LEYDSCEE SCHOUWBURG. Er is eene Commissie benoemd die rapport moet uitbrengen over bet vermoedelijk verblijf van Sir J. Franklin, en de geschikste wijze om hem en zijne schepelingen door middel van eenen nieuwen togt, op te sporen en te redden. Gisteren beeft de periodieke verkoop van koloniale wol een aanvang genomen; de boeveelheid bestond uit 20,000 IS; er waren vele koopers, waaronder Franschen Belgen en Dnitschersde prijzen stegen ten gevolge van den kooplust, 1 p. per Blijkens eene bekendmaking van den Policie-Commissaris der City zul len alle op straat gevonden bedelaars oogenblikkelijk gevangen genomen, doch van den anderen kant op eenigcrlei wijze voor hun onderhoud gezorgd worden. Het verbruik van koffij in Groot-Brittannië wordt geschat op 37 mil- lioen jaarlijks en die der chicorei op 22 millioen Laatstl. Donderdag is bij Margate eene loodsbootbij het aandoen van een opkomend schip, omgeslagen, ten gevolge waarvan de geheele beman ning, bestaande uit 5 gehuwde personen, is verdronken. Het onlangs uit de Noord-Poolstreken aangekomen schip Pandoraheeft verscheiden kisten met zeldzaamheden medegebragt, waaronder vele gedeel ten van den Mammouth de slagtanden van dit dier hebben eene lengte van 11 voet. De ontvangsten der Vereenigde Staten gedurende het derde kwartaal dezes jaars hebben 13,241,500 en de uitgaven 8,910,186 dollars bedragen. FRANKRIJK. PARIJS, 2 December. De Commissie der Wetgevende Vergadering belast met het vraagstuk over de tweegevechten, zou gemeend hebben bet niet in overweging te moeten nemen. De Gezant der Vereenigde Staten beeft met den President der Republiek een onderhoud gehad over de zaak van de Sandwich eilanden de Gezant was met den meest verzoenenden geest bezield tot regeling van het geschil. De Generaal Le Pays de Boujolly is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Algerië. Het is gebleken, dat bij de jongste verkiezingen ruim 2000 gevonnisden voor de socialistische candidaten hebben geslemd en dat de rectificatie der kiezerslijsten de roijering van 3000 kiezers zal ten gevolge hebben. De Heer Georges Washington de Lafayette, zoon van den beroemden Generaal, is Vrijdag te Parijs overleden. Hij was sedert 1822 lid van de Ka mer der Afgevaardigden en Vice-President der Constituante van 1348. De Osservatore Romano bevat een plan tot bet oprigten van een leger van Katholijke vrijwilligers uit alle landen, bestemd om bet Romeinscheleger ter bewaking van den Paus te vervangen. Alles zoude reeds gereed zijn om dit plan in uitvoering te brengen; er ontbrak nog slechts de Pauselijke goed- keuring aan. SPANJE. MADRID, 20 November. Het plan van den Minister van Finantiën zou zijn om de achterstallige schulden bij gedeelten in 3 pCt. obligation te converteren, deze trapsgewijs van jaar tot jaar rente te doen dragen naarmate de inkomsten zullen ver meerderen om geene afbreuk te doen aan de reeds bestaande 3 pCls.die j geregeld te Parijs, Madrid en Londen betaald worden. Den lsten December zal de aanbesteding plaats hebben van de kwik- j mijnen van Almaden, die de grootste rijkdommen van dit land uitmaken. Onderscheiden buizen hebben bonne agenten gezonden, om mede te dingen, onder anderen de huizen Baring en Rotschild te Londen. ITALIË. ROME, 27 November. Parijssche berigten van den lslc" dezer, melden dat aan een klein gedeelte van het expeditionnaire leger in Italië bevel is gezonden om naar Frankrijk terug te keeren. Dit bevel betrof omstreeks 4000 manen als reden daarvan werd opgegeven, dat voor deze manschappen in Rome geen behoorlijke huis vesting voor den winter te verkrijgen was. Velen beschouwden intusschen dezen maatregel als eenen voorbode van de terugroeping des ganschen legers, waartoe, naar zij meenden, het Fransche bewind spoedig zoude overgaan als het eenige middel opleverende om aan de bestaande moeijelijkheden een einde te maken. Aan de RheiniscJie Volkslialle wordt onder dagteekening van 21 Nov. uit Rome het volgende geschreven De H. Vader zal in ieder geval voor Kers nacht naar Rome terugkeeren, want daags voor dat feest wil bij de porta santa der St. Pieterskerk openen. Op dien dag begint namelijk bet groote Jubilé, dat alle 25 jaren in de Katholieke kerk gevierd wordt, en de laatste keer in 1825 door Leo XII is afgekondigd. Do overledene Paus GregoriusXVI verheugde zich innig, wanneer men hem voorhield, dat bij wclligt nog den dag zou beleven waarop hij de porta santa voor het