NOTIFICATIE. wordt toegestaan de hiertoe strekkende verzoekschriften, welke de bedoelde personen bun mogten doen toekomen naar de bevoegde autoriteiten op te zenden, indien zij zich verbinden zich te zullen onderwerpen aan het vonnis, dat de regtbanken over hen mogten uitspreken. Er worden weder berigten medegedeeld van eene overwinning, welke bet leger in den Kankasus behaald beeft op een corps vari omstreeks 3000 man door Schamil afgezonden om de verdere onderwerping van het landschap Ga- laschew te beletten. Twee vaandels vielen den Russen in banden, benevens 30 gevangenen en meer dan 300 verminkte lijken, ongeveer 300 gezadelde paarden, 400 buksen en eene menigte andere wapens. Aan dc zijde der Rus sen werden slechts 3 kozakken gewond ten gevolge van de snelheid en het onverwachte van den aanval, was hun verlies zoo gering. In Polen is zulk eene verbazende hoeveelheid sneeuw gevallen, dat alle wegen onbruikbaar zijn. Bij troepen verlaten de wolven, door den hon ger gedrevende bosschen en komen in de dorpen. Er zijn reeds groote drijl'jagten tegen hen verordend. VEREEKK1DE STATEN. Met 1°. Januarij is eene bepaling in werking getreden der nieuwe staatsre geling van den staat New-Yorkwelke van groot gewigt is voor de werking der crediet-instellingen. Voortaan namelijk zal er elk aandeelhouder eener maatschappij, die zaken tot het bankwezen behoorende doet, en papieren geld, hoedanig ook, uitgeeft, persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de schul den en verbindtenissen dezer maatschappij naarmate hij er belanghebbende in is; terwijl de houders van het papieren geld eener maatschappij zullen be schouwd worden als hevoorregte schuldeischers, ingeval deze maatschappij insolvent werd. KERKNIEUWS. Rome, de verblijfplaats van den Paus zal tot eene vrije stad verklaard worden, onder bewaking van eene magt, die in evenredig getal door de ze ven voornaamste mogendheden van Europa, zal worden geleverd. De provinciën zullen het Pauselijk wapen behouden maar voor al wat het burgerlijk en staatkundig beheer betreft, vereenigd zijn met de naastbijgele- gene mogendheid, hetzij Modena, Toscane of Napels. De geestelijkheid zal het vrije beheer hebben over hare eigendommen zoo te Rome als in de provinciën, en deze zullen nd en voortaan vrij blijven van alle belasting en hypotheek. »Zoo de Italiaansche moeijilijkheid zegt de berigtgever der Indèpendanceniet van dien kant ontstond, zou zij van elders ontstaan. Zij is gebroeid, zij moet uitkomen." NAPELS. De Koning heeft eene amnestie afgekondigd voor allen, die deel hadden genomen aan den oorlog in Lomhardijë en Venetië. Ten aanzien van de staatkundig veroordeelden en de in het laatst van voorleden jaar gevangen genomenen is nog niets beslist. Ook was in de provincie Aquila aan 1846 personen, die wegens misdaden veroordeeld waren, kwijtschelding verleend. Pater Roothaan, Generaal der Jesniten, bevindt zich thans hier. PRUISSEN. BERLIJN, 27 Januarij. Uit Maagdenburg wordt omtrent den vermelden brand het volgende, on der dagteekening van den 25stcn berigt: De brand, door welken gisteren een door vier straten begrensd kwartier onzer stad bijna geheel in de asch werd gelegdwas des namiddags te 3 ure in zooverre gebluschtdat verdere ern stige rampen niet meer te vreezen waren. De schade is zeer groot, want twee koopmanshuizendie met bijkans al de voorhanden zijnde goederen totaal afbranddenbehoorden tot de aanzienlijksten dezer stad en de eigenaars stonden met bijna geheel