LEYDSCHE COURAN 1849. MAANDAG, 17 DECEMBER. N°. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven l)e Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en J)ie van Maandag komt Inwisseling der SS-Cents-stukken. Wij zijn verzocht aan het Publiek te berigten dal de oude VIJF§TFIVERS STUKKEN, Maandag en Dingsdag aan staande nog aan alle Lands-Kanloren kunnen worden ingewisseld. BINNENLAN DSC HE BERiG T EN b. Bij de Landmagt: de Ridders 4de klasse A. H. W. Baron de Koek, Ï.uit.-Colonel der infanterie, sedert eervol ontslagen en thans Resident van DjokjokartaC. A. de Brauw, Luil.-Colone! der infanterie, met gelijktijdige benoeming tot buitengewoon Adjudant van Z. M.speciaal als ecne eervolle onderscheiding ter zake van zijn uitmuntend gedrag als aanvoerder der ko- lonne van bet 7de bataillon infanterie; T. Poland, Luit-Colonel der infan terie; A. MeisLuit-Colonel der artillerie; J. VerlbolenMajoor der artil lerie, Adjudant van den Goaverneur-Generaal over Nederlandscli Indië: F. J. Sorg, Majoor der infanterie; \V. A. Kuyck Majoor der artillerie; S. von Stampa, Ritmeester der cavalerie, en E. C. F. Ilappée, Kapitein der infanterie. Voorts zijn nog 127 krijgslieden van hongeren en lageren rang tot Ridders dier orde van de 4de klasse benoemd, en tot Ridders der Orde van den Ned. Leeuwde Colonel der Inf. Gouverneur van Sumatra's Westkust J. van Swieten, alsmede de Officieren van Gezondheid J. W. Kelk, A. Syriër, W. Peters, P. Bleeker, C. J. Serlé, K. L. Meyer en C. Loefller, alsmede de Officieren van Administratie J. Joekel, M. van Weddingen en de politieke Agent op Bali G. M. Lange. Voorts beeft Z. M. bepaald, dat behalve de algemecne bovenbedoelde te vredenheids-betuiging bij afzonderlijke dagorders in Indië en Nederland EER VOL zullen worden vermeld de in de Staats-Courant van Vrijdag 11. vermelde krijgslieden van de Zee- en Landmagt, van boogeren en lageren rang, ten getale van 240. Nog vermeldt de St. Ct. de benoeming door Z. M. bij gelegenheid zijner troonsbeklimming van 27 verschillende ambtenaren en krijgslieden, zoo in Oost als West-Indië tot Ridders der Orde van den Ned. Leeuw. Terwijl eindelijk nog bij besluiten van den 1 i<ien dezer, tot Ridders dier orde zijn benoemd: de Officieren van Gezondheid in Indië, F. Engelken, Ier zake van zijn gedrag op den 3dcn Maart II. in bet Palembangsche (Sumatra), en F. A. Rothe, O. G. J. Mohnike en J. P. Koeken voor hunnen ijver bij de epidemie op Java, en voorts nog benoemd lot Ridders der genoemde Orde de Ueeren II. E. von NormanKapitein en C. Fries, Luitenant bij de Zweed- sche Artillerie. Z. K. II. de Erf-Groot-IIerlog van Sasen-Weimar Eisenach, is gisteren avond van het Kasteel Biljoen in de Residentie aangekomen; het verblijf van Z. K. II. zal echter van slechts ko'ten duur zijn. [leden beeft het Provinciaal Gereglsbof in Zuid-Holland, onder voorzit terschap van Mr. J. A. Philipse, uitspraak gedaan in zake A. J. E. van Be vervoorden opposantin cas van verjaring van eene veroordeeling van zes maanden gevangenis1000 boete en ontzegging zijner burgerscliapsregten gedurende 10 jaren bel Hof heeft hem in een gemotiveerd arrest verklaard goed opposant. Bij de Kamer van Vertegenwoordigers in Luxemburg is den 4dcn een wetsontwerp ingekomen, om de Regering te magtigen, in onderhandeling te treden met eene maatschappij tot bet aanleggen van een' spoorweg van Arlou naar den Moezel, en baar eene rente van 3 pCt. te verzekeren. In het Keurhessische stadje Bockenheim, overleed den 8,ten dezer de Majoor in Nederlandscbc dienst von Gagern. Wivcetle Sianier tier tSiaten-fdeneraal. Zitting van Donderdag 13 December. De Heer Borrel vangt aandat bij bet pügt heeft geacht, om boe grievend dit voor hem was, volgens de inspraak van zijn geweten, bet aangevoerde door den Heer Dommer van Poldersveldt te ondersteunen. Diep doordrongen zegt Spr.van, en geheel instemmende met de bebartigingswaardige waar- beiddat verdraagzaamheid ecne deugd in het burgerlijk leven en een pligt in den staatkundigen werkkring is, verlangt bij aan dien pligt getrouw te blijven, en ware men er niet jaren achtereen in liet oogloopend van afge weken, wij zouden geene klagten hebben aangeheven; diep en innig pligt- gevoel heeft ons genoodzaakt; men beeft onze