LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 5 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het Jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij dit Nommer wordt nog aan de Geabbonneerden gratis ver zonden Blad Begrooting van ontvangst en uitgaaf der Stad over 1850. Blad JB. Vergelijkende Staat der stedelijke ontvangsten en uilgaven in de jaren 1847, 1842, 1837 en 1832. Blad C. Toelichtingen omtrent dien Staat. Beschouwingen over de begrooling van 1850 door de Commissie van Financiën. Blad 2>, Vervolg en slot van het voorgaande. Staat van on- ingekomene posten in de stads-rekening van 1848. Opgave der personen die voor stads-rekening bij de Maatschappij van Welda digheid worden verpleegd. Raming der Accijnsen over 1850 en 1849. Opbrengst der Accijnsen van Nov. 1848 tot Nov. 1849. Zijnde voorts deze bladen te zanten ter Drukkerij verkrijgbaar a 25 Centen. Inwisseling der 35-Cents-stukken. Wij herinneren het publiek, dat van Maandag 3 December tot en met Zaturdag 15 December de 25-Cents-stuIiken bij de 1111. Ontvangers worden ingewisseld, en met den lO^11 De cember niet meer gangbaar zullen zijn. R1N N EN LAN DSC HE RE R 8 G T'EN I.EYDElY 4 December. De Amsterdamsche Courant heeft aangekondigddat 7.ij van heden af de notering van de prijzen der Effecten eten als vroeger opgemaakt door de Sociëteit: Tut Nul des Obligatie Handels zal plaatsen, doch altijd geteekend tan tvrge het Bestuur dei genoemde Sociëteit. Zij doet dit omdat de opgave van twee prijs-noteringen, welke gewoonlijk eenigzins verschilden, tot onzekerheid en verwarring aanleiding gaf en zij tevens overtuigd is, dat door de plaatsing in haar dagblad van eene notering opgemaakt en onderteekend tan wege eene Sociëteit, die sedert 60 jaren aldaar bestaat, aan den wenseh van vele handelaars iri effecten en andere belanghebbenden, zoowel te Amsterdam als buiten de stad, wordt voldaan; welke notering wij dan ook van heden af. in de prijs-opgave van schuldbrie ven in de Let/dsche Courant zullen volgen. Met genoegen heelt men opgemerkt, dat de hogt van den HulI- Spoor weg te Halfweg Haarlem minder sterk is gemaakt, waardoor de treinen ver der van het Y verwijderd blijven, welks oevers men tot hiertoe strijkelings voorbijreed, het gezigt waarvan hij menig reiziger ijzing verwekte. De nieuwe bogt wordt sinds jl. Woensdag inet bel beste gevolg bereden. Den 28stcn II. heeft te Haarlem plaats gehad de aanbesteding van 1". het zesjarig onderhoud der werken van 's Rijks zeehaven van het Nieuwe Diep. Aangenomen door den aannemer W. van Doorn te Haarlem, voor ƒ135,800. 2". Van het onderhoud der sluizen en hijliehoorendc bruggen, woningen, enz., van het Noord-Hollandsch Kanaal in 4 percelen. Aangeno men: het lste perceel door A. Kater Czn. te Purmerend, voor 16.600, het 2dc perceel door 1'. Otto te Buiksloot, voor 3,525, het 3de peiceel door A. Kater Czn. te Purmerend voor 10,850 en het 4'le perceel door Gebr. .Janzen te den Helder, voor 17,900. Te Texel zijn den 29sten November van Batavia binnengekomen de Margarelha Ida, Kapt. D. tl. Kramer: de Cornelia, Kapt. D. B. Jonker, en de Jeannetlc Philippine, Kapt. N. Rademaker. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat aldaar in den nacht van 27 op :28 November eene grootc massa sneeuw is gevallen, Op den Rliijnspooi weg zijn in November vervoerd 25,272 reizigers en is ontvangen ƒ42,327. 's GRAVENHAGE, 4 December. Bij Koninklijk besluit is aan den Ritmeester hij de Oost-Indische ruiterij F. Michels, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit de dienst, onder toekenning van pensioen. l)e Hoofd-Coinmissie tot het oprigten van een standbeeld voor wijlen Z. M. Koning Willem II alhier, heeft op hare uitneodiging van den 15dfn September 1849 ontvangen zeven ontwerpen voor het op te rigten monument, en ter kennis van de ingezetenen gebragt, dat geen der ontvangen modellen als l:et meest voldoende is kunnen worden aangenomen doch dat het schets- becldvoorzien van de spreuk: Maximis hie annis artium prolector en dat, vergezeld