bankenvereenvoudiging der installation wijziging van alle geestelijke regt- bankcn die over lecken of de aangelegenheden van leeken oordeelencenige regelen voor de lijfstraffelijke regtsplegingten einde de persoonlijke vrijheid Volkomen te waarborgen regters, wier onafhankelijkheid door onoinstootelijke waarborgen is verrekerd; mondelinge verdediging; openbaarheid der debatten. 4°. Stedelijke vrijheden op de onderstaande grondslagenverkiezing der leden van den stedelijken raad; maires en adjuncten te kiezen door het hoofd der provincie of door den Paus uit eene lijst van candidatenaan te bieden door den raad; regt voor stedelijke raden om stedelijke belastingen voor ste delijke doeleinden te heffen, en het toezigt te houden over haar gebruik. 5». Provinciale instellingen, tot grondslag hebbende eene vergadering, door de stedelijke raden uit hunnen boezem te kiezen. 6. eene centrale vergadering, den naam van consulta of ccnigen anderen naam dragende; de leden daarvoor te kiezen door den Paus uit eene lijst van candidatenopgemaakt door de stedelijke en provinciale raden. Zij moet eene raadplegende stem op het punt van financiën hebben. Het Romeinsche vraagstuk isnadat in de Zitting van den 19dcn nog de Heercn Victor Hugo en de Montalembert het woord hadden gevoerd de eerste om tegen de aanneming van het motu proprio des Pausen te protes teren, de laatstgenoemde om de Pauselijke Regering te verdedigen, in de Zitting van den 20sleD, in welke de Minister Odilon Barrot de staatkunde der Regering ten aanzien der Romeinsche aangelegenheden, in het breede en op dezelfde gronden als twee dageu vroeger de Minister van Buitenlandsche Zaken heeft verdedigd afgedaan. Bij de stemming zijn de drie ontwerpen waarbij crediten voor de Romeinsche expeditip worden toegestaan, met over- groote meerderheid (het laatste met 479 tegen 165 stemmen) aangenomen. ITALIË, RGME, 12 October. De Paus heeft het heilig collegie dezer dagen geraadpleegd omtrent zijnen terugkeer naar Rome. De beraadslagingen daarover hebben lang geduurd den 6,lcn begonnen zijnde, heeft men die den 7dcn hervat en ten einde ge- bragt. De meerderheid heeft beslist dat de terugkeer des Pausen naar Rome wenscheltjk wasen behoorde plaats te grijpen terwijl de Frausche troepen zich nog aldaar bevinden. Indien geen nieuwe verwikkelingen zich opdoen zou de Paus in den loop van December tcrugkeeren. Het Fransche leger zal met den lstcn Januarij eene aanzienlijke verminde ring ondergaan, zullende in de stad geen meerdere troepen terugblijven, dan voor de handhaving der rust noodzakelijk is. De Fransche politie duldt bij voortduring de aanwezigheid in de stad of hare omstreken van personendie reeds meermalen van de Pauselijke over heid bevel hebben ontvangen, om het land te verlaten. Men maakt daaruit op dat er hoop bestaat op het verkrijgen van eene meer uitgebreide amnestie waartoe de diplomatie steeds hare pogingen aanwendt. De Regering zal eerlang een aantal bescheiden uitgeventer wederlegging van de lasteringen der demagogendie beweren dat men hier nog geregeerd wordt als in de middeleeuwen, dat allerwegc de grootste wanorde hcerscht, dat er geen regt te verkrijgen is enz. De waarheid zal velen verbazen. De sedert tien jaren ingevoerde hervormingen zijn inderdaad zeer uitgebreid. Reeds heeft de openbaarmaking van een geschrift, waaruit blijkt dat men onder de ambtenaren op de tien naauwelijks één geestelijke teltgrooten indruk ge maakt. Men wil dat geschrift ook in Frankrijk verspreiden, om aan te too- nen, dat op