BCJITfiJSLANDSCHE BERIGTEJN. koperen manten in dit Rijk, ongeacht de meermalen daartegen gcrigte waarschuwingen, steeds blijft aanhouden, heeft nogmaals ter algemcene ken nis gebragt, dat die munten op Nederlandsch grondgebied geen wettigen koers hebben, of gangbaar zijn; dat zij in alle publieke kassen worden uit geschoten en afgewezen, en niemand alzoo vcrpligt is die in betaling aan te nemen. Wij zijn van goederhand onderrigt, zegt het Weehbl. v. h. Hegtdat de Commissie, benoemd bij Koninklijk besluit van 5 Febr. 1849 (Stbl. n". 5.) ten einde te onderzoeken 1". welke wetten en verordeningen van vroegercn oorsprong, hier te Lande van kracht, reeds dadelijk zouden behooren te wor den afgeschaft, welke behouden of gewijzigd worden, en 2°. in het algemeen, wat zou kunnen worden gedaan om zekerheid te erlangen omtrent het beslaan en het verband van alle algemeene wetten, decreten en besluiten, in de afgeloopen «eek hare werkzaamheden heeft geëindigd, en haar verslag gear resteerd zoodat dit laatste eerstdaags den Koning zal worden aangeboden. Naar aanleiding van de beslissing van het Hof van Zuid-Holland in de zaak van den Heer Adrien van Bevervoorde, heeft de Procureur Generaal in Limburg bevelen gegeven, om den veroordeelde P. Mintgens, die zich ook, ingevolge de wet van 1 Jtinij 1830, op de verjaring beroept, bij zijne terug komst hier te lande voorloopig niet aan te houden. JEerste Bïamer ter ISSateii-tdeneraaS. Avotidzitting van Vrijdag 28 December. In deze zitting zijn met algemeene stemmen aangenomen de volgende Hoofdstukken: IV. JustitieVI. Hervormde Eere dien stVIL Katholijhe Eeredienst en VIII. MarineHet V('e Hoofdstuk, Binnenl. Zahenis aan genomen met 31 tegen 4 stemmen. Tegen: de Heeren v. Verschuer, Taets van Amerongen, van Aylva van Pallandt en Hoffman. Zitting van Zaturdag 29 December. In deze zitting is aan de orde Hoofdst. IX. A. Nationale Schuld. De Mi nister van Finantiën zegt, dat een geacht lid uit Zuid-Holland heelt gespro ken van het te kort over den jare 1848, van 9 milliocn. Hij kan echter verzekeren, dat er over 1849 een batig slot zal bestaan van 6 millioen waardoor het te kort over 1848 tot 3 millioen zal verminderen. Daarna wordt het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Ook Hoofdstuk IX B. is met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdst. X, Oorlogheeft tot langdurige beraadslagingen aanleiding gege ven, waaraan de Heeren Taels van Amerongen, van Nispen van Pannerden van Verschuer, Cost Jordens, van Beeck Vollenhoven, Gevers van Endegeest en Hoffman hebben deel genomen. De Heer Taets van Amerongen treedt in uitvoerige beschouwing over de behoefteaan een goed georganiseerd leger. Wij moeien wel geen oorlog zoeken, maar toch in vredestijd op den oorlog bedacht zijn. Hij verlangt dat er een nationaal leger besta, dat is, dat er geene vreemdelingen meer wor den aangenomen, en dat er geene bevordering bij keuze meer plaats hebbe. Hij meent ook, dat er in den kaatsten tijd vele ondoelmatige bezuinigingen hebben plaats gehad. Hij keurt het voornemen des Ministers, om een comité van defensie tot stand te brengen, zeer goed, en hij hoopt, dat gelijksoortig comité voor de artillerie zal worden gevestigd. Daardoor zou het wel lig t mo gelijk wezen, groote bezuinigingen in te voeren. Verder deelt Spr. uitvoerig zijne gedachten mede over de organisatie van ons leger. De Heer van Verschuer heeft, wat de