Europa in handelsbetrekkingen. Het ameublement enz. van een dezer huizen, was alleen te Elbersfeld voor 70,000 th. verzekerd. Het bediag van de schade kan nog niet bepaald worden men spreekt van 400,000 th. In de Augsb. Allgem. Zeitung wordt thans berigt, dat de 5 hoven van Bi'ijerenWurtemberg, Saksen, Hanover en Oostenrijk, het omtrent de grondslagen der aan de overige Dnitsche Staten voor te stellen rijks-constitu tie eens geworden, en er met Pruissen onderhandelingen over zijne toetreding geopend zijn. Tegen den lsten Mei, den termijn waarop het Franklbrter in terim een einde neemt, zegt dat blad!, wenscht meri de nieuwe stauisregeling vastgesteld te zien. Zij omvat geheel Duitschland, en plaatst naast het cen traal bewind eene vertegenwoordiging, ontleend uit de Kamers der verschil lende Staten. Indien dit werkhetwelk te Berlijn eenigen bijval schijnt te vindentot stand komtdan zullen wij eene staatsinrigting erlangen over eenkomende met de thans afgeschafte van het Zwitserschc eedgenootschap. Gelijk Zwitserland door haar langzaam maar zeker tot eene bondgenoot schappelijke eenheid gekomen is, zoo vleit men zich in Duitschland daardoor hetzelfde doel te zullen bereiken. De beroemde Dcensche dichter, A. G. Oehlenschlageris dezer dagen overleden. KEULEN29 Januarij. Gisteren dreef er zoo veel ijs en met zoo veel gewelddat de gemeenschap met den regler oever, voor stoomschepen geheel gestremd, en voor kleine vaartuigen met groot gevaar verzeld was. Heden beslaat de ijsgang slechts een derde van den vloed. Het water, 'l welk lot 14 voet en 6 duim was opgeloopen, is weder vallende, en de gemeenschap tusschen de beide oevers wordt weder, voor personen, door mid del van vaartuigen onderhouden. Het ijs uit de Moezel is voorbij. Van den Boven-Rijn verwacht men op dit oogenblik geen aandrang meer, vermits, volgens berigten van St. Goar, het ijs bij de Lurlei-rots zich weder heeft vastgezeten ter hoogte van 20 voeten is opeengeschoven. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Januarij. De Aartshertog Johannde gewezen Rijksbestuurder van Duitschland is na zich eenige dagen hier te hebben opgehouden, naar Grals teruggekeerd, en aldaar door de overheden en de groote meerderheid der bevolking met de meeste vreugde-betooning ontvangen. «Daar ziet gij mij weder onder ulieden terug (zeide hij), slechts 2 jaren ouder, maar wel 30 jaren rijker aan onder vinding. Uit Bohemen wordt berigt, dat de cholera zich daar meer en meer uitbreidtvan 9 December tot den 6Je[1 dezer heeft zij zich in 37 plaatsen vertoond. Alhier is voor het eerst, eenen Israëliet, den Secretaris-Generaal van den spoorweg, Shrowskihet burgerregt verleend. Er is bij eene Israëlitische gemeente in Moldavië eene hervorming in de openbare godsdienstoefening ingevoerdwelke daarin bestaatdat er een choraal-gezang uitgevoerd en eene predikatie gehouden wordt. RV§L1ND. De Keizer vernomen hebbende, dat aan de Ruissische agenten buitenslands sedert eenigen tijd talrijke verzoeken om gratie gerigt worden door Poolsche uitgewekenenen willende het lot verzachten van hendie niet tot de hoofden van den opstand of tot hunne medepligtigen behoord hebben, heeft aan die agenten en consuls buitenslands instructien gegeven, waarbij hun Z. M. heelt goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde gemeenten van Dirksland en Varsseveld, uitgebragte beroepen op Ds. H. Steenberg, te Kapclleen den Candidaat J. T. Rutgers. AMSTERDAM 29 Januarij. De groote Kerkeraad der Waalsche gemeente alhier heeft heden uit het vroeger gemaakt viertal tot Leeraar beroepen Ds. V. H. Guye, te Groningen. STADS BERIGT. GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Ten einde de incest mogelijke publiciteit te geven aan liet Koninklijk be sluit van den 18,len December 1849 Staatsblad n". 