FKliaUWK. KENNISGEVING. PARIJS, 22 Janaarij. In de Zitting der Wetgevende Vergadering van den 2i'ten is liet weder onstuimig toegegaan, toen beraadslaagd werd over bet wetsontwerp betrekke lijk de transportatie naar Algiers van de Junij-opstandclingendie zich nog op de pontons bevinden. Een amendement van den Heer Sauteyrastrek kende om ten aanzien van de bedoelde personendie niet ten gevolge van een regtcrlijke gewijsde, maar alleen bij maatregel van openbare veiligheid tot transportatie veroordeeld zijnalsnog cene geregelde geregtelijke instructie te doen plaats hebben, en hen na afloop daarvan hetzij in vrijheid te stellen, betzij voor de jury teregt te doen staan, werd met 385 tegen 205 stemmen verworpen. Een bediende van een koopman, die deel genomen had aan den opstand van Junij 1848, werd veroordeeld en getransporteerd. De koopman ontdekte echter daarnadat hij door dezen bestolen wasen toen onlangs aan hem en de overige getransporteerden gratie was geschonken en zij weder in het land terugkwamen, trachtte de policic hem in handen te krijgen; bel gelukte. Doch nu bekende hij ook, dat er eene zamenzwering onder de teruggekeerden bestond tegen het leven van den President der Republiek, en dat hij door het lot gekozen was, den moord uit te voeren. Hij kocht daarop pistolen, kruid en kogels, en daar hij vernam dat de President in den avond van den 24steD December, naar den Italiaansche schouwburg gaan zoude, plaatste hij zieh voor dat locaal, ten einde bodewijk Napoleon, op het oogenblik dat hij uit zijn rijtuig slapte, te treffen. De President kwam echter niet en de moordaanslag moest dus uitgesteld worden. In cene vergadering der eedgenooten gaf hij den volgenden avond van zijne tot dusverre mislukte zending verslag; doch de vergaderden wilden naar geerie rede luisteren beschuldigden hem van lafhartigheid en deden hem de vree- selijkste bedreigingen wanneer hij niet ten spoedigste zijne bloedige taak vol- bragt. Hierover was hij zeer verontwaardigd en besloot bij de eerste de beste gelegenheid zijne makkers te verraden. Ten gevolge van dit verhaal van den bediende, werd ten zijnen hnize een onderzoek ingesteld, en vond men werkelijk pistolen, kogels, kruid en ook een dolk. Bij een tweede verhoor gaf hij de namen zijner eedgenooten op, waarvan thans reeds elf zijn in hechtenis genomen terwijl men de anderen op het spoor is. Ondertusschen is van wege den Prefect van Policie aan de dagbladen berigt gezonden, dat, hoe uitvoerig ook de bijzonderheden zijn medegedeelddit complot niet bestaat en de berigten dus geene waarheid bevatten. De Bisschop van Chalons heeft in het dagblad VUnivers de inquisitie verdedigd. Hij zegt Wat deed de Inquisitie dat gene wat iedere regering altijd zal en moet doen die de orde wil en in haar behoud belang stelt. Zij deed de vijanden van den Staat opzoeken en straffen die alles beroerden, door overal hunne gevaar lijke dwalingen en schadelijke leerstellingen in te voeeen; zij voorkwam hunne slechte voornemens. Handelde zij daarin zoo slecht, die inquisitie waar om trent men zoo veel onbeschaamde leugens heeft opgedischt Zij verdedigde de godsdienstwaarvan het lot der Staten afhangthetgeen menten zij men dwaas zij, niet zal ontkennen." Zoo verdedigt geen onwetend dweeper in zijne eenvoudigheidmaar een hooge geestelijke, eene instelling die Spanje uitmooidde, en in 6 jaren in Nederland 18000 menschen door beulshandcn liet omkomen. Wat moet er toch wel in de ziel van zulk een' verdediger omgaan Wij denken hier aan de woorden onzes Meeren«Gij weet niet, van boedanigen geest gij zijt." Luc. X. 55*>, en willen in vertrouwen dat in Nederland de verdediging der inquisitie wel nergens weerklank zal vindener liefst verder over zwijgen. In het dorp Ardengost in de Oppcr-Pyreneën, zijn door een' sneeuw val eene zijdefabriek 2 hutten en 5 schuren, met 2 herders, 37 runderen, 2 muilezels en 80 schapen bedolven. Na 48 uren zoekens werden de beide herders gevonden de een was nog in leven. De fabriekanten en handelaren te Elboeuf zijn overeengekomenom hoegenaamd geen handel te drijven, noch te laten werken op Zon- en Feest dagen. De rivieren van Katalonie in Spanje zijn bevroren en worden zelfs door rijtuigen hereden hetgeen een hoogst zeldzaam verschijnsel in dat land is. Uit Milianah in Algerie wordt geschreven, dat de sneeuw er 1} voet dik lag; de oudste bewoners herinneren zich niet ooit zooveel sneeuw te heb ben gezien. ITALIË, ROME, 10 Januarij. De terugkeer van den Paus vóór 1850 was bepaald, maar l'arijsche be rigten hebben in overleg met de Gezanten van Oostenrijk, Beijeren en Spanje aanleiding tot uitstel gegeven. Het doel der Cardinalen