LEYDSCHE 1830. MAANDAG, 4 MAART. BiNNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN2 Maart. Dc Collecte voor de Noodlijdenden door den Watersnood heeft, in het nabu rig Soeterwoude 307.82 Jte Rotterdam ƒ12,200, te 's Hertogenboseh 1,100, te Leeuwarden ƒ1,260 Nijmegen 1,648 opgebragt, De Delftsche Courant meldt, dat er omtrent de verplaatsing der Dclflsche Akadeinie nog volstrekt geen besluit bij de Regering genomen is. Het Schilder- en Teefeenkundig Genootsebap St. Lukas te 's Hertogenboseh, heeft in de vorige week cene uitnoodiging aan Schilders, Beeldhouwers en Teekenaars doen uilgaan om cenige bijdrage te leveren voor eene Loterij van Kunstwerken, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, te houden in het begin van April met verzoek om zoo men cenige bijdragen wenscht te geven, die te bezorgen te 's Bosch bij den fleer J. F. Gostelie, Secretaris van het Genootschap, of te 's Hage bij den Heer K. Fuhri, of te Amsterdam bij den Heer S. N. van Kampen, en wel voor den laatsten Maart. 'sGRAVENHAGE, 2 Maart. Z. M. heeft benoemd den Hoogleeraar in de Regten te Utrecht, B. J. Lin toio de Geer, tot Rector Magnificus van de Hoogeschool aldaar, voor het Akademiejaar 18501851. Z. M. heeft aan de Handhoogschullerijen doen te kennen geven, dat tot het feest den 20st('n Junij op het Loo te houden, van elke Boogschutterij 4 Schutters, de President, Vaandeldrager en de Beschermheer worden uitgenoo- digd, daar plaatselijke omstandigheden verbieden die uitnoodiging verder uit te strekken. HH. MM. de Koning en de Koningin, benevens Z. K. II. Prins Willem van Oranje, hebben gisteren avond de voorstelling in den Koninklijken Neder- duitschcn Schouwburg met een bezoek vereerd alwaar ten Tooneele werd op gevoerd de Laster. Die voorstelling werd gegeven ten voordeele voor de noodlijdenden door den watersnood. Zoo bij het binnenkomen als bij het verlaten van den Schouwburg werden H1I. MM. door het publick met onafge broken toejuichingen begroet. Zoowel de Directeur de Heer A. Peters, als de andere Tooneelspelers, verdienen allen lof, dat zij deze Voorstelling voor hunne ongelukkige landgenooten hebben gegeven. Op daartoe door de Gedep. Staten van Zuid- en Noord-Holland gedaan verzoek, heeft de Koning Zijne goedkeuring verleend aan het voornemen, om, buiten geldelijk bezwaar van regeringswege, provinciale Tentoonstellin gen van voortbrengselen van nationale nijverheid, afwisselend in die beide provinciën, en wel om de vijfjaren, te doen honden, waarvan deaanstaande Tentoonstelling in Noord-Holland zal plaats hebben in 1854, de daarop vol gende in Zuid-Holland in 1859, en zoo verder, en zulks telkens in eene der steden van genoemde provinciëndaartoe door het belanghebbend collegic van Gedeputeerde Stalen aan te wijzen terwijl op die Tentoonstallingcn tevens voorwerpen uit andedre provinciën, alsmede uit 's Rijks overzecsche bezittin gen kunnen worden toegelaten. Viveede Kamer der IStaten-Creneraaf. Zitting van Vrijdag 1 Maart. In de zitting van heden heeft de Commissie voor het wets ontwerp betrek kelijk de fondsen voor kwade posten wegens het personeel en patent haar verslag uitgebragt. De beraadslaging is bepaald op Maandag aanstaande. De Commissie voor het wets ontwerp betrekkelijk de brievenposterij beeft mede verslag gedaan, en is de beraadslaging bepaald op Woensdag aanstaande. Voor de interpellatie van den Heer Sloet tot Oldhuis aan den Minister van Koloniën betrekkelijk het gebrek, in sommige Gouverncinents-lariden van Java, is Maandag bepaald, na afloop der aan de orde gestelde beraadslagingen. In de afdeelingen wordt het onderzoek der ontwerpen op de schecpvaarts- regtcn steeds voortgezet. Naar men verzekert, heeft de meerderheid der Tweede Kamer, bij haar onderzoek der scheepvaart-wetten in de sectiën, zich voor de hoofdbeginselen en bepalingen verklaardwaarop deze veranderde wetgeving zal steunenzoo dat het te verwachten is dat deze wetten, na eenige wijziging en noodige ver duidelijking, door deze Kamer zullen worden aangenomen. Het voorstel door meerdere leden geopperd, om de behandeling van het geheel of van een gedeelte der voordragten tot later uit te stellen, vond bij de meerderheid geen bijval. Uit het verslag der Commissie omtrent het ontwerp van wet