LEYDSCHE COURAN 1849. MAANDAG, 8 OCTOBER. B1 :Y\ EN LAN DSC li E B E RG TEN De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centc afgegeven. I.EYDEN, 6 October. Z. II. heeft bij besluit van den 3[|eD dezer benoemd lot Ijker der malen cn gewigten in het arrondissement Leydenden Heer A. J. boon, Mali). Mag. l'liil. I\at. Doel., en thans Leeraar der Wiskunde aan bet Gymnasium te Arnhem. In de gisteren avond gehouden gewone Maandelijksche Vergadering der Maatschappij van Nederlan Isehe Letterkundein welke de Ilooglceraar N. C. Kist, als Voorzitter der Maatschappijvolgens de wet moest aftreden, is voor liet ingetreden Maatschappelijk jaar benoemd de 11 oog leeraar A. II. van der Hoon Mescb. Door een abuis in bel afschrift van bet proces verbaal van de kiezers vergadering is in den afdruk daarvan bij ons vorig nominee medegedeeld onder de oiiderleekeningen de naam van den Heer J. B. de Moen overgeslagen. M ij maken onze lezers opmerkzaam op het berigt van Abonnement voor den Schouwburg alhier. [Zie advertentie.) Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer stad geheven over de eerste Negen maanden vau 1848 en 1849. 1848. opcenten 14,204.86 eigen midd. - 3,595.87 1849. ƒ14,488.961 - 3.807.76 ƒ17,860.73 -ƒ 18,246.72J f opcenten 74,228.19 ƒ72,893.36^ Gemaal. eigen midd. - 2.233.94 - 2,278.02 J -76,462.13 75,171.39 Mijn - 8,675.35 - 10,383.25 Iiinnenl. t' opcenten 20,687.25 ƒ21,033.88 Gedistil- eigen'midd. - 6.821.74J - 7,336.58' leerd. -27,508.99»28,370.46» Buiten!. 1 opcenten. 607.92 Gedistil- -j eigen midd. - 835.09 j leerd. 1,443.01» 1,849.36 959.55 889.81 ƒ131,950.22 ƒ134,021.19 Meerder over 1849 ƒ2,070.97. 'sGRAVENHAGE, 5 October. Z. M. beeft de Staatsraden in buitengewone dienst E. Canneman, benoemd tot zijnen Commissaris bij, en F. van der Oudermeulen tot President van de Nederlandsche Handelmaatschappij, ingaande 1". Januarij 1850. Z. M. de Koning beeft heden morgen den Minister van liinnenlandsche Zaken, den lieer de Kempenaer, ten gebocre ontvangen. De onderhandelingen over de zamenstelling van bet nieuwe Ministerie heb ben gisteren nog voortgeduurd. Er hebben wederom onderscheiden conierenticn plaats gehad, waaraan de Ilceren Donker Curtius, Thorhecke, sommige der tegenwoordige Ministers en eenige andere Heeren hebben deel genomen. Gisteren is de Heer Mr. L. D. Storm, lid der Tweede Kamer, van Breda in deze residentie aangekomen. Ook die Heer heeft aan eenige conlerentien deel genomen, die met de zamenstelling van een nieuw Ministerie in verband schijnen te staan. Reeds heeft hij de residentie verlaten en is naar Breda teruggekeerd. Ook de Generaal Hulst is van Zutphen alhier aangekomen. Gisteren beeft de Heer van Gollstein, Voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Gcneraaleene conferentie gehad met den Minister van Binnenland- sche Zaken. Wij gelooven zegt de Nederlanderte knnnen verzekeren dat de on derhandelingen over de vorming van een nieuw Ministerie nog geenszins vor deren. De zonderlinge geruchten daaromtrent, zelfs in de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode medegedeeld, zijn geheel ongegrond geweest. «Men maakt, zegt een spotter, tnsschen Licht en Donker geen Ministers." H. M. de Koningin is den lsteD dezer van Wiesbaden met haren Vader, den Koning van Wurtembcrg, naar Stuttgardt gereisd. Jn plaats van den Spnanschen Gezant alhier, den Heer de Bazodie als zoodanig bij het Hof van Denemarken is aangesteld, is benoemd de Heer Sandoval. De wets-ontwerpenvervaardigd door do Slaats Commissie voor de her ziening der Geneeskundige wellen, zijn hij den Baad van State ingekomen. De lloogc Raad beeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van de Bourbon tegen den Slaat en aan eerstgemelde zijne vordering geheel toe gewezen. Deze beslissing berust voornamelijk op den gronddat de eischer op den 4(|CD