hoofdzaak aangaat, in gelijken geest gesprokenals de eerste spreker. De Heer Gevers van Endegeest deelt in vele opzigten in de gemaakte op merkingen omtrent de inrigling van liet leger. De Minister van Oorlog beantwoordt uitvoerig de vorige sprekers en geeft omtrent de verdediging, zijn gevoelen op, dat de linie van Utrecht in den korist mogilijkcn tijd in behoorlijken staat moet worden gebragt. Onderscheidene leden hehben deri Minister beantwoord. De Minister hceit daarop verklaard, dat hij later op het vraagstuk der volkswapening bij de wetgeving zou terugkomen. Bij stemming is dit Hoofdstuk aangenomen inet 29 tegen 2 stemmen. (Tegen de flceren van Sa-se van IJsselt en van Nispen van Pannerden). Ten aanzien van Hoofdstuk XI Koloniënwerden door de Heeren van Sasse van IJsselt en Ragout eenige inlichtingen gevraagd en wenken gegeven. De Minister van Koloniën heeft verklaard dat men het stelsel van uitbe steding en bezuiniging, zoo veel mogelijk zou uitbreiden. Hij deelde mede, dat de vuurwapenen voor Indië buiten 's lands worden vervaardigd als te Luik de geweren en in Zweden het geschutomdat men voor Indië de best mogelijke soort noodig heeft. Ook dit hoofdstuk wordt met algemcene stemmen aangenomen. Hoofdstuk XII Onvoorziene uitgaven) is zonder beraadslaging met alge meene stemmen aangenomen. Ten opzigte van het ontwerp, houdende de Middelen tot bestrijding der staals-tiitgaven voor 1850, hebben de Heeren Berenbroek, van Sasse van IJsselt, Hoffman, van Beeck Vollenhoven, de Ryk en van Nispen van Pan nerden het woord gevoerd. De Minister van Finantiën heeft tot hiertoe de gelegenheid niet gehad, om een nieuw of gewijzigd belastingstelsel voor te dragen met welk belangrijk onderwerp zij zich onverwijld zal hezig houden. De suikerwet en de accijnsen op de zeep en het zout zullen in overweging worden genomen. Hij kan niet toegeven, dat de landbouw door het aceijnsslclsel zoo zwaar gedrukt wordt. In 1848 heeft de landbouw voor eene waarde van 37 a 38 millioenen uitge voerd. Hij erkent dat er van de vrijdommen op de brandstoffen een vrees- selijk misbruik wordt gemaakt. Het ontwerp is aangenomen met 29 tegen 2 stemmen. Tegen de Heeren Berenbroek en van Sasse van IJsselt. De Voorzitter stelt voor over te gaan tot de benoeming van eene Com missie, om in verband met die der Tweede Kamer, het onderwerp te regelen van het openbaar maken van het officiële verslag van de handelingen der beide Kamers. Daartoe wordt besloten en die Commissie wordt zamengesleld uit de Heereu Gevers van Endegeest, Hoffman en Grocninx van Zoclen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp wegens de heffing vanr' provinciale opcenten in Friesland. Dat verworpen wordt met 20 legen 10 stemmen. Waarna de vergadering tot nadere bijeenroeping is gescheiden. AMSTERDAM, 31 December. In een voornaam winkel-magazijn alhier, is heden een blijkbaar valsch nieuw stuk van 25 centen ontvangen. Het is zoojuist nagemaakt, dat het op den eersten blik van de echte niet (e onderscheiden zou zijn, zoo niet de rood'bSmtawtve tint en de meerdere huigbaui'heiil het verrieden. De Diakenen der Nederd. Hervormde gemeente alhier ontvingen Zondag j 1.in het armenzakje in de Amstelkerk, de aanzienlijke gift van Acht Honderd Gulden. Naar wij vernemen is door den Heer Archivarius onzer stad bij zijne werkzaamheden in de ijzeren kapel van de Oude Kerk ontdekt, dat achter den binnen muur dezer kapel nog eene tweede, dergelijke kluis verborgen is. Wij hopen in de beschrijving van het archief der ijzeren kapel, welke volgens het laatste verslag der Tweede Klasse van het Kon.