LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 20 FEBRUARIJ. BINNEN LAN DSCHE BERiGTEN. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nornmers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN19 Februarij. De verjaardag van Z. !U. den Koning is bier, volgens 's Konings begeerte, daar die dag juist invalt op den sterfdag van Prins Alexander, niet opentlijk herdacht. Men verneemt dat de Heer Mr. L 'Pb. C. v. d. Bergh op morgen mid dag ten 2 ure zijne voorlezingen over de Middel-Nederl. Oudheidkunde, (zie ons nommer van den 4I,C" Februarij) in bet openbaar zal openen in het audi torium juridieum der Hoogeschool. Gisteren is de Tentoonstelling geopend van Schilderijen, Teekeningen, Prenten en Plaatwerken, door den Meer R. v. Baak alhier, bandelende onder de iirma: Sclireuder en van Baaken onder medewerking en toczigt eener Commissie bestaande uil de HH. P. G. van Hoorn, J. L. Cornet, J. J. Spoh- ler, J. A. Susanna, D. C. F. Einckers, P. Blaauw, J. W. Vlaanderen en A. Ktienen, tot stand gebragt. De Tentoonstelling is geplaatst in een gebouw op de SE Pieterskerkgraebt, merkwaardig om den ouderwetscben bouwtrant en de ruime en hooge zalen, die tot dergelijke Tentoonstelling ecne gunstige gelegenheid aanboden, welk gebouw, thans buiten gebruik, daartoe welwillend door de Eigenaars is alge- staan. Wij willen de zalen van den ingang af, van beneden naar boven eens door- loopcn en zoo veel onze beperkte ruimte gedoogt hier en daar iets aanstippen. De eerste zaal binnentredende ziet men langs de wanden, eene keur van in koper of staal gegraveerde platen van verschillenden aard. Onder deze trekken vele portraiten, betzij door fraaije bewerking hetzij uit hoofde der voorgestelde personen, of wel om beide redenen de aandacht; zoo als die van W. de Clercq, Couwenberg, Mr. M. C. van Hall, Murillo, Napoleon, Pius IX, Prof. Schiöder (een der beste gravuren van den onlangs overleden kunstgra veur lange), Dp. Haakman door Couwenberg, Guizot en Molé door den be roemden Calamatta en anderen. Onder de platen ziet men Fran§oise di Rimini naar ScheiFer door Cala matta; de kinderen van Lodewijk XVI naar Robert Floury; de staalmeesteren van Rembrandt door Couvvcnberg, Mignon en Mignons vader, naar Scheller, welke platen bet penseel van dien schilder met veel waarheid terug geven, en zoo vele andere platen die wij niet als minder fraai maar als minder on bekend voorbijgaan. In bet midden liggen op een groote tafel, een aantal van de schoonste plaatwerken wier titels hier op te noemen, ons te uitvoerig zou doen worden; alles in smaakvolle orde en met zoo veel ruimte als voor de bezigtiging te wenschen is. De tweede zaal prijkt met teekeningen waaronder, twee Landschappen van 11. v. de Sande Bakhuizen; de Waakzaamheid door v. d. Bergh, een Monnik naar v. Bevercn door Caramelli; vier fraaije studie Beeldjes door L. Chanlal; een rustend Boerinnetje door G. G. liane; eenige Landschappen door Knipp; een paar van J. D. Koelman; een Travalje door Moerenhout; een paar Land schappen van Schelfhout enz. De beide volgende vertrekken zijn behangen met stukken van Levende Mees ters. Onder die van onze Leydscbc Meesters, zooals de till. C. v. Ameroin, G. Bos, J. L. Cornet, E. Davidson, D. Dorsman, J. Geijkema, 11. Langelaan, 11. Ringeling, J. v. Rossum du Cliatel, J. J. Spohler, L. Spiinger Jz. en van enkele liefhebbers, zijn er die onze aanwijzing niet behoeven, zooals van J. L. Cornet, de schutters Hopman; eene Zaal in 't Gebouw dezer tentoonstelling, -als Jaglkamer gestoffeerd; Simeon in den tempel; een Copij naar Rembrandt, of een inansportrait; zoo als een paar Wintergezigten van Spohler; of die ons met genoegen aan des Schilders penseel herinnerden, als het Portrait zijner Moeder, en het berouw van Davidson; verscheidene stukken van den ijvcrigen Ringeling, waaronder de te Huiskomst en twee niet onverdienstelijke Kaarslichten; Langelaans weluitgevoerde Beestenstallen; een paar Fruitstukken van L. Springer, de met vee gestofïeerde Landschappen van C. Bos, en zoo vele anderen, wier vermelding wij aan den Catalogus moeten overlaten. Van buiten de stad wordt de Tentoonstelling door verscheidene fraaije Schilderijen opgeluisterd, als van A. Bakhuyzen, II. van de Sande