RUITEINLAINDSCHE BEfUGTEjN. Van de sal ammoniae, tegen den ketelsteen in de locomotievenis steeds met vrucht toegepast. Het materieel der rijtuigen bestond op 31 Dec. 1849 uit 29 rijtuigen der lste kl.29 id. 2<le kl.79 id. 3dc kl., 12 goederenwagens, 24 beestenwagens, 8 paardenwagens19 platte wagens, 10 overdekte goe derenwagens, te zamen 210 rijtuigen en 3 expressen-wagentjes, liet mate rieel der rijtuigen is in den loop van 1849 vermeerderd met 2 paardenwa gens. De electro magnetische telegraaf is over de gelicelc lijn in werking ge bleven, wordt meer en meer door bet publiek gebruikt en bewijst zeer goede diensten aan den spoorweg. De in 1849 verbruikte coke bedraagt 89,080 mudden, of 3,563,200 Ncd. zijnde 328 000 Ned. ffi minder dan in 1848. Er is besteed 89 ets voor de Kngelsche, 82 cents voor de Duit- sclie coke en 50 cis. voor het coke-gruis per mud van 40 Nrd. t£. Voor de dienst der locomotiven is gedurende 1849 verbruikt: aan olie 6079,5 Ncd. kannen en aan vet en wagesmeer 2036 Ned. Bijde bcstelkantoren in Amsterdam, Leiden, 'sGravenhage en Rotterdam, zijn de ontvangsten aan zienlijk vermeerderd. Het aantal gewone treinen is in 1849 geweest 4438. Er zijn vervoerd 912,086 en in 1848 876.671 reizigers. Er zijn in 1849 vervoerd aan goederen: 9,872,725 Ned. ffi in 1848 12,900,275 Ned. ffi. De totale opbrengst van bet vervoer is in 1849 geweest 943,456.61 j en van den electro magnetischen telegraaf 4,276.30. De zeer wenschelijke ver lengingen van het tweede spoor, en uitbreidingen van den spoorweg, blijven steeds bet onderwerp onzer overdenkingen. De ontvangsten voor reizigers en goederen zijn steeds vooruitgaande en overtreffen die van 1848 met 35,917.481 het totaal gewigt der ver voerde bagaadje en goederen was aanmerkelijk minder; maar dat der be- slelgoederen een uitwerksel van bet oprigten der bcstelkantoren in de voor naamste steden, aanzienlijk beeft meerder opgebragt. De koopmansgoederen hadden geen voordeel aangebragt, weshalve eene wijziging van bet tarief een onderwerp van overweging uitmaakt. Het toenemend transport van vee ont moette hetzelfde bezwaar. Bij eene betere regeling der treinen, zou het ge tal reizigeis welligt niet onaanzienlijk vermeerderen, waarvan de voorspoed der maatschappij voornamelijk afhankelijk was. De pogingen van den Raad van Administratie, om besparing in te voeren op de exploitatie-kosten, waren niet zonder vrucht gebleven. De geheele exploitatie heeft gekost 428,042.45'. Het besluit van 5 Maart II., omtrent het daarstellen eener schuld groot 400,000 uit te geven in aandeelen a 100 ieder, rentende 4J pG't., was ten uitvoer gebragt. Daarvan zijn 2275 stuks, tot betaling der dividenden over 1847 en 1848, aangewezen. De overige zullen besteed worden tot be taling van het dividend over 1849 en tot verdere afbetaling der schuldden. De winst- en verlies-rekening wees een batig slot aan van 117,590.65 of circa 1£ pCt. van het maatschappelijk kapitaal. Ten slotte verklaarde de spreker, dat de spoorweg van de oude schulden was vrijgemaakt, de gewone uitgaven waren verminderd, en dat alléén van eene vermeerdering der in komsten eene beduidende verbetering der jaarlijksche uilkeeringen was te wachten. Ter vervanging van den Heer van lleukelom, buiten-commissaris voor Ley- den, werd eene nominatie voorgedragen, bestaande uit de 1IH. Grave v. Lim burg Stirum, Mp. Tieboel Siegenbeek en Jhr. Mr. J. L. Cremcr van den Bergh van Heemstede; eerstgenoemde Heer werd benoemd. Zondag had in de nabijheid van den Anna-Paulowna Polder een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Eene chais, waarin zich een Heer en zijne ver loofde bevonden, die