Jubeljaar 1850 zou kunnen openen. Nu zal Pius IX het doennadat bij langer dan een jaar van den 11. Stoel verwijderd leven moest, en gedwongen is geworden in een vreemd land een toevlugtsoord te zoeken om de gruwelen der verwoesting in de eeuwige slad te ontgaan. Hij zal dan Christenen zien uit alle werelddec- len, om den aan bet Jubilé verhonden vollen aflaat te verdienen, en om hemden gemeenschappelijken Vader der R. C. Christenheid hunne hulde aan te bieden. De geestelijkheid van den Kerkdijken Slaat heeft den 2lslcn Nov. aan den II. Vader haar aanbod van 24 Oct. a. p. hernieuwd om 4 millioen seudi 10,000,000) te leveren ter verbetering van de finantiën van den Staat. PR PISSEN. BERLIJN, 2 December. Het regcringsblad van heden verkondigt, dat thans, nadat ook van het vorstendom Waldeck de ratificatie der toetreding tot het verbond van den 26stcn Mei ontvangen is, de gezamenlijke toegetreden regeringen, ten ge tale van 27, hare ratification hebben ingezonden. Het gebied van den alzoo gevestigden bondsstaat omvat 7480 vierkante mijlen, met eene bevolking van 25,250,000 zielen. De Regering maakt aanspraak op een schadevergoeding van 3 millioen guldens, wegens de hulp aan Baden verleend. Te Elberfeld is de fabriek van den Heer J. C. v. d. Beek tot den grond toe afgebrand; gelukkig was er geen wind, zoodat de belendende ge bouwen zijn bewaard. Aan een' ouden Poolschen schaapherder, woonachtig nabij Sluhm in Westpruissen, werd onlangs van regtswege aangezegd dat zijn broeder in Polen gestorven was en hem 50,000 zilv. roebels had nagelaten. In plaats van over deze erfenis verheugd te zijn, weigerde bij, tot algemeene verba- zingdie te aanvaarden; hij begeerde, zeide hij, geen geld van een broeder, die een verrader en vriend der Russen geweest was, en daardoor den dood zijner brave ouders bad verhaasthij was ook veel te bejaarden gevoelde geen lust om zijne rust voor hebzuchtige erfgenamen op le oflerenm ïar wilde liever tevreden zijn met wat bij in het zweet zijns aanschijns verdiende. De betrekkingen des onbaatzuchtigen mans waren echter van eene andere meeningdaar alle vertoogen vruchteloos blevenklaagden zij hem bij de regtbank aan, en deze heeft den armen schaapherder veroordeeld een schatrijk man te worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 November. Z. M.' de Keizer is van zijne reis naar Praag over Linz te Scbönbrunn te ruggekeerd. Hij is overal op zijne reis met geestdrift ontvangen. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd het door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Oud en Nieuw Goudriaan uitgebragt beroep, op I)8. T. J. Montijn, te Oosterwijtwert. 2©©ic Staats-Eoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 9dc Trekking. N". 2772 een prijs van ƒ1,000. 10<le N". 12990 een prijs van ƒ2,500. N°8. 670 en 18099 ieder een prijs van ƒ1,000. NB. In bl. CBeschouwingen omtrent den staat van begrooting, bladz. 3de 6de regel van bovenmoetin plaats van art. 78 79 en 80, worden gelezen 77, 78 en 79. Zoo ook bl. 4, regel 12, moet, in plaats van 80, worden gelezen 79. En op bl. 2, regel 14, staat zoudenlees zonder. A VERTENT SEN. Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER, L. A. STOELEN- DRAIJER, Echtgenoote van C. van HOOGEVEEN. Bij Letden, 30 November 1849. Eenige en Algemeene Kennisgeving Voor de vele blijken van belangstelling, gedurende de ziekte en bij het overlijden mijner hartelijk geliefde Echtgenoote ondervonden, betuig ik, ook namens mijne Behuwd-Moeder, mijnen opregtcn dank. Leyden, 5 Dec. 1849. P. VIS. Allen die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen ARIE SCHOLTETapper en debitant in de Nederl. Staats- Loterijin de St. Pieters-Choorsteeg te Leyden en aldaar op den 18den No vember 1849 overleden, worden verzocht daarvan opgave ot betaling- te doen vóór of op den 24slcn December e. k. aan Mr. W. J. DRABRE, Advocaatop de Hooigracht alhier. Die iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan wijlen den Heer HENDRIK VISSER, gelieve daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den 20stcn December 1849, aan J. VV. VISSER, Langehrug te Legden. DONDERDAG 6 DECEMBER 1849. ESoogduitsche Opera. Onder Directie van den Heer JFJERJUUVAlJSfAt RO EKBER, van Amsterdam. Jter Freischut#groote Romantische Opera in 4 Bedrijven, van C. M von Weber. Aanvang ten ZEVEN ure. Prijzen der plaatsen als naar gewoonte.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3