LEYDSCHE COURANT' MAANDAG 5 NOVEMBER. BINNEN LAN DSC HE BERiGTEN. B UITENL A NDSC HE BE BIGTEN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 3 November. Ter inlichting onzer Stadgenooten diene dat de Guldens die het jaartal Ï8-ÏO voeren, koers blijven behouden, en dus door ieder kunnen aangeno men worden. Op den Rbijrispoorweg zijn in October vervoerd 28,801 reizigers, en is de opbrengst geweest ƒ48,870. De Nieuwe Rolt. Cour. meldt het volgende: Men verneemt dat er voor het gehucht Iloenderloo, (provincie Gelderland) dat voor eenige jaren reeds door weldadige bijdragen eerst een put, daarna een schoolgebouw be kwam, en in dit jaar een doorgangshuis voor ontslagene gevangenen, eerlang ook eene kerk mag te gemoet gezien worden, waartoe bereids aanzienlijke giften bij den bevorderaar der belangen dier plaars, Ds. Heldring te Hemmen, moeten ontvangen zijn. De bouw schijnt reeds in de eerste weken van het aanstaande jaar te zullen aanvangen. De ontginningen in deze anders zoo woeste plaats strekken tot een opmerkelijk en aangenaam verschijnsel van welvaart, bij de elders hecrschende armoede en kwijning op het platte land. Talrijke bezoekers, waaronder ook H. M. de Koningin, wijdden in den afge- loopen zomer de aandacht aan dit gehucht, waarheen tnen over Arnhem en Woeste Hoeve zich voeren laat. 's GRAVENHAGE, 2 November. Z. M. heeft den buitengewonen Hooglecraar in de Geneeskunde te Utrecht, F. C. Donders, benoemd tot gewoon Hoogleeraar in die Faculteit aan de Hoogeschoo! te Groningen, ter vervanging van den emeritus verklaarden lleogleeraar A. A. Sebastian. Z. M. beeft benoemd tot Regter in de Arrond.-Regtbank te Maastricht, Mp. B. Donker Curtius, thans Substituut Griffier in het Prov, Geregtshof in Limburg. Gisteren hebben de lleeren v. Sonsbeek, Tborhecke, v. Spengler en Pahudals Ministers, den eed in handen van Z. M. den Koning afgelegd. Van den lieer van Rosse, welke in zijne betrekking is gebleven, is geen nieuwe eed gevorderd. De Heeren v. Rosenthal en Lucas bevinden zich nog niet in de residentie. De eerstgenoemde wordt dezen avond verwacht. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken zal, te beginnen met den 10!,eD aanstaande, des Zatnrdags te 12 ure, gehoor verleenen. 3 November. Gisteren namiddag is in de Residentie aangekomen, en aan het Hotel la Grande Cour IinpériiPe afgestapt, de Vicc-Adiniraal Lucas. In genoemd Hotel is ook gelogeerd de Heer Mr. Tborhecke, Minister van Binnenlandsche Zaken, en de afgetreden Minister van Oorlog, de Generaal Voet. De Vice-Admiraal Lucas is gisteren bij den Koning ten geboore ontvan gen en heeft vervolgens de betrekking van Minister van Marine, waai toe hij dezer dagen benoemd is, aanvaard. Den Heer van Hoëvell, die tot Lid van de Tweede Kamer benoemd is, is in deze residentie aangekomen. De Heer v. Gohbelschrooy, indertijd Minister van Binnenlaudschc Zaken, is uit België alhier aangekomen. Voor eenige dagen heeft zich in de residentie bevonden de Spaansche Generaal Prim, Graaf de Rcnss, niet familie, die zich van hier naar Am sterdam beeft begeven ten einde van daar de reis naar Duitscldand voort te zetten. Gisteren avond heeft alhier de afdeeling der Ncderlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hare eerste openbare winter-vergadering gehou den. De Heer Mr. d'Engelhronner opende haar met eene gepaste toespraak, waarin hij de misdaad, als veelal het gevolg van den sterken drank be schouwde en op de verpligting aandronginzonderheid bij de lioogere standen om de bedoelingen der vereeniging door hunne aansluiting te bevorderen. Hierna heeft de Eerw. Heer Huydceoper eene treffende rede gehouden over den verderfelijken invloedwelken de sterke drank uit oefent op het geluk en de welvaart der huisgezinnen toegelicht door een aantal belangrijke voorbeelden, meest alle door hein in zijne ambtsbediening bijgewoond. Uil