Het ijs op den Boven-Rijn zit van St. Goar tot de Clcmens-Capelle, alzoo een afsland van 6 uren lengte, vast. Op den Beneden-Rijn moet het bij Dus- seldorp tot staan zijn gekomen. De ijsgang was den 23steD nog even sterk, zoodat nog geen rijtuigen overgezet kannen worden. CALIFORNIA. Behalve de bevestiging der voorgedragen staatsregeling, is de uilslag der verkiezingen alhier geweest, dc verkiezing van den demokraat Burnett, als Gouverneur. Een Geneesheer die in California fortuin wilde maken, beschrijft in eene Geneeskundige Courant zijne lotgevallen, welk verhaal in het geheel niet aanmoedigend is voor hen die in dat land eene geleerde betrekking willen beklceden. »Toen wij Europa verlieten," zegt hij, lachte ons alles toe; maar dat Eden en die droombeelden, dat alles veranderde in eene hel. Wee hem die zich niet aan handenarbeid hier kan gewennenhij wordt door armoede geteisterd; niemand kan er hier meer aan denken, advokaat, ge neesheer, botanist, kassier of magazijnbediende te worden; al die betrek kingen zijn reeds ruimschoots vervuld, door hen die in Californië het eerst aankwamen." Gencesheeren en Advocaten zouden van honger omkomenals zij op zieken of olienten wachtten. In vergelijking met andere standen zijn er het meest ge- neesheeren in Californië, en wel uit alle deelen der wereld. Bij de volkstel ling van Julij jl. bevonden zich 666 Doctoren of Apothekers in Californië. De voornaamste sleden van Peru en Chili zijn door de volksverhuizing naar Californië bijna geheel van inwoners ontbloot. AKADEMIE-NIEUWi. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 25steD Jannarij den Meer P. P. P. Kistvan 's Gravcnhagein de Regtenmet Theses. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 24 Januarij. Ten gevolge van het plaats gehad hebbend bedanken van den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer van GoensPredikant bij de Waalsche gemeente te Leydenvoor de keuze op dien Heer uitgebragt door den grooten Kcrkcraad der Waalsche Gemeente alhier, heeft die Kerkeraad gisteren avond het navolgend, alphabetisch gesteld, viertal van Predikanten geformeerd: DD. Deeleinan, Guye, van Hamel en Marcus, Predikanten te Zwolle, Groningen, Haarlem en Rotterdam. Het beroep zal aanstaanden Dingsdag geschieden. KONINKLIJK NEDERLANDSCH INSTITUUT. In de vergadering van 29 October jl. ontving de derde Klasse van den Ileer P. Hofstede de GrootOpmerkingen over de hoofdoorzaakwaarom de kerkhervorming der XV Id' eeuw hier aangenomenginds verwor pen iswelke stof gaf tot belangrijk onderhoud voor die vergadering en voor die van 17 December. Op den voorgrond wordt gesteld het onderscheid van den volksgeest der volken van Europa, naar mate die tot het Latijnsch of tot het Germaansch Europa kunnen worden teruggehragt. Eerst werd de onderscheiding zelve van Europa, zoo als het door Latijnsche, door Germaansche of door Sla- voonsche volken bewoond wordtnader ontwikkeldvooral volgens hel ge voelen van Mad. de Stael. Eene zucht naar meerdere vrijheid en zelfstandigheid kenmerkt de volken van Germaansch meerder op prijs stellen van het handhaven der bestaande orde kenmerkt de volken van Latijnsch Europa. De Romeinsche volken hebben altijd in het christendom bemind en bemin nen er nog in, de uiterlijke praal der eeredienst; de anderen daarentegen, het zinnelijke in de kunst gering achtende, hechtten meer aan een alles wik kend en wegend wijsgeerig onderzoek. De Latijnsche volken waren door de heidensche bpschaving tot het. christendom voorbereid de aanneming van het christendom had daarom veel vroeger en gemakkelijker plaats. Bij de Ger maansche volken geschiedde zulks later, maar toen het eenmaal gebeurde, trad het christendom ook veel dieper in het inwendige leven. Brengt men deze algemcene beschouwingen over op de bijzondere landen waar de kerkhervorming al of niet is aangenomenzoo vindt men er de doorgaande bevestiging van, in de verschi lende wijze, waarop zich de her- voming bij de onderscheidene volken voordoet. Portugal en Spanje konden geen behagen scheppen in de Germaansche kerk hervorming. In Italië, vooral in Noord-Ilalië, vestigde zij meer de aandacht, waar meer Germaansche bestanddeelen in de bevolking aanwezig waren doch het priesterschap, het monnikenleven, het pauselijk primaat lieten zij niet varen. Veel meer ingang vond de kerkhervorming in Frankrijk. In het midden der XVIde eenw waren in alle groote steden evangelische kerken. Acht burgeroorlogen hadden de Protestanten in Frankrijk door te staan. Het edict van Nantes, 1598, stond hun vier academiën toe. De Katholijke kerk had in Frankrijk reeds vroeg zich vele vrijheden voorbehouden. Er was dus daar te lande reeds lang een geest van zelfstandigheid in de Kerk