LEYDSCHE MAANDAG, 12 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. BUITEN LAN DSC H E BEIUGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, vit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN, 10 November. lieden namiddag heeft II. M. de Koningin vergezeld van de twee Prinsen Willem en Manrits, den Generaal Boreel, en verder gevolg, het Musenm van Natuurlijke Historie bezocht. De Heer Dr. Schlegel, Conservator bij genoemd Museumhad de eer H. M. en HH. KK. HH, rond te geleiden, in gezelschap van den Heer Mp. W. H. Dozy, Secretaris van HH. Curatoren van de Aka- deroie, en den Prins van Canino, Charles Lucien Bonaparte, die sedert 14 dagen hier ter stede zijn verblijf houdt, oin aan het Museum de merkwaar digheden te onderzoeken. Vervolgens heeft H. M. met de beide Prinsen en gevolg zich naar de Grof smederij begeven, alwaar zij door hel Bestuur werd ontvangen, en bij monde van den President den Heer A. Hartevelt Jz. verwelkomd, die H. M. het be lang eencr zoodanige inrigting in Nederland aantoonde; welke toespraak II. M. op 't minzaamst beantwoordde en zich wijders met de meeste belangstelling met de beden van bet Bestuur beeft onderhouden. Ook de beide Prinsen met welke de Heer Directeur zich onderhield, gaven blijken dat zij, hoezeer jeugdig, de inlandsche nijverheid met een aan hunnen leeftijd eigene levendig heid en onder de leiding van H. M. aangekweekte belangstelling beschouwden. Bij arrest van heden heeft de Ilooge Raadop grond van art. 19 van het Wetb. van Burg. Begtsvordering, bepalende, dat de regter in alle gevallen en in eiken stand der zaak, wanneer die hem voor minnelijke schikking vatbaar schijnt, hetzij op verzoek van partijen, of van ééne van haar, hetzij ambtshalve, partijen kan gelasten om in persoon, of door of met hunne prac- tizijns, voor zich of voor één of meer Regters-Commissarissen te verschijnen, ten einde eenc vereeniging te beproeven, verklaard, dat de zaak van het Huisziltenhuis alhier daarvoor vatbaar is, en dienvolgens tot Raadsheeren- Commissarissen benoemd den Voorzitter Mr. W. B. Donker Curlius van Tien- hoven en den Raadsheer Jhr. Mr. B. van den Velden, met last aan partijen, om voor deze, in tegenwoordigheid van het Openhaar Ministerie, op Woensdag 21 November aanst. te verschijnenten einde te trachten tot een vergelijk te komen, met vrijlating eindelijk aan het stedelijk Bestuur alhier, om insge lijks daarbij tegenwoordig te zijn of daartoe iemand af te vaardigen. De Staats-Courant van gisteren deelt een uitvoerig overzigt mede van den in-, uit- en doorvoer gedurende het eerste haltjaar van 1846, 47, 48 en 49. De Volksschuiten van deze Stad op onderstaande Steden, varen van den lsten November 11. als volgt: Van Leyden op Utrecht: 'sMorgens ten 9 ure. Van Utrecht op Leyden: 'sAvonds ten 8 ure. Van Leyden op Haarlem's Morgens ten 9 en 's Namiddags ten 2 ure. Van Haarlem op Leyden: 'sMorgens ten 7i en 'sNamiddags ten 4 ure. Van Leyden op Delft: 's Namiddags ten 2 j ure. Van Delft op Leyden's Morgens ten 9 ure. Van Leyden op 'sHaye: 's Morgens ten 7J en 's Namiddags ten 5 ure. Van 'sllaye op Leyden: 's Morgens ten 8J en 's Namiddags ten 2 j ure. 'sGRAVEtYHAGE, 10 November. Gisteren namiddag ten 2 ure heeft er een Ministerraad plaats gehad. De Minister van Justitie, voorloopig belast met het bestuur der zaken der Hervormde en andere Eerediensten, heeft hekend gemaakt, dat hij over de zaken van het Departement te spreken is Donderdagsnamiddags ten één ure, in bet gewoon locaal op den Fluweelen Burgwal alle stukken voor ge noemd Departement moeten steeds worden ingezonden onder het adresAan het Departement voor de Zaken der Hervormde Eeredienstenz. Gisteren morgen hebben de Heeren Mrs. J. A. Philipse en P. Buyskes, de eerste als President, de laatstgenoemde als Vice-President van het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland den gevorderden eed voor den Hoogen Raad der Nederlanden afgelegd. De Heer President van den Raad, Mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven sprak de nieuw benoemden vervolgens, nagenoeg aldus aan: »Hel strekt mij tot een bijzonder genoegen de beide Heeren geluk te mogen wenschen met hunne nieuwe betrekkingen vermits