LEYDSCHE COURANT. J 830. YRIJDAG, 18 JAINUARTJ. /Jr' 'VV- -A BÏNJNEJNLAIVDSCHE BEBIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN, 17 Januarij. Op de prijsvraag door de Theologische faculteit alhier ten vorigen jaro uit geschreven, zijn ingekomen twee verhandelingen, de eerste met de spreuk: Studio elucidandae Veritatisde tweede met de spreukMv el Ui ego; x. r. L. Van deze twee verhandelingen is de laatstgenoemde der bekrooning waardig gekeurd. Bij het openen van het naambriefje, bleek het dat de schrijver er van was de Heer J. C. Zaalberg, van Nieuw-BeijerlandCandidaat in de God geleerdheid aan deze Hoogeschool. Maandag 11. is het der Justitie gelukt de daders der onlangs door ons vermelde diefstal van Wol en Zoullcder, in handen te krijgen. Door de ijverige nasporingen van een der Commissarissen van Policie, is zekere Hendrik Moote met zijn 18 jarigen zoon aangehouden, en is een groot gedeelte van bet ontvreemde in handen der Justitie gekomen. Z. M. heeft ter vervulling der met 1°. dezer ontstane vacature in dc provinciale Collegiën van toezigt op de Kerkelijke administratie dei' Hervorm den benoemd in Zuid-Holland: op nieuw den Heer E. Canncman, Staatsraad in buitengewone dienst; voorts, ter vervulling der vacature, ontstaan door bet overlijden van Jhr. J. Quarles van Ufford den lieer E. H. Baron Rcngcrs van Warmenhuizen lid van Gedep. Staten, en ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van Ds. C. L. van den Broek, Ds. A. Verweij Bz. President van het provinciaal Kerkbestuur. Z. M. beeft onder anderen benoemd tot Burgemeester te Bodegraven T. van Dam Jzn.eervol ontslag verleend aan W. Zabn als Secretaris dier gemeente en in zijne plaats benoemd voornoemden J. van Dam. Dezer dagen is de Provinciale begrooting van Zuid-Ilolland ter inzage van een ieder ter griffie van het provinciaal Gouvernement nedergelegd, zoo als zij door den Koning is goedgekeurd. Die begrooting is in Julij jI., tijdens bare behandeling bij de prov. Staten van Zuid-Holland, medegedeeld, en is onveranderd door Z. M. bekrachtigd. Haar geheel bedrag beloopt 225,885.86, waaronder nog begrepen is: voor onvoorziene en niet te berekenen uitgaven ƒ22,775.30. De Staats Courant bevat liet volgendeDezer dagen hebben onder scheidene dagbladen gesproken van onderhandelingen tusschen Nederland en België, met het doel om Limburg aan hot laatstgenoemd Rijk af te staan. Verschillende bijzonderheden daartoe betrekkelijk zijn tevens vermeld, welke aan de zaak eenen schijn van waarheid zouden kunnen geven. Intusschcn kunnen wij verzekeren, dat van deze geheele zaak niets is. Het ijs in de Maas voor Rotterdam neemt meer en meer in sterkte toe, zoo ver men zien kan is alles digt; aan Katendrecht ging men er giste ren reeds met beladen sleden en sehietschouwen over. Te Gorinchem is giste ren tegen den avond is de rivier voor de stad vast gaan zitten. De overtopt geschiedt nu met sehietschouwen. Intussehen meende men heden, dat men reeds bezig was een voetpad te leggen van Woudrichem herwaarts; en van Nijmegen meldt men dat de Waal gisteren veel ijs afvoerde, hetwelk lang zaam drijft, waaruit schijnt (e blijken, dat het ijs zich benedenwaarts beeft gezet; ook zou dit uit het wassende water op te maken zijn. De overvaart van den Rijn te Arnhem geschiedt geregeld daar op de ge wone plaats van overvaart open water gebleven is. Overigens is de Rijn, ten minste van boven af, geheel vast. Zondag is men de Lek bij Vreeswijk over bet ijs gepasseerdMaandag heelt men aldaar een pad over bet ijs gemaakt. In de Ardennes bobben zich in den Jaatsten tijd weder vele wolven vertoond te Hannelon zijn zij in eenen stal doorgedrongen en hebben er eene geit verscheurd te Otton eene koe. Volgens dc laatste tijdingen is bet SL Bernardsklooster geheel door de sneeuw omringd, welke er vele ellen hoog ligt verspreid. De geestelijken zijn verpligt onder die sneeuw een doortogt te graven om uit liet klooster te kunnen geraken. 