LEYDSCHE COURANT N". 124 De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zutvrdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt MAAINDAG, 15 OCTOBER. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar) de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bm EIV' LAIN DSC HE B E RG T EIN IEYDEN13 October. Gisteren had alhier de bijeenkomst plaats van de stemgeregtigde deelnemers in de Nederl. Mandei-Maatschappij; in welke vergadering de tleeren P. du Ricu en C. Leembruggen, die als Commissaris en Commissaiis-Plaatsvervanger zouden aftreden, zijn herkozen. Naar men verneemt heelt onze Stadgenoot, de Heer A. J. C. Knippen berg, het voornemen om op Donderdag deri lstcD Nov. een groot Vocaal-In strumentaal Concert te geven, als wanneer de met lof bekende eerste Sopraan- Zangeres van den Hoogduitschen Schouwburg te Amsterdam, Mejufvr. Ilertha Richter zich zal doen hooren. Wij vernemen dat onze verdienstelijke stadgenoot, de fleer A. J. Wet rens op Woensdag den 14dcn November hier ter slede een groot vocaal- en instru. mentaal concert, geadsisteerd door Heeren leden der Leydsche Liederlafel de Avondsterzal geven, op hetwelk zich, behalve den Concertgever, de be kende Mejufvr. M. Muller, eerste Mezzo-Sopraan van de tloogduitsche Opera te Amsterdamzal doen hooren. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op den merkwaardigen dwerg, die onder den naam van Admiraal Tromp, thans ook in onze stad te bezigtigen is. (Zie de Advertentie.) De fraaije evenredigheid zijner ledematen en zijn Lehagelijk voorkomen, maken hem nog belangrijker dan de beroemde Tom Poucc, die in andere steden zoo zeer de aandacht trok, daar hij nog 2 Ncd. duimen kleiner is. De zware os, welke op de Tentoonstelling alhier de gouden medaille heeft behaald, is aangekocht door den vleeschhouwer C. Horning, onder Kra lingen. Hij weegt 3,470 ffi', is 3 cl 15 duim lang, 1 cl 68 duim hoog en 3 el 10 duim in omvang. 'sGRAVENllAGE, 13 October. Alhier is aangekomen de Legatie-liaad van het Nederl. Hof Éfe Parijs, de Heer Gerickeen de Vice-Consul der Nederlanden te Smyrnade Heer van Lennep. Er waren gisteren namiddag weder geruchten in omloop, dat het nieuw Ministerie op liet punt stond van zamengesteld te worden, zoo het dit niet reeds was. Men sprak er zelfs van, dat des avonds de benoemingen in de Staats-Couiant zouden verschijnen. Dit was echter het geval niet. Volgens geruchten zouden de beide Ministeriën voor de Eerediensten worden opgeheven, en onder anderen de volgende fleeren in aanmerking kernen als Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. R. Thorbeckevoor Justitie, Jhr. Mr. J. T. H. Nedermeijer Ridder van Rosenthal; voor Financiën, Mr. P. P. van Rosse; voor Buitenlandsche Zaken, J. L. II. A. Baron Gericke, Raad van Legatie; voor Oorlog. Jhr. C. M. Storm van 'sGravesandeLid van de Tweede Kamer; voor Koloniën, Mr. II. van Sorisbeeek Lid van den Raad van State, en voor Marine, In hoeverre nu die gernclilen waarheid behelzen, zal de tijd moeten leeren eri zal ook spoedig moeten blijken. Men deelt ze eenvou dig mede, zoo als ze heden avond algemeen in de residentie in omloop waren. Bij voortduring spreekt men heden van bovenstaande Ministeriële com binatie. Iets zekers is echter tot hiertoe nog niet bekend. LEEUWARDEN, 10 October. Door het bestuur dezer stad is besloten aan de Heeren Medicinae Doctoren fiier ter stede, die tijdens het heerschen der cholera zich ter beschikking daarvan hadden gesteld, en met belangeloozen ijver hunne diensten hebben betoond, eene zilveren medaille met toepasselijke inscriptie te vereeren; en tevens aan den vader en moeder van het stads ziekenhuis, die in hunne be trekking niet minder onvermoeid werkzaam zijn geweest, eene belooning in geld uit te reiken. GRONINGEN, 11 October. Heden heeft de Hoogleeraar F. C. de Greuve het Rectoraat der hier geves tigde Hoogeschool overgedragen aan den Hoogleeraar J. 11. Pliilipse, na het houden eener plegtige redevoering: De spatii ac temporis notionibus quam accuratissime definiendis ad rite aestimandam Infiniti summam signiji- cationem (dat is: s Over de noodzakelijkheid eener hoogst naauwkeu- rige bepaling tan de begrippen van