BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. wijdingsfeest werd vervolgens besloten met een koor en tweestemmig gezang vervaardigd door denzclfdcn dichter, en op muziek gebragt door den toonkun stenaar de Bas. AMSTERDAM, 28 Januarij. De duivenposterijdie tusschen Antwerpen en deze stad heeft gediend werd gisteren met de hofstede Nieuwsgierigheid, waarop zij was gevestigd voor de som van ƒ4,100 geveild en opgehouden. Uit eenen vergelijkenden staat door de Staats-Courant medegedeeld, blijkt, dat op uit. Dec. 1848 in de vaart waren 214G Nederl. zeeschepen, metende 205,240 lasten. Uit de vaart waren geraakt 31 schepen melende 1890 lasten. In 1849 zijn in de vaart gekomen 195 nieuw gebouwde schepen, metende 12,881 lasten, zoodat het totaal der op uit. Den. 1849 in de vaart aanwezige Nederl. zeeschepen bedraagt 2310 schepen metende 216,231 lasten of 409,398 zeetonnen. Onder Nederlandsche vlag zijn in 1849 ingeklaard 3296 schepen, metende 452,812 tonnen; onder andere vlaggen 3123 schepen, metende 557,336 ton nen; buitendien zijn in ballast ingeklaard 707 schepen, metende 66.416 tonnen. Uitgeklaard werden in 1849, 2481 Nederl. schepen, metende 389,654 ton nen; onder vreemde vlag 2079 schepen, metende 384,956 tonnen; buiten dien in ballast 2427 schepenmetende 370,974 tonnen. UTRECHT, 29 Januarij. Voor ongeveer 14 dagen was het hondje van den Timmerman van Eist weggeloopen, en kwam, eenige dagen daarna, min of meer ziekterug, tegen zijne gewoonte hier en daar in nabij zijnde voorwerpen bijtende, en bragt eindelijk ook levende voorwerpen, zoo als de kat, drie kinderen van Van Eist en een buurmeisje zeer geringe en naauwelijks zigtbare wondjes toe, zonder eenig kwaadaardig voornemen ot vermoeden van hondsdolheid te verradente meer niet daar het dier geregeld at en dronk. Spoedig echter werd het hondje ziek en stierf. Een der gebeten kinderen, een meisje van 17 jaren, werd Zondag 11. door watervrees aangetast, waarbij zich alle teekenen van hondsdolheid voegden. De zieke stierf dan ook op de verschrikkelijkste wijze reeds dienzelfden nacht, niettegenstaande haai' alle geneeskundige hulpmiddelen waren toegediend. Voor de overige kinderen zijnde meest mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, en zij bevinden zich allen wel. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden dat bij den Bloemist C. J. Glym, in de Maliebaan alhier, een Perzikenboom in een pot staat, welke reeds vruchten draagt ter grootte eener hazelnootde boom heeft 1J- voet lengte en 3 voet breedte. In Maart kan de boom 20 goede vruchten dragen. ZWOLLE, 27 Januarij. De afdeeling Zwolle der MaatschappijTot Dut van 't Algemeenheeft Donderdag avond jl. eene prijsvraag vastgestelddie door haren Vice-Voorzit- ter Ds. L. Vroom was voorgesteld, houdende het gewigtige onderwerp: de Veeteelt en de behandeling van het vee, om er in de landhuishouding de meest mogelijke voordeelen van te trekken, ingerigt tot een leesboek op de scholen. De prijs voor het best gekeurde antwoord is bepaald op 150. Dezelfde afdeeling is ook voornemens om te dezer stede eene Industrie-school op te rigten. Door de Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart, zijn uitgeschreven twee prijsvragen, als: 1°. Over de beste wijze van mest-bereidinghare aanwending en hoeveelheid, op de verschillende soorten van bouw- en weilandende inrigting eener goede mestvaalt enz. 2°. De boter-bereidingom deze tot de meest mogelijke volkomenheid te brengen; eene beschrijving van een' doelmatig ingerigten melkkelder, hoeda nigheid van vaatwerk enz. Deze twee prijsvragen moeten ieder afzonderlijk worden beantwoord in twee schoolboekjes, welke in korte leeslesjes zijn afgedeeld en in een' eenvoudigen stijl geschreven zijn, terwijl op elk een prijs is gesteld voor het best gekeurde antwoord van 150. AmstCour.) DELFZIJL, 27 Januarij. Een der zwaarste runderen, en zeker het zwaarste in deze provincie, be vindt zich op den stal van den Heer Bonthuis, onder Farmsum. Het is een 6jarige os, door den eigenaar voor ongeveer 27 maanden, om zijnen buitengewonen aanleg en bouw, aangekocht. Van den beginne met veel on derscheiding behandeld, is het dier thans 16 maanden gemest, en wordt door een groot aantal liefhebbers, als bet grootste en nitmuntendste geroemd dat in deze provincie in langen tijd is gezien. Het zuiver gewigtwaarvan later opgave zal geschieden zal zonder overdrijving bedragen 725 Nederl. MAASTRICHT, 27 Januarij. Met genoegen wordt alhier de bedrijvigheid van de directie der Aken- Maaslrichtsche spoorweg-maatschappij opgemerkt, die naauwelijks twee wer ken aanbesteed heeft, en reeds weder op den 3lslen tot de aanbesteding van een derde belangrijk werk in de gemeente VVijlre zal overgaan. De behoel- tigen zijn thans in de gelegenheid om, gedurende het strenge jaargetijde door arbeid in hunne nooddruft te voorziendaar de aardewerken voor bet station bij onze stal, benevens die in het Eijsdalbereids een' aanvang geno men hebben en krachtdadig voortgezet worden. FRANHRIJH. PARIJS, 