BELCI E. BRUSSEL, 9 December. Ter bespoediging van berigten van Antwerpen naar Rotterdam, vertrek ken des morgens ten 9 ure renboden van daar over het Belgische grensdorp Ësschen en verder over Rozendaal en de Willemstadlangs welken bijna lijn- regten weg zij dan ten één uur, dus binnen 4 uren tijds te Rotterdam aankomen. De spoorwegen hebben in de eerste 10 maanden van dit jaar een te kort van 2' millioen fr. In eene kolenmijn bij Dainorémy ha 1 den 6den een treffend ongeluk plaats; 3 mannen en 4 meisjes werden in den gewonen ton naar beneden ge laten toen de kabel brak en zij van eene hoogte van 700 voet naar bene den storttenallen hebben het leven verloren. FRAN li KIJK. PARIJS, 9 December. De gewezene Koningin der Franschen heeft de afgifte doen vorderen van verscheidene schilderijen en andere kunststukken, die haar particulier eigen dom zijn en in de zalen van het kasteel der Tuilleriën zijn verhieven. Deze voorwerpen zijn met de voorletters van haren naam geteekend. De Admi nistratie heeft zich gehaast om regt te doen wedervaren aan hare cischen. In de zitting der Wetgevende Kamer van heden werd beraadslaagd over een voorstel van den Heer Savatier-Larochestrekkende tot afschaffing der doodstraf. De Commissie was tegen het voorstelzij vreesde dat het aantal moorden zou vermeerderenwanneer de doodstraf werd afgeschaft. De Heer Coquerel trad onder anderen als verdediger van het voorstel op; hij beweerde dat de doodstraf in strijd was met de Christelijke godsdienstGod alleen kwam het regt toe te straffen, de mensch mogt zich dat rcgt niet toeëigenen; ook hield hij staande, dat inen den schuldige nooit de gelegenheid mogt be nemen zich te bekeeren. Met 400 tegen 183 stemmen is echter bepaald het voorstel niet in overweging te neinrn. De Generaal Rostolan is heden alhier aangekomen; de Heer de Corcel- les wordt morgen verwacht. De Prefect van Policie heeft aan de Académie de Medicine cenige op gaven medegedeeld, betreffende de sterfgevallen aan de cholera, van het be- gin der ziekte tot de maand October. Hieruit blijktdat aan deze ziekte gestorven zijn in Maart 130, April 694, Mei 2436, Junij 5769, Julij 419, Aug. 810, Sept. 670, Oct. 32; totaal 10,950, waarbij voor de sterfte in de burgerlijke hospitalen gevoegd worden 6911 en 2000 in de militaire hospi talen, dus in het geheel nagenoeg 20,000 slagtoffers, hetgeen bijna een derde meer is dan in 1832. Bij dc eergisteren alhier plaats gehad hebbende verkooping der schil derijen van nieuwere meesters uit de galerij van den Heer Alfred Mosselman, bragt een zeestuk van den beroemden Nedcrlandschen schilder Schotel 2550 francs op; Frans I en de Hertogin van Etampesdoor Bonnington, 6700 francs; eene Wachtkamer door Meissonier, 8800 francs; Bloemen door Saint Jean, 5250 francs: Heidens, door Diaz, 3000 francs: eene teekening in watervcrw van Bonnington, de Odaliske bij de Palmboomen 730 francs, enz. Het verslag der Staatscommissie, over de landbouwende koloniën in Algeriëluidt vrij ongunstigzoowel ten aanzien van den stuffelijken als van den zedelijken toestand. -— Zaatcha in Algerië is deu 26st(,n November stormenderhand ingenomen. Al de verdedigers der plaats, bijn 800 ingetalzijn omgekomen; het verlies der Franschen wordt opgegeven op bijna 40 dooden en 150 gekwetsten. De Regering heeft besloten die plaats ten zetel te maken van eene militaire onderafdeelingen er belangrijke vestingwerken op te rigten. SPANJE. MADRID, 1 December. Door de Gazeta is thans officiëel bekend gemaakt, dat H. M. zich in ge zegende omstandigheden bevindt. Dc Ministers hadden zich den vorigen dag ten hove begeven, om H. M. daarmede geluk te wcnschen. - De verpachting der mijnen van Airnaden is niet geslaagd. De Regering had als minimum 70 piasters per quinlaal vastgesteld; er is geen hoogcr bod gedaan dan 54 J. PRUIS SEN. BERLIJN, 8 December. De Minister van Finantiën heeft in de Tweede Kamer de staalshegrooling van 1850 aangeboden. Dc inkomsten worden geraamd op 91,302,353 th. en de uitgaven op 91,293,140 th. Buitengewone uitgaven, hoofdzakelijk voor de werken van openbaar nut, 4,934,213 th. Die begrooting is vergezeld van eene memorie van toelichting omtrent de veranderingen welke de be grooting van dit jaar heeft ondergaan, en van twee momoriën over plannen tot dekking der voor beide jaren benoodigde meerdere uitgaven. Voor dc veld- togten in Holstein Baden, de Paltz en elders, worden de onkosten berekend op 10,400,000 th. Dc totale benoodigde som van 20J millioen, zal gevon den worden uit onderscheidene daartoe in den staat vermelde fondsenals 5,000,000, welke dit jaar voor spoorwegen zijn bewilligd; 6,000,000 schuld brieven van den staat; 3J millioen hij de bank en de Sechandlung tot arnor- lisatic van schatkistbiljetten