LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 23 NOVEMBER. N°. 1 DINN EN L A N DSC IS E BE REGT EN Vc Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f12, in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven TËYDEN22 November. Z. M. heeft benoemd tot 2dc Luitenants bij de dienstdoende Scliutlerij alhier, de Heeren J. F. Sandilórt en M. A. Kluit, vroeger Luitenants ter Zee van de 2de klasse, en bun tevens verleend den personelen rang van lsle Luitenant, en den Meer A. J. Reynvaan, thans Schutter. Z. M. heeft een pensioen verleend van f369 aan den Wel-Eerw. Heer F. D. Dodel, afgetreden Pastoor der U. K. Gemeente van de St. JoS phskerk alhier; en een pensioen van 397 aan den Wel-Eerw. Meer C. van Leeuwen afgetreden Pastoor der R. K. Gemeente te Roelofarendsveen. Gisteren heeft de bepaalde bijeenkomst plaats gehad voor (1 tl. Commis sarissen uit den lloogen Raad, ter bemiddeling der geschillen over het Huis- zitter.huis alhier, (zie ons nommer van Maandag 12 Nov.) waarhij eetie Com missie tegenwoordig was uit den Ed. Achtb. Raad dezer stadbestaande uit de Heeren P. du Rieu Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stiruin A. Harte- velt Jz., Mr. H. Gevers en J. A. de Fremery. Op heden zijn de leden van het in de maand Maart 1848, hier ter stede opgerigte Corps Rustbewaarders, na voorafgaande oproeping, vergaderd in de Raadkamer op het Stadhuis, en werden aldaar door HII. Burgemeester en Wethouders dezer Stad hekend gemaakt met het besluit der Hooge Rege ring, waarbij de ontbinding dezer Corpsen wordt bepaald. II. Ed. Achtb. betuigden daarop den dank van het Stedelijk Bestuur, voor de welwillende medewerking, door hen betoond tot handhaving van rust en orde, als het noodig zou geworden zijn, en deelde voorts mede, dat daarvan aan elk der Leden een schriftelijk bewijs zou worden gegeven waarop het gemelde Corps werd verklaard te zijn ontbonden. In de vorige week werd hij een' Winkelier bier ter stede in betaling gegeven een Guldenkennelijk valsch eri hoofdzakelijk naar het uiterlijk aan zien van Lood vervaardigd. Bij eenige oplettendheid valt dit dadelijk wegens de hlaauwachtige kleur in het oog, ofschoon alles zuiver is afgedrukt. Ook is onlangs een Tienguldenstuk met meerder goudgeld in ontvang genomen, hetwelk nu ontdekt is aanmerkelijk besnoeid te zijn, derwijze dat alleen de letter G. en een gedeelte van de O van het randschrift nog zigtbaar zijn waardoor de waarde meer dan 1/10 gedeelte is verminderd. Een ieder zij alzoo bij het ontvangen van dergelijke stukken ter voorkoming van schade uiterst omzigtig. Volgens de Arnkemsche Courant zou de Heer van Dam van Isselt thans weder gezind zijn om als volksvertegenwoordiger op te treden en zich te Arnhem scharen onder de Candidalen die er naar dingen, om lid der Tweede Kamer te worden. In eenige dagbladen leest men het volgend herigt van den Heer Brnno Tidemante Amsterdam: The true Netlierland Society te New-York eene vereeniging daargesteld oin belangeloos den Nederlandschen landverhuizer die te New-York aankomt, met raad te dienen, heeft noodig geacht (hij het ontslag van den Heer Lauer, als Agent) voorloopig geen Agent te benoemen. Den landverhuizer wordt aangeraden om dadelijk bij de aankomst zich te hegeven aan het adres van den Voorzitter der Sociëteit, den Heer II. Planten, in de Williamstreetn°. 224, waar hem kosteloos de verlangde inlichtingen zullen gegeven worden. Als wegwijzer vertrouwe hij niemand dan de Policie- dienaarsdie een grooten ijzeren star op de borst diagen. 's GRAVENHAGE. 22 November. Z. M. heeft benoem 1 tot Procureur bij de Arrond.-Regth. te Dordrecht, Mr. D. VV. Sloop, Plaatsvervanger van den Kantonregter te Ridderkerk, en tot Griffier bij het Prov. Geregtshof in Zeeland Mr. W. de Bruyn, thans Substituut-Griffier. Gisteren middag hebben de Ministers ten Hove gedineerd. Nadat de Hooge Raad, bij arest van den 5 Oct. j 1.den Staat had veroordeeld, om den Heer C. E. de Bourbon ƒ15,000 te betalen, wegens geleverde constructie-geheimen, zijn er vele pogingen aangewend, om de vol doening nog in der minne te erlangen en eene geregtelijke executie, met de aanzienlijke daaraan verhonden kostente vermijden. Die pogingen hebben den gewcnschten uitslag gemist. De waarschuwingen, zoowel onder 's hands als bij deurwaarders-exploiten