ven, wetsontwerpen met de daarbij behoorende toelichtende memorien ge voegd. Die wels-ontwerpen zijn vijf in getal, namelijk: 1°. over de afkoop baarheid van oude grondrenten; 2°. over de afkondiging van algemccne maat regelen van inwendig bestuur, cn andere Koninklijke besluiten; 3°. over de misdrijven, gepleegd op vreemde schepen in Ncderlandsche havens; 4°. over het bedrag der wettelijke interessen en 5°. over de consignatien. Dc Commissie eindigt haar verslag, met het verzoek aan den Koning, om de openbaarmaking van haren arheiddoor middel van de drukpers, van regeringswege te bevelen. (ff' In den morgen van den 24sten is van Seheveningcn een pink met kaas naar Londen vertrokken; dit is de eerste pink welke regelregt naar die ha ven vertrekt, tot hiertoe waren door pinken, boter, kaas, vee enz. aan boord der stoomboolen gebragt. Den 21stcn dezer heeft alleen de stoomboot Norfolk, kapitein Lcctham, komende van Huil en bestemd naar Rotterdam, te Seheveningcn ongeveer 18,000 Nederl. U gest aan boord genomen, om die naar Goole te vervoeren. AMSTERDAM, 28 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der stad AmsterdamMr. G. G. .1. van Reenen, Wethouder. Het Handelsblad meent het publiek oplettend te moeten maken op ecno geheel nieuwe industrie, die, bij den tegenwoordig hoogen prijs der kolïïj in praktijk wordt gebragt. Onder het voorwendsel van hier of daar ingevrozen te liggen cn over land naar hunne haardsteden te willen vertrek ken vertoonen zich bij de kleine kruideniers een paar als schippers-knechten gekleede landloopcrs en bieden, op vertoon van een monster, eene, in papie ren zakken gepakte kwantiteit kofüjboonen aan die zij op het schip niet kunnende achterlaten, na lang marchanderen, voor den hal ven marktprijs van de hand zetten. Na gesloten koop maken zij zich spoedig uit de voeten cn lubben zij den blijden kooper voor drie vierde gebrande duivenboonen in de handen gestopt. Blijkens den staat van begrooting der stad Alkmaar over het dienstjaar 1850, zijn de ontvangsten geraamd op ƒ124,357.73}; de uitgaven op 105,214.85, cn alzoo het batig slot op 19,142.88}. De bevolking be droeg 9835 zielen. BUITEJNLA1NDSCHE BERiGTEJN. ENGELAND. LONDEN27 Januarij. Op dit oogenhlik zijn de volgende geldleeningen of toegestaan of op het punt om toegestaan te worden, als: voor Rusland 5,500,000 Toscane 1,2000,000 Rome 1,2000,000 Sardinië 3,000,000 Vercenigde Staten 3,000,000 te zamen 13,900,000 eene onbeduidende som bij de tegenwoordige gesteldheid der groote Europesche geldmarkt. In Schotland heerschte de winter zeer streng; er was zooveel sneeuw gevallen, dat zij op sommige plaatsen van 16 20 voet hoog lag. De dienst op vele spoorwegen had moeten gestaakt worden. Het kasteel Buchananhouse, nabij Glasgow, de residentie der Graven van Montrose, is door brand vernield, waardoor een groot aantal oudheden cn familie-papieren, die betrekking op de geschiedenis hadden, zijn verloren gegaan. Tusschen Dundee en Perth zijn een paar locomotieven op elkander ge stotenzoodat de een zijn trein en machinist verloor en daarop is voorgehold en op een goederentrein te land gekomenwaaraan zij groote schade heelt tocgchragt. In de vorige week zijn de stations-gebouwen te Gloucester en die te Colchester door hevige branden vernield. BELGlE. BRUSSEL, 27 Januarij. De Minister Rogier heeft bij de verdediging van de voordragt op den invoer van levensmiddelen, de Afgevaardigden doen gevoelen, dat lage prijzen van leel'togt, ten allen tijde, en inzonderheid in de tegenwoordige dagen, een groot voordeel opleveren, en dat men geenc kunstmiddelen mag bezigen om die prijzen te verhoogen. Hij heeft verklaard dat de Regering gaarne een duurzaam regt van 50 centimes van elke 100 kilo's zouden aannemen. Hij ontkende, dat de lage graanprijzen alleen aan den invoer van vreemd koren waren toe te schrijven, maar meende, dat deze prijzen het gevolg wa ren van het overgroot voordeel van gezegende oogsten. Hij beriep zich op de uitwerkselen van de wet van 1833, cn deed opmerken, dat de prijzen van de tarwe driejaren daarna nog beneden de 16 {ranken waren gebleven. Hij herinnerde tevens, dat men destijds nog andere en meer geweldige middelen heeft willen bezigen, om die prijzen te verhoogen; maar dat dc ondernemers zclven daarvoor zijn teruggetreden, lot dat de mislukte aardappelen-oogst van '1845 de voorstanders der beschermende regten ten eenenmale heeft doen zwijgen. De Heer dc Brocckère heeft voorgesteldom het regt van 50 centimes voor goed aan te nemen, en heeft daarbij beweerd, dat, als Engeland gedurende eene eeuw door den handel heeft gebloeid dit heeft plaats gehad in weerwil, en geenszins ten gevolge van het beschermend stelsel. Hij heeft verklaard dat zijn vermogen voor vier vijfden in grondbezitting en voor één vijfde in ijzergieterijen gevestigd is, maar dat hij voor geene dezer belangen bescher ming begeert. Hij beriep zich op Nederland vóór 1830beweerde dat de voordeelcn van den vrijen handel aldaar zoo zeer erkend waren dat men ten gevolge van den voortdorenden