-Nederl. Instituut mede het eerste deel van hare nieuwe werken zal uitmaken, dienaangaande eenige nadere bijzonderheden aan te treffen. AmstCour.) Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier geboren 7,760 kinderen, en overleden 9,143 personen. HAARLEM, 31 December. Het springgetijde van den 29slcn dezer is in Noord-Holland zonder onheilen voorbijgegaanmaar de storm van den 27sten en 28sten heeft de Hondshos- schen-zeewering zeer beschadigd. Bijna 90 ellen hoog paalwerk zijn uitgesla gen. Op 13 plaatsen van den dijk zijn zeilen gelegden op eene plaats waren slechts 13 ellen kruinsbreedte overgebleven. LEEUWARDEN, 27 December. De voorbeelden van bijzondere liefdadigheid, in deze stad, gedurende dit winter-saizoen reeds zoo uitstekend gegevenzijn dezer dagen wederom ver meerderd door de edelmoedige gift van 1,000, door een onbekend men- schenvriend aan de Diakenen der Ned. Herv. Gemeente geschonken, als bij drage tot een fonds voor ondersteuning van deugdzame behoeftige leden. Naar wij vernemen, is aan de armen der Roomsch-Katholijke gemeente, zoo mede aan het weeshuis van dezelfde gezindheid hier ter stede, door den Heer Abraham Bruinsmadezer dagen alhier overledenieder 1,000, bij testament gelegateerd. ASSEN, 27 December. Men verneemt dat wederom in deze provincie eenige marken verdeeld zullen worden, onder anderen die van Borger, waarin het grootste Hunnebed aan wezig is. Een gedeelte van het uitgestrekte Ellertsveld zal waarschijnlijk ook binnen kort verdeeld worden. VLISSINGEN, 29 December. Het Belgische pleitschip van Liverpool met zout bestemd naar Antwerpen is lieden morgen ten 7 ure, door den hevigen tegenwind, op de bank de Walvisstaart vastgeraakt. De sloep van het Belgische loodswezen heeft een man van de bemanning, die op het losgescheurde want dreef, zijnde een zeeman van Amsterdam, die zich als passagier aan boord bevond, gered. Zes menschen verloren bij dit ongeluk het leven. ZIER1KZEE28 December. De Eng. schooner Diana, Kapt. Gethingvan Londen naar Rottcrdanis alhier zwaar lek en inet meer andere schade binnengebragthebbende op de bank van Schouwen zwaar gestoten. Gisteren en heden heeft alhier een hevige storm uit het N. W. gewoed met vrij hoogen vloed. Ook vermeent men heden nacht herhaaldelijk noodschoten gehoord te hebben. WASPIK, 29 December. De Noord-Wester storm van gisteren en heden nacht, heeft de buitenpol ders van Raamsdonk, Waspik, Capellc en Bezoijen doen overstroomeri. Het water is tot zulk eene buitengewone hoogte gestegen, dat een groot gedeelte dezer gemeente onder water staat. Op vele plaatsen staat het drie en vier voeten hoog; men is voor den vloed van heden avond bij stormwind zeer be ducht, daar het water op onderscheidene punten reeds over den Keizersdijk loopt. De menigvuldig gevallen sneeuw brengt groote stremming te weeg. De waterstaat heeft echter dadelijk zorg gedragen, om de wegen te banen en de sneeuw uit den weg te ruimen. ËNCELA1VI). LONDEN, 28 December. De Deensche Regering heeft voor 10,000 aan Engeland hare bezit tingen op de kust van Guinea verkocht, beslaande in de forten Cliristians- borg, Frederiborg, Kongsteen en Prinzenstcenen de versterkte dorpen Proe-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2