ongelukkige reis gehad. Dc fokbijna het geheelc groote zeil cn liet eenc zwaard gingen verloren. De schipper was over board geslagenmaar had door een neerhangend touw nog gelukkig zijn leven gered. Eerst Zalurdag namiddag ten 4 ure mogt men, niet dan met groot levensgevaar te Burger dam binnenloopen. ProvGron. Cour.) MAASTRICHT, 20 Februarij. De Ed. Aehtb. Heer H. Nierstrasz heeft den 14<ien dezer, hij de neder- legging van zijn ambt als Burgemeesterplegtig afscheid genomen van den Stedelijkcn Raad cn van het Collegie, dat met het uitvoerend bewind in deze gemeente belast is. Die treffende aanspraakin welke hij toonde hoezeer de belangen cn de voortdurende welvaart eencr stad, aan wier hoofd hij sedert zoo vele jaren gestaan had, hem voortdurend ter harte zouden blijven gaan, werd met deze woorden besloten: Mijne openbare loopbaan, mijne wereldsche loopbaan zelfs, is geëindigd, en niet meer dan een droom; de magistraatspersoon en de mcnsch houden met de dingen dezer aarde op, van nu af heb ik mij alleen met mijn graf en met de eeuwigheid bezig te houden, en ik zal trachten dit als Christen te doen." Die toespraak had eene zoo sterke uitwerkingdat men in veler oogen tranen zag opwellen. Het leedwezen over het gemis van den waardigen Burgemeester is groot en algemeen. BUITEJNLA1NDSCHE BER^GTEIN. ENGËLA1V», LONDEN, 20 Februarij. Dc Heer J. Hambro, hoofd van een groot Israëlitisch bankiershuis alhier cn in 1849 overleden, had aan de stad Kopenhagen, zijne geboorteplaats, eene som van omstreeks 280,000 vermaakt, om te worden aangewend tot oprigting van weldadige grsliehten, maar onder bepaling dat zijn zoon Ch. Hambro, het tegenwoordig hoofd van het bankiershuis alhier, dc rente van dat kapitaal, zijn leven lang, zou genieten. Nu heeft de Heer Ch. Hambro aan het stedelijk bestuur van Kopenhagen geschreven, dat hij de rente van dat legaat wil afstaanzoo het zich verbindt om dadelijk twee bad- cn waschhuizen voor de armen, gelijk men er in Engeland thans vele heeft, op te rigten. Het stedelijk bestuur heeft dit aanbod aangenomenhetwelk te edelmoediger is daar de Heer Ch. Hambro nog in de kracht des lerens is. De gewezen Dominikancr Dr. Achilli, die onlangs uit Rome is ontsnapt, is hier aangekomen, cn heeft bewerkt, dat in eene nieuw gestichte afdeeling van het Bijbelgenootschap bepaald is, dat er allerwege vertalingen van den Bijbel zullen verbreid worden, ten einde de volken de gelegenheid te geven, dien in hunne moedertaal te lezen. Dc storm van 5 dezer heeft den nog in aanbouw zijnde Bishops-Rock- vuurtorenbij Scilly, 10 Eng. mijlen ten westen van Lands End vernield. Dingsdag nacht was hij nog in zijn geheelden volgenden morgen was er geen spoor meer van te vinden. Hij bestond uit gegoten ijzeren kolommen door gesmeed ijzeren staven gestut en verbonden. Hij zou 120 voet hoog ge worden zijn. ITALIË, ROME, 10 Februarij. Gisteren, den verjaardag van de afkondiging der Republiek, hadden er be denkelijke demonstratiën plaats, en in de laatste dagen hadden de moordda dige aanslagen tegen Franschc soldaten zich zoozeer vermenigvuldigd, dat de Generaal Baraguay d'IIillicrs eene proclamatie had uitgevaardigd, dat een ieder, die op het dragen van een dolk, stilet, mes of ander wapen, waar mede eene misdaad gepleegd kan worden, betrapt wierd, onmiddelijk zou worden doodgeschoten. Eene bende van 150 gewapende roovers heeft het stadje Brisighella, in Ravenna, hetgeen 3000 inwoners telt, overvallen, de gendarmerie ontwa pend en de voornaamste huizen geplunderd. In het entrepot te Napels, welks magazijnen zich langs het water ver onder den grond tot zelfs onder de paleizen der Prinsen van Salerno en Capua uitstrekken, cn waarin bijna 300,000 centenaars steenkolen lagen, is eene gasontploffing ontstaan, die verscheiden huizen heeft doen instorten. Daarna ontstond er brand die het paleis des Konings en eene kerk dreigde te zul len vernielen. In den nacht van den heeft er eene uitbarsting van den Vesuvius plaats gehad, die men sedert 3 dagen verwachtte. Er vloeijen twee stroomen lava uil den berg die alles vernielen wat zij ontmoeten. FRANKFORT. 21 Februarij. De Bondskas heeft onlangs 15,000 naar Londen overgemaaktter vol doening van het verschuldigde voor den aanbouw van oorlogsschepen voor de Duitsche Marine. Men verneemt dat de Bondstaten thans de bijdragen voor de vloot getrouwer dan vroeger opbrengen. De eerste verkiezingen voor den Rijksdag te Erfurt in Pruissen zijn op den 26slen bepaald. De Kamer van den Rijksraad te Munchen heeft met 31 tegen 6 stem men het ministeriële en reeds door de Tweede Kamer aangenomen voorstel tot emancipatie der Joden verworpen. GRIEKENLANR. In bijzondei'C berigten, orider anderen aan het Journal des Dé/bals, be weert men. dat de maatregelen, die door Engeland genomen zijn, voorname lijk ten doel zouden hebben, om hel volk in opstand