B UITEJN L A ÏN DSC IJ E BEK I GTEi> Te huis komende, wachtte den kunstenaar, zoo men verneemt, nog eene verrassing: hij vond aldaar nog eene albasten vaas, een lauwertak, en nog een and r geschenk, op kiesche wijze hem vereerd; terwijl heden morgen Z. K. II. Prins Frederik hem insgelijks op eene vleijende wijze, van zijne belangstelling deed blijken. Na zulk eene hulde, aan den Heer Peters en in hem aan de vaderland- sche tooneelkunst gebragt, wacht men met geene mindere belangstelling eene tweede opvoering van het opgemelde drama, tegen Vrijdag aangekondigd den kunstenaar, die de bijzondere hulde gold, mag men gewis eene herhaalde terugroeping, en de andere tooneelspelers, die hem loffelijk Ier zijde staan, ook de welverdiende toejuichingen verzekeren. De avond van den 15||CI1 zal gewis in dc moeijelijke loopbaan van den Heer Peters onvergetelijk blijven, en de door hem ontvangene hulde gewis ten prikkel strekken aan hem en anderen om op het edel kunstspoor voort te streven. Men verneemt dat de tekst van opgemelde drama dat van het bijzon dere talent en de zorgen van den Heer van Beek getuigt ter perse ligt en eerstdaags bij den boekverkooper van Tetroode alhier zal worden uitge geven. GOUDA, 11 Januarij. In het laatst van 1849 verecnigden zich ecnigc ingezetenen dezer stad tot het weren der bedelarij door werkverschaffing. Piuim 600 ingezetenen leve ren daartoe wekelijks eene geldelijke bijdrage. De inrigting is nu tot stand gekomen. Den 2den dezer werd het van stadswege afgestaan lokaal geopend. Het aantal bezoekers, eerst 90 a 100 bedragende, klom gisteren reeds tot 300. In onderscheiden vertrekken vindt men straatjongens, moeders met hare kinderen, krachtige mannen, die geen werk hebben, aankomende meis jes en oude afgeleefde mensehen. Hier worden zwavelstokken gemaakt, ginds touw geplozen, elders vlas gesponnen, en daar kousen en sokken gebreid. Al de kameis zijn behoorlijk verwarmd. Die zich aanmeldt, wordt binnen gelaten, mits hij 's morgens ten 8 ure koine en tot 's avonds 7 ure blijve. De voedingdie 's morgens in roggebrood en koffij's middags beurtelings in kool en aardappelen groente- en erwtensoep en gort, en 's avonds weder in roggebrood bestaatkost per hoofd 12 centen daags. Daar op winst van liet werk, bij de onbedrevenheid van velen en de nog gebrekkige organisatie, nog niet te rekenen is, begroot men het dagelijks benoodigde op 36. De zaak is echter nog te kort in werking, om over den uitslag te kunnen oor dcelen. {de Nederl.) HAARLEM, 16 Januarij. Door den Boekhandelaar J. H. van Loghcm Jr. alhieris aan de Commissie voor de Cholera-lijders te Zandvoort, de aanzienlijke som van 1262.48) toegezonden, zijnde de netto opbrengst van het door hem ten voordeele dier gemeente uitgegeven werkje: Wat hebben zij te bedenken, die van het ziekbed opgerigt of daarvan verschoond gebleven zijn, door Ds. A. Kadijs. Ziedaar een nieuw bewijs, zegt het Nieuwsblad voor den Boekhandel, wat onze handel verrigten kan, wanneer er is wel te doen. ASSEN, 13 Januarij. De Veearts van der Weyden deelt den volgenden uitslag mede van het aan wenden van zwavelzuur, als voorbehoedmiddel tegen de longziekte. Een der runderen van A. II. Lokken, in de Wijk, wiens stal uit 15 stuks bestond, werd door de longziekte aangetast; de Veearts raadde hein aan, de overige 14, schijnbaar gezonde runderen, dadelijk te doen aderlaten, en aan dezelve tot voorbehoeding zwavelzuur toe te dienen: het eerste werd gedaan, doch tot het laatste ging Lokken niet overomdat hij