LEYDSCHE COURANT/' mo. m,, N F' RImEIS L A JN DSCHE R ER KI TE JN De Courant wordt Maandag, Woensdag cn Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt MAANDAG, 11 FEBRUARIJ. uit Zaturdag Avond JO De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. tL/;. A-A LEYDEN, 9 February. De Hooggel. lieer G. C. B. Suringar heelt gisteren de waardigheid van Rector Magnificus onzer Heogeschoolgedurende liet vorige Academie-jaar door licin bekleed, overgedragen aan den Hoog!. J. de Wal, met het houden eener plegtige Redevoering in het groot Auditorium der Universiteit: de Na turae et Literarum Studio in re Medica conjunclissimodat isover liet naawiv verhand tusschen de Natuur- en Letterkundige studiënhij de beoefening de? Geneeskunde. Voorts reikte de Rector, den Heer J. C. Zaalberg, Thcol. Cund., de Me daille uit, door hem voor zijne beantwoording op de Prijsvraag (zie ons Norn- mer van 18 Januarij) behaald. De Commissie van Beheer en Toeziet op de droogmaking van het Haar lemmermeer zal den 25stcn aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteden.: Het Verruimen van de Aanvoer-katuilen of gedeelten der Hoofdwaterleidingen tiaar de Stoompomp-werktuigen de Leegliwater en de Lyndenalsmede liet maken van zoodanig Nieuw Gedeelte Kanaal bij de Cruquius. Inlichtingen zijn onder anderen te bekomen hij den Heer Ingenieur J. A. Beijerinckalhier. Volgens de berigten omtrent den toestand der rivieren, was de ijsver stopping hij Eek cn Wiel op den Neder-Rhijn nagenoeg opgeruimd. De bo- ven-rivieren kunnen dus als doorgaande van ijs bevrijd beschouwd worden, l.angs bet grootste gedeelte daarvan bestaal blank water, en hier cn daar vertoonde zich slechts nog eenig drijfijs. Inlusscben blijft de waterstand algemeen wassende. Het door de stormen der laatste dagen nog meer opgestuwde water heeft in Noordbrabant, Lim burg cn Gelderland veel afslag aan de dijken veroorzaakt en verschillende streken onder water gezet. Volgens beiigt uit Gelderland is de Brakelscbe dwarsdijk doorgebroken, cn daardoor de Bommelerwaard beneden den Meidijk overstroomd. Gelukkig hebben de landlieden, ten gevolge van bet langzaam aankomen van den vloed, den noodigen tij I gehad, om hunne veldproducten te bergen. De schade aan zaad en winterkoren is echter aanzienlijk. Tot verzorging der noodlijdenden waren maatregelen genomen.' Meer uitgestrekte rampen hebben de provincie Noordbrabant getroffen, ten gevolge van de opzetting van het water op de Maas, waardoor onderscheiden water keeringen zijn bezweken, cn een aantal gemeenten van boven Grave tot 's Hertogen boscli, henevens die et ad zelve, in een treorigen toestand verkeeren. Ook daar wordt alles aangewend wat tot dadelijke ondersteuning der slagt- offers van -de geleden rampen kan strekken. Mem meldt uit Grave van den G01-'" dezer: Jn deze stad zijn reeds eenige straten en een gedeelte van den wal onderwater. Mogten de ingezetenen der naburige gemeenten Escharen cn Gassel, die den 2llen dezer uit voorzorg met bun vee naar deze stad waren gekomen, reeds daags daarna zich verbeugen in den gunstigen afloop, zoodat zij wederom naar hunne woningen waren teruggekeerd, was dit echter van korten duur; -zoo want reeds lieden morgen vroegtijdig kwamen zij hier wederom cene schuilplaats zoeken, doordien dezen nacht de keerkade van de Beersche Maas onder Gassel, nabij hel huis van J. Peelers, ter hoogte van bet bord, niet tegenstaande alle krachtsinspanning, bezweek, waardoor geheel de gemeenten Escharen en Gassel zullen zijn of worden overstroomd. Van sommige buizen, die rondom in het water staan, kan het vee niet -meer herwaarts worden overgebragt. Ook in de keerkade van de Beersche Maas, onder Velp, achter de herberg (genaamd de Elft, is een gat geloopen, waardoor die gemeente mede zal on- ■dcrloopen. Door den aanhoudenden storm uit het westen verkeert de Maasdijk onder de jurisdictie dezer stad, op de hoogte tusschen het polderwachthuis en dat be woond door den landbouwer van der Hop, in groot gevaar, waar de noodige maatregelen genomen zijn om den dijk te behouden. De Maasdijk onder de