BUITEJNLANBSCHE BEIliGTEJN. De Heer C. van Vryberghe de Coningh, afgetreden Burgemeester van Maasland, heeft van eenige ingezetenen dier gemeente een kostbaar geschenk in goud ontvangen. Bij de bestendige daling van den waterstand, tot aan of beneden het bepaalde peil voorde buitengewone correspondentie, is men in Gelderland, Overijssel en Limburg, Zuid-Holland en Utrecht tot het opheffen der bui tengewone correspondentie overgegaan. De Maas te Grave was 90 strepen gevallen. Te Keulen was den 16deo do schipbrug over den Rhijn weder gelegd, en was het water 1 voet 10 duim gevallen. Te Venlo is in den nacht van den 7dcn dezer een soldaatdie als schildwacht stond boven de Geldersche poort, door twee personen aangegrepen cn in het water geworpen, waaruit hij op zijn hulpgeroep slechts met moeite is kunnen gered worden. Daar hij zijne spraak door den schrik cn koude ver loren had kon hij zijne verklaringen slechts schriftelijk doen. Het schijnt cene bende smokkelaars geweest te zijn, welke, door zich van hem te ont doen vrijen toegang tot de stad wilde hebben. •sGRAVENHAGE, 19 February. Op de beriglen aangaande de vele rampen door den watersnood in onder scheiden provinciën, heeft Z. M.willende ten spoedigste voor het geheele Nederlandsche Volk de gelegenheid openstellen tot uitoefening zijner bekende weldadigheid, om de lijdenden en hulpbehoevenden tegemoet te komen in eenen toestand, die algemeene deelneming in hooge mate verdient, op rap port van den Minister van Binnen!. Zaken, op Maandag, Dingsdag of Woens dag, den 25stcn, 26sten of 27sle" dezer, eenc Collecte aan de huizen der ingezetenen door het geheele Rijk vastgesteld. De bijdrage van elke gemeente zal ten spoedigste worden overgemaakt aan den Gouverneur der provincie, welke de som ter kennis van den Minister van Binnenl. Zaken zal brengen die zoodra de vereischte inlichtingen zullen zijn ontvangen het aandeel zal bepalendat aan elke der door den water snood geteisterde provinciën zal worden toegekend. In elke provincie zal de verdeeling van dat aandeel tusschen de noodlijden den dien het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies of tot voorziening in hunne behoeften, geschieden door de zorg der Gedeputeerde Staten, met overleg en bijstand der gemeente-hestnren. Van de besteding zal later, onder het beleid van den Minister van Binnenl. Zakencene algemeene openbare rekenschap worden gedaan. Z. M. heeft uit zijne bijzondere fondsen voor de noodlijdenden door den watersnood in Noordbrabant, ƒ2,000 gegeven. Bij Koninklijk besluit van den 23steD Januarij II., is de 3de tolk bij het gezantschap te KonstantinopelJhr. D. Testa, bevorderd tot 2den tolk, met een tractements-verhooging van 200waardoor zijne jaarwedde is ge- bragt op ƒ1000; terwijl het tractement van den Heer A. J. Verweijde, Pre dikant bij het Consulaal-Generaal te Smyrna, is verhoogd met ƒ300, be- loopende alsnu ƒ1200. Voorts is afgeschaft het uitreiken van kleine geschenken aan de plaat selijke autoriteiten op de Barbarijsche kust, waarvoor jaarlijks, werd uitbe taald: aan den Consul-Generaal te Tanger 3500te Tunis ƒ2500, en te Tripoli 1000zijnde daarentegen cene toelage verleend tot bezoldiging van tolken cn consulaat-wachtersaan eerstbedoelde van ƒ1500, cn aan elk der beide laatstgemeldcn van ƒ1000. - Bij Z. M. besluit van den 7dcn dezer, is aan Mr. Scheltc Baron van Heemstra, afgetreden Minister der Hervormde Eeredienst enz., op grond der weteen pensioen verleend van ƒ762. In dc Residentie bevindt zich de Generaal Ncpvcu, die gisteren bijZ. M. ten gehoore is ontvangen en daarna een geruiinen tijd aan het departement van Oorlog heeft doorgebragt. Ook bevindt zich alhier de Generaal van der Wijck. Beiden zijn in het hótel de l'Europe afgestapt. De Generaal-Majoor Storm de Grave, thans Prov. Commandant van Zuid-Holland, en Gouverneur der Residentie, heeft van het corps Officieren van het lste reg. dragonders te Maastricht, wier chef hij geweest is, uit er kentelijkheid, een prachtigen eercsabcl ontvangen, die te Solingen vervaar digd is. Tweede B£amer der Staten-€Aeneraul% Zitting van Maandag 18 Februarij. In de zitting van heden is bepaald dat op Vrijdag, aan den Heer Engelen gelegenheid zal worden gegeven om aan de Regering vragen te rigten omtrent de betrekking van de Maatschappij van Weldadigheid lol den Slaat. Door dc Commissie voor de Verzoekschriften is vervolgens omtrent cenige adressen verslag uitgebragtwaarmede de vergadering zich vcreenigd heeft. Is ingekomen cene missive van den Heer Anemaet, houdende de verkla ring, dat hij de betrekking van Burgemeester, waartoe hij onlangs bij conti nuatie is aangesteld, heeft aangenomen, wordt almede besloten dat hij door deze betrekking niet opgehouden heeft, lid der Kamer te zijn. Daarna is de vergadering gescheiden. De gemengde Commissie uit de beide Kamers der Staten-Gcneraal belast met het nemen van voorbereidende maatregelen ter bevordering der openbaar making, (officiële) van hel verhandelde in de beide Kamers, heeft thans doen ronddeelen1°. een Reglement betrekkelijk die openbaarmaking en 2°. een ontwerp