aan den Helder ter kerke waren geweest en naar Anna- Paulowna terugkeerden, viel door het schrikken van het paard, met de beide personen in het kanaal en beiden alsook bet paard verdronken. >s IIERTOGENBOSCII25 Febrnarij. De Gedeputeerde Stalen hebben besloten, in persoon de door de waterramp geleden hebbende Gemeenten te gaan bezoeken, en op de plaatsen zeiven de de geledenc schaden op te nemen, ten einde de verdeeling der ingekomen Liefdegavenen het bedrag der gelden uit de algemcene collecte voor deze provincie bestemdregelmatig te kunnen doen. De Heer N. Spierings, koopman alhier, verzond Vrijdag ecnige wissels, toen Zaturdag avond zirh bij hem iemand vertoonde om een wissel te gelde te maken, en hij herkende, dat het een derzelve was, die hij den vorigen dag endosseerde. De houder ondervraagd zijnde, verklaarde dien ter incassering te hebben gekregen van een soldaat; deze gehoord zijnde, gaf eerst voor, dat die hem door zijn broeder was toegezonden; later verklaarde hij echter, dat hij, hij het postkantoor op schildwacht staande, iemand een brief had zien openen, en deze, om zijne stilzwijgendheid te verkrijgen, hem genoem den wissel had gegeven; de soldaat is in arrest genomen, de justitie doet verder onderzoek. ES 5'. 1. Cl S3* ANTWERPEN, 26 Febrnarij. Gisteren morgen kwam hier de stoomboot van Londen aanwaarop zich de Fransche uitgewekenen E. Arago, gewezen lid van het voorloopig bewind in Frankrijk en de Suchet bevonden, welke laatsteeën valsche paspoort, on der den naam van Mazure bij zich had. Zij zijn beide gevangen genomen de politic was van hunne aankomst onderrigt. Zij zouden zich naar Zwitserland hebben begeven, waar ook Ledru Rol 1 in zich moet bevinden. Onlangs bevond zich hier op straat eene vrouw met haar kind van om streeks één jaar. Een knaap vermaakte zich daar met het schieten met pijl en boog. Juist toen de vrouw naderde was zijn boog gespannen en schoot hij den pijl af, welke het kind op den arm zijner moeder aan het voorhoofd zoodanig trof, dat het terstond dood bleef. Nü dringen de Antwerpsehe dag bladen aan op het verbieden van dergelijke gevaarlijke spelen op de straten. FBAMR IJK, PARIJS, 26 Febrnarij. In de zitting van gisteren heeft de Heer Laurent de l'Ardèche op nieuw getracht om bij artikel 65 der wet op hel onderwijs eene bepaling toe te voe gen bijna woordelijk als de in de zitting van den 23sten, door den Heer Bouzat voorgestelde. Die poging om den invloed der geestelijke congregatiën opliet onderwijs tegen te gaan, is echter mede mislukt. Nadat vervolgens de artikelen 66 82 aangenomen waren, had er weder eene hoogst onstuimige beraadslaging plaats over een voorstel van den Heer Jules Lerouxom bij de wet te bepalen dat ieder burger die in het genot zijner burgerlijke reg- ten isbevoegd zou wezen om eenen openbaren cursus van onderwijs over een ol ander vak te houden, en dat alle overtredingen ter zake van het open baar onderwijs hij uitsluiting aan dé uitspraak der jury zouden worden onder worpen. In zijne rede bezigde hij onder levendige toejuiching van de linker zijde, zulke beleedigende uitdrukkingen ten aanzien der meerderheiddat hij herhaaldelijk tot de orde geroepen en hem eindelijk door de vergadering het woord ontzegd werd, waarna een ander lid der Bcrgpartij de Heer Bac, het amendement opnam en de verdediging daarvan op geen meer hezadigden toon voortzettede. Onder anderen deed zijn gezegde, dat inen billijk wezen, en aan de socialisten dezelfde regten toestaan moest die men aan de Jezuïten verleend had een hevigen storm ontstaan. Het voorstel des Hoeren Leroux werd ten slotte met 467 tegen 167 stemmen verworpen. De