BUITEJNLANDSCHE BERIGTEN. Nog andere beschikkingen, tot handhaving en bewaring der reglenom- trelit de eigendommen van hel Instituut, ot aan hetzelve vermaakte kapita len, of geschonken of ter bewaring toevertrouwde voorwerpenzullen ver- eischt worden. Eindelijk mag het alsdan billijk geacht worden, dat ten behoeve van de beambten, in de dienst des Instituuts vergrijsd, voor het vervolg eenige be paalde voorzieningen worden genomen. De Leden hebben ieder hun eigen werkkring in het maatschappelijk leven, waarin zij steeds de gelegenheid hopen te vinden, om voor de wetenschap, letteren of kunsten, bij voortduring werkzaam te zijn maar zij moeten, met al de kraeht hunner overtuiging, de meening blijven bestrijden, dat er voor den Staat weinig zou verloren zijn aan een ligchaam waaraan Nederland, wegens het verspreid zijn van de beoefenaars der wetenschappen over geheel het Rijk, meer dan éénige Staat behoefte heeft, aan een ligchaam, waar door het Nederlandsche Volk voortdurend wordt herinnerd, dat wetenschap en konstbeschaving, ook in het belang van den Staat, verdienen in eere ge houden te worden, aan een ligchaam hetwelk niet alleen in Nederland den band daarstclt tussehen de verschillende takken van wetenschap en kunst, maar dien ook in het Buitenland naar hel hooptmet cere vertegenwoor digt, aan een ligchaam eindelijk, 'twelk tot cene getuigenis strekt, dat de Nederlandsche regering hare plaats wenscht te behouden onder de Regerin gen der beschaafde wereld. Uit het Proces verhaal dier vergadering blijktdat 11 Leden uit de of voorzittende klasse, 14 uit de l,te, 8 uit de 2^® en 11 uit de 3J® klasse, daaraan deel hebben genomenterwijl verscheiden andere leden de oorzaken hunner afwezigheid schriftelijk hadden medegedeeld. Ofschoon eenige leden van gevoelen waren dat het Instituut niet zelf de j opheffing moest vragen anderen dat men met eene verminderde toelage en i eene gewijzigde zamenstelling nog nuttig werkzaam kon blijven, is eindelijk met 39 tegen 2 stemmen tot de indiening van een adres besloten, en ver volgens het ontwerp daarvanzoo als dit door de Commissie voorgedragen was, met 30 tegen 11 stemmen, behoudens eenige wijzigingen, aangenomen. 's HERTOGENBOSCH, 23 Januarij. De stads begrooting voor 1850 bedraagt in ontvangst 110,145.08in uitgaaf ƒ85,583.90, en alzoo een batig saldo van 33,556.18, hetwelk tot het doen van buitengewone noodzakelijke herstellingen en verbeteringen van stads werken en eigendommen zal worden besteed. ENGELAND. LONDEN 23 Januarij. Er zijn hier te lande thans 674 Roomsche kapellen, 888 Priesters, 54 kloosters, 11 collegiën en 250 scholen. Er hebben in 1849 alhier 835 branden plaats gehad, waardoor bijna 500 gehouwen zijn vernield en 20 menschen omgekomen. Laatstleden Maandag zijn de schepen the EntrepriseKapt. Collenson en the InvestigatorKapt. M'Clusc, die naar de westelijke Noordpoolslreken bestemd zijn om Francklin op te sporen, uit Plymouth uitgezeild. Zij moe ten, om de bewuste poolstreken te bereiken, gansch Zuid-Amerika omvaren. Zij zullen zich te Valparaiso, eene haven van Chili aan de stille Zuidzee, op nieuw van levensmiddelen voorzien van daar noordwaarts op naar de Sandwich-eilanden stevenen, en dan met de brik the Ploverdie reeds ver geefs derwaarts geweest is, den logt naar de Behringstraatdie de Noord- westelijkste punt van Noord-America van Aziatisch