van de spreuk: Tentamen beide als zeer verdienstelijk zijn beschouwd, en "men dienvolgens genegen is aan die vervaardigers elk de helft toe te kennen van de uitgeloofde premie. Indien de inzenders van de heide bedoelde selutsbeelden hiertoe genegen zijn, worden zij verzocht aan den Secretaris der Commissie hunne toestem ming Ie doen kennen tot het openen van hun naambriefje en bij het niet aannemen van dit voorstel, aan mrdc te deelen het adres waaraan het sehelsbeeld moet worden teruggezonden, welke laatste opgave almeds wordt verzocht aan den inzender van liet beeld, gezonden in eene kist, gemerkt A. M. Eergisteren morgen viel een jongeling door hel ijs, aan den Noorder- wal; zijne moeder dat ziende, sprong in het water en redde haar kind, dat anders welligt verdronken ware. Van 6 tot 12 November zijn te Scheveriingen nog 12 pinken met steur- haring aangekomen, medebrengende 843,000 stuks. 'JTtveede S&amer der Staten-GrCnerisul* Zitting van Maandag 3 December. In die Zitting zijn twee Koninklijke boodschappen ingekomen, de eerste ten geleide van drie wets-onlwerpen tot regeling van de belangen der Nedcr- landsrhe scheepvaat tde andere ten geleide van een wets ontwerp tot vast stelling der begrooting van hel pensioenfonds voor 1850. Door den Voorzitter is aan de Vergadering kennis gegevendat door de afdeelingeu tot hare rap porteurs voor de wets-ontwerpen tot verhooging der begrootingen van Marine en Oorlog voor 1849, ter zake van nieuwe ooilogsmiddclenverkozen zijn de Hecren: van Nispen van Sevenaer, van Heiden Beinestein, Bols, Wintgens en Storm van 's Gravesande. liet wets-ontwerp betrekkelijk den overgang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten is, na eene korte beraadslaging en nadat de afzonderlijke artikels van hetzelve waren goedge keurd met 49 tegen ééne stemdie van den Heer L. D. Stormaange nomen. Verslag der Commissie van Rapporteurs over de Staatsbcgrooting voor het dienstjaar 1850 [tweede gedeelte]. Hervormde Eeredienslenz. lieel't aanleiding gegeven tot veelzijdige beschouwing omtrent het behoud en de ophetling dier departementen. De verdedigers van liet behoud der departementen meenden dat die ophetling weinig zou bezuinigen en tot groot nadeel verstrekken vari Kerk en Staal. De Staat behoort, ingevolge de Grondwet, de zelfstandigheid der kerkgenoot schappen te waarborgen en gelijkelijk aan alle bescherming te veileenen, en dit niet op eene louter negative wijs. Voorts zou eene vereeniging van de partementen moeijelijklieden geven door belijdenis des gcloofs. Zij achtten de opheffing thans vooral ontijdig: bij de heide voornaamste kerkgenoot schappen wordt eene organisatie verwacht vóór dien tijd zou de opheffing gevaarlijk en onraadzaam zijn. De voorstanders van de opheffing bestreden dit een en ander ten sterkste. Zij beriepen zich vooral op de rigting des lijds, volgens welke de Kerk zelf standig behoort te zijn en ontslagen van den band van den Staat. Vrijheid van godsdienst ligt in de rigting van den tijd, en in art. 164 der Grondw.; noch overgebleven reglen, noch betrekkingen van vroegeie eeuwen, schenen hun liet behoud der departementen van Eeredicnst noodzakelijk of nuttig te malven, en zij zagen geen bezwaar, om op de wijs, welke het Ministerie voorstelde, eene proef te wagen. Blijkt liet dat de bijzondere hoofden der departementen kunnen gemist worden, zoo zal bezuiniging steeds het gevolg daarvan zijn. Bij ministeriële combinatiën zal die toevoeging kunnen plaats hebben tot dal departement, aan welks hoofd een Minister, hetzij van de Herv., hetzij der B. C. Kerk, zal geplaatst worden. In allen opzigle kon den zij zich met deze voorlonpigc regeling vereenigen. Pensioenen. De ongelijkmatigheidwelke men heeft bespeurd tussclicn de verschillende toegelegde pensioenen, heeft geleid tot het verlangen om bekend gemaakt te worden met de verordeningen, naar welke de kerkelijk» pensioenen worden verleend. R. C. Eerediensl. Eenigc leden hebben niet onopgemerkt gelaten, dat

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1