BUITEN L A ND SC HE BER iGTEN KONINKLIJK NEDEELANDSCH INSTITUUT. (lelijk Bestuur voorgedragen hoofdbepalingen in te winnen en een concept reglement te ontwerpen. Daar reeds voor een gezamenllijk bedrag van ƒ2,800,000 ter verzekering is ingeschreven zal deze stedelijke inrigting wel tot stand komen. ENCIEEANB. LONDEN, 5 December. Volgens een blad, dat bij uitsluiting artikelen over de spoorwegen opneemt cn behandelt, zou de Regering voornemens zijn al de spoorwegen te koopen, dié in finanticle inoeijelijkheid verkeerenof hen door geldleeningcn onder steunen. Toen men gisteren bij de werken van het Menaï-kanaal bezig was, om de tweede ijzeren kokerbrug te water te brengen, brak het 8 duim dikke kabeltouw, waarin, zoo als men daarna ontdekte, gesneden was. De Times meldt dat de moeijelijkheid die aan de Raap tusschen de ingezetenen en de Engelsche Regering was ontstaan uit het verzet der eer sten tegen de toelating van uit Engeland gebannen misdadigers, opgeheven was, door een uit Engeland overgezonden besluit, om het met bannelingen ljcladen scihip terug te roepen. De Times maakt de opmerking, dat deze gohefele botsing met de Kaapsche kolonisten nu hierop uitgcloopen is, dat zij lu;t Engelsche bestuur niet langer behoevan te gehoorzamendan voor zoo verre de bevelen er van met hunne eigene wenschen stroken, en hen in de ■welgegronde overtuiging te bevestigen, dat Engeland zich nimmer in ecnen oorlog met eenige zijner koloniën zal wikkelen, of het moest eene volstrekte levensvraag voor het Britsche Rijk betreffen. De maatregelen van geweldwelke de Franscbe bevelhebberszoo wel in het belang van den Franschen handel, als ten gunste van R. C. Missiona rissen, tegen het bewind van de Sandwich-eilanden hebben ten uitvoer gelegd, hebben hier te lande, even als in de Vereenigde Staten, een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Het willekeurig wegvoeren van het jagt des Koning? naar Valparaiso, wordt inzonderheid gelaakt, en men meent, dat, het Noord-Amc- rikaamch bewind zich dit gebeurde even zeer zal aantrekken als Engeland «icb in der tijd ten aanzien van Otaheite heeft doen gelden. FRMK3U11. PARIJS, 6 December. De Vergadering beeft gisteren beraadslaagd over het Ontwerp van Wet betrekkelijk de ligting van 80,000 man van 1849. Dit Ontwerp heeft vrij wat tegenstand gevonden; echter is besloten tot eene derde beraadslaging, na de verwerping van twee amendementenhet eene om 40,000het andere om slechts 20,000 man oj) te roepen. De Minister van Oorlog beeft verklaard dat, zoo de Vergadering deze oproeping toestond, de Regering zich wilde verbinden, om bare aanvraag voor 1850 tot 25,000 a 30,000 man te be palen. Daarna is beraadslaagd over het voorstel des Heeren Fouquier d'Ilerouel over de vermenigvuldiging der kiesdistricten. Dit onderwerp beeft weder tot zeer onstuimige tooncelen aanleiding gegeven. De Generaal Bedeau beeft verklaard dat bet zijns inziens strijdig was met de voorschriften der Staatsregeling. Bij de tweede beraadslaging op heden is bet voorstel rnet 442 tegen 206 stemmen aangenomen, zoodal liet wel zal doorgaan, waarbij men meent dat de legitimisten zullen winnen. Sommige bladen verzekeren dat de President voor goed afgezien heeft Van bet voornemen, om den 10<Ien dezer eene algemeene amnestie af te kon digen cn brengen zulks in verband met de onrust waartoe de terugkomst in Parijs der in vrijheid gestelde gevangenen van Belle Isle aanleiding beeft ge geven. De 400 getransporteerden waren den 4dc" alhier aangekomen. Ve len hebben terstond werk gevonden. Maar gisteren avond hebben in de voor stad St. Antoine zamenscliolingen plaats gehad, zijn oproerige kreten aange heven, en in eenige straten de winkels gesloten. Men spreekt van een ontwerp van wet om de dagbladen wederom aan een zegelregt te onderwerpen, maar ze daarentegen vrij met de post te verzenden. De Voorzitter is door verkoudheid zoo ongesteld dat de Ministers hem niet hebben kunnen spreken cn de wapenschouwing aanstaanden maandag, waaraan bij zeer hechtte, is afgezegd. De gewezen Minister van bel Onderwijs, de Falloux, is op zijne reis, Ie Nice zeer slecht ontvangen. Er heeft een groote oploop van volk plaats gehad, cn hij is ter naauwernood aan de beschimping des volks ontkomen, daar men hem voor een der voornaamste oorzaken der rampen van Bome en én geheel Italië hield. Er ziet hier eene brochure het licht van Ledrn Roliin, welke veel op- ziens baart, ten titel hebbende: de 13 Junijcn strekt om te bewerken dat de volksvertegenwoordigers, die door het hong geregtshof van Versailles zijn veroordeeld, hij de aanstaande verkiezingen op nieuw worden benoemd. De Proeurcur der Republiek heeft die brochure terstond na de uitgave in beslag genomen, en eene regtsvervolging ingesteld tegen den drukker Schnei der alhier, 1". wegens het opwekken van haat en beschimping jegens het Bewind der Republiek; 2°. wegens verdediging van feiten, welke door de strafwet als misdrijven worden beschouwd. Er zij 13.000 exemplaren in beslaggenomen, doch voor dat dit plaats had, waren er reeds 20.000 naar de Departementen gezonden. Ook is een democratisch maandwerk in beslag genomen, getiteld: les Veillëes du peupledoor de burgers Blariqui, Proudho» Sue enz.; de re dacteurs en de drukker zijn in staat van beschuldiging gesteldom dezelfde redenen, als bij bovengenoemde brochure worden opgegeven. De berigten uit Algiers gewagen van eenige voordeelen die de Fransche zouden behaald hebben, en het vooroitzigt van spoedig meesters van Zaatcha te zullen zijn. HANOVER. 