LEYDSCHE 1849. WOENSDAG, 21 NOVEMBER. BINN EN LAN DSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt I.EYDEN, 20 November. De Kiezers van liet kiesdistrict alhier, zullen tegen den 9den December worden bijeengeroepen Ier verkiezing van een nieuw Lid voor de Tweede Kamer, iri plaats van den Minister Thorhccke. De Minister van Binnen). Zaken, beeft tot Lceraar in de Grieksche taal aan bet Koninklijk Athenaeum te Maastricht benoemd Dr. P. J. Uylenbroek die gedurende een jaar die betrekking voorloopig had waargenomen. Op den 17llen dezer heeft de Leidsche Afdeeling der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid eene openbare vergadering gehou den, onder liet Voorzitterschap van den Hoogleeraar A. 11. van der Boon Mesch. De Voorzitter heeft eene Redevoering uitgesproken over Antoine Laurent Lavoisier, eenen der grootste en beroemdste Scheikundigen zijne geheele vor ming en ontwikkeling, zijne strenge studie en voortdurende arbeid werden door den Spreker geschetsten hoe hij reeds op jeugdigen leeftijd zijne naspo ringen aan de dierbaarste belangen van zijn vaderland dienstbaar maakte. De Spreker gaf een overzigt over zijne aaneengeschakelde onderzoekingenzoo als over de verlichting van groote steden, de bepaling van den aard der ber gen van zijn vaderland, van dien der gips en andere bruikbare sloffen, die men vóór hein niet of gebrekkig kende. Bijzonder toonde de Spr. aan, hoe zeer Lavoisier de wetenschap van vroegere dwalingen had gezuiverd en geheel hervormd, en hoe hij het in Europa algemeen gevolgde en vermogende stelsel van Stalil had doen vallen, en een geheel nieuw en echt wetenschappelijk stelsel van blijvende waarde aan de geleerde wereld geschonken had, welke onderzoekingen hij met La Place betreffende de Natuurkunde, en welke hij met betrekking tot de moeijelijkste onderwerpen in de planten- en dieren- physiolagie had ten einde gebragt. De Spr. gaf vervolgens een karakterschets van Lavoisier, en toonde aanin welke belangrijke Commission hij zijn va Ierland onberekenbare diensten bewezen had, en wat hij voor den Land bouw van Frankrijk en tot welzijn zijner medeburgers bad tot stand gebragt. De vermelding van zijn treffend uiteinde en van de vereeiing van zijne na gedachtenis door eene dankbare nakomelingschap besloot dit gedeelte der Rede- vocring, die, zoowel wegens haren rijken inhoud, belangrijke wenken als door de welsprekende voordragt van den geacliten Redenaar op het talrijke publiek centn diepen indruk maakte. Aan hel slot van zijne voordragt ging de Spr. over om aan onzen algemeen geachtcn stadgenoot den Heer S. A. Meer burg uit te reiken de eerste gouden Medaille der Maatschappij, hem toege kend wegens zijne verdienste in het doen bewerken en vervaardigen van zeer voortreffelijke weefsels uit eene plant van onze O. I. Bezittingen, van welke pogingen voor enze nijverheid en handel schoone vruchten zijn te wachten. Algemeen was de deelneming bij de talrijke aanwezenden wegens de onder scheiding te beurt gevallen aan onzen stadgenoot, die, door langdurige en eigen inspanning en door groote opofferingen, eene nieuwe bron van welvaart voor het vaderland en de koloniën heeft geopend. De Heer van Bevervoorde heeft ons eene verklaring en protest ter plaat sing gezonden, waarin hij zich beklaagt van 11. Woensdag te Amsterdam, in zijne woning, des ochtends zeer vroegtijdig, door twee Deurwaarders te zijn gearresteerd en naar het huis van arrest en justitie gebragt, alwaar hem van wege den Heer Procureur Generaal in Noord-Holland, aan wien door zijn ambtgenoot te 'sGravenhage de uitvoering van het arrest was opgedragen, bij herhaling en met aandrang gevraagd werd, of hij met ceri rijtuig, op zijne kosten, wilde vervoerd worden naar den Hollandschen spoorweg, om per trein naar het huis van verzekering te 'sGravenhage, te worden gebragt, welke uitnoodiging hij afwees; dat er niettemin een rijtuig kwain waarin hij tus- schen twee geregtsdienaars moest plaats nemen, na alvorens eerstin naam des Koningsaan beide handen GEKETEND te zijn geworden. Dat hij aan het station gekomen geplaatst werd in een van die wagens, waarvan het voorste gedeelte dient tot vervoer van goederen en honden. Te Haarlem werd in dat kot nog gebragt een gevangene, veroordeeld wegens diefstalniet geketend of geboeid. Te 'sGravenhage wilde hij te voet worden gebragt naar