het punt der secularisatie van het bestuur reeds al gedaan is wat verlangd kan worden. Want het zal toch bij niemand, die ter goeder trouw is, opkomen, aan het hoofd der kerk het regt om geestelijken in zijnen raad te roepen, volstrekt te willen ontzeggen. De Joden zullen eerstdaags eene bezending aan den Paus afvaardigen, om eenige vrijstellingen te verzoeken. De Regerings-Commissie heeft te hunnen aanzien de drukkende, nog uit de tijden van Benedictus XII afkomstige, verordeningen hersteld, welke vóór de revolutie bestonden. Zij hebben be zwaren daartegen geopperd maar tot hiertoe geen gehoor kunnen erlangen. Thans zullen zij van den Paus de herziening dier verordeningen vragen, en bepaaldelijk de vergunning verzoeken om zich in al de wijken der stad met der woon te mogen vestigen, en om vrijelijk te mogen reizen, zonder eene mugtiging van de geestelijke overheid daartoe te behoeven. Zij vestigen hunne hoop op de mildheid van den Pausdienaar men zegtte hunnen aanzien zeer wel gezind is. Volgens bijzondere berigten zou de Pausnaar Gaëta terugkeerenom er den winter door te hrengenen eerst dan zich weder naar zijne Staten be geven als de Fransche troepen zouden vertrokken zijn. De neef van den Paus, de Heer Ferretti, gewezen Minister, is op een Engelsch vaartuig moeten vlugtcn, daar hij anders zou gevangen genomen zijn. PKUISSEN. BERLIJN, 19 October. Heden heeft de plegtige onthulling plaats gehad van het standheeld. dat de bewoners dezer hoofdstad ter cere van Koning Frederik Wilhelm III hebben doen oprigten. Z. M. de Koning, de Prinsen, alsmede 11. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden waren daarbij tegenwoordig. In de zitting van eergisteren heeft de Eerste Kamer eeri zeer gcwiglïg besluit genomen, nopens het regt van de kroon tot het heffen der belastingen. Met 84 tegen 57 stemmen heeft zij het beginsel goedgekeurd dat de bestaande belastingen steeds verschuldigd zullen zijn, tot dat zij op eene wettige wijze zullen zijn afgeschaft. Zij ontzegt derhalve aan de vertegenwoordiging het vermogenom de heffing der belasting te weigeren. Verder heeft de Kamer het beginsel aangenomen van de verpligting lot het vaststellen eener joarlijk- sche begrooting, met de bepaling, dat, indien het tot stand brengen daar van vertraging mogt ondergaan, de laatst goedgekeurde begrooting nog ten langste gedurende een jaar kracht van wet zou behouden. De electrische telegraaph tusschen hier en Frankfortzal den 24slcn ten gebruike van het publiek worden opengesteld. Het tarief echter is zeer hoog; want een berigt van 120 regels zal ff. 8.24 kr. kosten, en dus voor het algemeen zeer bezwarend zijn. Zoo als bekend is, heeft deNassausche regering beslag op den Johannis- herg gelegd op grond dat Prins Metternicb reeds sedert onderscheidene jaren achterlijk was gebleven in het voldoen der belastingen. Hetzelfde heelt nu ook plaats gegrepen met zijn landgoed Königswarth in Boheme, in naam der Oostenrijksche regeringen wel om dezelfde oorzaak. De groote ijzermijnen bij Uto in Siiderwanlandin Zweden, zijn in gestort. BEIJEREN. Op den spoorweg digt bij bet station te Mainroth is den 18',cn dezer een groot ongeluk gebeurd, door het buiten spoor raken van den stoomsleper. De spoorstaven werden over eene lengte van 100 voeten uiteengerukt, de locomotief had zich in de aarde gewoeld en sloeg toen inct een wagen van een 15 voet hoogen dam. Van de 7 andere wagens zijn er twee geheel ver nield de overige wagens lagen er boven op. De machinist en de stoker hielden zich aan de ijzeren stangen vast en bleven onbezccrdmaar van de 30 passagiersdie zich in de wagens bevondenzijn er 3 0111 't leven geko men en 13 min of meer zwaar gewond. