bon heeft verwezenmcl de rentenen waarvoor deze bereids op gelden van den Staat beslag hebben doen leggen. Tot rapporteurs voor verschillende wetsontwerpen zijn door de Afdeelingen benoemd: voor dat tot regeling der brievenposterij, de Heeren Godefroi Borret, Slicher van Domburg, Groen van Prinslerer en Meeuwsen voor bet wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent bet opgeheven fonds voor de proceskosten, de Heeren: Dirks, Backer, van Voorst, van der Linden en Engelen en voor bet wetsontwerp tot vaststelling der begroo ting voor de Algemeene Lands-drukkerij voor 1850, en aanwijzing van mid delen lot dekking dier uitgaven, de Heeren: van Heioma, Smit, de Moraaz, van der Linden en Engelen. De Commissie voor liet wetsontwerp omtrent den overgang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten, heett haar verslag uitgebragt. De beraadslagingen zijn bepaald op Maandag ten 11 ure. Ten slotte beeft de Commissie voor de verzoekschriften eenigc verslagen uitgebragt, waarmede de Vergadering zich beeit vereenigd. De Afdeelingen houden zich heden bezig met het onderzoek van de ont werpen van wet nopens de bovengemelde verstrekkingen aan de Marine en Oorlog. DORDRECHT, 28 November. Gisteren avond heeft in de op bet naburig Zwijndrecht gelegen fabriek der maatschappij ter vervaardiging van vensterglas een droevig ongeluk plaats gehad. Bij bet metselen vau een oven is bet verwulf, toen bet bijkans ge reed was, ingestort, en zijn door dit ongeval zes personen in meerdere of mindere male gekwetst. Een is naar het gasthuis alhier vervoerd. GRONINGEN. 29 November. Gisteren beeft de Hooggeleerde Meer M. de Vries, Philos. Theoret. Magist. Litt. Hum. Doet. door Z. Maj. den Koning benoemd tot Hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren aan de alhier ge vestigde Hoogeselioolin de plaats van wijlen den Hoogleeraar Mr. B. H. Lu- lofs, die betrekking aanvaard in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente alhier, goedgunstig tot dat einde afgestaan, met het houden eener redevoe ring, die tot onderwerp had: De heerschappij over de taalhet beginsel der welsprekendheid. Deze plcgtigheid werd opgeluisterd door eene aanzienlijke schare van toe hoorders. BUITEN LANDSCHE BE RIGTEN EKGELAN». LONDEN28 November. De Heer James Capel, President der vereeniging van houders van Spaanschc fondsenbeeft van den Hertog van ValenciaVoorzitter van bet Spaansche Ministerie, een brief ontvangen, inhoudende dat het de wensch en bet voor nemen der Spaansche Regering is, binnen kort maatregelen in het belang der schuldeischers van den Staat te nemen. De Heer Jenkins alhier heeft eene som van 10,000 nagelaten ter stichting van een ruim locaal ter vereeniging van werklieden. De Heer Hall, beroemd geoloog, heeft zijne prachtige verzameling er aan toegezegd zoodra hel gebouw gereed zal zijn en een onbekend weldoener een boekerij van duizend deelen. FRAlfliRïJ K. PARIJS, 29 November. Men spreekt veel van een nieuw ontwerp van wet op de nationale garde, hetwelk door den Staatsraad bewerkt werd, en waarbij, naar hetgeen daar omtrent uitgelekt was, die instelling eene geheele wijziging zou ondergaan. Vooral zou de sterkte der nationale garde aanzienlijk verminderd worden, Lamartine heeft in eenen brief in een dagblad te kennen gegeven, dat, indien binnen drie weken zijne gezondheid niet was verbeterd hij zijne be trekking als afgevaardigde van Loiret zou nederleggen. Hij is sedert gerui- men tijd door zijne wankelende gezondheid verhinderd geweestde wetgevende Vergadering bij te wonen. Uit tijdingen van Rome blijkt dat de Paus niet wil terugkeeren voor dat de Fransche troepen znlllen vertrokken zijn. Dat hij wel de regerings commissie der drie Kardinalen wil veranderen doch men houdt het er voor dat zulks niet baten zouen tevens dat het vertrek van ons leger eene nieuwe omwenteling zou doen uitbarsten, daar er bij het volk weinig genegen heid voor eene kerkelijke regering bestaatzoo dat de toestand al weder inoeijelijker zou worden. SPASfJE. MADRID, 20 November. Eene hoogstbelangrijke onderneming, waarvan het ontwerp door bijzondere personen gevormd is, heeft de goedkeuring van de Koningin erlangd de ge heele kanalisatie en bevaarbaarmaking van den Ebro, van Sarragossa tot aan zee, ter lengte van 300 kilometers (Nederl. mijlen.) Terwijl de Regering aan deze onderneming hare goedkeuring hechtbeeft zij aan de concessiona rissen belangrijke voordeelen toegestaan. Zij zullen gedurende 100 jaren uit sluitend tot de stoomvaart op den Ebro geregtigd zijn, over het water mogen beschikken