besluit gemagtigd was. Bij de Kamer is ingekomen eone Koninklijke bood schap ten geleide van een wets-ontwerp houdende voorzieningen, omtrent den overgang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld cn kansbiljettenwelk wets-ontwerp naar de afdeelingen verzonden is. Dat ontwerp is in de twee volgende artikelen vervat: 1. Met afwijking in zooverre van het bepaalde hij art. 5 der wet van 27 September 1841, kunnen kapitalen, in het grootboek der uitgestelde schuld op geqaalificeerde en verbondene rekeningen ingeschreven, zonder hijvoeging van kansbiljetten worden toegelaten tot den overgang in het grootboek der werkelijke 2J- pCt. rentegevende schuld, op den voet bij art. 2, lh, der aangehaalde wet vastgesteld. 2. De termijn bij art. 7 der wet van 27 Sept. 1841 vastgesteld, binnen welken alle uitgestelde schuld en kansbiljetten, op den voet in de voorgaande artikelen dier wet omschrevenin werkelijke rentegevende schuld moeten zijn overgebragtom niet onherroepelijk te vervallen aan het Rijk, wordt ver lengd tot en mot 30 April 1850. Morgen ten een ure, zullen de afdeclingen bijeenkomen, tot het onderzoek van dit ontwerp. Op de nominatie voor de vervulling der vacature, in den Hoogen Raad ontstaan door het overlijden van den Raadsheer Noiret de Bruijnzijn door de Kamer gcbragt de Heeren Mrs*: U. A. Evertz, Raadsheer in het Prov. Geregtshof in Friesland, als lstc Candidaat. S. Schmolcli, Raadsheer in het Prov. Geregtshol in Zuid-Holland, als 2lle Cand. G. van IJsselstein, Raadsheer in het Prov. Geregtshof in Zee land, als 3Je Cand. W. J. C. Hasselt, Arr.-Regter in de Rcgtbank te Am sterdam en lid der Tweede Kamerals Cand. L. AsserRegter in de Arr.-Regtbank te 's Gravenhageals 5,ic Cand. Door den Minister van Finantiën is aan de vergadering overgelegd eene nota van wijzigingen in sommige hoofdstukken der begrooting over 1850. Hij gaf daarbij het verlangen der Regering te kennen, dat die begrooting thans met den meeslen spoed door dc Kamer in overweging zou worden genomen. De voornaamste isdat van het lste Hoofdstuk B weggelaten is de post van geheime uitgaven van ƒ100,000; welke post zal worden vervangen door het XH'le Hoofdstuk der begrooting, tot dekking van onvoorziene uitgaven. Voorts zijn de tractementen van de Ministers voor de beide Departementen voor de Eeredienst uitgetrokken voor Memorie. De lage prijzen der levens middelen hebben gelegenheid gegeven, om de overeenkomsten, betrekkelijk de voeding der gevangenen, cn nopens de Maatschappij van Weldadigheid op meer gunstigen voet te sluiten en voor de uitgaven, daartoe gevorderd, een lager cijfer uittetrekkendan vroeger was aangevraagd. Van daar, dat dc begroo ting voor Justitie en Binnenl. Zaken eenige vermindering hebben ondergaan. In deze zitting heeft ook de trekking der afdeelingen voor de maanden No vember en December plaats gehad. Tot Voorzitters der Afdeelingen zijn ver kozen do Ileercn de Man, Sloet van Oldhuis, Verweij Mejan, Schooneveld en Storm van 's Gravesandetot Ondervoorzitters de Hoeren van Heemstra, Dny- maer van Twistvan DoornLotsy en Boreel van Hogelandenen tot leden der Commissie voor de verzoekschriften gedurende de maanden November en December de Heercn Zijlker, van Heiden Reincstcin, van Hoëvell, Lotsy en van Zuijlcn van Nyevelt. AMSTERDAM, 19 November. Heden middag ten 1 ure, vierde de Hoogleeraar D. J. van Lennep, zijn 50jarig Hoogleeraarsambt met het uitspreken eener Latijnsche redevoering in de gehoorzaal van het Athenaeum. Na eene korte schets van hetgeen hem op zijne wetenschappelijke loopbaan bejegende, waarbij hij de Voorzienigheid voor zoo talrijke zegeningen dankte, gaf de Hooglceraar eene hoogst