die iartger dan een uur aanhield en alles overtrof wat men nog van dien aard gezien had. Een venaar 1 ijle geschreeuw, bedreigingen en nittartingen belet- teden den President en verscheidene sprekers om zich te doen verstaan; er hadden uitdagingen plaatssommige schenen te midden der vergadering handgemeen le willen worden; de uiterste linker zijde werd in massa door den President tot de orde geroepen, en verwijderde zich daarop om een protest tegen den President op te maken. In de zitting van heden heeft de Heer Pierre Bonaparte betoogd, dat geen vertegenwoordiger van de wetg. vergadering verwijderd mogt gehouden worden, en beweerde dat men hem opzettelijk naar Algerië gezonden had om hem te verwijderen hij koesterde groote verdenking tegen de personen die den Presi dent der republiek omringen en hield het er voor dat de republiek in gevaar verkeerde. De Generaal d'Hautpoul ontkende volstrekt het regt tot zulk eene handelwijze rn verklaarde, dat hij den naam dien de Heer Bonaparte draagt, ontzien heeft, want dat hij hem anders bij zijne aankomst te Parijs terstond zou hebben laten arresteren, naar Afrika terugbrengen en door eene krijgsraad vonnissen. Een voorstel van den Heer Bonaparte, inhoudende dat de Minis ters het regt niet hebben om de vervulling der pligten van een volksverte genwoordiger te belemmeren, werd verworpen. Thans kwam het voorstel van den Heer Didier ter tafel, om aan Algerie een afzonderlijk bestuur te geven. De Minister van oorlog verklaarde dat da regering zich niet verzetten wilde tegen de benoeming eener commissie die met het hijzonder onderzoek dezer aangelegenheid belast zou zijn. Het voor stel werd daarop in omvraag gebragt en in overweging genomen. PRUIS SEK. BERLIJN, 21 November. De Tweede Kamer heeft het artikel der Staatsregeling, betrekkelijk de inrigting der volksscholen en van het openhaar onderwijs vastgesteld. De bepalingen komen hierop neder: Voor de opvoeding der jeugd in openbare scholen moet zorg worden gedragen. Ouders en voogden mogen hunne kin deren of pleegkinderen niet zonder het onderwijs laten, hetwelk voorde volksscholen is bepaald. Een ieder kan inrigtingen van onderwijs stichten, welke, zoo ter zake van zedelijkheid als bekwaamheid, van de bevoegde over heid verlof daartoe beeft bekomen. Ilct openbaar en het bijzonder onderwijs staan beiden onder bet toczigt van door den Staat daartoe benoemde overheids personen. De leeraars hebben gelijke regten en verpligtingen als de dienaars van den Staat. BE IJ ERE IV. «j den aanleg van den Salzhurger spoorweg, waarvan de kosten op bijna 8 millioen gulden geraamd zijn heeft men de toevlugt genomen tot hel volgende middel, om het noodige geld bijeen te brengen. Er zullen nainelijk 60,000 deelnemers toegelaten worden, waarvan ieder zich verbindt, om ge durende 5 achtereenvolgende jarenwekelijks 1/2 gulden bij te dragen, ma kende na afloop van dien termijn eene som van ƒ130. Hiervoor ontvangt iedere deelnemer eene actie van ƒ200rentende later 5 ten honderd. Door dit plan hoopt men de deelneming algemeen te makendaar de onderschei dene leveranciers der benoodigde bouwstoffen en zelfs de daarbij gebezigde handwerkslieden gehouden zullen zijn actiën te nemen. VEREENIGRE STATEN. Een dagblad van Texas verhaalt, dat in de omstreken van Dnrango, in de oude provincie Zacateeas (Mexico), verscheiden duizenden mumiën zijn gevonden; zij bevinden zich in eene zittende bonding, maar de omhulsels, banden en sieraden zijn dezelfde als hij de Egyptische mumiën. Men hoopt dat een nader onderzoek naar deze overblijfselen