vosteen en Angustenborg, met het onderhoorige grondgebied, Deze bezittin gen bragten aan Denemarken niets op, maar kostten jaarlijks 30,000 tb. pr. Gutzlaff heelt aan het, Brilsche genootschap het belangrijke berigt medegedeelddat de Keizer van China het tegen vreemdelingen bestaande verbod, om in dat land te reizen, heeft ingetrokken. Dr. Gutzlaff heeft den voorslag gedaan, oin over het Ilimalaya-gehergte naar Tibet te reizen, alsdan den oorsprong en de ncvenrivicren van den Tangtsiki-ang op te zoeken en ein delijk den loop van die onmetelijke rivier door China naar de zee te vervolgen. Zulk eene reis zonde tot de gewigtigste geographische ontdekkingen leiden. Een inwoner van Liverpool heeft eene machine uitgevonden, waardoor in den tijd van één uur 3000 exemplaren van dagbladen kunnen gevouwen worden. De natuur levert, zoo als bekend is, ten aanzien der bloemen, tal rijke spelingen op. Eene tot biertoe vreemde, van dezen aard, deelt het dag blad van Charleston mede, alwaar uit Trinidad eene plant is aangebragt ■wier bloemen zoo volmaakt den vorm van een groolen hontkleurigen vlinder, met donzige vleugels, hebben, dat het oog daardoor, op bet eerste gezigt, letterlijk bedrogen wordt. Men beeft haar dan ook den naam van vlinder bloem gegeven. BELGIE. BRUSSEL, 29 December. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft gisteren de beraadslaging over de begrooling van openbare werken aangevangen, en is daarna onmiddelijk over gegaan tot de tweede stemming over de begrooting, welke met 67 tegen 1 stem werd aangenomen. Er is hier te land zoo veel sneeuw gevallen, dat de meeste spoorweg- treinen te laat aankomen en de Luxemburgsche post de reis heeft moeten staken. De vrees voor overstrooming, welke men te Antwerpen koesterde bij den aangekondigden boogen vloed, beeft zich gelukkigerwijze niet bevestigd. In het jaar 1819 zijn van Antwerpen 61 schepen met 10,260 landver huizers naar Noord-Amerika vertrokken; in 1818 waren van daar 66 schepen met 11,073, en in 1847 waren 102 schepen met 15,730 landverhuizers ver trokken. FRAIHRIJE. PARIJS, 29 December. In de zitting der Wetgevende Vergadering is de beraadslaging over eene Fransche tusschenkomst in de zaak der Zuid-Amerikaansche Republiek la Plata voortgezet, maar nog niet ten einde gebragt. Morgen zal zij vervolgd worden. De Regering heeft zich, bij monde van den Minister van Buitenl. Zaken den Generaal Lahitte, tegen de interventie verklaard. Het voorstel waarbij op eene gemengde tusschenkomst, bestaande uit zes bataillons van bet leger en zes duizend vrijwilligers, op kosten van de Regering te werven, wordt aangedrongen schijnt eene groote meerderheid te zullen verkrijgen. Men ge looft ook, dat thans dit middel nog in staat zoude zijn, om de waardigheid van Frankrijk te handhaven. Men zal zich herinneren, dat Oribe, Oud-President der Orientynsche Repu bliek, eenige jaren geleden zijn ontslag inleverde, dat werd aangenomen. Na derhand wilde bij het gezag weder in handen nemen; doch men antwoordde hem, dat zijn ontslag aangenomen was en deze zaak afgeloopen. Toen verbond Oribe zich met Rosas, den President der Argentynscbe Republiekte Buenos-Ayres, en sloeg het beleg voor Montevideo, de hoofdstad der Orien tynsche. Sedert tien jaren voert de vereenigde Fransche en Engclsche diplo matie onderhandelingen om' dat geschil bij te leggendoch zonder tot eenige uitkomst te leiden. Wel zijn verscheidene overeenkomsten met Rosas gelee- lsend waarbij de onafhankelijkheid van Montevideo werd