strijd der noordelijke tegen de zuidelijke of Belgische afgevaardigden, destijds het vrijzinnigste tarief heeft erlangd, 't welk te verkrijgen was; te weten, van geene hoogere regten dan van 6 pCt. op sommige voorwerpen. De Abt Feye, thans Hoogleeraar aan het Seminarium te Warmond Oud-Kweekeling van de Hoogeschool te Leuvendie voor eenige jaren met veel onderscheiding den graad van Doctor in het Kanonieke regt verkreeg, schijnt bestemd om de plaats van den overleden Hoogleeraar Verhoevenbij de Faculteit der Godgeleerdheid te vervullen. FKANKRMK. PARIJS, 27 Januarij. De Commissie der wetgevende Kamer, benoemd onder anderen tot onder zoek van het wetsontwerp van eene belasting op de honden heeft dit ont werp goedgekeurd en de belasting van 1—10 fr. bepaald, ten voordecle der gemeenten. De Heer Thiers heeft zijn verslag over het ontwerp betrekkelijk den onderstand ingediend, men zegt dat het wel geschikt is oin indruk te maken. Men spreekt van een wetsontwerp omtrent de algeineene stemming; als dit ter vergadering komt dan ziet men worstelingen te genioet, die in hevigheid cn hartstogtclijkheid alles zullen te boven gaan, wat men van dien aard al heeft bijgewoond. De Maarschalk Sonlt is gevaarlijk ziek. De Engelsche Gezant heeft zich tot onze Regering gewend, om vermin dering te erlangen in de regten op den invoer van Engelsche goederen ter wijl daarentegen de regten op wijn cn brandewijn bij invoer uit Frankrijk in Engeland verminderd zouden worden. Hier ter stede wordt thans de schoonste verzameling van zeldzaamhe den verkocht, welke in Europa bestaat; zij behoort toe aan den Heer Labarte en wordt op eene waarde van 2 millioen fr. geschat. De verkooping is den 23sten dezer aangevangen en zal wel tot het laatst van Maart duren. Onder de voorwerpen die gisteren ter tafel werden gebragt en die onder de wapens en wapentuigen behoorenwas een ijzeren dolkgedreven door Benvenuto Cellini, waarvoor men 6100 fr. betaald heeft, alsmede een lontgeweer uit de tijden van Karei IX, dat voor 5000 fr. is verkocht, cn een slagzwaard, prachtig bewerkt en naar men zegt, eertijds behoord hebbende aan den Hertog van Guise, voor 7000 fr. De Moniteur bevat een overzigt van den buitenlandschen handel, ge durende 1849. De invoer van artikelen levert eene vermeerdering, nietalleen in vergelijking van 1848, maar ook van 1847. Vooral in katoenen en wol len stoffen is dc vermeerdering aanzienlijk. Ook in den uitvoer merkt men toeneming op, vooral in wijnen en sterke dranken. De Aartsbisschop van Amiens en nog 18 Prelaten hebben aan den Paus geschrevenom zijue goedkeuring te erlangen van de wet op het onderwijs andere Prelaten hebben hem verzocht die goedkeuring te weigeren. PORTUGAL. LISSABON, 14 Januarij. In den Senaat is het adres van antwoord op de Troonrede, bij welker be raadslaging het allerhevigst toegegaan is tusschen den Graaf Lavradio en den Maarschalk Saldarihadie elkander verweten, zich aan diefstal van 'sLands geld te hebben schuldig gemaakten van te hebben onderhandeld met Don Miguel en de Socialisten, na 6 dagen beraadslagingsmet 33 tegen 15 stemmen aangenomen. Het Ministerie heeft aan de Cortes de begrooting voor dit jaar inge diend waarop de uitgaven de inkomsten met 2 millioen reis te boven gaan. Er waren echter tevens maatregelen voorgedragen om dat te kort te dekken. De Regering heeft op goede voorwaarde eene leening van 800 conto's gesloten. Het Koninklijk gezin heeft, om het te kort in de staats-inkomsten te dekken, afstand gedaan van 150 millioen reis. De Clamor Publico meldt, dat er op orderscheiden punten des Rijks een opstand onder de soldaten was uitgebroken, ter oorzake dat zij geen 6oldij kregen. ITALIË, ROME, 17 Januarij. Het Regcriugsblad der diie Kardinalen heeft eindelijk het stilzwijgen ten opzigte van 's Pausen terugkeer afgebroken cn aangekondigd, dat al wat men in den laatsten tijd daaromtrent en van het tot stand komen der leening verspreid heeft, van allen grond ontbloot is, cn dat het nog volstrekt niet te bepalen is wanneer de terugkeer van den Paus zal plaats hebben. In een brief van den 17,le" dezer, door een Florentijnse!: blad medege deeld, leest men ondertusschen het volgende: Gisteren avond is een koerier met depechcs uit Parijs aangekomen, cn een half uur daarna is de Generaal Baraguay d'llilliers met den meesten spoed naar Portici vertrokken. Men beweert dat hij den stclligen last heeft ontvangen om van den Paus te cischen dat hij onverwijld naar zijne Staten terugkcere. Dc Kardinaal Ferretti, bloedverwant van den Paus, is hier gisteren och tend aangekomen. Men zegt dat hij aan de Poort van St. Jan van Lateraan tot dc wacht zou gezegd hebben: Goed nieuws, mijne kinderen, dc Paus zal mij binnen weinige dagen volgen." Zouden deze woordenvraagt de schrij ver van dit artikel aan 't Journal des Débatseen spoedigen terugkeer aan kondigen Er is niets dat hiertoe grond geeft, en ik denk eer, zegt hij, dat zij het persoonlijke gevoelen van den Kardinaal uitdrukken.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2