KENNISGEVING. LETDSCHE SCHOUWBURG. leven zon ophouden. Daarna heeft rle eedsaflegging der leden van de Kamers plaats gehad. In de zitting der Tweede Kaïner van gisteren hebben tien Poolsche af gevaardigden hnn mandaat nedergelegdomdat zij de staatsregeling niet wilden bezwerenals behelzende ecnige bepalingenin strijd met de begin selen, welke zij vertegenwoordigden. Voorts heeft de Kamer het beginsel van eenc vervanging der tegenwoordige klassen-belasting en van die op het gemaal en geslagt aangenomenwelke nu vervangen wordt door cene belasting op de inkomsten. RUSL ASB. PETERSBURG 15 Januarij. Op den toren der Admiraliteit alhier werd op oudejaars nacht, volgens Rus sische rekening, ten tweeden maal een proef genomen met het electrisch licht. Ditmaal was de lantaarn van huiten aangehragt, zoodat men den vorm en omvang van de lichtgevende massa zien kon. Het geheele plein der Admirali teit van het eene einde des boulevards tot het andere, en tot zelfs de tegen overliggende huizen alles was even helder als door het licht der volle maan be-chencn. Den volgenden dag had eene derde proefneming plaats, die even goed gelukte. Ruim 4 uren lang bleef de verlichting in hare volle kracht. KAAP BE GOEBE HOOP. 4 December. De nieuwe Protestantsche Ncderduitsche kapel te Beaufort is den 5l,cn No vember ingewijd, bij welke gelegenheid de lieer Meeser, ter vervanging van den wel eerw. heer Stegmann, die door huiselijke omstandigheden daarin ver hinderd was, de leerrede hield. STABS BERIG T. socialismus, dat men de godsdienst niet moet opdringen, dat die hare eigene belangen zal behartigen, en daardoor waren vooruitgang, ook in het maat schappelijke. De Heer Victor Cousin heeft vóór eene nieuwe uitgaaf, welke hij dezer dagen van zijne schriften over het onderwijs heeft uitgegeveneen betoog geplaatst, waarin hij zijne meening bloot legt, ten aanzien van den grond slag, waarop het openbaar onderwijs moet gevestigd zijn. Hij merkt eerst op, dat Nederland en Duilschland, met betrekking lot het openbaar onder wijs, op den hoogsten trap staan, en dan stelt hij zich de vraag voor: of het opperbestuur van het onderwijs in handen der geestelijken, of van de wereld lijke magt behoort te berusten of aan de geestelijkheid het regt behoort te worden verleend, om aan bet onderwijs deel te nemen, zonder eenig be wijs van geschiktheid te hebben gegeven alleen uithoofde van haren stand of dat zij, even als elk ander, moet worden onderworpen aan de algemeen voor een ieder gestelde voorschriften. Hij beantwoordt deze vragen met de navolgende woorden Ik ben nog altijd van oordeeldat het openbaar on derwijs één ligchaam behoort uit te maken, namelijk een burgerlijk ligchaam gevestigd op den grondslag van vrijheid van geweten en van gelijkheid voor de wetdie gelijkelijk zijne scholen voor de kinderen van alle geloofsbelijde nissen openstelt, zijne leden, leeraren en bestuurders van allen rang, onder de leeken zoowel, als onder de geestelijken, naar gelang hunner verdiensten, verkiest: alle bijzondere en openbare inrigtingen onder een algemeen en on partijdig beheer brengten in het openbaar onderwijs met de daad den Staat voorstelt, omdat de Staat het tot dat einde heeft gevormd en het beheerscht; en te gelijker tijd, ondanks deze wettelijke ondergeschiktheid, een zoodanig gevormd ligchaam, dat het zich zelf door zijne eigene kracht staande houde en zonder ophouden zijn eenig doel vervolge. Na het omhouwen der vrijheidsboomenvooral van die hij de Ponle St. Martin, voor welken het bijecngeschoolde volk de voorbijgangers had ge dwongen den hoed af te nemen, is de stad weder tot rust gekomen, evenwel niet zonder vrij wat vertooning van krijgsmagt en uitgebreide maatregelen van voorzorg. Den lslen dezer vond eene arme werkster, Antoinette Dessardeen pakje actiën en effecten ter waarde van 700,000 francs; zij beijverde zich om dengeen op te sporen die het verloren had; deze, een effecten handelaar, was hoogst verheugd over het terug erlangen van dien schaten legde zijne blijdschap en erkentelijkheid aan den dag, door haar een geschenk van vijftig centimes ter hand te stellen!!! SPAS1JE. MADRID, 1 Februarij. De Cortes hebben gisteren eindelijk met 172 tegen 82 stemmen de wet aan genomen waarbij de Ministers gemagtigd worden om voor dit jaar de belas tingen op den bestaanden voet uit te schrijven. De Heer Bravo is aan zijne