in den waan verkeerdedat door zwavelzuur de vrucht werd afgezet. Toen echter nog 4 runderen ziek geworden en gestorven waren besloot hij lot de toediening van het zwavel zuur hij gaf dien ten gevolge aan de volwassene runderen 80 druppels van dit zuur in een flesch water, en de kalveren naar evenredigheid, om den anderen dag in, met dat gunstig gevolg, dat na dien tijd geen zijner runde ren meer door de longziekte is aangetast. De Veearts meent daarom het zwa velzuur als voorbehoedmiddel tegen de longziekte te moeten aanraden. BERGEN-OP-ZOOM 14 Januarij. Terwijl de geachte oudste Predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier, D5. Smijtegelt van der Iloek, gisteren zijn 25s,c dienstjaar bij deze gemeente vierde, verrasten de toonkunstige gezelschappen de Harmonie en Philhar- monie Z. Wel-Eerw. des avonds met eene serenade bij fakkellicht. Wij ma ken van deze bijzonderheid, ook om het blijk van verdraagzaamheid daarin gelegen, te gereedcr melding, daar nagenoeg het gebeele personeel dier gezel schappen Roomsch-Katholijk is. Handelsblad ENGELAND. LONDEN, 13 Januarij. Volgens in 1815 gemaakte berekeningen, worden in Engeland door de dronkenschap en hare gevolgen ieder jaar 50,000 menschen ten grave ge sleept. Drie vierden der misdadigers, de helft der krankzinnigen en twee derden der armen, zijn zulks door het overmatig gebruik van sterken drank. 15,000 mannen en 10,000 vrouwen worden jaarlijks tot gevangenistraf ver oordeeld wegens misdaden of overtredingenin staat van dronkenschap be gaan. In de werkplaats der Heeren Holland en Winslandhier ter stede, is eerte kerk van gehouwen steen vervaardigd, bestemd om naar bet eiland St. Helena gevoerd te worden; het dak is van bout. Deze kerk zal, zelfs met inbegrip van het plaveisel en de leijen voor het dak met twee schepen ver voerd worden. Zij is 75 voet lang en 30 voet breed, en kan 300 personen bevatten. Up de plaats barer bestemming zal men geene andere moeite heb ben dan haar ineen te zetten. De beide schepen ter opsporing van Sir John Franklin dezer dagen uitgezeild, hebben eene nieuwe zeer eenvoudige uitvinding medegenomen die ten doel beeft, om eene menigte brieven op een verren afstand te kunnen verspreiden. Men laat een kleine luchtballon op, waarin zich een brandende pit bevindt, die langzaam afneemt, en waaruit, op zekere hoogte, achter eenvolgens vele honderde brieven nedervallen die door den wind heinde en ver verspreid worden. Ten einde deze op de sneeuw vallende brieven gemak kelijk de oogen tot zich trekken, zijn zij allen op gekleurd papier geschreven. Dezer dagen heeft men met dit nieuwe stelsel van Inchl-post-communicalie te Woolwich proeven genomen, welke met den besten uitslag bekroond zijn geworden. 01 15 2L £1 B BBUSSEL, 14 Januarij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Kamer van Afgevaardigden een verslag medegedeeld, omtrent den toestand van het lager onderwijs. Daaruit blijkt het volgende: Het aantal gemeentelijke scholen door den staat erkend of gesubsidieerd voor het eigenlijk gezegde lager onderwijs, beloopt 5747, waarvan 1000 voor jongens, 1202 voor meisjes en 3537 voor heide seksen. Ten einde op alle plaatsen van het rijk in de behoefte van het onderwijs te voorzien, waren nog 231 nieuwe scholen noodig van deze moeten 690 het onvoldoende on derwijs in sommige gemeenten aanvullen, 14 de plaats innemen van bijzon dere scholen wier organisatie niet aan de behoefte voldeed, en eindelijk 27 opgerigt worden in die gemeenten welke nog geheel