LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 17 OCTOBER. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Do Prijs der Courant is f 13 in liet jaar; Centen afgegeven Inwisseling der Munten. De drieguldensGuldens en Hul re Guldens welke de beeldtenis van Koning Willem I voerenmet uitzondering der Guldens van 184©, zullen met den 28sten October aan staande buiten omloop worden gestelden dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist aangenomen worden maar van Maandag den 22sten tot en met Zaturdag den 27sten October aanst. bij de Rijks-Ontvangers kunnen worden inge wisseld. STADS Ï8ERI4ÏT. PUBLICATIE. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN geven bij deze kennis aan de Ingezetenen dezer Stad dat op den 4den October 11., door de Kiezers-Vergaderingter vervulling der openstaande Raadsplaatsentot Leden van den Ed. Achtb. Raad dezer Stad zijn gekozen, de Heeren: T11EODORUS WILHELMUS JACOBUS van den AARDWEGII, en ADRIANUS CORNELLS LEEMBRUGGEN, en dat gemelde Heeren op beden, in de Vergadering van den Raad, den ■vereisclitcn eed hebben afgelegd en geïnstalleerd zijn. Aldus gedaan en gepubliceerd op den 15den October 1849. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BSJNJNEJNLAJNDSCÜE BEBSGTEN. l.EYDEN16 October. Heden morgen om 9 ure is onze stad doorgereden Z. K. H. Prins Hendrik, komende van Luxemburg en zich naar de residentie begevende. Heden middag omstreeks 2 ure is alhier doorgekomen het 3de regiment Dragonders, onder hovel van den Colonel van Toll, komende van Deventer, om te Voorschoten en omstreken nachtverblijf te houden en op morgen naar ^sGravenhage te vertrekken, ter vervanging van het 2de reg. Lanciers. Men verzekert, dat de ministeriële combinatie, die Vrijdag jl. op het punt stond van zich te verwezenlijkenwederom haar beslag niet heeft er langd ten .gevolge der weigering van den Heer Gerickc en andere Heerenom in het Kabinet te treden. Na die weigering moet er ecne zeer levendige briefwisseling hebben plaats gehad tusschen de Heeren Nedermeyer van Rosenthal en Boreel van Homdandenj doch ook deze laatste Heer moet geweigerd hebben de portefeuille van Baiten- landsche Zaken te aanvaarden. Volgens een particulieren brief, bij ons uit 's Hage ontvangen, baren de Ministeriëele crisis, en de lot hiertoe vergeefsclie moeite en onderhande lingen om daaraan een eind te maken hij vele weidenkenden ernstige be kommering. »lluim drie weken zoo schrijft men ons wordt er nu reeds een strijd gevoerd nopens het slaatkundig stelseldat over ons heden en onze toekomst zal beslissen en dat die strijd reeds schade doet aan de gewigtigste helangen des volks, lijdt geen twijfel. Heden loopt het gerucht dat het Ministerie nu weldra gevormd zal zijn. Ieder, die het wèl ineent met Vorst en Volk, hoopt het, maar tevens, dat er mannen aan 't roer komen, die ons, na zoo veel dagen dobberens, niet tot een spel maken van enkel staatkundige bespiegelingen en die zóó, aan het nadeelige der tegenwoordige onzekerheid een einde makende, de Natie in nieuwe bekommering storten, bij de gedachte aan de toekomst die zij te ge- moet kan gaan. Met staatkundige theoriën alleen is een land als liet onze niet te regeren. Wij moeten een Ministerie hebben, waarin vooral de belangen van het Fi- nantie- wezen van den handel en de nijverheid van onzen landbouw van onze koloniën, op verstandige en waardige wijze behartigd worden. Zulk een kabinet zal ieder die besef heeft van het gewigt dier belangenmet vreugde begroeten.» (Amst. Cour.) 'sGRAVENHAGE, 16 October. Z. M. beeft benoemd tot Commandeur van de Eikenkroon den Colonel vah Tollaangesteld tot Commandant van liet 2de regiment dragonders, Ter gelegenheid van de opheffing van het Buiten-Gasthuis te Amster dam als gesticht voor krankzinnigenheeft Z. M. goedgevonden den Heer Dr. G. E. Voorhelm SchneevoogtMed. Dr. in voornoemd Gasthuis, te benoe men tot Ridder der Orde van den Nedcri.'Leeuw, ter zake van de uitstekende diensten door hem bewezen bij de behandeling der in hetzelve verpleegde lijders. Bij 'sKonings besluit van den 13deD dezer, is de Luitenant-Colonel bij bet leger in O.