tegen de Regering te brengen. Ook zouden daartoe reeds pogingen aangewend zijn, door het Brit- sche scheepsvolk en de Officieren, die echter tot nog toe zonder gevolg wa ren gebleven. ZWEDEN. ST0KI10LM, 9 Februarij. Alhier is de verloving van den Kroonprins met Prinses Louisa der Neder landen officieel bekend gemaakt. De Koning en Koningin hebben eergisteren, ter eere der verloofden, eene luisterrijke soirée gegeven, die door meer dan 200 personen bezocht werd. OOST-INDIE. BATAVIA 29 December. De Gouverneur-Generaal heeft onder anderen benoemd tot Raadsheer van het Hooge Geregtshof van Nederlands-Indië, Mr. A. J. Swart, thans Officier van Justitie bij den Raad van Justitie alhier. De berigten uit Samarang melden, dat in sommige streken van Java volslagen gebrek aan rijst was, en de inlanders daar door veel leden. Onder de Vorsten en grootcn van Balie zijn twisten ontstaan. De Vorst van Djembrana had de hulp van dien van Badong ingeroepen tegen zijnen Rijks-Bestierder. De Vorst van Banglie had vijandelijkheden begonnen tegen Klonkong en bezit genomen van twee kampongs van laatstgemeld rijk. Het nog nieuwe Nederl. schip EerstelingKapt. D. O. van der Wall is den 26sten November 11., op de westkust van het eiland Formosa gestrand. Het was den 5llen October van hier naar Shanghae gezeild met rijst, rotting en meel, en stootte nabij de overblijfselen van het fort Zeelandia, op eene zandbank, welke zich veel verder uitstrekte dan op de kaarten aan boord stond; 2/3 der lading werd over boord geworpen; het buitengemeen sterke schip bleef nog digt, tot den 29sten toen zich een lek vertoonde, waardoor het vol liep cn de Chinezen in groote menigte zich van het schip meester maakten. Het volk borg zich op een nabijgelegen Engelsche bark werd met de grootste welwillendheid verzorgd, kwam den 3<lcn December te Amoy aan wal, en verder met de Engelsche stoomboot Canton te Hongkong. Van de lading of inventaris is niets gered. JAPAN. De St.-Cour. deelt van daar 't volgende omtrent de koepok-inenting mede: Na gedurende 30 jaren herhaaldelijk, doch steeds vruchteloos, genomen proeven is het gelukt de koepokstof herwaarts over te brengen. Bij het vertrek derwaarts van den Officier van Gezondheid Mohnike, was aan dezen pok-stof medegegeven, doch zonder gevolg. Met het laatste schip Stad Dordrecht werd op nieuw eene hoeveelheid stof op verschillende wijzen verzonden. Daar onder waren eenige pokroven door den chef der geneeskun dige dienst verzameld bij een zijner kinderen, bij hetwelk de koepokstof zich bijzonder had ontwikkeld. Aan dien gelukkigen inval is het te danken, dat eindelijk het zoolang beoogd doel is bereikt; daar het gelukt is bij een der Japansche kinderen, met die roven ingeënt, eene schoone vaecine-pok te ver krijgen, terwijl de overige naar Japan gezondene pokstof zich evenzeer als vroeger onwerkzaam heeft betoond. Spoedig werden te Nangasaki ruim 900 kinderen met goed gevolg met deze stof ingeënt. De Geneesheer Mohnike heeft daaromtrent het volgende berigt: sik ga nu alle maanden naar Nangasaki, om te vaccineren, alwaar ik twintig kinderen vind, die van heinde en ver komen, om de stof verder te verspreiden. De Japansche Geneesheeren komen hier, om de kunstbewerking te leeren, cn de Gouverneur doet mij door de politie op eene wijze bijstaan, die me nig Europeeseh bestuur zou beschamende contrölc wordt mot de uiterste naauwkeurigheid gehouden, en binnen korten tijd zal dc vaccine over geheel Japan verspreid zijn, zonder vrees dat zij zal uitsterven. Op de aanstaande hofreis zal ik trachten haar naar Jcdo en Miako over te brengen." Het is bekend, dat de kinderziekte op Japan meermalen verschillende ver woestingen beeft aangerigtnog onlangs was op het eiland Nipon de sterfte zoo groot, dat men te Jedo tot het opmerkenswaardig besluit kwam, om de hulp van den Hollandschen Geneesheer in te roepen. Dit kwaad zal thans aldaar weldra gestuit worden voor zooveel menschclijke kunst dit vermag, en zal het rijk van Japan aan het onderhouden der vriendschappelijke betrekkin gen met Nederland, iets te danken hebben, dat met regt mag beschouwd «or den als eene groote weldaad voor dc bevolking. INGEZONDEN. Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen In onze stad is thans eene Tentoonstelling van Schilderijen, Teekeningen en Prenten ten voordeele der Armen geopend, die niet alleen wegens haar weldadig doelmaar ook om hare kunstwaarde, zoo wij vertrouwenvele bezoekers zal lokken, cnzoo wij hopen, bij onze Stadgenooten lust en ge voel voor kunst zal opwekken. Bij gelegenheid nu dezer Tentoonstelling wilden wij eenige weinige woor den tot onze Stadgenooten spreken, over de weinige achting en belangstel ling die, voortdurend nog, aan voortbrengselen en gedenkstukken van vroe ger eeuwen wordt aan den dag gelegd.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2