dagend Christenen de vreeselijke keuze gelaten om zich óf aan het schavot over te geven, óf hnn leven te behouden door hun geloof te verzaken. Mijne keuze tusschen dood en schande kan noch twijfelachtig noch moeijelijk wezen. Gods wil geschiede, ik ben bereid te sterven. Ten sterkste beveelt hij eindelijk zichzelven en zijne landgenooten, en zijne vrouw, kinderen en bejaarde moeder, welke zich denkelijk reeds in handen der Oostenrijkers zouden bevinden, in de bescherming van Lord Palmerston en der Engelsche natie aan. De Times meldt dat de notawelke de Regering aan onzen Gezant te Petersburg heeft toegezonden, betrekkelijk het geschil met de Porte, een magtig en vrij volk waardig isdaar zij in krachtige, doch gematigde bc- bewoordingen is opgesteld, maar het vast besluit van de Regering uitdrukt, om de Porte te ondersteunen tegen alle ondernemingen, welke haar, als on afhankelijke mogendheid, in hare waardigheid zou kunnen aantasten. Aan onzen Gezant te Constantiriopel zijn in denzelfden geest de vereischte voor schriften gegevenen tevens is de vloot in de Middelandsche zee te zijner be schikking gesteld. In Westmoreland zijn de heuvelen gedurende de vorige week reeds met dikke sneeuw bedekt, zoodat die op sommige plaatsen drie Engelsche voeten hoog lag. Het personeel der officieren van de zeemagt bestaat thans uit 30 Ad miraals, 45 Vice-Admiraals, 75 Schouten-bij-Nacht518 Kapiteins, 849 istc cn 2,234 2de Luitenants. Het materieel bestond uit 671 schepen van alle klassen, waaronder 180 oorlogs-stoombooten met machines van 100 tot 800 paardenkrachten. Op deze ontzagchelijke vloot zijn in vredestijd in dienst 35 a 40,000 matozen en 12,000 zeesoldaten. Uit ons land zijn in 1848 uitgevoerd voor eene waarde van 817,658 aan machines. Te weten: naar Rusland voor 212,712, naar Spanje voor 98,142, naar Italië voor 83,561, naar de Hanzé-Steden voor 58,125, naar Frankrijk, Nederland, Turkije, Egypte, Java, Brazilië en Mexico, voor 141,322, en naar 20 andere landen voor 223,798 In den nacht van Zaturdag heeft hier een zeer hevige brand gewoed. De groote wolpakhuizen van de Heeren Gooch en Cousins, bevattende 3,500 4000 balen wol, ter waarde van omstreeks 80,000 p. st., zijn geheel in de asch gelegd, en negen belendende woonhuizen, benevens de groote Timmer mans-Hall, meerendeels vernield. De schade wordt op 100,000 p. st. geschat. De laatste stormen hebben vele ongelukken ter zee veroorzaakt, onder scheiden schepen zijn aan de kusten met man en muis vergaan. In Marchallstraat is eene bibliotheek geopenddie reeds meer dan 1000 werken telt uitsluitend ten gebruike van de arbeidende klasse. De Glole meldt, dat het huwelijk tusschen den Kroonprins van Zwe den en de Dochter van Prins Frederik der Nederlandenin het begin van 1850 zal voltrokken worden. Er is sprake om te Dublin eene tweede universiteit voor Ierland op te rigten; Prins Albert is een der voornaamste bevorderaars van dit ontwerp. Volgens berigten uit de Straat Davis tot het laatst van Junij waren er 4 Walvischvaarders in bet ijs vergaan, doch de manschap gered. De schade wordt op 50,000 berekend. BELGIË. Te Antwerpen is berigt ingekomen aangaande de Belgische kof Maria An toinette, behoorende aan den Heer Spilliaerd Caymax. In de Havanna aangekomen, is de bemanning gevangen genomen als ver dacht van den Kapitein en eersten Stuurman te hebben vermoord. Men weet de tegenstrijdige rapporten van het scheepsvolk over de oorzaak van des Ka piteins en eersten Stuurmans dooden dat men gedurende cenigen tijd in