van onderwijs verstoken waren. Het personeel der onderwijzers (zoo openbare als bijzondere) bedroeg op hetzelfde tijdstip 7965, van welke 7486 Belgen en 479 vreemdelingen. Het aantal gemeentelijke hoofdonderwijzers en onderwijzeressen was van 2786, dat van ondermeesters van 396. Het getal leerlingen op al deze scholen be droeg 462,606, van welke zich 259,941 op die scholen bevonden, welke onder toezigt staan. In de laatste drie jaren was het getal van arme kinde rendie kosteloos onderwijs genieten, met 52,845 vermeerderd. Op 31 Dcc. 1846 werden de openbare scholen door 193,098 arme kinderen bezocht, en twee jaren later, op hetzelfde tijdstip, door 219,751. De kosten door den Slaat voor hel onderwijs besteed, welke in 1845 de som van 3,720,363 francs beliepen, waren in 1848 geklommen tot de som van 4,376,675 francs. FR AIM Si l& IJIi, PARIJS, 15 Januarij. Gisteren zijn hij de Wetgevende Vergadering de beraadslagingen begonnen over de organieke wet op bet lager onderwijs. Eenige personen beweren, dat deze beraadslagingen nog in geen viei maanden zullen geëindigd wezen, niet alleen wegens de uitgebreidheid van het wetsontwerp zelf, als omdat zij door andere beraadslagingen zullen moe ten afgebroken worden zoo als door die over de begrooling. In die Vergadering heeft een der leden een voorstel ingediend, strekkende om eeneri wettigen wederstand te organiseren, ingeval van een coup d'état. De Begering heeft tegenbevel gegeven omtrent de uitrusting van eene expeditie naar de Plata-rivicrten gevolge van de vertoogen van vreemde Gezanten de Regering zal voortaan ten aanzien van de aangelegenheden der gewesten aan die rivier eene volstrekte onzijdigheid bewaren. Gisteren heelt de verkooping van de kostbare verzameling schilderijen van den lieer Kalkbrenner plaats gehad. De dertig schilderijen hebben eene som van 99,344 Irs. opgehragt. Onder anderen is een Wouwermans ver kocht voor 25,000 frs., een ander van denzelfden schilder voor 6100 frs., een Paul Potter van 36 vierkante duimen voor 19,500 fr., een maneschijn van van zier Neer voor 3500 frs.; een Kaïel Dujardin voor 4350 frs. Op den toren Saint Jacques dc la Boucherie wordt een toestel geplaatst, welke door middel van electriseh licht des avonds de geheele wijk, de kaden en ile Place du Chatelet zal verlichten. Alle leden der ridderlijke orde van St. Jan van Jeruzalem zijn opge roepen tot eene algemecne vergadering, die in Fcbruarij te Rome zal gehou den worden. Zij moeten er in persoon verschijnen of zich laten vertegen woordigen door eenen behoorlijk gemagtigde. In Frankrijk leven nog 11 leden dier orde, allen hoog bejaard, want de laatste benoeming is vóór 60 of 65 jaren geschied. Uit Marseille wordt het volgende geschrevenEr is in onze haven een schip aangekomen, vair geheel nieuwe zamcristelling. Men verbeelde zich een romp zonder masten of stoomsehooisteenzonder dat men zelfs bet tninsle spoor kan ontdekken, dat het schip óf door zeilen, öf door stoom, óf door riemen voortgestuwd wordt, en evenwel gaat het schip heen en weder en snelt in alle riglingen voort. Men zegt dat de Port de Marseille zoo heet het geheimzinnige vaartuig, de vrucht is eener nieuwe ontdekking van den Ilieutier, een machinist-slotenmaker, die heweert de stoomkracht dooor middel van een eenvoudig werktuig te kunnen vervangen. Nog schrijft men van daar dat er de strengste koude heerschten de thermometer onveranderlijk op eenige graden beneden vorst blijft staan.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2