gedaan, bleven zonder gevolg. Eindelijk is den 5den Nov. jl. executoriaal beslag gelegd èn op de succcssie- regtendoor zekere executeuren-testamentair aan den lande verschuldigdèn op de kooppenningen van eene woning, onlangs door het domein-bestuur hier ter stede in het openhaar geveild. De acht dagen den geëxecuteerde bij de wet gegevenom tegen het gelegde beslag in verzet te komenzijn verstre ken, zonder dat van die bevoegdheid is gebruik gemaakt, en de derden gearresteerden zullen nu weldra hunne verklaring moeten uitbrengen. Men ziet belangstellend te geinoetof deze executie tot het einde toe zal moeten worden voortgezet, dan wel of de wetgevende magt nog tijdig de noo- dige middelen zal aanwijzen, ten einde de wettige pretentie te voldoen, welke ten gevolge van al die procedures, niet weinig is vergroot geworden. Weekblad van het Begt Waveetle S£amer dei- Stalen-füene raai. De afdeelingen honden zich bezig met de overwegingen van de gewijzigde Staatsbegrooting voor 1850. In de nadere toelichtende memorie wordt opgemerkt, dat er geene redenen gevonden zijn, om van de voordragten, zoodanig als die in het 2de hoofd stuk, betreffende de hooge collegiën van Staat, zijn opgenomen, af te wijken. Ten aanzien van het 3de hoofdstuk, voor de Buitenlandsehe Zaken, heeft men gemeendna de reeds voorgedragenc belangrijke bezuinigingenniet verder te kunnen gaan. Met inachtneming van eene wenschelijke spaarzaam heid zal men trachten omzoo veel mogelijk te gemoet te komen aan de bedenkingen der Kamer, ten aanzien der bezwaren, welke de vereeniging van andere gezantschappen met die van Denemarken, Spanje en Rome op levert. Omtrent liet 4de hoofdstuk, Justitie, wordt aangemerkt, dat reeds alle mogelijke besparingen zijn voorgedragen. Intussclien zijn er nog nienwe va caturen ontstaan, waarvoor de jaarwedden zullen vervallen. De verminderde prijzen der levensmiddelen zullen ook eene besparing voor het onderhoud der gevangenen, welker aantal steeds afneemt, kunnen opleveren, welke op 35,000 wordt geschat; zoodat het eindcijfer 185,385 beneden de be grooting van het loopende jaar kan blijven. Het 5de hoofdstuk, voor de Binnenlanrlsche zaken, is voor aanmerkelijke veranderingen vatbaar, die echter van de inrigting afhankelijk zijn, welke niet voor Januarij 1850 kan worden geregeld. Men zal die echter niet tot de volgende bcgrooting uitstellen, maar inmiddels niet meer uitgeven dan volstrekt noodzakelijk is. De subsidie voor het institunt van doofstommen te Groningen is weder op ƒ6,000 gehragt; en de toelage voor de schoolonderwijzers-gezelschappen tot 4,000 verhoogd. De Regering wenscht het Instituut bereid te vinden, om zijne inrigting zoo te veranderen, dat het niet ineer dan ƒ5,000 a 6,000 behoefde. Men meent de bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheid nog met ƒ10,000 te kunnen verminderen. Rij de raming van de uitgaven voor de Staats-Courant is verklaard, dat als de Kamers verlangen de open baarmaking van het verhandelde aan zich te behouden, de Regering bereid is om daartoe in overleg te treden. Inmiddels houdt men zicli onledig met het oriderrigten van stenographen. De uitgaven voor de Opperhoutvesteiij zijn onveranderd gebleven, maar de Regering meentdat de inrigting behoort te worden vereenvoudigd dat de Opperhoutvester, de Advocaat-consulent en de Inspecteurs kunnen verval len, en dat eene verdere inkrimping van personeel mogelijk zal zijn. De hoofdstukken der Eerediensten zijn verminderd met het bedrag der traeternenten van de Ministers, die voor memorie zijn uitgetrokken. De hoofdstukken voor Marine, FinantiënOorlog en Koloniën zijn onveranderd gebleven. Gisteren avond hebben de rapporteurs over de ontwerpen der begroolings- wetten eene bijeenkomst gehouden, die tot zeer laat heeft geduurd. GORINCHEM, 19 November. Ofschoon het heden slechts een gewone marktdag waswaren er toch niet minder dan tusschen de veertien en vijftien honderd stuks rundvee aan de lijn, waaronder echter bijna geen vet goed. De prijzen waren dezelfde als op de St. Maartensrnarkten er was veel handel. Daar het vette vee en de melkkoeijen welke hier op do laatste markt door Brabandsehe kooplieden ge kocht waren, op de Mechelsehe markt, in de afgeloopen week, zeer duur

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1