onzekerheid verkeerde, aangaande het lot van genoemde kof. In Gent maakt de zonderlinge nalatenschap van wijlen den Advokaat de Souter het onderwerp uit van alle dagelijksche gesprekken. Reeds dade lijk in het testament leest men van eene voorwaarde, die de inwoners der voorsteden noopt in het oppositie-stelsel te volharden tegen de gedragslijn welke de regering volgt, en van het legateren zijns portrets aan het hoofd des bestuurs. Aan de stad Gent wenseht hij een Burgemeester toe van leest als Adonisaan het bestuur een Secretaris van vier voeten. Aan bet Museum te Gent heeft hij zijne toga, zijn roode muts van 1830, en zijne insignien als chef van het ex-comitc van algemeene veiligheid ver maaktvoorts aan de stad Yperen, het huis dat hij bewoonde, op voor waarde dat het altoos dezelfde meubelen zal behouden als er zich thans in bevindenen met de bepaling dat bet door een oud militairgeboren te Yperen bewoond zal worden. De hospitalen der laatstgenoemde stad ontvangen de eigendommen ten ge schenke, welke de Heer Souter buiten de Kortrijksche poort bezat, op voor waarde dat aan zijne znster eene jaarlijksche rente zal uitgekeerd worden. FRANKRIJK. PARIJS, 11 October. Gisteren zijn de debatten van het geregtsbof te Versailles geopendin de zaak van den opstand van den IS11611 Junij 11. De Commissie der Kamer die verslag moest uitbrengen omtrent het weduwe-jaargeld aan de Hertogin van Orleans uit te keeren, heeft er zich eenparig voor verklaard. De geneesheeren zouden verklaard hebben dat zoo de Minister de Falloux niet spoedig van zijne wederinstorting herstelde, hij een gedeelte van den winter te Napels zou moeten doorbrengen. In een herberg nabij de stad liet een werkman zich lievig tegen het Communisme uit, en toen een ander hem vroeg, of bij wel wist wat het Communisme was, scheurde bij zijne versleten kiel in stukken en deelde ze rond aan de tegenwoordigen met deze woordenhet Communisme heeft de strekking, om van een geheel, 't welk éénen persoon van dienst kan zijn, een onnoemelijk aantal kleine deelen te maken die voor niemand eenig nut hoegenaamd hebben. Volgens de Franschc bladen heeft de Gouverneur van Suriname een besluit genomendat de vrije Negers van Fransch Guyana zich niet in de Nederlandsche bezittingen mogen vestigen, opdat zij den geest der slaven bevolking niet zouden bederven. ITALIË, ROME, 2 October. De Generaal Rostolan heeft de ingezetenenten gevolge van eenige moord dadige aanvallen op Fransche soldaten, gelast om, op straffe van voor een krijgsraad te worden te regt gesteld, alle wapenen die zij bezitten uit te leveren, en waarbij tevens het vervaardigen en verkoopen van ponjaarden degens, stiletten, messen en stokdegens verboden wordt. De uitlevering der wapens moest binnen 24 uren geschieden en heden zou een begin worden gemaakt met het doen van huiszoekingen in de woningen dergenen die ver dacht werden van wapenen te hebben verborgen. De Minister van Finanliën had bekend gemaakt, dat de geconsolideerde renten den 30sten November volledig betaald zouden worden. De Brusselsche Indépendance schrijft van daar het volgende: De Paus heeft in eene leening toegestemd. De St. Pielers-penning, eene vrijwillige bij drage der geloovigen voor de kerkheeft in Span je en Portugal nog al vrij wat opgebragtmaar niet in Italië. De zeventien lijsten van Toscane bedra gen nog slechts 5,139 lires, (ƒ2,500 Nederl.) Het Kerspel van Reggio, den zuidelijksten uithoek van Napels, 8,800 lires. De moeijelijkheden verminderen nog geenszins. De Minister van