bet verslag van den Secretaris is gebleken, dat een aantal leden, sedert de vorige openbare vergadering, tot de deelneming zijn toe getreden. De Heer C. F', van Berkel te Delft benoemd als lid van den Raad, heeft voor die benoeming bedankt. Sedert den 23stel] zijn te Seheveningen nog 21 baringschuiten aangeko men welke eene gezamenlijke lading van 1,517,000 stuks hebben aange- bragt. Over bet algemeen is de haring klein van stuk doch mag de vangst tot dus verre gunstig genoemd worden. ROTTERDAM, 2 November. Naar men verneemt is bet uitgestrekte pand aan de noordzijde der Hoog straat, niet ver van de Goudsclie Wagenstraat alhier, hetwelk vroeger tot Gemeenlandshuis van Schieland diende, later bekend onder den naam van het Hof van Brussel, door de Koomsch-Katholijke gemeente van den Houttuin aangekocht, om aldaar een wees- en armhuis voor die gemeente te stichten. Zulks is te meer verblijdend voor deze gemeente, daar zij juist dit jaar, en wel op den 18^° November aanstaande, baar 50-jarig beslaan pleglig zal vieren. EACELA% 19. LONDEN, 31 October. Gisteren heeft de inwijding von de nieuwe steenkolenbeurs plaats gehad. De Koningin kon deze plegtigheiddaar zij nog ongesteld is, niet bij wonen. Zij werd vertegenwoordigd door Prins Albert, vergezeld van den Prins van Wallis en de oudste Prinses. De optogt op den Theems was zamengesteld uit de sloepen van den Lord Mayor, der chefs van de verschillende maritime stations van den Theems, der gilden uit de starl en uit verscheidene andere sloepen, waarin de Minis ters, de leden van den geheimen raad, de aan liet Koninklijk hnis verbon den officieren en een aantal voorname personen plaats hadden genomen. Als eene niet onbelangrijke bijzonderheid verneemt men overigens dat de sloep of barge, waarin zich de Vorstelijke personen bevonden, nu ongeveer eene eeuw geleden, werd gebouwd voor den overgrootvader van Koningin Victoria, den Vader van George 111. De sloep waarin zich de leden der Ad miraliteit bevonden, is nog van oudere rlagteckeliing. Zij werd namelijk den Raad der Admiraliteit ten geschenke aangeboden door den Piins George van Denemarken. Een der dagbladen geeft, naar aanleiding der inwijding van de Kolen- beurs, een geschiedkundig overzigt van het gebruik der steenkolen in Enge land. Men leest daarvan het eerst omstreeks het rnidden der negende eeuw; in de twaalfde weiden zij hier en daar meer tot verschillende einden gebe zigd. In 1239 gaf Hendrik 111 aan die van Newcastle privilegie om kolen te delven maar er zijn nog geene drie eeuwen vcrloopen sedert men te Lon den vrij algemeen steenkolen lot brandstof bezigde, en toen waren twee sche pen voor den invoer toereikende. In 1G15 werden er reeds tweehonderd tot dat einde vereischt, en in 1705 nagenoeg zeshonderd. In 1805 vindt men 4856 ladingen, ruim 1,350,000 tonnen bevattende, opgeteekendin 1820 reeds 5884 ladingen, of 1,692,992 tonnen; in 1830 bet getal van 7108 ladingen, of 2,079,275 tonnen; in 1840 niet minder dan 9132 ladingen, of 2,566,899 tonnen; in 1845 werden 2695 schepen tot bet aanbrengen van 11,987 ladingen, of 303,320 tonnen, gebezigd, en ten vorigenjare 1848 maakten 2717 schepen 12,267 reizen, om 3,418,340 tonnen over te bren gen. Zoo verbazend is de trapswijze aanwas van den steenkolenhandel geweest. Eergisteren avond werd in Excter-Hall eene bijeenkomst gehouden van vrienden van den vrede. Men merkte daarbij Generaal Klapka op, alsmede de Heeren Horace Say, Frederic Bastint, Richard Cobflènenz. Het Parlementslid W. Ewartgaf als Voorzitter kennis, dat deze bijeen- komst slechts diende ter beraadslaging over de handelingen van bet inlangs te Par ijs gehouden congres en over die van betgeen in bet volgende jaar to i Frankfort zal gehouden worden. Onderscheidene redenaren voerden bet woord cn cr werden verschillende

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1