der oudheid in het werk zal worden gesteld, waaruit welligt bewezen zal kunnen worden, dat de voor ouders van Montezuma aan de boorden van den Nijl hebben geleefd. WEST-IWRIE. SURINAME, 29 September. De kolonisatie van de Saramacca, aldus leest men in eenen brief door de Amst. Cour, medegedeeld, schijnt nu haar wezentlijk doel te bereiken. Het grooter deel der kolonisten heeft Groningen verlaten; sommigen daarvan heb ben zich in Boven-Surinameanderen in de nabijheid der stad Paramaribo nedergezet. Ds. Brandhoff is met het overschot, dat wel uit Europesche ko lonisten maar niet uit landbouwers bestaatop het dorp gebleven om nog voor 's lands rekening de toekomst af te wachten. De onderneming van het gedeelte, dat zich naar Boven-Suriname begeven heeft en waaraan een veer tigtal landbouwers heeft deel genomen, schijnt niet zeer te slagen, omdat zij volstrekt over geene geldmiddelen kan beschikken en alle landbouwkundige onderneming zonder fondsen moet lalen. Het andere gedeelte, dat zich iri de nabijheid der stad heeft gevestigd en op wederzijdsch voordeelige engagemen ten op den veestapel toelegt, is zeer te vrede, gezond en heeft een goed uit- zigt voor de toekomst. In dit opzigt nu, acht ik de kolonisatie haar doel te bereiken. Met genoegen toch ziet men thans in de stad de boeren hunne melk aanbrengen en verschen boter te koop aanbieden. Verscheiden eige naren van buitengronden in den omtrek van Paramaribo hebben het voorne men om zoodanige boeren-gezinnen te engageren. O OSÏ-INBIE. BATAVIA29 September. De inkomende en uitgaande regten op Java en Madura hebben over de acht eerste maanden van 1849 zuiver opgebragt ƒ3,392,934zijnde 572,463 meer dan in 1847 en ƒ870,373 meer dan in 1848, gedurende hetzelfde tijdvak. Op den 29stcn Augustus is 's Lands schoenerhrik Lansier van Sumatra's Westkustalwaar tijdens zijn vertrek alles rustig was, alhier aangekomen, en zon eerlang naar Nederland vertrekken. Omtrent de naar Palembang gezondene troepen waren nog geene belang rijke berigtcn ontvangen. Het scheen dat de tijding van hel oprukken onzer troepen reeds indruk had gemaakt, als hebbende de vroegere vijandelijkheden te Mocara Doea opgehouden. Overigens was het te Palembang tot dusverre rustig gebleven. Te Ponlianak, op Borneo, waren uit de binnenlanden 1512 pikols steenkolen ontvangen. Er lagen nog ongeveer 4,000 pikols gereed. Op Bali was het rustig. Uit de residentie Rembang is berigt ontvangen van een zeldzaam voor beeld van onverschrokkenheid van eenen inlander, Wiro Dipo genaamd, die zich naar het nabij de dessa Dagan gelegene bosch begeven hebbende, oin areenbladeren (daoeri-gebang) te zoeken voor de vervaardiging van mandc- werk en tot dat einde een kapmes bij zich hebbende, kort nadat hij het bosch was ingetredenop korten afstand achter zicheenen tijger van de grootste soort ontwaardegereed hem te bespringen zonder den sprong af te wachten, valt Wiro Dipo het monster aan, en brengt hem met zijn ligt wapentuig verscheidene wonden toe, zoodat de tijger brullende neder- stort, zijnen aanvaller in zijnen val medeslepende. Dezen gelukt het echter zich weder op te rigtenen den tijger op nieuw een aantal slagen toe te brengen, met het gevolg, dat hij er ten laatste onder bezwijkt. Wiro Dipo was bij dezen strijd geheel ongedeerd gebleven. Men gelooft dit bijna onver klaarbaar voorval te moeten toeschrijven aan de snelheid en onverschrokken heid, waarmede Wiro Dipo den sprong des tijgers voorkwam, en aan dc vrees, die daardoor hij den tijger moet zijn ontstaan; zijnde de vreesachtige evenzeer als