Oct. 1845, met drie Ministers cerie overeenkomst heeft gesloten en daarbij, behalve jaarlijksche uitkeeringenin eens een bedrag van 300,000 bedong; dat er tusschen partijen verschil gerezen is, eri met gemeen overleg, vier Hoofd-ollicieren zijn benoemd die den eischer eenstemmig tot gereg- tigd hebben verklaard; dat de vordering dan ook strekt tot uitbetaling van iV 5 °f ƒ15,000, onder voorbehoud van alle andere aanspraken, en dat omtrent de vraag, of de Staat door die overeenkomst verbonden is, geen twij- lel mogelijk is, daar de Ministers hebben gecontracteerd namens den Staat, over zaken, tot bunnen werkkring hehoorende. ROTTERDAM, 5 October. In de vergadering van liet kieseollegie der Nederl. Handel maatschappij op gisteren gehouden, werd voorgelezen een brief van den Heer A. van Hoboken, waarbij bij verzocht niet meer iu aanmerking te komen. Die brief is door de N. Rolt. Cour. medegedeeld. Wij nemen dien hier over als bet merkwaardig laatst vaarwel aan de Handelmaatschappijvan het Hoold van een handelshuis, dat door hem van geringe beginselen lot die uit gebreidheid en dat aanzien opklom, waarin hij zich thans als hoogbejaard en algemeen geacht grijsaard mag verheugen. «Toen nu vijf cn twintig jaren geleden, in een besluit van den eersten Ko ning der Nederlanden, liet denkbeeld cener Nederl. Handelmaatschappij werd geboren, gevoelde ik mij door dat denkbeeld zoodanig getroffen, ik zag, bij de toenmalige gesteldheid van vaderlandschen handel cn scheepvaart, zoo veel heil door hetzelve, dat ik onmiddelijk wil en kracht aanwendde, om bij te dragen tol de daarstelling van het groote werk. »Al spoedig ondervond ik de goedkeuring mijner sladgenootendoor de vereerende verkiezing als hun afgevaardigde tol de daarstelling der artikelen van overeenkomst en bij iedere volgende gelegenheid genoot ik in de openbare stemming, dezelfde eervolle onderscheiding. «Thans naderen wij het einde dier maatschappij, niet om te sterven, maar oni moedig een nieuw leven in te gaan, en om dit leven te bevestigen en aan den handel van Rotterdam de verzekering te geven, dat ook diens belan gen daaibij waardige voorstanders zullen bezitten; daartoe zijl gij vergaderd. «Mijn toestand is gelijk aan dien der thans bestaande maatschappij. Ik nader bet einde van drie en negentig levensjaren en ik hoop ook een nieuw leven in te gaan; maar een leven Loven de gedachte der aardsche werken en ik acht alzoo bet tegenwoordige oogcuhlik gepast, om. aan mijne medebur geren dank te betuigen voor de uitstekende eer cn de groote bewijzen van ver trouwen aan inij geschonken, niet alleen als bun afgevaardigde en als com missaris der maatschappij maar als den Rotterdamschen koopman gedurende vijf en zeventig jaren. «In mijne hetrekkng tot de Nederl. Handelmaatschappij neem ik dan bier mede van ii allen plegtiglijk afscheid en gelijk ik deze Maatschappij steeds hartelijk beminde, cn om haren onvolprezen arbeid tot heil des vaderlands, en om bare vruchten, zoo scheid ik van u, met de bede, dat de vernieuwde Maatschappij moge bloeijengelijk de thans bestaande en dat ook mijne va derstad daaronder in welvaart hhjve toenemen. «Maar, ook in mijne bijzondere betrekking als burger, als koopman vrees ik weinig meer te kunnen verrigtendoch met betamelijke menschelijke voorzorg, heb ik in mijne kinderen de voortduring van mijnen handel ge sticht. Doordrongen van de waarde, welke ieder behoort te hechten aan bet genot van achting en vertrouwen onder medeburgers, hoop ik dat bet huis, waaraan mijn naam verbonden blijft, ook na mij zal blijven behouden, bet- gene ik genoot, cn daartoe vraag ik de liefde van allen, gelijk ik aan allen den wensch tot zegeneen hartelijk vaarwel toeroep. Rotterdam(Get.) a. van hoboken van RhOON en 3 October 1849. Pendrecht en Cortgene."

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1