4 December. Gisteren is de Kroonprinses voorspoedig van eene dochter verlost. Dit heu gelijk bcrigt is aan de inwoners door 50 kanonschoten en het luiden der klokken bekend gemaakt. WITH TE MB ER Cr. STUTTGAROT3 December. Bij de opening van den Landdag door den Minister van Binncnl. Zaken op den Is'1,1: dezer, heeft hij verklaard, dat door de gebeurtenissen in VVur- temhurg, het crediet een gevoelige slag toegebragt cn de slaat der geldmid delen ongunstig was, daar er een te kort van eenige tnillioenen bestond. De laatste Vice-President van liet Frankforter Romp-Parlement Schro der, is tot President der Tweede Kamer verkozen. OOSTENRIJK. WEENEN2 December. Dr. Adolf Schmidt, Secretaris der Keizerlijke Akadernie van Beeldende Kunsten cn Leeraar der Letterkunde en Geschiedenis heeft van hoogerhaiuf verlof ontvangen om liicr voorlezingen uitsluitend voor Dames te houden, over de fraaije letteren cn kunsten. De Generaal Haynau heeft de straf van 7 personen, die door den krijgs raad te Arad ter dood verwezen waren, veranderd in 18-jarige vestingstraf. De wegen zijn in Hongarije nog zeer onveilig; op weinige uren van Pesth stroopen rooverhenden maar vooral tusschen den Theiss en den Donatt in het Baeska-Comitaat. Het vermogen van de Keizerlijke familie zou volgens de Lloyd niet 200 millioen guldens beloopen, zoo als men verspreidde, maar slechts 8 milliocn welke nog met talrijke jaargelden cn pensioenen belast waren. VEREENIGD E STATEN. De laatste berigten malden, dat het geld in overvloed voorhanden was, «n dc toestand der Banken in het algemtep als voldéendè kof) 'beschouwd wordon. Dc Katoenoogst in de zuidelijke Staten weed op ruim 2 millioen balen berekend en de prijzen waren daarom niet zeer willig. WEST: IND1 E. J' CURACAO, iO October. O Op omtrent een uur afstands ten oosten van Curasao, ligt klein Curasao, eene onbewoonde en voor den zeeman zeer gevaarlijke klipdie zich maar naauwelijks boven de zee verheft, zoodat men, vooral in bet duisterer dikwijls vlak bij is, vóór bet gevaar te bespeuren en het reeds te laat is, om bet nog te ontwijken. De Overste Dingcinans heeft in der tijd reeds eene massa zware steeuen met de equipage van de brik de Kemphaan daar te za- men gebragtonj het meer in de verte te doen in het oog vallencn met dat al is er menig schip op aan stuk gestootcn. Thans echter wordt er, door.de inenschlievende bemoeijingen vari den Gouverneur Elzevier, een goede vuurtoren, de Prins Hendriks-toren, uit vrijwillige bijdragengesticht. Den 22sleD September 11., vertrok Z. E. met gevolg en talrijk gezelschap derwaarts, aan boord van dc Nederl. schoener Charlotte, otn er den eersten steen van te leggen. Dc Tweede Klasse ontving in hare zitting van den 4den October jl. eene mededeeling van den Heer H. \V. Tydeman omtrent eene reeds voor lang huiten 's lands gedrukte en uitgegevcne doch zoowel hier te lande als elders buiten Engeland weinig bekende verzameling van staatspapieren betreffende de laatste jaren der 16de en de eerste der 17de eeuw. Deze gedenkschriften uit den tij I van Koningin Elisabeth en Koning Jacobus I zijn uitgegeven te Londen in het jaar 1725, in drie folio banden, cn naar tijdorde gerangschikt, met aanteekeriingen en registers door Edmund Sawyer van Lineols-inn. Ge lijk de Heer Tydeman vroeger zich voornamelijk had bepaald bij den inhoud des eersten deels, zoo gaf hij thans een beknopt verslag van het tweede, inet voornemen om bij een volgende gelegenheid een overzigt van het derde cn laatste deel toe te voegen. In de zitting van den lslcn November jl., deelde de Heer II. J. Koenen zijne gedachten mede over dc wijze, waarop men vroogcre schrijvers, wier taal verouderd is, behoort uit te geven. Terwijl sommigen het voorbeeld hebben gegeven van een geheel on veranderden herdrnkhebben anderen zich meerdere of mindere afwijkingen van den eersten tekst veroorloofd. De Heer Koenen stelde als algemeenen regel, dat de oude schrijvers op nieuw moeten worden uitgegeven met eerbiediging van elks bijzondere schrijf wijze, maar achtte hij eenige uitzonderingen geoorloofdomtrent welke be paalde beginselen kunnen worden opgegeven. Bij bet voor de eerste maal uitgeven van stukken, die als bronnon voor de geschiedenis van gewigt zijri, oordeelde de Heer Koenen het niet twijfel achtig, dat zij onveranderd aan het pnldiek moeten worden medegedeeld. Te regt beeft dus de Heer Groen van Prinstcrer de brieven uit liet Huis van Oranjc-Nassau en hunne tijdgenooten, ook wanneer taal cn spelling zeer ge-.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2