gedeponeerd, enz. en nog 500,000 zouden in de oorlogskassen te vinden zijn. In Silezie en Bohème beeft het 3 dagen en 3 nachten achtereen ge- «neauwdzoodat de sneeuw op vele plaatsen 4 a 5 ellen hoog ligt. De oudste lieden herinneren zich niet, ooit iets dergelijks beleefd te hebben. In de bergachtige streken zijn de wegen geheel onbruikbaar en geheele dorpen zijn als onder de sneeuw begraven, zoodat men bij dag licht moet branden. BEIJEREN. MUNCHEN, 6 December. De Tweede Kamer heeft eergisteren besloten aan de Regering magtiging te verleenen tot het sluiten van eene leening van 7 millioen guldens, ter dek king van de uitgaven ten behoeve van het leger en der centrale magt. Men twijfelt niet of de Eerste Kamer zal ook hare goedkeuring schenken. RUSLAND. PETERSBURG, 28 November. Een verschrikkelijke orkaan, welke Woensdag middag plotseling ontstond, dreef het water uit de Ncwa in zijne bedding terug, terwijl de golven der Oostzee stadwaarts gestuwd werden. Het water steeg weldra ongeveer 7 voet boven den gewonen stand. De (saaksbrug was vernield en de gemeenschap met Wassili-Ostrowdat deels onder water stond, verbroken. In de zooge naamde galeijen-haven zaten de ongelukkige bewoners op dc dakenwant beneden was alles vol water. Dit gedeelte is trouwens zeer laag gelegen, en bij den minsten storm onder water. Ook op de zoogenaamde admiraliteits zijde drong het water op den vasten grond en bedekte onderscheidene straten, des namiddags ten 5 ure sloeg de wind gelukkig om en het vreeselijke ge vaar was voorbij. De Newa dreef vol In ut, 30 groote houtvlotten waren vernielduiteengeslagen bootenbakhuizenenz., werden in de rivier wegge voerd. Te Wassili-Ostrow moet een groote tweemast verre in de stad gedre ven zijnen thans in eene der straten op den droogen grond zitten. liet vochtige herfstweder, dat hier gedurende onderscheidene wéken bijna onafgebroken geheerscht heeft, is eindelijk voor strenge winterkoude ge weken op eene zoo plotselinge wijze, als zelfs zeldzaam in ons klimaat het geval is. Na eenen regenachtigen nacht joeg de oostenwind in dèn vroegen morgen van 24 November de wolken uiteen en ontstond er vorst; reeds in den avond was de thermometer tot 10 graden beneden het vriespunt gedaald, den volgende dag bleef deze daling voortduren en den 26ste" in den vroegen mor gen wees hij 15 graden beneden het vriespunt aan. Den 24s,c[1 in de vroegte waren de bruggen weggenomen cu reeds op den middag was dc aandrang van het ijs zoo sterk, dat slechts enkele booten nog met moeite de gemeenschap konden onderhouden tusschen de door de rivier van elkander gescheiden ge deelten der stad. Ten 5 ure in den namiddag van den 26slea zette het ijs zich boven de nieuwe Newa-brug vast; daar het zeer sterk was, zijn reeds den volgenden dag op de gewone plaatsen loopplanken gelegd. EGYPTE. Berigten uit Alexandrië meldendat Abbas Pacha zich thans te Cairo be vindt, waar hij zijn vast verblijf wil vestigen en aanzienlijke geldsommen verkwist aan meubelen en gebouwen, doch aan den anderen kant vele be zuinigingen invoert in het staatsbeheer. De cavalerie-sehool te Ghezeb, welke inrigting tot groote volkomenheid was gebragt door den Franschen Colonel Varinen waaraan bet Egyptische leger verscheidene voortreffelijke regimen ten ruiterij te danken heeft, is opgeheven. De werkzaamheden aan de forti ficatiën van Alexandrië, waaraan reeds zulke verbazende geldsommen zijn ten koste gelegd, zijn gestaakt; en met de afdamming van den Nijl wordt ook geen voorlgaug gemaakt, zoodat de thans onvoltooide werken eene voortdu rende belemmering voor de scheepvaart op den Nijl zijn zullen. STARS BEKIGT. ■kbbbhhbbbebihbbhbbbbisnbbnhhbmbnnhabhbbbbbbebbbbbbbbbdbbbbi BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen zijn ontvangen Aanvullings-Kohieren voor de Belasting op het Personeel en de Patenten, dienst 1849 en 1850, hetwelk op den 6den dezer maand zijn executoir verklaard, en op beden aan deu Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU. Ley den 11 December 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. 2©9J'' Staats-Eoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Trekking. N°. 14962 een prijs van ƒ50,000. 14de N°. 16408 een prijs van ƒ2,500. N°. 2024 een prijs van ƒ1,500. Nos. 5106, 10308, 17319 en 17421 ieder een prijs van 1,000. AR VERTEN TIEN. Heden beviel ontijdig van een' dooden ZOON, H. M. C. POTTUM geliefde Echtgenoot van S. var REYN SNOECK. Rotterdam 9 December 1849. Eenige Kennisgeving. Heden overleed te Haarlem onze geliefde Moeder Vrouwe JACOBA COR NELIA HENRIETTA FAURE, weduwe van den Wel-Ed. Gcstr. fleer Petrus Mariinus Faber. Leyden, J. KR OS. 7 December 1849. E. M. KROS, Fader.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3