tweede beraadslaging over de wet op het onderwijs is afgeloopen en met 436 tegen 205 stemmen besloten tot de derde over te gaan. De polieie heeft de onvoorzigtigheid gehad om eene menigte bloemen kransen waarmede het volk het ge lenkteeken der Bastille had omhangen, 's nachts te laten wegnemen. Dit heeTt een grooten oploop veroorzaakte, lie den acht ure groeit de volkhoap nog steeds aan, doch houdt zich bedaard. Inmiddels heeft de Minister Barrot in de zitting reeds verklaard, dat dit wegnemen eene heiligschennis was, dat de ambtenaar die het gelast had, zou worden afgezet. De bloemkransen werden weder opgehangen en zoo zal de oploop wel spoedig uiteengaan. Men las gisteren in het weekblad de Napoleon: Daar Pruissen noodig geacht heeft zijn leger op den voet van oorlog te brengen, heeft de Fransche Regering besloten de oostelijke garnizoenen te versterken. Deze voorzorgmaat regel behoeft het publiek niet ongerust te maken; hij bewijst alleen aan het land het vaste besluit der Regering om buitenslands den naam van Frankrijk te doen eerbiedigen." In een kroeg aan een der barrières alhier, zat Woensdag jl. een ver- wersknecht, bekend als een erge dronkaard, te drinken met kameraden; hij wedde dat hij eene brandende kaars zou opeten, doch pas had hij die aan den mond gebragt, of hij zakte met een gil ineen, terwijl hem eene blaauwe vlam om zijne lippen speelde hij was inwendig in brand geraakt. Het ge achte dagblad, hetwelk dit berigt, de Gazette des Trihunauxvoegt er zelfs bij, dat binnen een half uur het hoofd van den ongelukkige en het boven gedeelte der borst verkoold waren. De verjaardag van de omwenteling in 1848 is eergisteren zeer rustig afgeloopen. Behalve de lijkdiensten in de kerken, waarin men over hel al gemeen weinig belang heeft gesteld, zijn er geene openbare plegtigheden ge weest. In de zaal Mastel is een zesduizendtal personen opeengepakt geweest, wel 4000 konden geen plaats meer bekomen. Het socialistisch comité heeft daar toespraken gehouden en is met razend gejuich begroet. De vergade ring die al te 6 ure bijeenkwam, werd te 8 ure geopend cn was te 9 ure af geloopen. Er was geen einde aan 't geschreeuwLeve de Republiek. E*KIT ESSEX'. BERLIJN, 26 Februarij. Heden is de zitting der heide Kamers door den voorziltenden Minister geslo ten, die te kennen gaf, dat de Koning hel zeer betreurde ten gevolge van ongesteldheid afwezend te moeten zijn. Voorts zeide de Minister: dat dit de eerste regelmatige sluiting eener zitting was en verbond daarmede eene her innering aan de eedsaflegging door den Koning. Voorts herinnerde de Minister dat door haar, buiten de herziening der staatsregeling, vijftig wets ontwerpen afgehandeld waren; en eindigde met de verzekering dut hij bet besteden der toegestane gelden op de door hot land gebragtc ofl'ers, acht geslagen, maar tevens de handhaving van deszelfs eer en belang niet uit het oog verloren zou worden. LIIXE1»ITB«. 20 Febrnarij. Gisteren zijn de zittingen der Kamers geopend. Omtrent de komst van Prins Hendrik, welken men dien dag te gemoet zag, is aan de Kamers geene mcdedeeling gedaan. De Regering heeft onderscheiden punten daarop betrek kelijkin beraad genomen en naar's Gravenhage gezonden. WURTEIIIBEBCI, De verkiezingen voor de nieuwe Bondsvergadering zijn groolendeels in den geest der dcmokratische partij uitgevallen. Het kan, zegt het Wurtem- bergsche regeringsblad van den 23stcD dezer, niemand verrassen, hoe bedroe vend bet ook voor de vrienden eener constitutionnele regering moge wezen. Toen de dcmokratische partij over hare overwinning bij de verkiezingen voor

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2