ruimte en tijdom de hoogste letee- kenis van het Oneindige naar waarde te kunnen beoordeelen gevolgd door het vermelden van de lotgevallen der Hoogeschool gedurende het afgeloo- pen 234stc jaar van haar bestaan. Ook zijn bij deze plegtigheid door den aflredenden Rector Magnificus aan twee verdienstelijke jongelingen, kweekelingen van Groningcns Hoogeschool, wier antwoorden op de in het vorige jaar uitgeschrevcne prijsvragen de be krooning waardig gekeurd zijn, de gouden eerepenningen uitgereikt, te weten: aan den Heer Nicolaas Meursingc van Leeuwarden Candidaat in de Genees kunde, voor zijn antwoord op de vraag der Faculteit van Wis- en Natuur kundige wetenschappen en aan den Heer Adriaan Louis Poelman van Appin- gedain Candidaat in de Godgeleerdheid, voor zijn antwoord op de vraag der Godgeleerde Faculteit. Tot Secretaris van den Aeadcmiscben Senaat is voor het volgende jaar be noemd de lloogleeraar Mr. H. Nienhuis. MAASTRICHT, 9 October. De Aken-Maastrichtsche spoorweg-maatschappij zal eerlang een begin met het aanlpggen van dien weg inaken en heeft daartoe besloten ƒ200,000 kapitaal te gelde te maken en te besteden voor de werken in het dal van Eyswaar de grootste moeijelijkheden te overwinnen zijn. De slaat der Maatschappij is zeer voordeelig, vooral wegens de opbrengst van de kolenmijnen te Kcrkracde. Uit een onderzoek van Nederlandsehe en Belgische Ingenieurs is geble kendal zoowel aan de oevers als in de rivier de Maas zoodra mogelijk zal moeten gewerkt wordenopdat zij zelfs voor de kleinste vaartuigen niet ge heel onbevaarbaar worde. BUlTEi\LAM)SÜHE BERIGTEiV ENGELAND. LONDEN, 10 October. De Parlementszitting welke gisteren moest aanvangen, is tot den 20sten November verdaagd. Men verzekert dat de staat der openbare inkomsten, die lieden wordt opgemaakt, eene zeer gunstige uitkomst oplevert. Eergisteren werd hier eene talrijke vergadering van Spaanschc actiehou ders gehouden, aan welke de Heer J. Capel als Voorzitter een brief van de te Amsterdam gevestigde Nederlandsehe Commissie ter zelfder zake mede deelde, waarin de meening van den naar Madrid Afgevaardigden Heer L. Druc- ker, over de mogelijkheid dat Spanje aan zijne verpliglingen voldoet, en over de noodzakelijkheid om daarop te blijven aandringen, uitvoerig wordt ont wikkeld. Verder zegt die brief dat de Heer Drucker gereed staat om ander maal naar Spanje te reizen, en dc door hem aanvaarde moeijelijke taak voort te zetten, en roept de krachtdadige medewerking der Engelsche deelhebbers in. De vergadering heeft hare goedkeuring gehecht aan eene krachtige memorie aan den Spaanschen President-Minister, in welke de heilige verpligting van Spanje tot betaling zijner schulden, en de mogelijkheid waarin het zich daar toe bevindt, wordt ontwikkeld, en het vertrouwen geuit dat de Minister al les zal aanwenden tot voldoening aan het billijke verlangen der teleurgestelde schuldeisehers. De dagbladen deelen een allerbelangrijksten brief mede, den 20stc" Sept. door Kossuth aan den Minister Palmerston uit Widdin in Turkije, geschre ven. Hij vangt aan met eene verdediging van den opstand der Hongaren. De Heer Francia Pulsky, overbrenger des briefs, heeft in last nadere op helderingen aangaande dit alles te geven. Kossuth acht dat Oostenrijk, door zich van Rusland afhankelijk te maken, meer hij de overwinning verloren heeft dan het gedaan zou hebben indien het in den kamp legen de Hongaren de nederlaag had geleden. Hij en zijne broederen in liet ongeluk hadden zich op Turksch grondgebied begeven. Zij werden te Widdin met de grootste gastvrijheid vier weken geherbergd; de Engelsche en Fransche Gezanten, tot welke Kossuth zich wendde, betoonden hem de meeste belangstelling, en de Sultan beantwoordde den eisch van Rusland en Oostenrijk tot uitlevering der vlugtelingcnmet eene beslissende weigering. Maar nu kwam een brief des Keizeis van Rusland te Konslantinopel aan, en, zegt Kossuth: sliet gevolg daarvan was hetberigt, ons door de Turksche Regering gezonden, dat, ten zij wijvcikozen het Christelijk geloof af te zweren en Muzulinannen te worden, men ons zou overlevcien. En alzoo is aan vijf-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1