63), houdende nadere bepalingen omtrent den ijk van het oude vaatwerk. Hebben goedgevonden 1". Het voormeld Koninklijk besluit te brengen ter kennis van al de ban- del- en neringdoende ingezetenen dezer provincie, zijnde hetzelve van den volgenden inhoud Wij WILLEM III, enz. Op de adressenaan Ons ingediend door onderscheidene bierbrouwers azijn -fabrikantenbranders en handelaren in sterke dranken, in de pro vinciën Zuid-HollandNoord- HollandUtrechtGelderlandZeeland en Noordbrabanthoudende bezwaren tegen de uitvoering van artt. 2 en 6 van het Koninklijk besluit van 31 December 1834 Staatsblad n°. 45), volgens hetwelk al het oude vaatwerk, dat op den lstcn Januarij 1850 niet op den voor het nieuwe vaatwerk vastgestelden inhoud gebragt is, te rekenen van dat tijdstip, niet meer als maat bij de aflevering van inlands gefabriceerde vochten en dranken mag gebezigd worden, en mitsdien verzoekende een uitstel van nog vijftien jaren, tot het in gebrnik laten van voormeld oud vaatwerk; Overwegende, dat hij art. 5 van het aangehaalde besluit, in verhand met arlt. 1 en 2 van het Koninklijk besluit van dcri lstcn December 1836 [Staatsblad n°. 57), aan de adiessanten een tijd van veertien jaren was toegestaan, om al bet aanwezige oude vaatwerk, door verkuipiiig, te brengen op den bepaalden wettigen inhoud, opklimmende met verschillen van vijf Nederlandsche kannen, en zonder verpligting om ten aanzien der afmetin gen de voorschriften in acht te nemen, vastgesteld voor dc vervaardiging van nieuw vaatwerk; Dat de adressanten alzoodoor het gebruik maken van dc hun toegestane vergunning, het geldelijk nadeel, waarover zij zich thans beklagen, tijdig hadden kunnen voorkomen Willende nogtans aan de adressanten een blijk geven van Onze gezindheid om hunne belangenzooveel mogelijkmet die der verbruikers te vereenigen Gelet op de noodzakelijkheid, om het gebruik van vaatwerk, terens tot maat bij afleveringen strekkende, even als dat der Nederlandsche maten en gewigtcn in den dagelijkschen handel, aan een bepaald toezigt te onderwerpen; Op de voordragt van Onzen Minister van Binnenlandscbe Zaken, van den 12den December 1849, litt. II. 2dc afdeeling; Den Raad van State gehoord (advies van den 17Jen dezer n°. 8), Hebben besloten en besluiten Art. 1. Het verzoek der adressanten wordt, zoo als bet is liggende, hij deze van de hand gewezen. Art. 2. Al het oude en nog niet geijkte vaatwerk na den lstcn Januarij 1850 in het Rijk, met uitzondering van het Hertogdom Limburg, aanwe zig, en tevens tot maat hij afleveringen van inlands gefabriceerde vochten en dranken gebezigd, zal, gedurende den loop van het jaar 1850, aan den ijk moeten worden onderworpen, nadat hetzelve, zoo noodig, door verkuiping, en zonder hierbij op bepaalde afmetingen te letten, tot den inhoud van het nieuwe vaatwerk, vastgesteld bij art. 1 van het Koninklijk besluit van 1 De cember 1836 Staatsblad n°. 57), zal zijn gebragt, met inachtneming le vens van het, hij art. 3 van dat besluit, op den inhoud toegestane remedie naar hoiten, ten bedrage van 4 pCt. Art. 3. Bijaldien de ten ijk aangeboden vaten te groot of Ie klein van in-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3