bedoelingen miskend, wij wil len geen verbittering opwekken. Wij spraken alleen voor regt en billijkheid, wij blijven Nederlanders, aan wie de belangen van het Vaderland na ter harte gaan. Onderzoek vrij onze klagtenen zijn ze ongegrond of overdreven overtuig ons dan, maar laat ons dat regt wedervaren, dat wij de eer, bet geluk en den voorspoed des Vaderlands bedoelen. Ik moestzoo besluit Spr. de inleiding zijner improvisatie, ik morst dit bier verkondigen, om oris voor altijd te zuiveren van onverdienden blaam. Alsnu gaat Spr. over tot de rede van den Heer Groen van Prinstercr, die gezegd beeft: Vertrouw toch niet te veel op die labellen; Spr. wil dit niet betwisten; maar dat maakt geen verschil in bet resultaat. Nooit kunnen die enkele ounaauwkeuriglicden de bewijskracht van bet feit verzwakken. Omtrent de verhouding van de ver deeling van ambten, zeide de Heer Groen, dat dit geen bewijs levert, men kon er soms bet tegendeel uit bewijzenzie maar op onze Koloniëndaar is de verhouding tussehen Katholieke en Prolestanlsche geestelijken naar ge lang van de bevolking, ver in liet voordeel der Katholieken. Maar wat moet dat voorbeeld bewijzen? Hebben wij ons tegen de aanstelling van meer- I deren verzet Dergelijke op zich zelf staande feiten bewijzen niets tegen i onze algemeene klagten. Spr. keert nu van Java naar bet Moederland terug. I.EYDEN, 15 December. Bij Koninklijk besluit van den lslen dezer, is aan J. Jongbloed, voorma lig Geregtsdienaar alhier, een pensioen verleend van ƒ266. Bij de herstemming tol benoeming van een afgevaardigde voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in plaats van Mr. J. R. Thorbecke, tot Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd zijn uit het lsle Hoofddistrict der Pro vincie Zuid-Holland, bestaande uit de Gemeenten Leyden, Soeterwoude en Voorschoten, opgekomen 421 personen, zijnde nit de Stad 27, uit Soeter woude 3 en uit Voorschoten 5te zamen 35 afwezig gebleven. De uitslag der stemming was: Mr. J. M. de Kenipenaer 206; J. A. de Fremery 210; en blanco 5. De volstrekte meerderheid alzoo 109 stemmen zijnde, is de tlecr Johannes Andreas de Fremery, Lid van den Raad dezer Stad, benoemd. Het Concert door de zoo van wege bare kunstlievende als van bare welwillendheid jegens de armen gunstig bekende muziekvereeniging van II. H. Studenten, ender de spreuk: Sernpre Crescendoden 11 December 11., ten behoeve der Algemeene Armen gegeven, heeft, na aftrek der onkosten a 239.04 zuiver opgchragt de som van 473.46. Met genoegen vernemen wij dat onze Stadgenoolen D. H. Schretlen Comp., IJzergieters enz., aannemers zijn geworden van de ijzeren brug die te Dordrecht over de Oude Haven zal worden gelegd, en dat zij bereids een aanvang met die werkzaamheden gemaakt hebben, waarop wij de ondcr- dernemers den besten uitslag wenschen, !e rneer daar wij onderrigt zijn, dat bun hoofddoel in deze slechts was, om gedurende dezen winter aan hunne werklieden werk te verschaffen. Te Amsterdam zijn den 10dcn voor het eerst twee baarijes Californisch goud aan de markt gebragt600 oneen zwaar, aangevoerd door de Handel maatschappij. 's GRAVENHAGE, 15 December. Z. M. heeft bij besluit van den ll<len dezer goedgevonden: 1°. aan de tot de tweede en derde Balische expeditiën (1843 en 1849) behoord hebbende militairen en schepelingen van de land- en zeeinagt, in bet algemeen, Zijne tevredenheid te betuigen over hunnen bij die gelegen heden betoonden moed en volharding, met bepaling dat daarvan bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, melding zal worden ge maakt; 2°. te bepalen dat bet vaandel van het 7de bataillon infanterie in Oost- Indië zal worden versierd met het toeken der Militaire Willems-Orde, ter zake van de bijzonder uitmuntende diensten, door dat bataillon bewezen bij bet omtrekken en aanvallen der versterkingen van Djaga Raga, op den 15den en 16de" April 1849, eu dat hiervan almede bij afzonderlijke dagorders, zoo in Jndië als in Nederland zal worden kennis gegeven 3°. tot Ridders van de Militaire Willems-Orde 3dc klasse te benoemen: a. Bij de Zeemagt: den Ridder 4de klasse J. F. D. Bouricius Kapitein ter Zee, met gelijktijdige benoeming tot buitengewoon Adjudant van Z. M.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1