Binncnl. Zaken Savelli, is het dikwijls oneens met den Generaal Rostolan. De Prins Odesalchi gedraagt zich rnet veel regtschapenheid en gema tigdheid aan het hoofd van het Stedelijk bestuur. Hij heeft vele herstellings werken aan de stadspoorten cn muren aanbesteed, dat gedurende den winter velen lieden werk zal verschaffen. Hij heeft voorts gelast dat de stad van al de mesthoopen en puin zou gezuiverd worden; een Herculische arbeid. De stallen van Augias hadden aan die reiniging niet meer behoefte dan de stad der Caesars. De Paus is altijd te midden der vrolijkheid en bet voorwerp der toejui chingen der Napolitanen. Het bevalt hem zeer te Napels en hij schijnt geen haast te maken met zijnen terugkeer naar het Vaticaan. Zoo was het niet te Gaëta waar hij veel leed, want in eene aanspraak aan de Napelsche gees telijkheid heeft hij in alle opregtheid gezegddat de rots van Gaëta voor hem een berg van Calvarië was geweest. De geruchten van een' opstand die te Napels zou zijn uitgebroken en waarbij de Koning zou omgekomen zijn (zie ons vorig Nommer), hebben zich nog niet nader bevestigd. De Italianen die naar Griekenland zijn uitgeweken ten getale van vijf a zes honderd vragen aan de Regering landerijen ter bebouwing. Er moet te dien aaiftbcn een wets-ontwerp bij het Grieksche Parlement zijn ingediend. De uiterste wilsbeschikkingen van wijlen Koning Karei Albert zijn nog niet bekend. Degene die te Oporto zijn laatste oogenblikken hebben bijge woond, verzekeren dat hij een legaat van lj millioen aan arme uitgewekenen heeft gemaakt, en de Natie zijn kostbare verzamelingen van schilderijen en wapenen heeft geschonken. Men schrijft uit Florence den 30sten September aan het Journal des Béhatsdat de leening eindelijk met een Hollandsch Huis is gesloten ten bedrage van ongeveer 10 millioen Nederl. De verpachting van den tabak is er voor verpand. Het Kabinet beschouwt die leening enkel als een zaak van beheer, waartoe de medewerking der Volksvertegenwoordiging niet noodig was. Men vraagt hier of op zulk eene wijze eene leening wettig kan zijn. Het Hollandsche Huis zal zeker de redenendie het Ministerie daartoe bewegen geldig genoeg hebben gevonden om die verantwoordelijkheid op zich te nemen. De Piemontesche Regering heeft met het huis Rothschild eene leening gesloten groot 32 millioentegen 82 pCt. Ook is in het land zelf eene leening van 9 millioen aangegaan tegen 83 pCt. PBUISSEN BERLIJN, 10 October. De Raad van Bestuur heeft gisteren de ratificatie der te Wecnen gesloten overeenkomst met 9 tegen 3 stemmen goedgekeurd, daar de Vertegenwoor digers van Hessen, Hessen-Darmstad en Thuringen nog instroctiën wachten. De Tweede Kamer heeft bij de voortgezette beraadslagingen over de her ziening der Staatsregeling, op voorstel der Commissie, met 192 tegen 91 stemmen het beginsel aangenomen, dat het leger den eed op de staatsregeling niet zal behoeven af te Jeggcn. Een groot aantal Hongaarsche officieren van de bezetting van Komorn, en onder deze ook Klapka zijn hier gisteren doorgereisdzich naar Duitsche havens begevende, om zich naar Amerika in te schepen. Volgens opgave door een der Afgevaardigden in de Eerste Kamer ge daan, hebben van de 23,000 schoolonderwijzers daar te lande, een zesde gedeelte nog geen ƒ90 tractement, terwijl een vijfde gedeelte tusschen de ƒ90 en 180 heeft. »Dat mag den naam van inkomen niet dragen, riep die Volksvertegen woordiger uit, als de onderwijzers hun brood voor een gedeelte uit den

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2