ter besproeijing van de langs de rivier gelegen landerijen, het regt van vischvangst uitoefenen, en den eigendom erlangen der gronden, welke van het rivierbed ten gevolge van de kanalisatie gewonnen worden. Daarenboven worden de renten van het tot den aanleg der werken benoo- digde kapitaal gedurende 10 jaren door den Staat gewaarborgd. Al deze bepalingen zuïïfcn eerstdaags aan de wetgeving ter bekrachtiging worden voor- gelegd. De voordeelen die deze onderneming belooft, zijn onberekenbaar. Zonder te spreken van het nut dat men van het water der rivier voor kunstmatige besproeijing der landerijen zal trekkenzal de nieuwe waterweg aan land bouw en nijverheid in Katalonië, Valencië, Arragon en Castilië een nieuw leven bijzetten en eene vruchtbare bron van rijkdom openen. Een adres, door de grootste kapitalisten der hoofdstad geteekend, is aan de Regering gezonden, om bare aandacht te vestigen op de, sedert al te lang verwaarloosde betaling der openbare schuld. o T i<; BS u K. WEENEN, 25 November. Z. M. is den 14slen te Linz aangekomen en daar met luid gejuich door de talrijke menigte begroet. Van bier tot Salzburg (over Linz) is de eleclrisehe telegraaf sedert den 25sten in werking. Het centraal bureau te Weenen staat nu in verband met Salzburg, Praag, GralzKlagenfurl, Triest, Milaan, enz., zoodat een slag in Italië geleverd, op denzelfden dag op al die plaatsen bekend kan zijn. De Generaal Haynau heeft een besluit uitgevaardigd waarbij tot bet vonnissen van de menigvuldige roovers en brandstichters in Hongarije een standgerigt is ingesteld. Ook in Gallicië zijn vele rooverbenden. Doch deze worden niet door armoede gedreven maar door wraakzucht tegen den adel. Er zijn volgens eene officiële opgaaf thans in bet district Hermannstadt ruim een millioen Kossnth-banknoten vernietigd. TRIEST, 22 November. Heden is de Oostenrijksche vloot, die gediend heeft om Venetië te blokke ren, door den Vice Admiraal Dahlcrup ontbonden. Hij bad zijne vlag op de Bellona gcheschen en vaardigde van daar een dagbevel uit, waarin hij de vlotelingen voor den aan den dag gelegden ijver en dapperheid bedankte. Hij noodigde de Officieren daarop aan tafel en vereerde bennamens Z. M. met ridderorden. «S'Ï-IXDIE. Van eene geachte zijde ontvangen wij particuliere tijdingen uit Palein- bang van 22 Sept. 1849, meldende: »dat de expeditionnaire troepen den 24sten Aug. verder zijn op reis gegaanen na twaalf dagen varens te Batjoe Radja Ogan zijn gearriveerd, van waar dezelve over land op den u<ien ,je rejs heb ben voortgezet. Twee officieren en 27 manschappen moesten van daar ziek terugkeeren. Het punt der bestemming was Tebilingie, alles oostkust van Sumatra. Tot op 19 September was er nog geen schot gevallen en reeds bad men een verlies van drie Europeanen en twee Inlanders. Toen waren de troe pen te Mouradoua. De inlanders vlugtten op derzelver nadering en ver lieten hunne kampongs; zij ontweken bet gevecht en zouden slechts de ver wijdering van éénen ambtenaar verlangen, te vervangen door eenen anderen; zij vernielden zeiven, ten bewijze van hunnen goeden wil, verscheidene door ben aangelegde bentings. Onze troepen hebben eenen afinatlenden togt, die weinig roem zal opleverenzij krijgen vele zieken. Het klimaat is daaren boven zeer ongezond en moerassig, waarbij de kwade mousson reeds zoude zijn ingegaan. Het regende alle dagen zeer bard." DordrCour.) STAS9S MRIGT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad Letden brengen, uitnaam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 29 November 1849, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debilanten der Staats- Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 20.9Je Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Lotenƒ81.00. Halve - 40.50. Vijlde-16.20. Tiende- 8.10. Twintigste- 4.05. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ43.00. Halve-21.00. Vijfde- 8.60. Tiende4.30. Twintigste- 2.15, Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n'\ 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Legden30 November 1849. Ter ordonnantie van dezelve, T. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. De Kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Meppel heeft den 27sten II. tot PredikaHt uit het medegedeelde Drietal beroepen, Ds. A. W. Kamp te Zwartsluis. AffiVERTENTIEW. Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER, L. A. STOELEN* DRAIJER, Echtgenoote van C. van HOOGEVEEN, Bij Letden, 30 November 1849. Eenige en Algemeene Kennisgeving.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3