vastgesteld, maar geregeld heeft hij die geschonden. Dit voorval heeft aan Frankrijk reeds 45 millioen franken gekost; Buenos- Ayres telt 110,000 en Montevideo 40,000 inwoners, en dus is eerstgenoemde plaats, ook uithoofde van den meer aanzienlijken handel, van verreweg het meeste gewigl en moeL het Frankrijks belang zijn op een' goeden voet met Rosas te blijven. De Commissie voor het onderzoek der belasting op de dranken heeft zich heden geconstitueerd en den Meer Thiers tot Voorzitter, den Heer Boher tot Secretaris benoemd. De wetenschappen hebben een gevoelig verlies geleden: de Heer Qua- tren ère de Quiney, lid van het Fransche instituut en vele wetenschappelijke maatschappen, is alhier overleden, in den hoogen ouderdom van 95 jaren. Hij had aan de eerste Fransche wetgevende vergaderingen deel genomenen ook aan die van 1815. Het jaar daarna werd hij tot vasten Secretaris van de Akademie van Schoone Kunsten benoemd, welke betrekking hij tot 1839 hleef vervullen. Als oudheidkundige, als knnstkenner heeft hij zich, ook door zijne geschriften, een' onvergankelijken roem verzekerd. Gisteren heeft het bijna den geheelen nacht hier zwaar gesneeuwd. Omstreeks 2 ure heeft een hevige wind deze sneeuw zoo doen dwarrelen, dat het bijna volslagen duister was. Met moeite kon men den weg vinden. De bevolking der Israëliten hier te lande heeft zich in de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreid. Het Fransche grondgebied zoo als het zich thans uitstrekt, telde in 1808 slechts 46,663 Israëliten. Dit cijfer is bijna de helft toegenomen, te weten van 1808 1845, in welk laatste jaar het gere zen is tot 85,910 zielen. De toeneming doet zich vooral opmerken in de omschrijving van Parijs, die destijds 3,585 Joodsclie inwoners, doch thans 17,000 telt. ITALIË, ROME, 20 December. Men vernam gisteren dat er eene geldleening was lot stand gekomen. De Heer Foald zou 4 millioen kroorien (20 millioen fr.) legen 83J leencn. Al het papieren geld van de republiek wordt huiten omloop gesteld. Dit gerucht wordt lieden tegengesproken. Uit de dienaangaande me degedeelde bijzonderheden blijktdat nog steeds de Iieer v. Rothschild in onderhandeling is over deze leening De leveringen voor het Fransche leger voor het le kwartaal 1850 zijn aanbesteed. De Heeren de Mastaï, broeder en neef van den Paus, zijn alhier aange komen. Men besluit daaruit tot de terugkomst van den Paus in Januarij. De dagbladen geven omtrent de uitgravingen, welke de Franschen geda- rende hun verblijf te Rome bewerkstelligd hebben, de volgende bcrigten. Ter regterzijde der kolom van Trajanus en op het Campo Vaecino (Forum) is niets van eenig belang gevonden. Daarentegen heeft men bij de uitgraving in Transtevere, een standbeeld van Lysippos ontdekt, dat een'worstelaar (gladiator) voorstelt, zich het zweet afdroogende. Lysippos was de beroemde beeldhouwer van Alexander den Groote. Eenige jaren geleden heeft men ook eene door dien kunstenaar bewerkte vaas gevonden, die door een Erigelschman gekocht is. De Gladiator spumatis, gelijk de Romeinen hem noemden, is van onein dig hoogere waarde. Dit beeld is een meesterstuk, dat met den Apollo van Belvedere en met den Laocoön gelijk mag gesteld worden. Het is door Plinius den oude in zijne Historici naturalis (boek 34, hoofdstuk 18, 6) beschreven, onder den naain van Distringens se of ApoxyomenosMarcus Agrippa deed liet voor zijne baden tentoonstellen en Keizer Tiberius liet het daarna in zijn slaapvertrek plaatsen, doch moest aan het verlangen des