Rusland scheidt, onder nemen om te beproeven aldaar door de eeuwen heugende ijsvelden en bergen heen te dringen. De Katholieke Aartsbisschop van Tuam heeft een nieuw amendement uitgevaardigd tegen de collegiën die door de Regering in Ierland zijn opgc- rigtop straffe van ex-communicatie verbiedt hij de geestelijken van zijn bisdom betrekkingen in die collegiën aan te nemen. De Pensinsular and Oriental-Steam-Company heeft besloten tot den aanbouw van 7 nieuwe ijzeren stoombooten, voor de vaart tussehen Indië en China. -— Berigten van de Kaap van den 15|ten November melden, dat de ge steldheid der zaken aldaar dezelfde bleef. De Neptunus lag nog altijd met de veroordeelden ten anker. Onderscheiden winkeliers, die aan den Gouverneur geleden hadden, hadden in het geheel geene klanten meer, daar niemand der burgers iets bij hen wilde koopen. ISELCIE, BRUSSEL, 24 Januarij. Een belgisch oud boekverkooper, de heer Verbeystde vermaerdste oud boekverkoopcr van- Europa en welligt van de vyf deelen der wereld, is on langs te Brussel in een gevorderden ouderdom overleden. Hy had omtrent de Zuider-Statie een in zyn vak zeer benieuwend gesticht opgerigt. Het was een huis met onderscheidene verdiepingen, zoo groot en zoo hoog als eene kerk, geschikt om ongeveer drie honderd duizend boekdeelen te vervatten, by orde van onderwerpen in achtereenvolgende kamers geplaetstdie het licht van ééne zijde, namelyk die der zonne, en van den tuin des huizes ontvingen. Het gelykvloersche vervatte de boeken in bladen, de in-Iolios et atlassen, moeijelyh te behandelen, en diende om de pakken te vervaerdigenter ver zending naer den vreemde want de heer Verbeyst was in handelsbetrekkiö- gen met Parys, Rome, Milaan, Weenen, Munehen, Leipzig, Berlyn Ham borg, Leyden, Londen en Edimburg. Hy was in briefwisseling met Walter Scott, Charles Nodier, Chateaubriand en de vermaerdste boekliefhebbers van Engeland, Italië en Duitsehfand, Nooit kwam een nieuw bock by Verbeyst binnen; dit maekte zyne fortuyn. Sedert zestig jaren dat de afschaffing der kloosters en de omwentelingen der paleizen en kasteelen, eene menigte oude werken in omloop braglen, kocht hy, ten geringen pryze, oude hoeken aen, die zyn buys niet verlieten dan op zekeren waerborg cn tot hunne waerde terug gebragt te zyn, en dewy! deze waerdering der oud-gedienden van de letter- en gravcerkuudesedert dertig jaren, van twee tot drie honderd ten honderd is verhoogd, terwyl de verkoopers van hedendaegsche boeken te gronde gingen door de prysverlaging der nieuwe werken, vermeerderde de oude boekliefhebber, een fyn kenner, bestendig zyn bezit naermate de jaren vorderden en den ouderdom en de ver dienste zyner t'huisliggers daerstelden. Het is byna veertig jaren geleden dat Verbeyst aen den heer Aimé Leroy, van Valencyn, de eerste boeken welke hy bezat, verkocht; hy bragt veel by ter samenstelling der bibliotheek van wylen Delmotte, van Bergen, in Hene gouwen, en van onderscheiden liefhebbers in Frankryk en België, die de ge dachtenis zijner originaliteilendikwijls met uitmuntende hauiiel wyzert doormengd bewaren. (De Eendragt.) FSiHKR IJK, PARIJS, 24 Januarij. Bij de beraadslagingen over de wet tot het overbrengen van de oproerma kers in Jnnij, zijn gisteren de drie eerste artikelen aangenomen, in weerwil van de hartstogtclijkheid der linkerzijde of bergpartij. Heden is deze