'sGRAVENIIAGE, 18 Januarij. II. M. de Koningin-Weduwe is ongesteld, en dit is dc reden waarom Z. M. de Koning zich naar baar heeft begeven. Z. M. wordt Zondag in de resi dentie terug verwacht. H. M. de Koningin zou zich morgen naar dc Ko ningin-Weduwe en naar bet Loo begeven. Men verneemt dat Z. Exe. de Minister van Binnenlandsche Zaken, of schoon nog zijne kamer houdende, van zijne ziekte is hersteld. Z. Exc. zal op aanstaanden Zaturdag den 19Jen dezer nog geen gehoor verleenen. Naar aanleiding van het voorstel van den Officier van Justitie, bij een der Arrondissements-Regtbanken in de provincie Zuid-Holland, heeft de Gouver neur dier provincie aan de Gemeentebesturen te kennen gegeven dat, vermits in bet algemeen als wenschelijk moet worden geacht, zoo veel mogelijk de middelen te vermenigvuldigen, welke strekken kunnen om misdrijven te voorkomen of te ontdekken; de aanstelling en beëediging van plaatselijke politie-beambten tot veld- en hoschwachters, als een doelmatig middel tot dat einde, zou kunnen worden aangewend voor zooverre die beambten in staat zijn, om bij een behoorlijk proces-verbaal op den eed, bij de aanvaar ding van de betrekking afgelegd het feit te relateren. Onder opmerking, dat de heëediging allocn niet voldoende schijnt en dat eene aanstelling door de overheid, die naar de bestaande verordeningen be voegd is, tot de benoeming van veldwachters vercischt wordt, beeft de Gou verneur de Gemeentebesturen uilgenoodigd oin voor zoo veel zulks nog niet mogt geschied zijn, de noodige voordragt te doen ten einde de plaatselijke politie-beambten binnen hunne stad of gemeente, die de bedoelde vereisciiten bezitten van de bovengemelde aanstelling voorzien en daarna behoorlijk beëedigd worden. De voorstelling in den Koninklijken Nederduitscben Schouwburg alhier, op Dingsdag avond jl.was een wezenlijk feest, in verband ook met de voorstelling op den 2<lcn dezer; bet was een feest voor liet publiek, dat, op eene bijzonder vleijende wijze van zijne sympathie voor den Directeur en Tooneelkunstenaar, wilde doen blijken als gewis ook voor den Heer Peters zeiven die zich daarover mogt verheugen. Die de uitmuntende wijze heeft gadegeslagen waarop die Heer zich ook kortelings in velerlei rollen van zijne taak heeft gekweten, en daarbij let op zoo veel moeijelijkswat in de om standigheden van den jongsten tijd, ook voor bet vaderlandseh tooneel heeft gelegenzal beseffendat vrienden en vereerders van den Leider van dat tooneel bier ter stede, de eerste geschikte gelegenheid hebben willen te baat nemen om hem eene blijvende hulde te brengen, die, ondanks alle bezwa ren, sedert de jongste jaren, is voortgegaan met te waken tegen het verval van eenen sohouwburg, waaraan zich zulke grootsclie berinneringen verbin den. Men weet, dat tot de benefiet-voorstelling van den Heer Peters gekozen wasde Laurierboom en Bedelstafof Drie jaren uit liet leven van een Dichtermet een naspel: Bedelstaf en Lauweren, of twintig jaren na, den dooddrama in vijf bedrijven gevolgd naar bet Hoogduitsch van Carl von Holtey, door G. van Beek, en dat alhier nog nooit was opgevoerd. Alle raiigen waren opgevuld met toeschouwers, die door den gang van liet drama als weggesleept werden, dank zij den auteur, maar ook de opvatting en uitvoering door de tooneelspelersdie in hunne onderscheidene rollen zich voortreffelijk hebben gekweten. De beneficiant vooral ontving, gedurende de geheele voorstelling, de leven digste blijken van goedkeurende deelneming, en wist zich die, zoo veel als ooit, waardig te maken door de echt dramatische wijze, op welke hij ons de hoofdrol, den Dichter, voorstelde, en waarbij vooral bewonderd werd bet oogenblik waar de dichter, onder aanroeping van de namen van Tasso, en Götlie, in de schaduw van den laurierboom nederknielt gedurende hetwelk het orkest (onder de leiding van den verdienstvollen Roos) eene zeer treffende melodie uitvoerde. Met luide kreten werd bij bij bet treffend einde teruggeroepen; bloem kransen en ruikers werden hem toegeworpen en toegereikt door den Heer Regisseur, die hem, onder bet uitspreken van eenigc uitmuntende dicht regelen, namens hoogschatters en vrienden uit liet aanwezige publiek, eenen zilveren beker met deksel en plateau aanbood. De beker is versierd door een en relief geciseleerden lauwerkrans, waarin gegraveerd zijn de woorden: Hulde aan A. Peters, en op de achterzijde: van zijne vrienden en vereerders15 Januarij 1850. Rij bet bekomen van dit huldebcwijs, en bet aanhooren van de even ver melde dichtregelen, door den Hecre Ruffa voorgedragen, was de Heer Peters zigtbaar als overstelpt van aandoeningen, zoodat bij naauwelijks in staat was cenige woorden van dank te spreken, waartoe trouwens bel publiek hem do r herbaalde toejuichingen geene gelegenheid liet.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1