LEYDSCHE COURANT YRIJDAG, 2 NOVEMBER. BINJNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 1 November. In een Ic-legraphiscli berigt bij ons vorig nommer gevoegd, meldden wij de vorming van bet nieuwe Ministerie. De Staats-Cour. van gisteren deelt thans, met bet ontslag der vorige, de benoeming van de nieuwe Ministers mede, er bijvoegende, dat bet bestuur der Departementen voor de Zaken der Hervormde en andere Eeredienstenen der Katholijke Eerdienst voorloopig is opgedra gen aan den Minister van Justitie Jlir. fllr. J. F. II. Nedermeyer, Ridder van Rosenthal en aan den Minister van Ruitenlandsche Zaken Mr. II. van Sonsbeek. Curatoren van bel Nassauwsch Veluwsch Gymnasium te Harderwijk hebben Doctoren in de Letteren opgeroepen, om rich aan te melden, ter vervulling van de opengevallen Conreclorsplaals, vóór den 15'leD dezer. Te Oudewater heeft den 26ste" October de tentoonstelling van vee plaats gehad, uitgeschreven door de afdceling Oudevvater en omstreken der Hol- landschc Maatschappij van Landbouw waarop veel en buitengewoon schoon vee werd aangetroffen. Onderscheiden prijzen en preinicn zijn aan verschei den best gekeurde stuks vee toegekend. Ook de uitreiking van verschillende medailles, door leden dezer afdeeling op de tentoonstelling te Leyden behaald, had des avonds van dien dag plaats, cn de toetreding van een groot aantal nieuwe leden kan getuigen, van de toe nemende belangstelling in den landbouw binnen deze stad en bare omstreken. Te Batavia heeft zich eene Commissie gevormd, den Heer 1'. van Rees tot Voorzitter hebbende, voor bel oprigten van een gedenkteeken op bet graf van den gesneuvelden Generaal Michiels, tevens strekkende tot vereering der nagedachtenis van allendie sedert de vestiging van bet Kon. Ned. gezag in cn voor Indie gesneuveld zijn. 's GRAVENHAGE, 1 November. Z. M. beeft lot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den Vice-Consul der Nederlanden te Smyrna R. J. van Lennep; tot President van het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland Mr. J. A. Philipse, thans Vice- President, en tot Vice-President, Mr. P. liuyskes, thans Raadsheer in dat Hof. Bij besluit van eergisteren is de fleer H. L. Tetar van Elven, benoemd tot Commies bij de Ncderlandsche Staats-Courant bepaaldelijk voor het werk der Slenographie. (Het schrijven met verkorte tcekens.) De Minister van Finantiën van Bosse heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat de in de algemecne voorwaarden van den verkoop van 's Rijks domeinen vervatte bepalingen, betrekkelijk den door de koopers te stellen borglogt, in zoo verre zijn gewijzigd, dat het aan de koopers zal vrij staan, om, in steile van eenen persorielen borgtogt, ten hunnen koste, on bezwaarde vaste goederen of lands-effecten te verbindentot eene geheele waarde van één derde gedeelte van den koopprijs. Heden hebben de nieuw benoemde Ministers hunne werkzaamheden aan de departementen van algemeen bestuur aanvaard. Nadat de Hooge Raad heslist had, dat aan de zich noemende familie de Bourbon, tc Delft, door den Staat zou worden betaal.1 een twintigste der bij ministerieel contract bepaalde som van ƒ300,000, voor geheime oorlogs middelen, heeft die familie het arrest van den lloogen Raad aan den Slaat doen beteekenen. Deze laatste beeft daarop verklaard, die som niet te kun nen voldoendaar de StalenGeneraal de gelden daarvoor hadden ge weigerd. De Staats-Courant van heden bevat bet Koninklijk besluit betrekkelijk de derde algemeene tienjarige volkstellinginhoudende 5 Afdeelingen. NV ij declen hier van dat besluit het ren en ander mede. Afdeeling I. Algemeene bepalingen. Art. 1. De derde algemeene volks telling beeft ten doel 1°. De kennis van bet getal personen, in iedere gemeente op 19 November aanstaande aanwezig 2". bet aanleggen in iedere gemeente, met 1 Januarij 1850, van registers der bevolkingbevattende alle die opgaven de personen der ingezetenen be treffende, welker kennis in het belang van den Staat, van de algemecne en de bijzondere besturen cn van de ingezetenen nuttig en noodzakelijk is bevonden. Art. 2. De volks-tclling heelt plaats naar het werkelijk verblijf in den strengsten zin des woords toegepast. Iedere persoon inboorling of vrcemde- lingop den 19den November aanstaande aanwezigwordt ingeschreven in de gemeente waar hij den nacht van 18 op 