-lndië, J. van Swieten, op voordragt van den Minister van Ko loniën, buitengewoon bevorderd tot Colonel. Daardoor heeft Z. M. aan dien [loofd-Officier, laatstelijk Commandant der troepen, uitgemaakt hebbende de derde Baliesc.be expeditie, een blijk willen geven van zijne tevredenheid over den moed, liet beleid en de volharding, door hem, zoowel bij die gelegenheid als vroeger aan den dag gelegd, en zulks in afwachting van de voorstellen, welke van den Gouverneur-Generaal over Nederl.-Indië worden te gemoet ge zien tot belooning van hen, die zich insgelijks bij de gemelde expeditie heb ben onderscheiden. Z. M. heeft aan den Kapitein Kwartiermeester van het 8stc reg. infant. M. Duykers bet non-actiritcits-tractement toegekend in afwachting dat nadér over hem zal worden beschikt, en in zijne plaats benoemd den lsten Luit.- Kwartiermeester van het 2de reg. E. Kreyger. Z. M. heeft aan den Staatsraad in büitcng. Dienst II. Ewijkals gewe zen Baad-Adviseur van het depart, van Binnenl. Zaken, verleend een pensioeh van ƒ3333 's jaars. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat tot en met den 30steDSept. 1849 is uitgegeven een kapitaal van 5,995,800 aan schatkist-bil jetten, daargesteld krachtens de wetten van 27 Dec. 1840 en 30 Oct. 1848. De stoomboot Willem I aan welks boord zich Prinses Marianne bevindt, is den 23sten Augustus van Malaga vertrokkenen in den 'avond van den 28sten te Palermo op Sicilië aangekomen. II. K. II. Mevrouw de Prinses Ma rianne heeft den volgenden dag, met haar gevolg, in 'het aan de baai van Palermo gelegene hotel Trinacria, haren intrek genomen en verscheidene da gen te Palermo en in de omstreken dier merkwaardige stad vertoefd. Het voornemen van 11. K. II. was, alvorens de reis naar het Heilige Land voort te zetten, nog cenigen tijd op Sicilië door te brengen, het merkwaardigste gedeelte van dat schoone eiland te doorreizenen onder anderen de steden Messina Catania en Syracuse ie h'zoeken. H. K. II.gevolg en eqnipagie van het stoomschip, genieten hij voortdu- ring den besten welstand. ROTTERDAM, 15 October. In den afgeloopen nacht, omstreeks drie ure, werd alhier brand ontdekt in de bergplaats en het kantoor van de Heeren van Bommel en Impens, handelaars in kerksieraden, aan de noordzijde van den Houttuin en achter uitkomende aan den Steiger. De brand nam plotseling zoo sterk toe, dat de bewoners van het bovenhuis, alleen op lijfsbehoud bedacht konden zijn, en, zonder iets te kunnen redden, de wijk moesten nemen. Verscheiden spui ten stuitten weldra den verderen voortgang» Het pand zelf, is geheel uitge brand en de belendende buizen hebben veel geledeneen der wakkere pijp gasten A. van Smalen schoot er het leven hij in. Bij het ophalen der slang, door het wegvallen van den hoeksteen van den gevelstortte hij naar be neden en gaf onmiddelijk den geest. De ongelukkige, timmermansknecht van beroep, laat eene weduwe cu vijf kinderen na. TEXEL, 11 October. Van hier zijn naar zee gezeild de schepen Java, Kapt. L. Tuk, Afrika, Kapt. C. Ouman en Anna Maria Henrietta, Kapt. II. T. Zeilstra, alle drie naar Batavia, Neerlands Indien, Kapt. L. Delclnsur, naar Calcutta, Activo, Kapt. L. llus, naar St. Thomas en Lagnay, Niekerie Packet, Kept. D. Hof- ker, WillielininaKapt. J. N. Klint, en Suriname, Kapt. B. v. d." Mey, alle drie naar Suriname. UTRECHT, 12 October. Wat wij van tijd tot tijd omtrent de moeijelijkheden mededeelden, welke dc Engelsehen aan de Kaap de Goede Hoop ondervindensedert zij die volk-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1