is om eerst het ver trek der Eranschen te bewerken, die alleen Civita-Vecchia zouden bezitten. De Prefect van Policie beeft de maskeraden voor de vasten toegestaan maar zonder maskers. De handelingen van het Concilie van Bisschoppen in December te Spo- lclta gehoudenworden in het dagblad van Rome medegedeeld. Men spreekt van een ander Concilie dat op het einde van Januarij te Florence zou gehou den worden. Overal in den Kerkelijken Staat openen de Jesuiten hnnne scholen weder. PRUISSEK. In de nabijheid van Keulen, te Hagen, heeft de Policie eene geheele bende valsche munters op heeterdaad betrapt; de bende, de munten, vormen en al de andere gereedschappen zijn in verzekerde bewaring genomen. OOSTE1VR IJ K. WEENEN, 16 Januarij. De Regering heeft thans de Katholieke Vereeniging verklaard eene staat kundige te zijn, en dat zij zich als zoodanig aan de wettelijke voorschriften zal moeten onderwerpenindien zij dit niet verkiestmoet zij hare statuten veranderen. In onze munt zijn van 1 November 1848 tot 1 Nov. 1849 geslagen, in goud: 4,411 stukken dubbele en 648,614 enkele dukaten. In zilver: 118,754 daalders of twee-gulden-stukken, 3.964 guldens, 13,653,062 twin- tig-kreutser-stukken en 90,472,393 zes-kr.-stukken. In koper: 7,754,847 twee-kr.-stukken, 27,830,658 kr.-stukken 652,800 halve-kr.-slukken en 232,635 vierde-kr.-stukkente zamen 141,372,038 stuks. Het hier vergaderde Kapittel van de Maria-Thcresia-orde heeft zijne zit tingen geopend. Er zijn 12 leden bijeen, onder voorzitterschap van den Veldmaarschalk Baron VVimpfen. De orde bestond vóór de krijgs-gebeurtc- nissen uit ongeveer 30 leden. Iri 1848 en 1849 zijn ongeveer 20 uieuwe leden benoemdzoodat er een 50-tal moesten zijn. Er zullen thans vele nieuwe leden worden voorgedragen. RUILANII. PETERSBURG, 7 Januarij. Er hebben hier proefnemingen plaats gehad, op bevel der Regering, met electrise lie verlichting op den toren van het Admiraliteitsgebouw. Den 5de" zijn uit de gewelven van de Peter-Pauls-vcsting naar de kas der administratie van de crediet-biljetten eene som overgehragt van 5 mill, zilveren roebels, en daarentegen van de kas naar de vesting vervoerd 126 baren met zilververmengd goud, wegende 259 pud, 3 pond, 20 solotnik, 72 doli, eene waarde hebbende van 3,294,765 roebels, 80( kopekken zilver. Volgens den na dit vervoer opgeinaaktcn slaat blijkt, dat de in de gewelven der vesting aanwezige waarde voor het fonds der rijkscrediet-biljettenbe draagt 99,763,360 roebels, 99£ kopeken zilver. Zoo als onlangs gemeld is, zijn zeer vele boeren in Lijfland tot de Grieksche kerk overgegaan. Dit heeft de Evangelische leeraars in de Ooslzee- provincien, die te voren weinig werks van hunne gemeenten maakten, diep getroffen, zoodat zij thans kerkscholen beginnen opterigtenwaarin behalve de onontbeerlijkstc vakken van onderwijs, ook de landhuishoudkunde geleerd wordt. TURKÏE. CONSTANTINOPLE 5 Januarij, De Oostenrijksche Gezant von Stiirmer heeft zijne bibliotheek van ongeveer 3000 hoekdeeJen aan den Sultan geschonken en van hem daarvoor 100,000 piasters (de piaster geldt 65 centen Ned.) ontvangen. De Heer Stiirmer heeft zeker bij dat geschenk ten doel gehadom aan Turkye eene nuttige nalaten schap te vermaken, daar hij voornemens is spoedig van hier te vertrekken. Vóór lang heeft hij reeds zijn ontslag aangevraagd. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN in aanmer king nemende, dat de vroeg ingevallene en strenge koude de behoeften der Armen op eene buitengewone wijze doet vermeerderen en de gewone onder stand ontoereikend maakt, hebben besloten, met overleg van de Arinverzor- gers der gesubsidieerde godsdienstige gezindheden, det op Vrijdag den 25sl<n dezer maand's morgens ten 10 ureeene Algemeene Collecte zal worden gehouden langs de huizen der Ingezetenen waarvan de opbrengst uitsluitend zal strekken ten behoeve van de gesubsidieerde armen. Burgemeester en Wethouders vertrouwendat de meergegoeden zullen wel doen zonder om te zien: opdat de armen zich verblijden orn de milde giften, door hunne Sladgenooten bij deze Collecte uitgereikt. Aldus gedaan bij 11. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Legdenop den 23stcn Januarij 1850. DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AHADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESCHOOL. Den 18den Januarij de Heer A. J. Zubli, van Amsterdam, in de Rcgten, na verdediging van zijn Specimen: de Forma litterarum Cambialium. 210de Staats-Loterij. Trekking der Eerste Klasse. 3d" Trekking. N°. 7377 een prijs van 1,250. N<». 14774, 16064 en 19073 ieder een prijs van ƒ1,000. 4de Geene.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2