van instructie voor de stcnographen. Daarbij is gevoegd eenc toe lichtende memorie; en voorts berigt dat er wel vooreerst nog geen bekwame stenographen gereed zouden zijn. GOUDA, 15 Februarij. Op heden is aan den Raad het Koninklijk besluit medegedeeldwaarbij de Heer Mr. J. W. Blanken eervol als Burgemeester is ontslagen. Nadat door een' der Raadsleden aan Zijn Ed. Achtb. de vraag was voorgesteldof het ontslag op verzoek was verleend, en daarop een ontkennend antwoord was gevolgd werd de bedenking in het midden gehragtdat het verleende ontslag was ongrondwettig. Het regerings-reglemenlvolgens het derde ar tikel der additionnele artikelen van de Grondwet, waaronder wij leven, op dit oogenhlik alnog wettig verbindende kracht uitoefenende, was men van meening, dat aan eenen voor zes jaren benoemden Burgemeester of Wethou der, tusschentijds geen ontslag kon worden verleend, tenzij of op verzoek, of door het verliezen der vereischten of door het plegen van eene daad of handelingwelke er aanleiding toe mogt geven. En daar geene dezer drie gronden, volgens oordeel des Raads, in dit geval hestonden, werd, op twee leden na, met eenparigheid van stemmen besloten, zich over deze aangele genheid tot den Koning te wenden. Met gespannen verwachting ziet men den uitslag tegemoet ecner démarche, die voorzeker niet door het gouvernement voorzien wasen die in elk geval het bewijs oplevert, dat de inlichtingen welke het van de opiniën in deze stad erlangt, niet altijd op volledigheid aanspraak kunnen maken. (IV. Roti. Cour.) UTRECHT, 16 Februarij. Dc jonge Heer A. M. Oudshoorn, Violoncellist uit Leyden, deed zich in de vorige week op liet Heeren Stndenten-Concert hooren. Voor zoo verre ons bewust is, bragt nog geen enkel publiek orgaan hulde toe aan het talent van dezen 16-jarigen toonkunstenaar. Het strekt ons daarom tot genoegen, dat wij de eersten kunnen zijn, die dezen Nederlandschcn virtuoos hulde toe brengen voor zijne groote verdiensten, voor den moed en de warmte, waar mede hij zijn instrument bespeelt, en voor de rein- en netheid zijner toonen. Wij meenen den kunstminnaren geene ondienst te doen door dit talent bij hen ten hoogste aan te bevelen. UlrCour.) Door de Heeren Bake, Muntmeester, de Heus, Fabrikant, cn Mulder en van Rees, Hoogleeraren hier ter stede, is het plan gevormd lot het op- rigten van cene Technische school alhier. VLISSINGEN, 16 Februarij. Den 12dcn dezer overleed alhier in den ouderdom van 76 jaren, Mejufvr. S. L. Clijver, welke bij uitersten wil, haar geheel vermogen, na aftrek van eenige legaten, bedragende bijna ƒ9,000, vermaakt heeft aan de Vlissingsche Afdceling der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, om de reeds bestaande nuttige inrigtingen die uit de Afdeeling voortkomen, te verbeteren of uit te breiden. ENGEL1H1», LONDEN, 16 Februarij. De Minister Russell heeft gisteren avond in het Lagerhuis gesproken over den tegenwoordigen toestand van Ierland en de voorschotten, die tot opbeu ring daarvan gedaan zouden worden. Hij vond den toestand van het zusler- eiland in de jongste jaren merkelijk veranderd; de landlieden, die door de opbrengst der aardappelen in plaats van door loonen onderhouden werden, waren thans niet meer zoo zeer in dien onzekeren toestand geplaatst, doch de landeigenaars waren nu in hoogstmoeijelijke gesteldheid. In de jongste tien jaren zijn tot opbeuring van Ierland bij de 4J millioen voorschotten be taald; de Minister stelde voor, die sommen als gevestigde schuld te beschou wen, en voor de terugbetaling een' tijd van 40 jaren te stellen. Dit cn an dere maatregelen van ontlasting zou verligting aanbrengen daarbij kwam de hetere staat van de Iersche visscherijcn, zoodal uien zich met een beter ver schiet voor dat eiland verblijden mogt. Na cenige woordenwisseling, werd het voordragen van cene wet, in bedoel den geest, toegestaan. In het afgeloopen jaar heeft de aangegeven waarde van den Britschen uitvoer bedragen 58,848,042 zijnde 9,901,717 meer dan in 1848 en omstreeks 5.000,000 meer dan in 1847. Het meest is die vermeerdering tusschen 1849 en 1848 zigtbaar op dc katoenen manufacturen, die £3,435,505 meer, op de wollen manufacturen, die 1,596,649, en op de metalen, die 1,144,809 meer hebben beloopcn. BÜ de invoeren valt vooral de toegenomen aanvoer van voedingsmiddelen in het oog. Zoo bijv. zijn er, in 1848, 2,789,012 quarters -verschillende granen ingevoerd, in 1849, 3,610,121; koffij in 1848, 57 millioen pon den, en in 1849 ruim 63 millioen, enz. F RAN li RIJK. PARIJS, 17 Februarij. In de zitting der wetgevende vergadering van den 16dc" dezer heeft de aan gekondigde interpellatie van den Heer Pascal Duprqt plaats gehad, betrekke lijk de instelling der groote militaire commandementen. iNa een lange rede van dien Heer, die den maatregel onwettig noemde en de handelingen van den President vrij scherp hekelde, verdedigde de Minis ter denzelven, waarbij de bergpartij in woede ontstak, zoodat er een hevig ru moer ontstond en ten laatste met moeite de orde hersteld zijnde, met 437

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2