19 November heeft doorgebragt. Art. 3. Onder de tijdelijk verblijvende worden gerangschikt alle personen die buiten de plaats hunner inwoning langer dan éénc maand in dezelfde ge meente aanwezig zijn. Hiertoe hehooren, wanneer zij zich bevinden buiten de gemeente van hunne inwoning of van die hunner ouders of voogden, kinderen bij voedsters of min nen geplaatst, minderjarige dienstboden of dienstdoende personen, leerlingen in kostscholen of opvoedmgs-geslichten, studenten en kweekelingen aan Hooge- scbolen AthenaeaAcademiën, Seminariende Kadetten op de Koninklijke Militaire Academie en op het Koninklijk Instituut voor de Marine, krijgs- en zeelieden orider de wapenen of in de kazerne, met de hen vergezellende, tot hun gezin behoorende person n gevangenen, zij die in de werkhuizen, bede laarsgestichten, koloniën van weldadigheid, gasthuizen, krankzinnigen-, of liefdadige gestichtentijdelijk zijn verpleegd of opgenomen. Art. 4. Doortrekkend zijn personen niet langer dan ééne maand in eene gemeente vertoevende, zon Ier onderscheid of zij zich in eene herberg, een kosthuis of in eene bijzondere woning bevinden. Agdeeling II. Inschrijvings-biljetten. Art. 5. Aan ieder hoofd van een huisgezin wordt door of van wege het gemeentebestuur een inschrijvings-bil- jetter hand gesteld. Hij is verpligt dat biljet, volgens den stand van zijn huisgezin op den igden November, naauwkeurig, volledig cn volkomen naar waarheid in te vullen ofte doen invullen, en daarvoor aansprakelijk. Art. 6. Onder huisgezin wordt verslaan iedere vcreeniging van twee of meer personen, gemeenschappelijk levende, met inbegrip van alle, in welke betrekking of onder welken titel ook bij hen inwonende en niet in de uit zondering van het volgende artikel vallende personen. Art. 7. Personen afzonderlijke levende of huisgezinnen bij andere inwonende, hetzij zij in herbergen of kosthnizen of in bijzondere woningen hun gewoon verblijf houden, ontvangen een afzonderlijk inschrijvings-biljet. Hieronder zijn begrepen kweekelingen, leerlingen, studenten, kadetten, bij bijzondere personenniet in voormelde hoedanigheden in eene instelling inwonende, krijgs- en zeelieden, wonende bij ingezetenen buiten de kazerne. De hoofden der huisgezinnen, bij welke de hiergenoemde personen inwonen, zijn voor de naauwkeurige invulling aansprakelijk. Art. 8. Dc personen van het gezin worden, overeenkomstig de bepaling van art. 2, alinea 1, in de volgende orde op het biljet ingeschreven: het hoofd van het gezin, dc vrouw, de kinderen, de bloedverwanten en de aan- gehuwden van het hoofd van het gezin, dc overige inwonende, niet in familie betrekking staande personen, als inwonende dienstboden of werklieden, ein delijk dc niet tot bet gezin behoorende, tijdelijk verblijvende, mits niet in de uitzondering van art. 7, alinea 2, vallende, cn de doortrekkende personen, telkens het mannelijk geslacht het eerst en naar den rang van ouderdom. Art. 10. Ten einde het aanleggen van een naauwkeurig bevolkingsregister doenlijk te maken, geschiedt op ieder biljet, onder de kolom van aanmer kingen, opgave van bet getal en geslacht der tijdelijk uit het gezin afwezi gen, waartoe de tijdelijk in eene andere gemeente binnen het Rijk of buiten 's lands verkeerende, en de wegens de in art. 3 opgenoemde redenen afwezige personen worden gerekend te behooren. De tijdelijk afwezigen zijn verpligt, terstond na hunne terugkomst in de gemeente hunner inwoning, hiervan aangifte te doen bij den wijk-commissaris of het gemeentebestuur, ten einde in het hoofdelijk invullings-regisler te wor den bijgeschreven. Art. 11. De naam en de voornamen van iederen persoon worden op het biljet voluit geschreven. Art. 12. In de twee kolommen aanduidende het getal der tot ieder huis gezin behoorende personen, wordt het totaal der mannelijke en vrouwelijke leden van het huisgezin ingeschreven. Art. 13. Van personen, ou Ier dan één jaar, wordt enkel het geboorte jaar, bij kinderen beneden het jaar, d. i. geboren op of na den 19JeD No vember 1848, levens de maand der geboorte opgegeven. Art. 14. Zij die op het grondgebied des Rijks binnen Europa zijn gebo ren, voegen bij dc opgave van de stad of gemeente der geboorte, tevens die van de provincie, waarin die geboorteplaats is gelegen. Zij die in Nederlands

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1