LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 2 JANUARIJ. BNN EN L 4 N DSC DE BERIGT EN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN, 1 Januarij. Wij vernemen dat II.Zaturdag door den E. A. Raad dezer stad tot Docenten aan het Stedelijk Gymnasium zijn benoemd de Heer Mr. L. Pli. C. van den Bergh, J. U. Litt. et Phil. Dr. voor het vak der Ned. Taal-en Letterkunde en de Heer A. J. Fruin Litt. et Phil. Dr. voor dat der Geschiedenis des Vaderlands, en zulks in plaats van Dr. M. De Vries, onlangs door Z. M. tot Hoogleeraar aan de Hoogcsehool te Groningen benoemddie in de heide genoemde vakken onderwijs gaf; doch welk onderrigt men ter meerdere volledigheid in deze belangrijke Wetenschappen aldus heeft gesplitst. Bij Z. Majesteits besluit van den 2lslcn December 1849, is aan de Hceren Mr. Jclles Hendrik van der Sande en Jan van Heukelom Junior, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van lid der Commissie van administratie over de gevangenissen te Leyden, en zijn in hunne plaats als zoodanig benoemd de Hecren Mr. Paul du Ricu en Hendrik Boursse Wils, Mcdecinae Doctor. In eenige dagblad-artikelen, waarbij de onlangs aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal ingezonden wets ontwerpen tot regeling van de belangen der Ncderlandsche scheepvaart beoordeeld worden, gaat men van de stelling uit, als ware het de bedoeling der Regering om gelijktijdig met de afschaf fing van de begunstiging, welke tot nn toe aan de nationale vlag wordt toegekend, ook bij den invoer in de koloniën allo onderscheiding in de regten op de goederen te doen vervallen. Jntnsscben zal men noch in de bedoelde wetsontwerpen, noch in de daarbij gevoegde memorie van toelichting iets aantreffenwat tot zoodanige stelling aanleiding geven kan. Deze ontwerpen hebben, even als de nieuwe Engclsche wetten, geen ander doel dan de regeling van de regten en ongelden waaraan de scheepvaart onderworpen is. Wat de inkomende regten van de goederen aangaat, zal bij de verwezenlijking der aangekondigde voornemens slechts deze wijziging in het bestaande stelsel gebragt worden dat, terwijl thans de goederen voorzien van Ncderlandsche certificaten van oorsprong alleen tot het verminderd regt in de Ncderlandsche Oost-Indische bezittingen worden toegelaten, wanneer die onder nationale vlag worden ingevoerd, in bet vervolg die goederen ook gelijke gunst zullen erlangen bij aanvoer onder vreemde vlag. Men heeft deze teregtwijzing noodig geoordeeldom eene verdere versprei ding van genoemde dwaalbegrippen te voorkomen. [Staatse.) Betrekkelijk de schade, door den storm en de booge vloeden van Don derdag en Vrijdag nacht aan onze zeekust toegebragtmeldt het Haagsche dagblad dat de buiten-zeewering van het Nieuwland, aan den hoek van Holland, zoo als die sedert de inbraak van 1845 was hersteld, weder geheel is weggslagen doch dat men reeds aan het werk is, om die, voor zooveel pullis thans mogelijk is, te herstellen. Dat voorts, nadat reeds in den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag, door Commissarissen en Hoogheemraden de noodige orders in loco gegeven waren tot beveiliging van verdere bedreigde punten der kust, de Gouverneur, met een lid van Ged. Staten en den Hoofdingenieur der provincie, zich naar den hoek van Holland hehben bege ven alwaar zij met Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland, de schaden, door den jongsten storm aan de zeewering van het Nieuwland en langs de geliecle kust van Delfland, voornamelijk hij Loosduinen, in oogenschouw hebben genomen. Dat het voorts gebleken inoet zijn dat het aanmerkelijk verlies van zand der zeer smalle zeewering op laatstgenoemde punt, dringend vordert, dal er onverwijld, zoo op het strandals achter het nog overige duin, krachtdadige maatregelen van beveiliging worden genomen. 