ik nuj overtuigd houd dat deze benoeming, bij hunne erkende regtsgelcerdheid en kunde, strekken zal tot bevordering van een goed beheer der justitie." Op Vrijdag, den 16<ieD dezer, des namiddags ten half twee ure, zal bij het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland de plegtige installatie plaats hebben van den nieuw benoemden President, de Heer Mp. J. A. Philipse en den Vice-Pre sident, den lieer Mr. P. Buyskes. Woensdag den 28stCD dezer zullen de alhier gevestigde Liedertafels Cecilia (Beschermheer Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden); Helikon, (Beschermheer Z. M. de Koning) en Euphonia, benevens die van Rotterdam, Delft, Schiedam en Leyden, alsmede het muzijkcorps van het regement Gre nadiers en Jagers, onder Directie van den Heer F. Dunkier, in den Koninkl. Schouwburg, ten voordeele van de Algemeene Armen dezer stad, een groot Muzijk- of Zangersfeest geven. Het getal Zangers, dat aan dit feest zal deel nemenwordt op omstreeks 200 geschat. De vereeniging van zoo vele be kwame kunstenaars lot een liefdadig einde, doet de beste uitkomsten ver- waehten, zoowel wat de uitvoering zelve aangaat, als wat betreft, het be reiken van het edel doeldat daarbij wordt beoogd, UTRECHT, 9 November. In de vergadering der Synode van de christelijk afgescheiden Gereformeerde kerk, in Julij jl. te Amsterdam gehouden, is, zegt men, door dat kerkge nootschap besloten tot de oprigting eener theologische leerschoolter oplei ding van predikanten. Die school zal gevestigd worden in de voormalige Aka- demiestad Franeker. Voorloopig zijn aan dezelve benoemd drie docenten welke geen Professoren of Hoogleeraars mogen heeten, maar den naam voeren van Hoofonderwijzers. Zij zullen tevens met hun drieën het werk waarnemen van één predikant (herder en leeraar) bij de gemeente van het genootschap in Franeker bestaandewelke het door haar den leeraar toegekende tracte- ment als nu aan de school uitkeert. De drie benoemden zijn II. F. de Haan G. F. Gezellc Meerburg en S. van Velzende tweede is reeds als leeraar te Franeker beroepen de laatste in dienst als zoodanig bij de gemeente van Ara sterdam. De eerstgenoemde is ons niet bekend de HH. Meerburg en van Velzen zijn voormalige kweekelingen dor Leydsche HoogeschooJ. De P/ederl. LEEUWARDEN, 9 November. Gisteren is de Heer Mr. Baron van Heemstra, afgetreden Minister van Eere- dienst, met 256 stemmen tot Lid der Tweede Kamer verkozen, hij herstem- ming tegen den Heer Mr. Jongstra, die er 252 had bekomen. 's HERTOGENBOSCH7 November. Wij vernemen, dat de vrouw van II van den Braak, van Haaren, die bij het springen der stoomboot op den 28sten October omkwamten gevolge eener ontijdige bevalling van twee kinderen, overleden is. Deze ongelukkige vrouw moet dus ook onder de slagtoffer* dier ramp gerekend worden. FffiANKRIJH. PARIJS, 8 November. In de Vergadering van gisteren is het wetsontwerp op de regeling van het openbaar onderwijs ter tafel gebragt. Dit ontwerp had onder handen eener Commissie nog merkelijke wijziging ter vrijheid van het onderwijs ontvangen, waarom degenen die het loezigt der Regering voorstaan het ontwerp op nieuw bij den Staatsraad wilden inzendenanderen hebben beweerd dat dit niet te pas kwam, en met zulk eene geringschatting van deze instelling gesproken, dat de Generaal Cavaignac het voor haar heeft opgenomen, en betoogd dat niet alleen de Grondwet hare raadpleging voorschreef, maar die raadpleging ook allezins noodig en nuttig was. Te midden der onstuimige beraadslagingen over deze zaakging er uit de zitplaats der snelschrijvers een kreet van afkeuring op, waarop de Voorzitter Dupin er drie liet vertrekken. De overige hieraan geërgerd verlieten toen mede hunne plaatsenzoodat het verder gesprokene Diet kon worden mede gedeeld. Het ontwerp is daarbij met 307 tegen 303 stemmen op nieuw naar den Staatsraad verzonden. Men zegt dat de nieuwe Minister Fould eene leening van 500 mill. fr. zou voorstellen. Men zegt dat de Heer de Rayneval stellig de portefeuille van Builcnf. Zaken weigert, en doodverwt den Heer de Lagrénée of de Flahaut, om hem te vervangen. De laatste schijnt de meeste kans te hebben..

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1