gemeemte Overasselt, op de hoogte van den molen schijnt insgelijks in zorgwekkenden toestand te zijn, gerekend naar de drukke werkzaamheden die aldaar verrigl worden, dat van hier op de Maaspoort staande, gezien kan worden. In denzelfden toestand verkeert mede de Maasdijk te f .angel, gemeente Her pen, alwaar rnen zeer bedncht is om dien te behouden. Door doelmatig en spoedig aangehragte hulp bestaat de grootste waarschijn lijkheid om den dijk onder de jurisdictie dezer stad te behouden. Niettegenstaande er in sommige buizen te Escharen cn Gassel tol omstreek-s een el water staat, heeft men tot nog toe, voor zoover bier bekend, geene mensclienleveris te betreuren. Zoowel de rivier de Maas als de Beersche Maas zijn sedert dezen morgen vallende. De Beersche Maas is dezen morgen ten 8 ure hoog 10.08 el; het water op den steenweg ter diepte van 1.58, sedert gisteren gewassen 0.34 el. Te Maastricht loopt het water af; doch Liinmel, Borgharen, Smeermaas en nog eenige gemeenten staan nog blank. Volgens de volkstelling bedraagt hel aantal zielen in de provincie Zeeland 160,297. Het getal inwoners in de provincie Friesland bedraagt 247,440, van welke 121,918 tot het mannelijke cn 125,522 tot hel vrouwelijk geslacht behooren. 's'GUAVENHAGE, 9 Fehruarij. Z. M. heeft aan den Staatsraad ,in buitengewone dienst A. Sandélin ver gunning verleend tot het dragen van de St. Mauritius- en St. Lazarus-Orde, hem door den Koning van Sardinië geschonken. - Eergisteren avond is er ten hove groot bal en souper gehouden. Het was zeer luisterrijk. Onder de genoodigden merkte inen op de leden van het Corps Diplomatique, de Ministers, enz. Het getal aanwezigen was zeer aan zienlijk. Eergisteren middag heelt eene commissie van den Raad van State eene langdurige bijeenkomst gehouden met Z. Exc. den Minister van Justitie, waarschijnlijk over sommige hij dat collegie in overweging zijnde ontwerpen van wet. Reeds zijn twee ambtenaren cn wel uit de provinciën Zuid- en Noord- Hollandaan bet Depart, van Binnen). Zaken werkzaam, tot bet opmaken van de staten der in November jl. gebonden volkstelling. Er wordt tot dat einde nog een ambtenaar uit bet hertogdom Limburg verwacht. Van de overige provinciën schijnen er geene ambtenaren te zullen konten. -DELFT, 5 Fehruarij. Heden beeft hier bet openbaar examen plaats gehad van vier studenten van onze Academie, in tegenwoordigheid van eene commissie, daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd. Genoemde studenten hebben eerst te Delft den C'nrsns, voorbereidende tot het vak van bet mijnwezen, gevolgd, cn zijn vervolgens gedurende twee jaren werkzaam geweest in onder scheidene mijn-districten van Engeland. Naar men verneemt moet zoowel bet schriftelijke en practische examen dat gedurende twee dagen vóóraf plaa's badals bet mondelinge van heden, allezins voldaan hebben. De namen der Heeren zijn: van der Eist, Schreuder, Liebert en Hugueniru ROTTERDAM, 8 Februarij. Men verneemt dat door de Heeren J. A. Beijerinck, Ingenieur, J. A. Schöl- ten Hz., fabriek- en landmeter van Schielanden P. Scbolten, adjunct fa briek- cn landmeter, aan de stedelijke regering een plan is ingezonden, om de beide Maasoevers door middel van eene brug inct elkander te vcreenigen en de landerijen op Feijenoord te ontginnen, waardoor de stad aan de over zijde der rivier zou worden uitgebreid; en dat bet voornemen zoude bestaan om dat kollossale plan door middel van eene naamlooze maatschappij tot uit voering te brengen. Het is te wenschen dat dit plan de medewerking zal ondervinden, welke het verdient en, dat het niet, als zoo vele anderen, hij het ontwerp zall blijven, Het schijnt volgens sommigen niet meer twijfelachtig, dat de Heer Rochussen de begeerte heeft te kennen gegeven om van zijne betrekking van Gouverneur-Generaal van Nrêrlands-Indië te worden teruggeroepen, en dat men ten gevolge daarvan zelfs zijne terugkomst in het vaderland als niet zeer ver verwijderd kan beschouwen. Zijn opvolger wordt niet genoemdinaar zoo als men verder wil ijverig gezocht.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1