wet goedgekeurd met 406 tegen 203 stemmen. Het geruchtdat er een maatregel van geweld op handen zou zijn houdt stand schoon er geene bijzonderheden tot bewijs zijn aan te voeren. Sommigen meenen dat men den Generaal Changarnier wel zou willen verwij deren. Het nieuwe weekblad Napoleonzal na veel gerucht gemaakt te hebben, op hooger last niet meer uitkomen. De vermaarde Sax, uitvinder van koperen muzijkinstrumenten heeft ecu fluitje uitgevonden, ten dienste van de conducteurs der ijzeren spoorwe gen. De eerste proef is genomen op den Noordcr spoorweg, waar men bet geluid op een afstand van vier mijlen heeft kunnen hooren. Zoo zou het bijna onmogelijk worden dat de treinen elkander zouden ontmoeten. Volgens een Avondblad bad de Keizer van Rusland hel verbod opgehe ven, dat aan geene Russische onderdanen reispassen naar Frankrijk mogten worden uitgereikt. Het marmeren borstbeeld van Lodewijk Napoleon zal thans in de Lou vre geplaatst worden, daar waar vroeger dat van Lodewijk Philips stond. De Heer Thiers is weder ongesteld, ten gevolge van de inspanning hij de laatste door hem in de Wetgevende Vergadering gehouden redevoeringen. SPANJE. MADRID, 17 Januarij. Het wetsontwerp omtrent het innen der belastingen gedurende 1850, zon der beraadslaging daarover van de wetgevende magt, zal waarschijnlijk wor den aangenomen. De Heer Coïra lid der behoudende minderheid heeft een voorstel gedaan tot aanneming van het ontwerpmaar met vermindering van 50,000,000 realen op de belastingen van het onroerend goed den land bouw en veestapel. Dit is echter verworpen. Sedert 15 jaren, dat de vertegenwoordigende regeringsvorm aldaar bestaat, is over de begrooting slechts 4 maal beraadslaagd, te weten in 1835, 1841, 1842 en 1845. Al de andere begrootingen zijn opgemaakt, of op het gezag van het gou vernement of uit kracht van eene magtiging der Cortes, zoo als nu wet weder het geval zal zijn. De Koningin-Moeder beijvert zich steeds om eene toenadering te bewer ken, tussehen den Heer Mon en den Generaal Narvaez. Eergisteren legden de Hertog van Rianzarès en Arragola, Minister van Justitie, een bezoek af bij den gewezen Minister van Finantiën, cn na deze dubbele conferentie, zou de Heer Mon rondborstig verklaard hebben bij de op handen zijnde beraadsla gingen zijne medewerking niet te onthouden aan de Regering. Men verzekert dat de Generaal Lersundionlangs alhier aangekomen in het bezit van eenige voorslagen des Pausen is, betrekkelijk het vormen van een Spaansch legioen, om als garnizoen te Rome te dienen. ITALIË, De laatste berigten uit Rome melden, dat aldaar eene groote hoeveelheid boeken, kaarten en andere voorwerpen ontvangen was, toebehooreade aan den Paus en aan de Kardinalen. Te Portici is in de Pauselijke kapel een tredua of zes dagen gebeds gehoudenvoor de gelukkige reis van den Paus. Dit duidt den aanstaanden terugkeer van Pius IX te Rome aan, cn toch schrijft men terzelfder lijd uit Porticidat de afreis weder onbepaald was uitgesteld, PRÜI8SES. Den 22,tfn was te Deutz een zoo sterke ijsgang, dat reeds des morgens ten 10 ure met het overzetten van rijtuigen een einde moest gemaakt worden. De stoombooten konden slechts met groote moeite tot 's avonds half 6 varen. Van dit oogcnblik af werd de gemeenschap tussehen de beide oevers alleen met booten onderhouden.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2