het huis van arrest; maar gat eindelijk toe aan de dringende en gemoedelijke vertoogen van den Heer Stations-Chef Mossou, die, voor zijne rekening, een rijtuig deed voorko men waarin hij met zijne geleiders naar de gevangenis werd gebragt. Verder beklaagt hij zich dat onder het thans bestaande Ministerie een pu blicist in hechtenis wordt genomenen geketend nevens een ongeboeiden dief, openlijk overgebragt. Hij protesteert luide, ten aanhoore van het Nederlandschc volk, tegen de bejegeningen hem aangedaan, en door welke hij de gelieele persin zijn per soon met opzet gehoond acht, en zegt dat het tegenwoordige bewind, de sma delijke behandeling, in zijn persoon der geheele Nederlandsche dagbladpers aangedaan, zal wraken, door het onmiddellijk voorstellen aan de nationale vertegenwoordiging van eene wet, strekkende om een regtmatig onderscheid daar te stellen tusschen hen, die wegens drukpers-overtredingen zijn veroor deeld en misdadigers en boeven van den ergsten stempel. En hoopt dat hij alzoo de laatste zal zijn geweestdie ter zake cener condemnatie van staat kundigen aard en wegens drukpers-overtreding, erger dan een dief kon wor den behandeld. De Gepensioneerde Generaal der Infanterie Cort-Heyligers, is den lG'Ien dezer overleden. Te Voorburg is een grijsaard van 74 jaren die bij eene verloting van vleesch een voet gewonnen had, en toen te veel sterken drank had gebruikt, in zijn naar huis gaan in een sloot gevallen en verdronken. Het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, heeft Mejnfvr. Toussaint, lot Corresponderend Lid verkozen. In het voormalig Graafschap Lingen zijn verscheidene Herv. gemeenten ten platte landedie zich met moeite staande houden. Onder deze is de arme gemeente van Mettingen, die haar kerk- en schoolgebouw in groot verval ziet, volstrekt onvermogend om ze te herstellen. De Predikant Stapenhorst heeft zich te Groningen tot zijne geloofsgenooten gewend en aanvankelijk eenige on dersleuning genoten. Hier ter stede kunnen ten dien einde giften worden in gezonden bij de Hoogleeraren Kist en van Oordt. 'SGRAVENHAGE, 20 November. Op voordragt van den Minister van Binnenl. Zakenheeft Z. M. tot Com mandeur der Orde van den Ncderl. Leeuw benoemd den Heer D. J. van Lennep, Hoogleeraar aan bel Athenaeum Ie Amsterdam, en zulks uit aan merking der uitstekende diensten, door hem gedurende eene halve eeuw aan het hooger onderwijs bewezen. Bij besluit van den l(jJen dezer, beeft Z. M. tot lid der Provinciale Commissie van Geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zuid-Holland, resi derende te Dordrecht, benoemd den Heer J. E. de VryDoctor in de AVis- kunde en AVijsbegeerleApotheker te Rotterdam, ter vervulling der bij die Commissie ontstane vacature door het overlijden van den Heer J. Thomée, Apotheker te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd, tot Generaal MajoorCommandant der reserve- brigade, tevens belast met de functien van Gouverneur der residentie en van Provincialen Commandant van Zuid-Holland, den Colonel C. AV. J. Storm de Grave, Commandant van het lste regement dragonders. fill. KK. HH. Prins Hendrik en de Erfgroothertogin van Saksen-AVti- mar zijn hier teruggekomen. Naar men verneemt heeft het Z. AI. den Koning van Zweden behaagd, onderscheidene Hoofd-Olïïcieren van het Huis des Konings, met onderschei- dings teekenen te begiftigen. Heden middag ten één ure heeft de Commissie der Tweede Kamer aan Z. Al. de lijst aangeboden van vijf kandidatentot voorziening in de openge vallene betrekking van Tiaadsheer in den tloogen Raad. Reden middag wordt er in het hölel de Oude Doelen een groot diner gehouden, hetwelk door den nieuw benoemden President van het Provinciaal Geregtshof, den Heer Mr. J. A. Philipse, aan de leden van dat Hof wordt aangeboden, en waarop voorts genoodigd zijn de floeren Gouverneur der pro vincie, de President, A'ice-President en Procureur-Generaal bij den Hoogcn RaadMinistersde Burgemeèster der residentieen een groot aantal hoog geplaatste personen. Tweede Hamer der Staten-CHeneraal. Zitting van Maandag 19 November. In deze zitting hebben de nieuw verkozen leden der Kamer, de Herren van Heëvell en van Heemstra, de bij de Grondwet gevorderdeeeden afgelegd in handen van den Voorzitter, die tot het afnemen dier reden bij Koninklijk

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1