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 October. Het is thans door de Regering stellig bepaald dat het leger zal vermin derd worden door de naar huis zending van alle manschappen, die 8 jaren hebben gediend. De Regering heeft besloten tot de voortzetting van den spoorweg van Laibach naar Triest; welke 16J millioen florenen zal moeten kosten, en in 3 jaren gereed zijn. De 'nschrijvingen voor de nieuwe leening bedroegen volgens de laatste berigten ruim 71 millioen florenen. De Keizer heeft op voorstel van den Opperbevelhebber des legers in Hongarye, Baron Haynau aan de officieren der bezetting van Peterwardein die zich op genade of ongenade aan de Keizerlijke troepen hadden overgegeven, dezelfde gunstige voorwaarden bewilligd, welke aan de officieren der bezet ting van Komorn bij de capitulatie van 27 September zijn toegestaan. Aan alle kunsthandelaren, drukkers, lithographen en dergelijken, is het vervaardigen en verkoopen van afbeeldsels der opperhoofden van den Hon- gaarschen opstandop zware straffen verboden. In de munt alhier heerscht eene buitengewone bedrijvigheid. Van den belangrijken voorraad zilver, welke men in Hongarije buit gemaakt heeft wordt pasmunt geslagen, waartegen achtereenvolgende de kleinere muntbil- lotten ingetrokken worden. Het nieuwe Duitsche wisselregt zal met 1°. Januarij e. k. worden in gevoerd, hetgeen beschouwd wordt als een groote stap van toenadering tot Doitschland. De lessen aan de Hoogeschool zijn gisteren hier weder begonnenzij worden in onderscheiden localen gehoudenomdat het Akademiegebouw nóg tot caserne gebruikt wordt. Nog altijd trekken Russische afdcelingen van alle wapenen door hemberg naar Rusland. Langs den spoorweg tusschen Krakau en Warschau zal een Russisch legercorps van 60,000 man kantonnementen betrekken. Een corps van gelijke sterkte zal te Warschau, en in de naaste omstreken een legercorps van 40,000 man bij Zamosc overwinteren. Het laatste gedeelte der Russische troepen had den 7<lcn Hongarije verlaten. ZWITSERLAND. In het kanton Bern, het meest radicaalste der kantons, is een te kort aan den dag gekomen van meer dan een millioen i'r. Het baart veel stof lot na denken dat dit plaats heeft zoowel in genoemd kanton als ook in Gcnève, omdat ook dit kanton zeer demokratisch gezind is. lEREENIGDE STATEN. Er waren den 3den dezer te New-York uit Californië berigten van den 18,Icn Augustus ontvangenwaarin gemeld werd dat bij voortduring veel goud werd gevonden. Sedert het hervatten van de werkzaamheden in dit jaar, werd de waarde van het gevonden goud maandelijks berekend op 2 millioen dollars. Het schip Roland, metende 700 ton, is op reis naar Californië, nabij bet eiland Christongeheel vergaan. Er bevonden zich een groot aantal rei zigers aan boordvan welke er 20 omgekomen zijn. WEST-INDIE. SORINAME29 Augustus. Den 23sl<!n was Z. Exc. de Gouverneur, vergezeld van zijnen Adjudant Jhr. C. A. van Sijpesteijn, met 's Lands stoomschip Curasao vertrokken naar de Plantaadje I.eliendaal, aan de rivier heneden Commewijne, ter bijwoning van de plegtige inwijding eener Kerkaldaar gebouwd door de Moravische Broeders, waartoe een plek gronds door den eigenaar van den grond, den Heer A. Mac Intosh alhier, welwillend is afgestaan en de vereischte hulp aan arbeiders van de Plantaadje liefderijk is verleend.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3