29 Januarij. De gematigde partij is met de redevoering van den Generaal Lamoricière, over do kostelooze opvoeding van kweekelingen op de Militaire School van St. Cyr, en die der Polytechnische school, op den 26sten gehouden, ganscb niet ingenomendoch heeft eenigen troost gevonden in de stemming niet alleen van genoemden Generaal, maar ook van den Generaal Cavaignac, voor het wetsontwerp ter overbrenging der Junij-oproerlingen naar Algerië. De Heer Coquerel diende gisteren een amendement op de wet op het onder wijs ih bepalende dat de Staat en de vrije inrigtingen van onderwijs toezigt zullen honden op de zedelijkheid, eerbied voor de wet, den staat van het on derwijs en de gezindheid, en dat in gemeenten waar al de beslaande verschil lende gezindheden worden beleden de openbare scholen niet door bijzondere mogen worden vervangen. Hoewel de stemming der Parijsehe bevolking niet zeer rcpublikeinsch meer schijnt te zijn, vreest men bij de aanstaande verkiezing het overwigt dier partij in de Departementen. De redevoering over het onderwerp van den Heer Victor Hugo, wordt aan den Boven-Rijn bij honderdduizenden in 't Hoogduitscli verspreid. De beraadslaging in de Wetgevende Vergadering was, hoewel het de ontbinding der mobile nationale garde betrofheden dood bedaard en is al spoedig geëindigd met de aanneming van die wels-voord ragt, en mitsdien bepaald, dat hun diensttijd als werkelijke militaire diensttijd zal worden toe gerekend, dat zij ten opzigte van examens voor de militaire scholen, met de gewone militairen zullen worden gelijk gesteld en dat hunne soldij nog drie maanden zul worden uitbetaald. Het ontwerp is met 533 tegen 49 stemmen goedgekeurd. Verder hebben de Afgevaardigden zich hezig gehouden met een wets-ont- werp, betreffende de overeenkomst tusschen eigenaars van spin-fahricken en hunne arbeiders. De Minister van Binnen!. Zaken heeft een krediet aangevraagd voor de voltooijing van het praalgraf ter ccre van Keizer Napoleou, in de kerk der Invaliden. Vroeger hebben er reeds heftige beraadslagingen plaats gehad over geldverspilling voor dat praalgraf. Men vreest dat de staatkundige hartstog- ten hier weder zeer in 't spel zullen komen. De Generaal Changarnier houdt thans bijna dagelijks wapenschouwin gen. Gisteren op het Veld van Marsheden op het Plein van het Caroussel. Daarna doen de troepenzoowel infanterie als cavallerie en artillerie :net het geschut vrij groote militaire wandelingen door de stad. I)e een ziet hierin een vertooning van magt tegen kwalijkgezindende ander den voorloo- per van een geweldigen maatregel van staat. Men meldt thans dat het huis Rothschild de Romeinsche leening heeft gesloten, tegen den koers van 78 pCl. De houders van actiën zullen stor ten naar mate van het plaatsen der stnkken, voor actiën tegen 82 pCt. ge plaatst, ontvangen de Heeren Rothschild 2 pCt. commissie-geld; voor die van 83 en 84 pCt.2J voor die van 86, 3 pCt. en eindelijk voor die van 90, 4 pCt. Het huis Rothschild neemt alleen de tien millioen voor zijne rekening, welke het dadelijk stort. Uit den verkoop van de 30 millioen obligatiën zal dit handelshuis een onmetelijk voordeel genieter). Er zijnen geen 15 jaren zoo veel vreemdelingen alhier geweest als thans; de meesten behooren tot de rijkste klasse. De National meldt dat men zich verbeelden kan in 1815 te zijn daar alle regementen langzamerhand worden verminderd. Vele soldaten worden naar Algiers gezondenen vele officieren op non-activiteit of pensioen ge bragt, omdat zij republikeinschc gevoelens koesteren. Te Monteuq, Departement du Lot, heeft den 23steE dezer een vrceselijk ongeluk plaats gehad. Het gewelf der oude kerk bouwvallig zijnde, besloot de Pastoor o n met een metselaar het gewelf te onderzoeken zij liepen er gerust op voort, tot boven 'tkoor, toen het eensklaps onder vreeselijk ge kraak instortte, en den Pastoor met zich voerde. De werkman bleef een oogenblik met de pand van zijn jas hangen; er kwam nog hulp, maar te laaten ook deze man stort naar beneden. Bij het opruimen vond men slechts twee afgrijselijk verminkta lijken. P OIIT U Cr A li. De laatste herigten bevestigen de tijding niet, dat er een opstand onder de soldaten is uitgebrokenmaar wel dat door de gesloten leening hunne soldij zal worden betaald, dat in bijna zes maanden niet geschied was. De noordelijke provinciën verkeeren nog altijd in eenen slaat van gis ting, en er hebben vele progressistiscbe bijeenkomsten plaats, die door de Regering moeten gestuit worden. Ook waren er groote hoeveelheden bus kruid in beslag genomenwaaruit men opmaakte dat men eene omwente ling hadden willen voorbereiden. ITALIË, Een der correspondenten van de Siècle meldt, dat het Collegie van Kardi- dinalcn bet ondoenlijk acht, om de tijdelijke regering van den Paus, vooral in de Provinciën, te handhaven, zonder vreemde bezetting, dat het daarom zaak is om voor de ontbinding van den Kerkdijken Staat te stemmen, op de volgende voorwaarden

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2