tot rege ling van de zaken der Munt, enz., blijkt dat die voordragt tot de volgende algemeene bedenkingen aanleiding gegeven heeftEenige leden achtten haar ontijdig. De Regering is vooral van het denkbeeld uitgegaan dat het voort durend toevertrouwen van de zorg over de Munt aan een onafhankelijk col legic, zich bezwaarlijk Iaat overeenbrengen inet dc toepassing der ministeriële verantwoordelijkheid, zoo stellig in de Grondwet opgenomen. Maar, indien nu de waarborg tegen misbruik, dien het collegic van de Munt aanbiedt, door die van den verantwoordelijken Minister zal worden vervangen, dan moet de Ministeriële verantwoordelijkheid eerst behoorlijk geregeld zijn. Dit is zij tot nu toe nog niet, en zoo zou men een onafhankelijk en verantwoorde lijk collegie doen vervallen, zonder daarvoor iets wezenlijks, in de plaats te stellen. Men behoorde dus te wachten tot de Ministeriële verantwoordelijk heid zal geregeld zijn. Andere leden waren tegen uitstel. Omtrent het hoofddoel der tegenwoordige wet heeft men algemeen opgemerkt, dat in de voordragt een tweeslachtig stelsel heerscht. Omtrent de wijze, waarop het toezigt en de zorg over de zaken der Munt geregeld zou moeten worden, hcerschle verschil van meening. De Ministeriële verantwoordelijkheid kon volgens sommigen een zoodanig collegie niet vervan gen men beriep zich op het voorbeeld der Alg. Rekenkamer, die als een zelfstandig ligchaamnaast de verantwoordelijke Ministers zal blijven be staan. Ook achtten zij de zaak te belangrijk, om van dc inzigten van éën enkel persoon afhankelijk te worden gemaakt, en de bezuiniging zou wei nig beteekenen. AMSTERDAM, 28 Februarij. De Tooneel-Directie van den Grooten Schouwburg heeft de kweekelingen van de Kweekschool voor de Marine alhier, welke heden gedachtenis vieren van de opening hunner school in 1814, na gedurende de Fransche overheer- sehing gesloten te zijn geweestuitgenoodigd om Maandag de voorstelling bij te wonen van de Schipbreuk der Medusa. Naar wij vernemen moet er hier ter stede sprake zijn alle Protcstanscbe Leerredenen welke in de voornaamste steden van ons Rijk des Zondag-morgens en des avonds gehouden worden, te doen drukken, ten einde deze alzoo meer dienstbaar te maken lot bereiking van het doel, waarom dezelve gehouden worden. Er is deswege aan alle Potestantsche Professoren en Predikanten eene circulaire toegezondenwaarin het nut dezer onderneming in het brcede wordt uiteengezet. [Handelsblad.) Men verneemt, dat Z M- de Koning eergisteren hel besluit heeft ge- teekend, waarbij werkelijk 's Lands Werf te Rotterdam wordt opgeheven eu verplaatst. [Handelsblad.) HAARLEM, 28 Februarij. De Commissie tot beoordeeling ter Tentoonstelling der Kon. Nederl. Maat schappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, dezer dagen alhier gehouden, was zamengesteld uit de volgende Ileeren: Prof J. G. S. van Breda, Presi dent, IV. A. Dolleman, J. L. ter (loflstede, P. llogervorst, 15. C. dc Lange van Wijngaarden, N. Bouwers, J. II. Veen Secretaris. Zij heeft de volgende prij zen toegekend aan de hieronder genoemde mededingers en inzenders: aan de Heeren J. D. Zocber en Voorhelm Schneevoogt, bloemisten te Haarlem, de gou den medaille, gegeven door de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, voor de 25 fraaiste en meest van elkander verschillende dub- helc hyacinthen, in bloem; de zilveren aan E. II. Krelage, bloemist te Haarlem. Aan den Heer V. van der Vinne, bloemist te Haarlem, voor de 25 fraaiste en meest van elkander verschillende enkele hyacinthen, in bloem, de gouden medaille, gegeven door den Heer F. van der Ouderinculen dc zilveren aan Joh. Roserikranlz en Zoon, bloemisten te Haarlem. Aan J. D. Zochcr en Voorhelm Schneevoogt, voor de twaalf fraaiste en meest van elkander verschillende late dubbele hyacinthen, in bloem, de gouden me daille; de zilveren aan V. van der Vinne. Aan E. II. Krelage voor de 25 fraaiste, meest van elkander verschillende soorten vroege enkele tulpen, in bloem, de gouden medaille; de zilveren aan J. D. Zochcr en Voorhelm Schneevoogt. Aan J. D. Zoeher en Voorhelm Schneevoogt de gouden medaille voor de 25 fraaiste en meest van elkander verschillende dubbele tulpen in bloem.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1