Bakliuy- -zen; drie stuks van onzen voormaligen Stadgenoot F. Breuhaus de Groot thans te 's (lage, zijnde een voortreffelijk Boscligezigt rn een paar Landschappen die geen kenner onvoldaan zal vooi bijgaan een Strandgezigt van A. F. Breu haus de Groot, een Landschap van du Boiseen Herlenjagt van P. L. dta Bourcq en G. A. v. d. Brugglien; drie Stadsgezigten van van Hove; een Landschap inet Schapen van Mej. Henriete Knip; een Winter van B. C. Koek koek en drie Zeestukken van H. Koekkoekeen Bergachtig Landschap van Liestc; ccn Jongen met een Os van P. Plas; eenige Landschappen van v. d. Stok; een paar Talereeleti van P. Tetar van Elven te 'sllage, twee weluit gevoerde Paardeknppen van W. Verschuur. Boven zien wij eerst in een klein vertrek onder anderen, Hopman Ulrich en de Schijndeugd van Troost, en diens afbeelding door hem zeiven geschil derd; van Humbert de Superville een slapende Vrouw in een Droom, uit muntend van Teekening, vol uitdrukking. Verder op den gang hangen vele fraaije Teekeningen en schetsen in Lijsten van onde en nieuwere Schilders; waaronder een paar Landschappen van Bes- tersde S'. Servaaskerk te Maastricht van Bosboom een Landschap vau J. Cats; een Koinmenijswinkel van Juf. Clialon; acht Teekeningen van J. L. Cornet, waaronder twee schetsen der Gevangen kamer van de Gebr. de Wit, vóór en na den Moord, voor zijne Schilderijen over dat onderwerp; een Vier tal van A. Delfos; een Mansportrait van A. v. Dijk; de Kindermoord van W. v. Mieris; een Viertal Zeestukken van Dreibboltz, Schotel en Schouman; de Emausgangers van Rembrandt en een Waterval van Ruisdael; een Binnen huis van A. v. Stry; een Landschap van Thier een Winter van P. G. Wes tenberg, een Man te Paard van Wouwerman, enz. Op de boven-voorkamer prijkt de oude kunst. Vooreerst wordt de aan dacht getrokken door verscheidene uitmuntende Portraiten. Een paar Por traiten door A. de Vries, boeijen om de kunst bet oog; fraaije Portraiten door Bakker, de Braay, v. cl. Eeckhout, van der Gragt, Hals, v. d. Helst, Hol bein, Mierevelt, de Moor, Antonio More, Netscber, Ravesteyn de Oude, Slingelandt, Sorgv. d. Tempel, Troost (zijn eigen Portrait,) Verkolje (bet Portrait van Leeuwenhoek.) Weeninx en v. d. Werflf. Te midden van de overige Schilderijen hangt een middelecuwsch Altaar, zoowel om de kunst als om de geschiedenis er van merkwaardig. (Zie dea Catalogus hl. 7). Onder de overige Stukken ontmoet men, een Winter van Avcrkamp ,-een Zeestuk van L. Bakhuizen en twee Landschappen van v. Bergen en een Tien tal van Besters en een Vijftal van Carré en een van Decker. Verder eene Kruisafneming door Delin liet Accoord door A. v. Dijk een Vischstuk van v. Duyneneen Strandgezigt van v. Goyen eene Vanitas van v. Haarlem; eerie Smederij van Heemskerk; een Stuk van Jordaens; eene Boerekermis van Lundels; een Winter van Molenaar; een Binnenhuis van Ostade; Koeijen van Potter; twee Schilderijen van J. Steen; een van Versluis; een stil Water van v. cl. Velde; een Landschap van R. de Vries; een Geleerde in zijn Vertrek van T. Wijck een Landschap van Wynants en een vrolijk Gezelschap van Wyntranck. Wij hebben getracht in dit kort bestek eenig overzigt van deze Tentoon stelling te geven, die ook wel waardig is om van elders bezigtigd te worden; voor wier plan en inrigting bovengenoemden Heeren Commissarissen allen lot verdienen gelijk de bereidwilligheid van zoo vele Inzenders de dank van het publiek toekomten de opkomst der beschouwers een weldadig offer voor de armen op het altaar der kunst wezen zal. Volgens opgave in de Staats-Courantwas het getal der bevolking in de steden van de Provincie Zuid-Ilolland op den 19'lcn November 1849, vol gens de uitkomst der derde tienjarige volkstelling als volgt Asperen1,130. Brielle4,483. Delftshaven. 3,180. Delft18,449. Dordrecht20,900. Gorincliem 8,766. Gouda 13,788. 'sGravenhageenScheveilingen 72,115. Hcllevoetsluis2,830. Ileukelom579. Leerdam 2,597. Leyden35,864. Maassluis. 3,749. Oudewater2,044. Rotterdam89,862. Schiedam12,691. Schoonhoven2,553. Vianon2.676. Vlaardingen 7,530. Woerden4,136. De Ned. Handelmaatschappij heeft bevracht, voor Amsterdam 5, voor Rotterdam, Dordrecht en Schiedam elk één schip.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1