grondgebied te komen vervullen. In een proces te Trentschin waarin 4 partijen waren betrokken, sprak elk der Advocaten eene andere taal, die de overigen niet verstonden, zoodat liet proces moest uitgesteld worden. Het Regeringsblad van Milaan behelst eene bekendmaking der Rege ring, waarin zij hare tevredenheid zoowel over de beambten als over de bevolking van Lombardije betuigt, wegens den gcregeldcn en snellen afloop der ligting van recrulen van 1849 in weinig meer tijds dan eene maand was dezelve geëindigd, en de door het lot voor de dienst bestemden kwamen alle, behalve eenige weinigen, gewillig en welgemoed op. Omtrent den toestand van Venetië wordt van den 15llen hel volgende gemeld: Een groot Oostcnrijksch corps wordt bijeen getrokken tusschen de Isonzo en de Adigo; in de provincie Cöno zijn reeds 18,000 man bijeen. Het ont werp van staatsregeling is te Verona ontvangen. Welk geluk zal die ons echter aanbrengen? Onze toestand kan eerst door den tijd verbeterd worden. De ellende van ons land is groot. De belastingen putten ons uit, en dewijl wij onder een militair bewind leven, dat gevolg van eene revolutie, moeten wij betalen, gehoorzamen en zwijgen. De werklieden loopen bedelen. Het volk, dat nog altijd R. Katholiek blijft, haat de Oostenrijkers en den Paus, omdat het meent, dat de laatste éëne lijn met de eersten trekt. Niet alleen is de magt daardoor aan de geestelijkheid ontnomen, maar men belastert haar zelfs, zoo dat zij de sterke band tegen de lasteraars heeft moeten inroepen. De autoriteit heeft de namen der voornaamste godslasteraars, zoo als die ge noemd worden, gevraagd, en zal deze nu strengelijk vervolgen. zwEDEmr. STOKHOLM, 22 Februarij. Alhier duren de feesten wegens de verloving van den Kroonprins met Prin ses Louisa der Nederlanden nog steeds voort; de buitengewoone Ncderlandsche Gezant, Graaf van I.ynden, is het voorwerp van de vleijcndste onderscheiding. De Koning heeft bevolen den naam der Bruid in de Kerkelijke gebeden voor het Koninklijk Gezin op te nemen. In een overzigt van den toestand des lands wordt gezegd, dat zich over het algemeen in bijna alles wat de materiele welvaart betreft, een merk- EKGELAI9, LONDEN 27 Februarij. De Heer Fox heeft gisteren in hel huis der gemeente aanvraag gedaan tot het indienen van een wetsontwerp op het lager onderwijsdat door vroegere nalatigheid slecht verzorgd zoo veel te wenschen overlietwaarom thans de hij velen ontwaakte ijver door de Regering behoorde ondersteund en geleid te worden, opdat uit dien ijver alzoo wezenlijke verbetering mogt tot stand komen; die zoo boognoodig was, als men lette op het toenemend getal jeugdige misdadigers bij welken de diepste onkunde heerschte. De Spreker rekende dat er in Engeland slechts een van de 13 kinderen ter school ging, terwijl dit in Pruissen een op de 6 was. De Minister Russell heeft dien voorslag goedgekeurd en toegestemd dat het onderwijs zeer onvolkomen was. Sir R. Inglis heeft zijne afkeuring betuigd van een stelsel van onderwijs dat de godsdienst uitsloot. De Heer Osborne beeft tevens den ellcndigen staat van het hooger onderwijs geschetst. De Heer Fox heeft vrijheid verkregen tot de indiening van zijn wetsontwerp. Het Britsch en Buitendlandsch Bijbelgenootschap heeft de 45stc verjaring zijner stichting gevierd door eene openbare vergadering, te Londen gehouden onder voorzitting van den Alderman Sidney, lid van het Parlement. Het heeft sedert zijne oprigting uitgedeeld 22 millioen exemplaren van den ge beden Bijheivan het Nieuwe Testament alleen of van de voornaamste ge deelten der H. Schrift, die hetzelve meer dan 5) milioen gekost hebben. Zoo men bij dat getal Bijbels die voegt, welke verspreid zijn door de bni- landsche Bijbelgenootschappenverkrijgt men het verbazend cijfer van 36 millioen. Alleen in het jaar 1849 heeft het Britsch Bijbelgenootschap 1,107,518 exemplaren der 11. Schrift uitgedeeld. In dat jaar beliepen de uitgaven 88,331, en het geldelijk bedrag der aangegane verbindtcnissen was 67,000; terwijl de ontvangsten bedroegen 93,933. liet Genootschap heeft den Bijbel doen vertalen in 140 onderscheidene talen en tongvallen. Het heeft in de Britsche Koloniën 525 en in de Vcreenigdc Staten 3217 hulpgenootschappen. Gisteren is een getal van 38 meisjes en vrouw ennaaisters van beroep, naar Gravesend vertrokken, om van daar naar Australië scheep te gaan en er een eerlijk stuk broods te verdienen. Er was eene inschrijving geschied, om dit plan te bevorderen welks goede uitkomst men vooral te danken heeft aan het Parlements lid Sidney Herbert. Er zullen weldra nog meer vertrekken. In bet voorleden jaar zijn Jarigs de spoorwegen van Grout-Britannië ver voerd 57,960,784 reizigers. Een der beroemdste schilders van Groot-Britannië, Sir William Allan, is tc Edimburg in den ouderdom van 68 jaren overleden. In de galerij van den Hertog van Wellington is een groot stuk van zijne hand, voorstellende den veldslag van Waterloo. Het onderwerp zijner meeste overige stukken is ge kozen uit de geschiedenis van Schotland zijn vaderland. FEAHHRIJIL PARIJS, 28 Februarij. De Minister van Finantiên heeft aan de Commissie voor de begrooting van 1850 verklaard, dat bij voor deze dienst geen nieuw voorstel van belasting zou aanbieden, daar door de inkomsten de uilgaven zouden worden gedekt. De wetgevende vergadering heeft de wet betrekkelijk de rentebetaling der Grieksche leening met 585 tegen 2 stemmen aangenomen. Aan het lid Mauguin is vergunning verleend om over eene maand den Minister van Buitenl. Zaken te interpelleren over de volgende punten 1°. Welke zijn de redenen, waaraan het Gouvernement de buitengewone wape ningen toeschrijft, die thans in Europa plaats hebben? 2°. Neemt het Gou

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2