's GRAVENHAGE, 1 Januarij. Bij Koninklijk besluit van den 22steD dezer zijn bepalingen vastgesteld tot bet aanleggen van bevolkings-registers in elke gemeente, welke bestendig bijgehouden en jaarlijks door of van wege den Gouverneur der Provincie zul len worden onderzocht. Bij besluit van den 28stc" December j 1.heeft Z. 41. goedgevonden, met intrekking der bj besluit van den 31slCD October jl. gedane benoeming van den Heer A. A. Donders, buitengewoon Hoogleeraar in de geneeskundige lacullcit aan de Iloogeschool te Utrecht, tot gewoon Hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de Iloogeschool te Groningen, tot deze laatste betrekking te benoemen den Heer J. llissink Jansen, Med. Dr. en Officier van Gezondheid der 2'Je klasse bij de landmagt. Bij Koninkl. besluit van den 15dcn dezer zijn eenige nadere bepalingen vastgesteld, ten aanzien van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten aan bezoldigde burgerlijke rijks ambtenaren, officieren der zee- en landmagt, andere militairen en militaire beambten, voorts aan onbezoldigde personen, aan welke tijdelijke ol doorloopende dienstverrigtingen worden opgedragen, mitsgaders aan commission van Rijkswege aangesteld. Bij art. 1 worden al de bezoldigde Rijks-ambtenaren en surnumerairen in dit opzigt verdeeld in 5 klassen, met opgave onder welke dezer klassen elk ambtenaar behoort. De vergoeding wordt bepaald als volgt: voor do eerste klasse worden de reiskosten, per uur afstand, vastgesteld op 0.75 voor de tweede op ^O.GO; voor de derde op ƒ0.45; voor de vierde op ƒ0.30; voor de vijfde op ƒ0.25. De verblijfkosten zijn bepaald, voor iederen dag, voor de eerste klasse op 8 voor de tweede op Gvoor de derde op 4 voor de vierde op ƒ2.50; voor de vijfde op ƒ2. Voorts worden in dit besluit verscheidene bepalingen gemaaktbetreffende de wijze van berekening der reis- en verblijfkosten, enz., welke hoofdzakelijk het volgende behelzen: Voor reizen buiten 's lands wordt de vergoeding tel kens bij afzonderlijke besluiten geregeld. Hij die op éénen dag heen- en terug reist, geniet slechts de helft der verblijfkosten. Ook voor den dag der terugkomst, wanneer de reis meer dagen heelt geduurd, wordt slechts de helft der verblijfkosten betaald. Indien een persoon langer dan 14 dagen op dezelfde plaats vertoclt, worden hem de volle verblijfkosten slechts voor 14 dagen verleendden overigen tijd geniet hij twee derden. Wanneer het vooruit te zien is dat het verblijf op dezelfde plaats langer zal duren dan eene maandwordt de te verleenen vergoeding wegens verblijfkosten door het hoofd van het departement geregeld; doch zoodanig, dat deze nimmer twee dei den der volgens dit besluit te verleenen verblijfkosten te boven ga. Reizen op eenen afstand van één uur geven geene andere aanspraak dan op de uitschotten. De verblijfkosten worden alleen in zoo verre voldaan, als de belangheb bende kan worden geacht met den noodigen spoed te hebben gereisd. Voorts moet de declaratie gespecificeerd zijn, en verklaring bevatten dat de reis is geschied in 's Lands dienst, en dat hij zich op de dagen van het vcrhlijf-wer- kelijk op de opgegeven plaatsen heeft opgehouden en heeft moeten ophouden. Bovendien moet daarbij de lastgeving worden overgelegd. De bepalingen van dit besluit zijn niet toepasselijk op de verplaatsings kosten, bij wetten of andere verordeningen geregeld; op de reisgelden der onderofficieren en manschappen van de landmagt, voor zoo ver zij de soldij per dag genieten, de meesters werklieden alleen uitgezonderd; op de onderofficieren der zeemagt en eenige andere ambtenaren bij de Rijks- maritimc etablissementen. Het tegenwoordige besluit komt met den lsten Januarij 1850 in werking. Gisteren avond hebben H. M. de Koningin benevens H. K. 11. Prinses Louisa, dochter van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden, de Godsdienst oefening in de Groote Kerk bijgewoond, onder het gehoor van D3. Oort en heden morgen in de Kloosterkerk onder het gehoor van D3. Moll. Z. M. heeft uit eigen middelen aan de hoogbejaarde behoeftige ouders van den 2dt Luit. C. Derens, die op Bali onlangs sneuvelde, ƒ100 ge schonken. U. M. de Koningin-Wed uwe heeft dit jaar weder eene som van ƒ200 doen toekomen aan het Genootschap van Moederlijke Weldadigheid, gevestigd te Middelburg. Eergisteren middag heeft er bij Z K. H. Prins Frederik een groot diner plaats gehad, waaraan HH. M4I. de Koning en de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik hebben deel genomen. Naar men verneemt zal er in den loop dezer week, waarschijnlijk Don derdag, een groot bal ten Ilove worden gehouden. De Minister van Finantiën heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat de schatkistbiljetten, daargesteld krachtens de wetten van 27 December 1840 en 30 October 1848 op 1°. Februarij 1850 en later verschij nende, niet incer tegen nieuwe stukken kunnen verwisseld, maar in gereed geld afgelost moeten worden. De Minister van Finantiënondervindende dal de omloop van vreemde

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1