wond nog niet overleden, doch bevindt zich altijd in zorgelijke omstandigheden. SARDINIË. TURYN, 2 Februarij. De Senaat heeft gisteren met algemccne stemmen de wet aangenomen be treffende de leening van 80 milloen. In de kamer van Afgevaardigden is een voorstel van wet verworpen, om aan de leden der kamer, die hier ter stede niet woonachtig zijn, schadever goeding voor reis- en verblijfkosten toe te leggen; daar de Staatsregeling uit drukkelijk zegt, dat de betrekking van Senator en Afgevaardigde eereposten zijn. ITALIË, ROME, 30 Januarij. De Paus is met de Katholijke Mogendheden overeengekomen om aan zijne staten cene Staatsregeling te verleenen. Zij zullen in vier legatiën verdeeld zijn ieder met een Kardinaal aan 't hoofd. De Voorzitter en Onder-Voorzitter van den Staatsraad zullen ook Kardinalen zijn. Het motu ■propria van verleden jaar, zal verder den grondslag uitmaken. Men spreekt weder bepaald over de herstelling der orde van St. Jan. Men verzekert dat de Kardinaal dn Pontdie den 4dcn dezer van Mar seille naar Portici is vertrokken, een voorbode is van de spoedige terugkomst van den Paus. Een brief uit Napels kondigt bet vertrek van den Paus uil Portici naar Rome aan, op den 14lleD dezer. Men zal het eerst kunnen gelooven als hij cr aangekomen is. Een zekere Gainbassini heeft een fac simile van de St. Pieterskerk vol tooid, hetgeen hem 75,000 gekost, en waaraan luj 14 jaren gewerkt heeft. Het is door den vermaarden Bankier Torloriia gekocht. E»RÏJ5S§E]«. BERLIJN, 6 Februarij. De plegtige bezwering der staatsregeling door den Koning heeft heden plaats gehad. Vooraf heeft Z. M. cene rede uitgesproken, waarin hij met veel ver schooning de laatste gebeurtenissen herdacht. Bij de zinsnede over de staats regeling verklaarde de Koning, dat de herziening tot stand gobragt was door de vereenigde medewerking van de Beide Kamersvoor welke medewerking hij de Kamers zijnen dank betuigde. Ten slotte verklaarde hij dat hij voor zijne Raadslieden een gevoel van dankbaarheid koesterde, dat slechts met zijn Eerste Zitting van den Militieraadover liet Kanton Ley denN°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDEN geven bij dezen kennis aan de dienslpligtige Lotelingen dezer Stadvan de klassen der jaren 1846, 1847, 1848 en 1849, die in het vorige jaar voor een jaar zijn vrij gesteld en alsnog regt tot vrijstelling vermeenen te hebbendat de eerste Zitting van den Militieraad, voor deze Stad, zal plaats hebben op het Raad huis te Ley denop Donderdag en Vrijdag den 14<lcn en 15dcn Februarij aanstaande1s morgens ten 9 ure met vermaning, om op die dagen voor bovcngemelden Militieraad te verschijnen, ten einde zulks op nieuw te bewij zen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, al ware het, dat bel biljet tot oproe ping van ieder derzelvcn in 't bijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 der wet, van den 27sten April 1820, zullen geacht worden geonerhande reden tot vrijstelling te hebben, en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Levden, op den 7<Icn Februarij 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Voor de noodlijdenden op Schokland is bij de Redactie ontvangendoor C. K. 6.18?. Van N. N. ƒ10.Van een Dienstmeisje ƒ1. Voor de noodlijdenden op Urk: ian N. N. ƒ5.Van een Dienstmeisje ƒ1.Van J. H. D. 4 AffiVEKTESnrïESI. Heden overleed, na een smartelijk lijden van slechts weinige uren, in den jeugdigen leeftijd van 7 jaar, PETRUS ADPJANUS JUST1NUS, veel geliefde oudste Zoon van Leyden, 5 Februarij 1850. L. XV. WERNINK. Eenige Ketmisgeving. Heden overleed Vrouwe JEANNE THEODORE MILLER, hartelijk geliefde Echtgenoote van P. G. van HOORN. Leyden, 8 Februarij 1850. Onder Directie van den Heer A. PETERS. JTIaandag 11 JFebruarij IS SO, 1«.) Laurierboom en Bedelstafof drie jaren uit het leven van een Bichtermet een Naspel: Bedelstaf en Lauweren of twintig jaren na den doodDrama in 5 Bedrijven, naar het Iloogduitsch tan Carl von Holt eidoor G. van Beek. Gevolgd door: JE en hestoeh te BedlamBlijspel met Zang (Vaudeville) in een bedrijf, natr het Fransch, door den Heer G. van Beek. Beide stukken nooit alhier vertoond. Aanvang ten ZES ure. een AïjKM MESS»3£S!-C©a.,a,BBCE* met SSSÜEIÏ» 8ÏjOM'B^ÏC» Die hetzelve terug bezorgt bij den Uitgever dezer Courant, kan een derde der waarde lot belooning krijgen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3