de wreede geaardheid van deze diersoort genoegzaam hekend. Het vel van dezen tijger is later gemetenen men heeft toen bevondendat de lengte, van den neus tot het begin van den staart, 5 voet en 2 duim bedroeg, en met den staart 8 voet en 5£ duim. In den nacht tusschen den 7(,en en 8sten Junij, is des morgens ten 4 ure afgebrand de passer te Benkoelen (Sumatra). Drie en zestig huizen en eene waarde van ƒ18,000 aan padie, koopgoederen en vee zijn bij dien brand vernield. Doordien de huizen alle aan elkander gebouwd warenwas er geene mogelijkheid tot blussching. Bij den wederopbouw is eene behoor lijke regeling in acht genomenzoodat de huizen thans ieder op zich zelf en twee vadem van elkander zullen komen te staan, en tevens de kookplaatsen niet meer binnen de huizen maar achter dezelve afzonderlijk zullen gebouwd worden. Het ongeluk is des le gevoeliger, omdat de ingezetenen gedurende twee jaren gebrek aan mondbehoeften gehad hebbende laatste oogst huiten- gewoon goed was geslaagd, en juist de padie (rijst) was binnengebragt. Verder deelen de Javasche Couranten nog verscheidene berigtcn van aard bevingen, orkanen en branden mede, die meer of min ongelukken hebben veroorzaakt. De bekende Zendeling Dr. Gutzlaff, welke zich sedert 23 jaren in China ophoudt, was voornemens om eerlang Europa te bezoeken. De Gouvern.-Generaal had op den IT116" September met 's Lands stoom schip Etna eene reis naar Banjermassin, op Borneo, en Makassar, op Celehes, aanvaard. Bij besluit van den Gouvern.-Generaal van den 27steD Augustus is be paald dat de betrekking van Gouverneur van Borneo onvervuld zal blijven totdat de gesteldheid van land en volk eene centrale vestiging van dien amb tenaar op hel eiland Borneo mogelijk en noodig zal doen zijn dat het Nederlandsch gebied op dat eiland zal zijn verdeeld in eene wester- afdeeling en zuid-ooster-afdeeling; de eerste bevattende de wester-afd. uit: Sambas, Mampawa, Pontianak, Koeboe, Simpang, Soekadana, Matam, Landak, TajanMeliou Sangouw, Sekadouw, Blitang, Sintang, de andere KottawaringinPemboeang, Sampit, Mendawede groote en kleine Daijak- risier, Tanah Laut, Tanah Boemboe de Doesson lllier en Oeloe, de rijken van Passir, KoetieBerouen het rijk van Banjermassin. Voorts zal het beheer der wesler-afdeeling worden opgedragen aan eenen Resident te Pontianak (Borneo), onder genot van een tractement van ƒ1,000 's maands. Bij besluit van den 27sten Augustus is bepaald dat er rijks lagere scholen zullen worden opgerigt te Buitenzorg, te Kedirie en te Proholingo (residentie Bezoekie); en zijn voorts, zoo bij dit besluit als bij een later van den 2Jen Sept., nog verscheidene verordeningen ter uitbieiding en verbetering van het schoolwezen gemaakt. Voorts heeft de Gouv.-Gcneraal onder anderen nog de volgende benoe mingen gedaan Tot President van het bestuur der Protestantsche kerken C. S. W. Graaf van HogendorpLid in den Baad van Nederl. Indië. Tot Predikant der lste klasse bij de Protestantsche gemeente le Ainboina, J. Scheuer, thans Pred. der 2de klasse bij de Protest, gemeente te Soerabaija. Geplaatstbij de Protestantsche gemeente te Soerabaija de Predikant der lste fel. A. Westenbrink Meijer, thans op Amboinade Predikant der 2de kl. F. U. van Hengelthans te Passoeroean. Tot Officier van Justitie op Ainboina, Mr. M. P. A. Coster, thans Officier van Justitie te Makassar. Tot Offic. van Just, te Makassar, Mr. O. D. de Ruuk, thans lste Commies bij het parket van den Procureur-Gen. bij het IIoog-Geregtshof van Nederl. Indie.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2