be langrijke beschrijving van den gang, welken de litterarische wetenschappen gedurende dien tijd genomen hebben. Dit onderzoek was ingekleed in dien sierlijken Latijnschen vorm welke den Hooglecraar zoo bijzonder eigen is en die met liet klimmen der jaren niets van zijne schoonheid verloren had. De slotsom zijner redenering was de onschatbare waarde der oude letteren. De Spreker raadde ten sterkste aan deze studiën met naauwgezetheid te vervul len, daarbij indachtig te zijn aan de wijze spreuk der ouden non multa sed multumcn daarom de studie van andere talen te doen voorafgaan of wel te laten volgen, maar nooit ze te gelijk te ondernemen. Buitengewoon talrijk en uitgelezen was de schare van geleerden zoowel uit deze stad als van elders, welke deze plegtigheid met hare tegenwoordigheid vereerde. Toen de Spreker het gestoelte verliet, schenen de toejuichingen niet te zullen eindigen. In de kleine gehoorzaal van het Athenaeum teruggekomenheeft de Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie den grijzen geleerde, namens Z. M. bet Commandeurskruis overhandigd der Orde van den Nederl. Leeuwals eene -welverdiende hulde door den Vorst aan den talentvollen feestvierende gebragt, tevens namens Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken het leedwezen betui gende, dat diens talrijke bezigheden hem belet hadden het feest bij te wonen, en zelf aan zijnen voormaligen ambtgenoot dit groote blijk der Koninklijke goedkeuring' te overhandigen. Na den afloop dezer redevoering begaven zich eenige Heeren naar het huis van den redenaar, cn boden hem uit naam van 248 vroegere leerlingen, eene fraaije Zilveren Vaas aan, en daarbij een perkament, waarop, onder een ge past opschrift de namen vermeld zijn der schenkers, in alphabetische rang schikking. De Vaas is van het voestuk af tot aan de kruin van liet daarop geplaatste borstbeeld 4 palmen 6 duim hoog en het eene tot het andere handvat 3 pal men G duim breed. Op het deksel is het borstbeeld van Hesiodm geplaatst, Het voetstuk rust op de bovenvlakte des dekselswaarvan de geparelde rand en vermeil is, waardoor het rnatzilver van de bladen, die het deksel bedek ken, nog helderder uitkomt. Evenzoo zijn de sierlijk omgebogen rand en de rijk gegoudroneerde ondervlakte der Vaas en vermeil. liet ligchaam der Vaas van gebruineerd zilver vertoont aan voor- of achtervlakte sierlijk drijf werk. Vooraan ziet men een vereenigd tafereel der Romeinsche, Grieksche en Egyptische oudheden. Op den voorgrond de bekende Wolvin met Romulus en Remusop den achtergrond het Parthenon en een Egyptische bouwval met de Sphynx voor, en in het verschiet de pyramiden. Dit alles is gevat in eene evenzoo gedreven lijst, waaraan men regts den Romeinschen Standaard met S. P. Q. R.links den Thyrsus Staf, in het midden van boven de belau- werde Lier, en van onderen den Adelaar herkent. Aan de achtervlakte wor den de Israëlitische oudheden voorgesteld door eene vignet evenzoo van drijf werk waarin Rebekka de waterkruik aan Eliezer aanbiedt. Ook hier is weder eene allegorische lijst aangebragtwaarin men regts het Oostcrsche zwaardlinks den Oosterschcn wandelstaf en boven en in het midden de rol len der Wet met dc bekende bazuinen aantreft. Op de oppervlakte van het grondstuk leest men Dayidi Jacobo van I.ennep, discipuli MDCCXCIX MDCCCXLIX. De Vaas is vervaardigd bij de Heeren A. Bonebakkcr en Zoon alhier. BVITENLAWDSCHE BËÜI EM4KJS LONDEN, 17 November. Gisteren heeft in het geheele Rijk de uitgeschreven dankdag met de meeste plegtigheid plaats gehad. De Beurs, de Bank, alle winkels, kantoren enz. waren gesloten en de kerken druk bezocht. De Corvet Pandora uit California, is