zigtbaar ge weest. De groote geneigdheid voor de Germaansche kerkhervorming verklaart zich daar uit de vele Germaansche inmengselen, die in de bevolking zich voor doen. Dc verschillende stand van zakendien wij te dezen aanzien in de onderscheiden Duit-che, Fransche cn Italiaanschc kantons van Zwitserland aantreffen, werd door den Heer Hofstede de Groot uit de bijzondere omstan digheden, waarin die verkeerd hadden, verklaard. Dat Genève het bolwerk van het protestantisme is geworden voor Westelijk Europa, gelijk Wittem- berg voor Midden- en Noord-Europa is toe te schrijven aan de Germaansche elementen, die er heerschten. Ten aanzien van Groot-Britannië doen zich geheel eigenaardige beschouwin gen op. Voor velen was de hervorming daar niet doortastend genoeg. De Staatskerk hield daar dan ook een zonderling midden tusschen Roomsch- Katholicisme en Protestantisme. In Schotland is eene geheel Calvinistische hervorming ingevoerd. Ierland is Roomsch-Kalholijk gebleven. Deze ver scheidenheid schijnt uit den verschillenden oorsprong van Engelands bevol- king gemakkelijk te verklarennaarmate het Germaansch karakter daar meer of minder invloed had gehad. In de Scandinavische rijken had de hervorming diepe wortels geschoten. Zij waren ook het zuiverst Germaansch gehleven. Ook in Duitschland heeft de hervorming algemeen voet gevatwaar zij zich vrij kon ontwikkelen. Waar integendeel het Katholicisme bleef voort- heerschen, daar was de hervorming door geweld van wapenen of het gezag van Vorsten eu Priesters krachtig bedwongen. Keulen en Trier hebben zoo het Protestantisme zien te niet gaan, waaraan zij overigens zeer gehecht wa ren. Beijeren en Oostenrijk, hoezeer een weinig later dan Noord-Duilsch- land hadden ook zeer den invloed der hervorming ondergaan. Maar de Je- suiten in Beijeren en de Vorsten in Oostenrijk deden dien te niet gaan. De vrijheidszin intusschen der Duitschers inoest van zelf aan de vrijheid van godsdienst, dat is, aan bel Protestantisme voet geven. BohemcnHongarijë en Polen, alle Slavonische landen hebben echter den invloed der hervorming ondervondenzoover zij ook Duitsche beginselen in zich besloten. En onze Nederlanders! Overal waar Vlaamsch en Hollandsch werd gespro ken, werd de hervorming blijde begroet. Waar geen Duitsche taaltak iu ge bruik was, daar ontbrak het ook aan algemeene sympathie voor de hervor ming. De Walen in Zuid-Nederland onderwierpen zich aan Parmatoen zij het Katholicismus in gevaar zagen gebragl. Ook liet Vlaamsche deel van België werd door hunne medewerking aan den invloed der hervorming ont trokken. Dat er ondertusschen te midden onzer bevolkingen nog zoo vele Roomsch-Katholijken bestaan bleven, was veelal daaraan toe te schrijven, dat zij met de hervorming eerst later bekend werden, toen de groote invloed van deze tot het opwekken der ijverigste deelneming reeds was beginnen te verflaauwen; hetgeen door het voorbeeld van Staats-Vlaandercn werd opge helderd. Als slotsom werd medegedeeld, dat de hervorming, als zoo eigen aan de Germaansche volken, ook bij deze wel nooit zal worden onderdrukt, terwijl het Katholicisme een vorm des Christendoms ismeer geschikt voor de Ro meinsche en Latijnsche volken. Moge eenmaal hetgeen in beide vormen waar cn goed cn schoon is, zich vcroenigen tot heil der ééne Christelijke Kerk. Al» V ART ANTI AN. Ondertrouwd: H. van ROMBURGH en C. G. M. tan TROTSENBURG. Leyden, 24 Januarij 1850. Getrouwd: IK. FRANS JUNGHUHN Lid der Natuurkundige Commissie in Nedrlandsch- fndié. Leyden, en 23 Januarij 1850. J. L. F. KOCH. lieden beviel M. M. ZEEWOLDT van eene DOCHTER, Echtgenoote van nr. POLYN BUCHNER. Katwijk aan den Rijn, 25 Januarij 1850. Eenige Kennisgeving. Mijne hartelijk geliefde VrouwENGELTJE KRAMER, is dezen morgen, op 58-jarigen leeftijd, zacht en vol hoop des beteren levens, ontslapen. Zij heeft lang en zwaar, maar met de onderwerping eener geloovige Christinne, geleden. Ik dank God voor deze rijke vertroostingwant mijn verlies is groot! Vrienden en betrekkingen, die de dierbare overledene gekend hebben billijken zeker mijnen en mijner Kinderen rouw. Leyden, 25 Januarij 1850. C. H. KROON. Voor de vele bewijzen van deelneming, aan ons bij gelegenheid van ons huwelijk betoond, betuigen wij, ook namens wederzijdsehe betrekkingen, on zen opregten dank, Leyden, b. EIGEMAN. 25 Januarij 1850. E. L. J. I1AAN. Voor de vele blijken van deelneming aan de Ondergeteekenden betoond bij het overlijden van hunnen geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer ARNOLDUS T11EODORUS PRYNbetuigen zij bij deze hunnen welmeenen- den dank. J. M. E. PRYN, geb. ScnutTZ. Leyden, J. a. PRYN. 26 Januarij 1850. A. G. M. PRYN.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3