volks toegeven en het weder op zijne vorige plaats doen terug brengen. Nog heeft men naar den kant van S. Maria Maggiore zeventien schilderstukken uit den tijd van Pompejus gevonden. Zij stellen tafereelen uit de Odyssea van Home rus voor, als: Telemachus aan het hof van Menelaus, Ulysses bij Alcinous, verschillende episoden uit zijne terugkomst naar Ithaka, en eindelijk zijne overwinning over de medeminnaars. De namen der schilders zijn onbekend. Het alhier uitkomend, half-olïïciële blad Osservatore Romano doet een nieuw geheim genootschap kennen, genaamd Societa Cristianapersonen van onderscheiden geloofsbelijdenis kunnen er in opgenomen worden, elk nieuw lid moet op een dolk eu een crucilix zweren, dat hij altijd als Christen leven en zijne godsdienst met zijn bloed verdedigen wil. Het hoofd of Regulator van het genootschap moet blindelings gehoorzaamd worden, omdat hij alleen het eind doel des genootschaps kent en de middelen om liet te bereiken. Elk lid heeft aanspraak op de ondersteuning zijner broeders. Geraakt een lid, voor dc "zaak des genootschaps in de gevangenis, dan geniet hij hulp, verdediging en bescherming. In geval van ziekte, zorgt liet genootschap voor geneeskundige hulp. Sterft een lid, dan heeft zijn gezin aanspraak op ondersteuning. Men mag de namen zijner medeleden niet verraden. Volgens genoemd blad breidt zich dit genootschap in den Kerkdijken Staat zeer snel uit. PffiUSSSEW. KEULEN 28 December. Door den ijsgang op de Main werd in de vorige week het dorp Keltershach met geheelen ondergang bedreigd. Het ijs was voor liet dorp aan den grond gaan zitten, en hoopte zich tot eene verbazende hoogte op, waardoor eene uitgestrekte overstrooming veroorzaakt werd. Reeds was het grootste gedeelte van de bewoners bedacht zijn heil in de vlugt te zoeken, toen einde lijk het opgestopte water zich met geweld cenen uitgang baande, en de ge- hecle ijs massa met zich stroom afwaarts voerde. Het dorp was gered, maar had aan woningen en vee aanzienlijke schade geleden. FKMHFOfi T. 27 December. De Burgemeester en Afgevaardigden van den Senaat hebben gisteren den gedenkpenning aan den Aartshertog Johann, gewezen Rijksbestuurderaange boden, welke ter zijner eer geslagen is, benevens eene schilderij, den Aarts hertog voorstellende, dc waardigheid van Rijksbestuurder uit handen van de Afgevaardigden des Duilsehen volks, in de Paulus kerk ontvangende. De Ooslenrijksche vlottende schuld bedraagt nagenoeg 312) millioen guldens. WEiT-IHOIE. SURINAME, 29 October. De slavenbevolking van de plantaadje Vrouwenvlijt heeft geweigerd naar Dijkveld te vertrekken, omdat zij van de kofïïj-cultuur tot de suiker-cnlluur moest overgaan, 'l welk zwaarder arbeid vercischt. Met behulp van 28 man der landelijke schutterij heeft men haar daartoe gedwongen en 5 der belha- mers naar de stad gebragt. De bevolking van Mculwijk heeft ook geweigerd naar la Paix overgebragt te worden. De slaven van Waicoribo zijn hosch- waarts gevlugt. Terwijl dc Raad besloten had de stedelijke schutterij mobiel te verklaren, het fort Zeelandia te doen bezetten en patrouilles af te zenden, kwam het schip Phoenix, kapt. de Boer aan. Den 3den October werden 2 patrouilles, elk van 25 man, met dien bodem aangekomen, afgezonden, do eene oin de weggeloopen slaven in Boven-Suriname op te sporen en de andere, om de negers van Waicoribo te onderwerpen. Van de heide patrouilles, ofschoon sedert 26 dagen vertrokken, had men nog geene beriglen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3