aangekomen met 80,000 dollars in gouden baren en stofgoud voor rekening van eenige handelhuizen. Er is hier eene maatschappij opgerigt met het doel om alle middelen aan te wenden om het begraven van lijken binnen de steden tegen te gaan. Op de Hoogeschool te Cambridge bevinden zich thans 1964 studenten. Cliefden-housc, hij Maidenheadeene bezitting van den Hertog van Sutherland is door een grooten brand nagenoeg geheel in den asch gelegd het was merkwaardig wegens de vele kostbaarhedenzeldzaamheden en schil derijen die er in waren bijeen vergaard en die er eene zekere vermaardheid aan hadden geschonken. Eenige weinige van die kostbaarheden zijn gered. Te Stratfort heeft gisteren morgen een zware brand gewoed waardoor de uitgestrekte magazijnen van den lieer Willem Vink, kandelaar aldaar, in den asch gelegd en ook verscheidene omliggende huizen gedeeltelijk vernield werden. De schade moet zeer aanzienlijk wezen. Bij de opvoering van de Romeo and Julietin den schouwbnrg te Sheffield, op jl. Vrijdag avond, geraakte Mrs. Savile (die bij deze gelegenheid eene mans-rol speelde en als Romeo optrad) zoodanig in geestvervoering, dat zij den Heer Rolfe, die Tybalt voorstelde, in do passage waar hij door Romeo wordt dood gestoken, werkelijk een dolkstoot in de zijde gaf; de wond liet zich aanvankelijk zeer gevaarlijk aanzien men vernam echter later dat de Heer Piolfe er van herstellen zal. De op den 8sten Sept. uit Quebec naar Newcastle vertrokken brik South Stockton kreeg op 11 Oct. een zoo gevaarlijk lek, dat geen pompen hielp, het schip eindelijk omsloegmasten cn booten en een paar man der equi page verloor, zich toen weder oprigtte cn op de lading ronddreef, terwijl hel overige scheepsvolk de wijk nam in een staande gebleven gedeelte van den grooten mast; in dezen jammervollen toestand bragten zij aan koude en hoog gaande zeeën blootgesteld, volle 25 dagen door, zich voedende met het vlcesch van hunne achtereenvolgens uit het touwwerk nedervallende lotgenootcn, tot dat de twee laatste personen op 5 Nov. door de Helen, Kapt. Thompson werden ontdekt en gered. Eene verecniging van pottenbakkers en aardewerk-fabrijkantenlicel't het kopijregt gekocht van Cruickshanks platen van de flesch en des dronkaards kinderenom die platen op borden, schotels, theepotten en andere artikelen van aardewerk over te brengen. FRAUriLREJK. PARIJS, 18 November. In de zitting van de Wetgevende Vergadering van eergisteren die zieli over 't algemeen door een geest van tegenstand tegen 't nieuwe Ministerie ken merkte is onder anderen een voorstel om den Vice-President der Republiek 52,000 francs voor huisvesting toe te leggen, ook nadat die door de Com missie voor de begrooting op 20,000 waren verminderdverworpen, en be paald dat daarvoor in 't geheel geen post op de begrooting zal worden gebragt. In die van den volgenden dag beeft de Minister van Finantiën een wets ontwerp ingediend, eenige wijzigingen inhoudende op het patentregt; volgens dat ontwerp zullen ook de Advocaten pateritpligtig zijn. In bet verslag der Commissie voor de begrooting, over het wets-ont- werp, strekkende om het verdrag, hetwelk den 30slcn Junij 1848 tusschen den Minister van Finantiën en de Rank van Frankrijk gesloten is, te ver lengen, wordt gezegd dat het wets-ontwerp ten doel heeft: 1. om het cre- diet van 100 millioen (welke nog niet door dc Regering opgenomen zijn) te handhaven, door het op het jaar 1850 over te brengen. 2. Om de bij art. 6 van voornoemd tractaat vastgestelde termijnen van terugbetaling voor een jaar te verlengeneven als met twee jaar de bevoegdheid van verkoop der aan den

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2